„БНБ отчете драстичен спад на паричните потоци към България", информира от първата си страница „Сега"
Паричните потоци към България драматично са намалели през последната година, сочат данните на БНБ към края на май. Това е пряко доказателство, че рецесията в страната продължава и кризата изобщо не е към края си.
Финансовата сметка за първите пет месеца на годината е на минус с 999 млн. евро, докато през същия период на м.г. е била на плюс с 399 млн. евро, съобщи вчера централната банка. Парите, които идват в страната под формата на преки чужди инвестиции, кредитни линии за банките или търговски заеми са паднали с около 1.4 млрд. евро за една година. Депозитите на чуждите фирми и граждани у нас, главно в банките, са паднали с 829 млн. евро за петте месеца. Намалението е особено силно през май - тогава те са намалели с 369 млн. евро. Обяснението е, че тогава са настъпили падежи на депозитите и собствениците са ги изтеглили.
Отливът на капитали от страната е едновременно причина и резултат от рецесията, обясниха финансисти пред "Сега". "Данните са напълно закономерни на фона на свитото вътрешно търсене и стагнирания пазар на недвижими имоти", коментира макроикономистът от Института за пазарна икономика Десислава Николова. Именно чуждите вложения в недвижими имоти и финансови услуги създадоха имотния и кредитен бум у нас през 2006 - 2008 г. и оттеглянето им заради кризата е основната причина за срива в родната икономика.
Преките чужди инвестиции у нас бележат огромен срив през последната година. За първите пет месеца на годината обемът им е 253 млн. евро, което е със 79% по-малко в сравнение със същия период на м.г. Тогава те бяха 1.2 млрд. евро. Спадът е най-видим в сектора на недвижимостите. През петте месеца на 2009 г. чужденци са вложили в имоти у нас 229 млн. евро, а през петте месеца на 2010 г. инвестициите им са за едва 73 млн. евро, съобщава централната банка.
"Едната причина за отлива на инвестиции от чужбина е несигурността в еврозоната и ЕС като цяло, а другата са неясните сигнали на правителството и влошаването на публичните финанси", коментира икономистът Димитър Чобанов. "Лошата политика на правителството към инвеститорите, например превръщането на електроразпределителните дружества в мишена, дава негативни сигнали. И без това чуждият бизнес има лошо мнение за България като страна, в която трудно се прави бизнес", добави той.
Още от статията на „Сега"
"Природни" цярове сеят смърт", пише на първата си страница „Монитор"
Опасни хранителни добавки, които се продават в интернет, увреждат трайно човешкия организъм и дори причиняват смърт. Това предупреди Министерството на здравеопазването вчера. Експертите съобщават за 65 различни вида добавки, които съдържат химически вещества, маскирани като екстракти от природни продукти.
Вредните хранителни добавки се търгуват свободно в интернет. Продуктите се продават на сайта www. bodybuilding.com и съдържат неразрешени стероиди или стероидоподобни вещества, съобщиха от здравното ведомство. Те се произвеждат в САЩ, а информацията за вредата им е получена в МЗ чрез Системата за бързо съобщаване за наличие на опасни храни на пазара (RASFF) на Европейския съюз. Американската администрация по храни и лекарства е провела разследване чрез своя отдел за „Криминални разследвания". Според резултатите от него продуктите, разпространявани чрез уебсайта, са определени като „опасни за здравето и могат да причинят сериозни здравословни проблеми или смърт".
Здравното ни министерство предупреди, че тези продукти могат да доведат до увреждане на черния дроб, да причинят смаляване на тестисите и стерилитет при мъжете. В резултат на някои от тях жените получавали вторични полови белези като при мъжете, а гърдите на мъжете се уголемявали като набъбващ бюст на девойка. Трети пък правели от децата джуджета.
Още от статията на „Монитор"
„Борисов пак демонстрира, че решава вместо парламента", обобщава от първата си страница „Дневник"
За около един час вчера областните управители получиха право да продават имоти до 500 000 лева*. Депутатите от ГЕРБ им гласуваха тази възможност на първо четене с поправка в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
Това се случи след канонада от обвинения от опозицията в лобизъм, обслужване на частни интереси и пълнене на партийни каси. После обаче в парламента неочаквано се появи премиерът и обяви, че отменя поправката и сумата ще падне до 10 000 лева.
Това не е първият път, в който Бойко Борисов преобръща законови промени или решения на 360 градуса. В последните няколко дни той отново демонстира едноличния си стил на управление. Вчера публично показа, че значение има какво решава той, а не депутатите. "Нали съм министър-председател", така лаконично отговори Борисов на въпрос защо се намесва в работата на законодателната власт.
От коментарите му стана ясно още, че сутринта е разбрал за тези промени, говорил с областните управители и преценил, че трябва да се разпореждат само с малките имоти. В същото време, докато премиерът се е консултирал с губернаторите, депутатите на ГЕРБ защитаваха идеята си и допуснаха намаление на сумата до 250 000 лева.
На практика свалянето на прага 50 пъти можеше да стане и при подготвянето на промените за второ четене - напр. през вносителите, но Борисов избра да го използва за демонстрация.
Ден по-рано промени в друг закон (за собствеността на земеделските земи) бяха изтеглени с неуверени обяснения на вносителите им, но депутати обясниха, че истинската причина вероятно са инструкциите на Борисов на срещата на партийното ръководство във вторник вечер. Тогава той предупреди депутатите много да внимават какви промени инициират и какви закони приемат.
Също в сряда той каза, че "във всички случаи, в които някой само направи опит да помисли за лобистки закон, при първата индикация от медиите следват незабавно оставки от всички постове".
Това отвори нови възможности за атака, като вчера депутати от "Синята коалиция" поискаха оставката на председателя на земеделската комисия Десислава Танева с обвинения в лобизъм. "Няма да я дам", отсече веднага Борисов, без да изслушва мотивите.
Още от статията на „Дневник"
„166 бона глоби от кръшкачи", пише на първата си страница „Стандарт", като се позовава на отчет на Народното събрание
Парламентът събра 166 бона от депутати кръшкачи. Глобите са натрупани от 5 юли 2009 г. до 31 май тази година. Депутатите губят надницата си, ако не се явят в заседателната зала. Шампион по отсъствия отново е Ахмед Доган. Лидерът на ДПС е идвал на работа няколко пъти за близо една година.
Всеки месец на страницата на парламента в интернет се качва списък на кръшкачите. Идеята на шефката на НС Цецка Цачева обаче не стряска депутатите, особено тези от опозицията.
За задгранични командировки народните избраници са пръснали 384 432 лева. За освежаване по време на работа пък са изпили кафета за 37 661 лева. 222 бона са отишли за ремонтите на оборотните жилища на избраниците, сочи справката от администрацията на НС.
Още от статията на „Стандарт"
„ЕЦБ препоръча на страните във валутен борд да заделят буфери в случай на шок", информира от първата си страница „Класа"
Европейската централна банка (ЕЦБ) препоръча на страните от Централна и Източна Европа, в които има валутен борд - България, Естония и Литва, да изградят буфери в случай на шокови ситуации.
Според месечния бюлетин на банката тези държави са силно засегнати от финансовата криза. Всъщност там, където ръстът е бил най-силен преди рецесията, като България, балтийските страни и Румъния впоследствие икономиката се е свила най-силно, посочват още експертите. „Имайки предвид фактическата липса на автономна монетарна политика в страните с валутен борд, е наложително да бъдат създадени необходимите средства, за да може икономиката да се справя с шокове и да се избегне повторното появяване на макроикономически дисбаланс", отбелязват от ЕЦБ. Страни като България, Естония и Литва са обвързали своите валути с еврото, а Унгария прие фиксиран курс спрямо кошница от валути. Според експертите, за да се ограничат негативните последици от силните икономически дисбаланси по времето на икономическия бум и рецесията в тези държави е необходимо да водят политика на фискални излишъци. Припомняме, че в актуализирания бюджет на България е заложен дефицит от 3,8 % от БВП (изчислен по европейската методология), като според разчетите на финансовия министър Симеон Дянков догодина дупката в публичните финанси ще се свие под изискуемия праг от Пакта за стабилност (3% от БВП).
ЕЦБ съветва също така централните банки в региона да не остават безучастни към подновения инфлационен натиск, като се отчита, че именно в България и в балтийските страни инфлацията се е свила най-рязко - от двуцифрени стойности през 2008 г. до нулеви или дори отрицателни. Цените днес обаче отново тръгват нагоре и това налага изготвяне на цялостна политическа позиция, с която да се предотврати повторно прегряване на икономиката.
Още от статията на „Класа"
„И приватизацията вби клин в ГЕРБ", съобщава „Сега"
Точно след като премиерът се зарече да сложи край на прокарването на нечисти интереси в парламента, мнозинството забърка нов лобистки скандал - този път с поредни кръпки в Закона за приватизацията. Вчера то прие на първо четене под буря от критики проекта на депутата Делян Добрев (ГЕРБ), който дава право на областните управители да продават държавни имоти - сгради, терени и др., ако данъчната им оценка е под 500 000 лв. Само преди три месеца Добрев и колеги съпартийци прокараха промяна в доста по-различен дух - НС реши Агенцията за приватизация да поеме цялото раздържавяване - и на предприятия, и на имоти, а областните да се разпореждат само с дребни активи - като ателиета, апартаменти, гаражи, складове. Още тогава губернатори изразиха недоволство, министър Росен Плевнелиев обяви, че ще има "поправителен", а строителното ведомство спешно написа нов проект, в който се визираше въпросната граница от 0.5 млн. лв. - решаваща кой да приватизира даден актив.
След като цяла сутрин пленарната зала се тресе от спорове и обвинения в партийна корупция, в парламента пристигна премиерът и свали летвата 50 пъти - на 10 000 лв. Борисов разясни, че е направил бърза консултация с областните управители и разбрал, че стопанисваните от тях имоти са главно с данъчна оценка до 10 000 лв. "С парламента имаме единно мнение и още днес ще го предложат за поправка, до 10 000 лв.", отсече Борисов.
Запитан защо се меси в работата на законодателната власт, при това за вече приет на първо четене текст, премиерът възкликна: "Аз не съм ли от партия ГЕРБ? Аз съм председател, а не мога да кажа мнението си, така ли мислите? Или не мога да идвам в парламента, искате да кажете? Виждате, че реагираме в рамките на един ден".
Новият зам.-шеф на НС Анастас Анастасов пък коментира изненадващото посещение на Борисов така: "Изказванията за лобизъм дойдоха в повече".
Опозицията упрекна управляващите, че търсят начини да пълнят партийните каси, като дават власт на областните да се разпореждат с почти всички ценни държавни имоти - защото с данъчна оценка над 500 000 лв. са обекти от ранга на НДК и те са съвсем малко на брой. "Тези 28 областни управители са политически назначени лица. Когато агенцията продава, има следприватизационен контрол, а когато те са продавачи, такъв липсва", заяви Михаил Миков от БСП. Христо Бисеров от ДПС направо отсече, че тъй като идват избори, "местните структури имат нужда от големи пари и от създаване на черни каси".
Още от статията на „Сега"
„Каним батко Митал да пазарува активи на „Кремиковци", информира „Монитор"
Министърът на икономиката Трайчо Трайков е поканил представители на „Арселор Митал" да участват в предстоящия търг за активите на металургичния комбинат „Кремиковци". За това съобщиха от пресцентъра на икономическото ведомство. В сряда той се е срещнал в Льовен с двама високопоставени мениджъри в компанията - Майкъл Вурт, член на съвета на директорите и Роланд Верстапен, вицепрезидент по международните въпроси в „Арселор Митал". Компанията е собственост на Лакшми Митал. Живеещият във Великобритания индийски стоманен магнат е най-богатият човек във Великобритания за тази година. Главният изпълнителен директор на „Арселор Митал" е удвоил състоянието си за последните 12 месеца от 10,8 млрд. лири на 22,45 млрд. лири.
„Арселор Митал" е лидер в световния стоманодобив с продажби от 18,7 млрд. долара за първото тримесечие на 2010 г. Металургичният комбинат „Кремиковци" АД бе обявен в несъстоятелност с решение на Софийския градски съд от края на май тази година. В момента се изготвя оценка на имуществото на комбината. Пред представителите на компанията Трайков е заявил, че държавата поема ангажимент да осигури прозрачен и законосъобразен процес за продажба на активите на металургичния комбинат. За последно интерес към него имаше от украинската компания "Ворскла стийл", както и от индийско-канадската "Есар стийл". И двата опита за покупка обаче се провалиха.
Още през миналата година компанията „Арселор Митал" прояви интерес към покупката на активи от нашия металургичен гигант.
Още от статията на „Монитор"
„Градският транспорт в София - кара я някак си", е заглавието на анализ на „Дневник"
"Ще създадем условия столичани да се движат удобно с градския транспорт и това ще намали придвижването с автомобили." Това обяви кметът Йорданка Фандъкова в интервю за "Дневник", след като спечели частичните местни избори миналата есен. Трябва да се признае, че тя не обеща резултати веднага, а някъде през 2011-2012 г. Мандатът й изтича през есента на 2011 г.
Тази година обаче добрите намерения изглеждат химера. Причината е в липсата на пари. Най-видимият ефект от това е разреденото разписание на транспорта, особено вечер, което принуждава много граждани да ходят на работа с колите си.
Другият проблем е остарелият автопарк - не са рядкост трамваи на по 40 години, които едва се крепят на релсите. Заради много ниската средна скорост - около 11 км в час, градският транспорт не може да е алтернатива и при задръствания.
Без блъсканица в трамвая
На Столичния общински съвет преди месец беше представено изследване на Центъра за градска мобилност (ЦГМ), което трябваше да покаже каква е ефективността и дали има нужда от всички съществуващи сега линии. То е правено от служители на центъра, включително контрольори, които са се возили по всички линии между 15 март и 30 април.
Основният извод е, че спрямо 2002 г., когато е проведено последното изследване, хората, използващи градския транспорт в София, са намалели с 12%. Пътниците в трамваите са с 23% по-малко, а в автобусите - с 22 на сто.
Най-малко са намалели използващите тролеите - само със 7%. От данните в абсолютни числа обаче се вижда, че автобусният транспорт е най-използваният - близо 240 млн. пътници се очаква да го използват тази година от общо около 450 млн. души за всички видове превозни средства. Единствената линия на метрото (от "Обеля" до "Младост") се очаква да превози над 51 млн. души до края на 2010 г.
Един от управителите на ЦГМ Николай Костов обяви, че намалението при автобусите и тролеите се дължи на дострояването на метрото. При него ръстът е от 308%, но причината е, че през 2002 г. подземната железница още я нямаше.
Костов изтъкна като причина за свиването на клиентите на градския транспорт и маршрутките. Основният "удар" обаче идва от все по-малкото хора от провинцията, които пристигат в София да търсят работа или остават тук.
Виж кой пътува
Това изследване на Центъра за градска мобилност не е много задълбочено, защото едно задълбочено представително проучване е много скъпо, коментира зам.-кметът по транспорта Любомир Христов. Той призна, че е странно да се сравнява пътникопотокът в София през 2010 г. с 2002 г., откогато броят на хората в града и структурата на транспорта много са се променили.
Общината вече се е договорила с Националния статистически институт, че догодина при преброяването на населението ще има специален раздел за София и той ще обхване и използването на градския транспорт.
Според Христов намалението в пътуванията най-вероятно се дължат на факта, че в годините преди кризата хората в София си позволиха да си купят и да използват повече автомобили. Ако сме критични към себе си, причина също е и недотам доброто качество на услугата, призна зам.-кметът.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Преврат в "Петрол", пише „Стандарт"
Пореден опит за преврат в "Петрол" лъсна вчера - Митко Събев е отстранен като председател на борда на "Петрол холдинг", освободени са изпълнителният директор Орлин Тодоров и юристът Стоян Кръстев. Това е записано в протокол от извънредно общо събрание на холдинга, проведено на 28 юни 2010 г. Документът е внесен в Агенцията по вписванията, но все още не е регистриран там. Той е заверен от нотариус. На мястото на тримата отстранени са избрани близки на Денис Ершов - Иван Шестак, Йосиф Арутюнян и Иван Кутевски. Потвърждава се и изборът на Денис Ершов и Александър Мелник.
Митко Събев обаче твърди, че документът е фалшив и подобно общо събрание не е провеждано. Той и останалите двама акционери в "Петрол холдинг" - Денис Ершов и Александър Мелник, се събрали въпросната сутрин и решили да не се провежда общо събрание. В изявлението на Събев се казва още, че има оригинален документ, подписан от него, Ершов и Мелник, че събрание не е провеждано. Взети са всички законови мерки, касаещи случаите на изготвяне на документ с невярно съдържание. Призовавам компетентните органи незабавно да изискат от двамата акционери временните удостоверения, с които са гласували, апелира Събев. Според него именно причина да не се проведе събрание е непредставянето на временни удостоверения.
Спорът между акционерите в "Петрол холдинг" върви от месец. Първо Ершов, който има 47,5% от акциите, точно колкото и Събев, обвини партньора си, че е гласувал с отнето от него пълномощно за отстраняването на финансовия директор Цветан Димитров. Зад Ершов застана и Мелник, който има 5% от акциите. Те отправиха към Събев и обвинения за лошото финансово състояние на компанията.
Неофициално се твърди, че спорът на Ершов и Мелник със Събев, който възникна след отстраняването на финансовия директор, е заради предстоящата продажба на бензиностанциите на "Петрол" на "Газпромнефт".
Още от статията на „Стандарт"
„Прокуратурата ще разследва US-програма за туризъм", разкрива „Сега"
Комисията за защита на потребителите е изпратила до прокуратурата сигнал за програма, която предлага безплатни нощувки по интернет, съобщиха от контролния орган. Става дума за т. нар. Европейска програма за подпомагане на индивидуалния туризъм (ЕППИТ), която всъщност няма нищо общо с европейската общност. Нейни организатори са американската компания TLG Travel Group, регистрирана в офшорната зона Делауеър, и полската CompoSYS Group.
От програмата изпращат имейли до потенциалните клиенти, в които им се предлагат от 3 до 7 безплатни нощувки. Късметлиите могат да избират от 600 хотела в Европа, с които програмата работи, и могат да вземат със себе си придружител. От писмата, които са получили пък, им се съобщава, че те самите са избрани "с помощта на интернет сайтове".
Желаещите да се възползват от офертата трябва да се регистрират в сайта на програмата (http://www.eppit.eu) с помощта на индивидуален код, получен по пощата. Електронната страница графично доста напомня на сайтовете, свързани с Европейския съюз, но от КЗП не можаха да обяснят в това ли са видели заблуда за потребителите. "Случаят е окачествен като измама и е предаден на прокуратурата. Не можем да коментираме подробности", обясниха оттам.
Когато желаещите се регистрират, научават, че почивката няма да излезе съвсем без пари. Например, за да получат чек за безплатно настаняване по пощата, трябва да заплатят такса между 17 и 27 лв. Не е ясно как е определена тази цена, а на сайта се посочва единствено, че в нея са включени разходи за доставка. Организаторите на програмата обаче не бяха открити на публикуваните на сайта телефони за повече информация.
Освен това клиентите са задължени да платят дневна такса за храна, която зависи от категорията на хотела и времето, през което ще почиват туристите. За хотелите по българското Черноморие цената е около 20-30 лв. на човек дневно. Например, ако решите да почивате в хотел "Бахами" в Слънчев бряг за времето от 9 юли до 25 август, ще трябва да заделите по 36 лв. на ден. След това таксата за храна пада на 28 лв. В хотел "Амиров" в Каварна пък цената в пиковия сезон е 29 лв. Оттам обаче обясниха, че нощувките им през този период са 19 лв. Според тях при тези условия на свободна консумация туристите биха платили по-малко. В разгара на лятото хотел "Наслада 1" в Балчик предлага нощувки по 26 лв., а цената на храната в програмата е 34 лв.
Още от статията на „Сега"
„Държавата ще увеличи дела си в БФБ до мажоритарен и ще листне оператора", съобщава „Дневник"
Държавата иска да увеличи дела си в Българската фондова борса (БФБ) от 44% на мажоритарен - 50% + 1 акция и след това да я направи публична компания. Това обяви ръководството на БФБ на пресконференция вчера.
Нарастването на дела на държавата се очаква да стане чрез увеличение на капитала под условие - механизъм, който ще позволи в процеса да се включи само правителството, което ще бъде подложено на гласуване на предстоящо през септември общо събрание на акционерите. За приемането на решението се изисква квалифицирано мнозинство от две трети от гласовете на присъстващите.
"Вярваме, че с публичен статут фондовата борса ще даде пример на всички компании, които искат да се листват, и ще увеличи в максимална степен прозрачността на оператора и работата на ръководството. Това ще е евентуална стъпка и към намирането на стратегически инвеститор в борсата в подходящ бъдещ момент", заяви Асен Ягодин, председател на съвета на директорите на БФБ.
Проучване на "Дневник" сред останалите акционери на борсата - банки и небанкови инвестиционни посредници, показва, че те ще подкрепят проекта на държавата. Основната причина - в момента като членове на борсата те са задължени да държат в наличност минимален брой акции (20 хил. акции), за да поддържат статут на пълноправен член на борсата.
Това на практика обаче представлява замразен капитал, който би могъл да бъде освободен за други цели ако книжата се продадат. "Идеята е членството на борсата да не бъде обвързано с акционерно участие. Ако борсата стане публично дружество това може да освободи средства за посредниците", коментира Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на "Карол".
Според него минусът от подобно условно увеличение на капитала с участието само на държавата е размиването на собствеността на останалите акционери. "Ако това е цената, която трябва да платим за това акциите ни в БФБ да станат търгуеми смятам, че тя е много приемлива", коментира Рабаджийски.
Отпадането на задължението посредниците да държат минимален брой акции, за да са членове на БФБ е предложение за промяна в устава на оператора, която ще се гласува още на събранието през септември.
Според представителите на пазара превръщането на държавата в мажоритарен собственик ще е един формален ход, тъй като и досега с 44% от капитала тя винаги е държала контрола в ръцете си.
Още от статията на „Дневник"
„Финансовата власт в университетите трябва да се раздели от академичната", казва в интервю за „Монитор" доц. Людмил Георгиев, ректор на Нов български университет
Доц. Георгиев, какъв ефект очаквате върху отделните компоненти на обучението след въвеждането на електронните технологии?
- Ако под основни компоненти разбираме преподаването и оценяването, то въвеждането на електронните технологии би ги повлияло изцяло положително. Ще ви отговоря през опита на Нов български университет. Преди две години университетът ни въведе електронната обучителна система MOODLE. В нея са разположени всички необходими за студентите материали, включително: паспортът на курса, лекционните материали, изискванията на курса, домашните задания и др. По този начин студентите научават по-голям обем материал, тъй като им се предоставят повече и по-обемни източници на информация. Освен това студентите ни могат да не посещават всички лекции и да се обучават от вкъщи в избрано от тях време. Системата дава възможност студентите да усвояват по-голям обем от знания, тъй като им се предоставят повече материали. Те могат да предават домашните си по електронен път. Отделна подсистема проверява домашните за плагиатство и не ги допуска в случай, че са преписани от интернет.
Какви други предимства има електронното обучение?
- Особено голямо предимство е възможността на студентите да се предлагат самообучителни тренингови тестове, които, попълвайки ги, да ги водят до усвояването на точно определени знания. Самите тестове се проверяват по електронен път в момента и обучаемите получават оценката си веднага след попълването им. През целия семестър те могат да виждат оценките си от текущия контрол - есета, курсови работи, участие в дискусии и др. и да решат дали да се явят на краен изпит или да приемат оценката си от текущия контрол. Пак чрез системата студентите могат да бъдат предупреждавани за всички промени в графика си. Много важна е възможността, която дава системата ни за студентско оценяване на преподавателите по електронен път чрез попълването на анкети по 28 показателя всеки семестър. Резултатите от тези анкети участват като компонент при преценката за тяхното назначаване, заплащане, награждаване и освобождаване.
Как ще повлияе външното оценяване върху работата на преподавателите от вашето висше училище?
- Ние прилагаме тази форма почти от създаването на университета ни през 1991 г. и сме напълно убедени в полезността й за повишаване на качеството на висшето образование. В съставите на всичките ни комисии по конкурсите за назначаване на преподаватели и в държавните изпитни комисии присъстват задължително преподаватели от други университети, включително и от чужбина. Голяма част от рецензиите на магистърски и бакалавърски тези се поверява също на външни за университета преподаватели. Практикуваме и преразглеждане или външно оценяване на изпитни писмени работи, които избираме на случаен принцип. Повечето от програмите ни са рецензирани от наши колеги от чужбина. Всички тези форми ни помагат да получим по-добра представа за предимствата и грешките ни и в поддържането на контакта с колегите ни извън НБУ. За мен в чисто професионален план е интересно колко са университетите, които правят това и ще се радвам, ако направите журналистическо разследване в тази посока и представите публично резултатите от него.
Няма ли да навреди на комуникацията между преподаватели и студенти използването на интернет за връзка помежду им?
- Съвсем категорично - не! Напротив - интернет увеличава възможностите за срещи на преподавателите със студентите, тъй като ги прави денонощно възможни. Класическите срещи между тях са в приемното време на преподавателите, което често е неудобно за работещите студенти, защото е свързано с придвижване и преодоляване на натовареното движение на града ни, а и един преподавател не може да поеме повече от 2-3 студенти на ден за подробно консултиране. Форумите във въведената от нас система MOODLE са изключително ефективна форма за комуникация между преподавателите и студентите. Там те свободно задават въпросите си и получават отговорите. Да не забравяме, че новите поколения студенти са свикнали да търсят и получават информация предимно чрез интернет и за тях възможностите в това отношение са желано облекчение.
Още от интервюто на „Монитор"
„Данък криза излишно би натоварил банките и клиентите", казва в интервю за „Класа" Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк
Г-н Хампарцумян, УниКредит Булбанк грабна приза „Банка на 2009 г.". На какво се дължи успехът ви?
- Това са усилията на 4000 души, част от една от най-силните банкови групи в Европа. Тази година навършваме и 10 години от придобиването на банката в България. Така че мисля, че усилията на служителите логично доведоха и до приза. За разлика от току-що приключилото Световно първенство по футбол, където купата е целта на цялото събитие, за нас спечелването на наградата не е най-важното. Най-важното е да предоставяме услуги на клиентите си и те да са доволни. Затова трябва и самите служители да са доволни. Въпреки че спечелването на наградата не е цел, когато тя дойде, е много приятно.
Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров лансира идеята /подкрепена и от „Атака"/, че вече е време и банките да започнат да плащат данък криза и че трябва да се въведе налог върху транзакциите на трезорите и финансовите къщи у нас. Вашият коментар?
- Подобна идея трябва да се приема като доста крайна мярка. Защото, какъвто и допълнителен данък да се въведе, в крайна сметка единствено ще натовари финансово банките и клиентите - физически лица и компании. Още нещо - финансовият министър Симеон Дянков на няколко пъти изтъкна, че най-големият успех на България е, че не са вдигнати данъците. Но ако се стигне до данък криза за финансовите институции, това би било индиректно повишаване на налозите за населението. Не бива да се забравя, че банките не съществуват отделно от българската икономика и ако по някакъв начин техните разходи се увеличават, ще рефлектира и върху разходите на клиентите.
Друга идея, която разбуни духовете, бе предложението на „Атака" за обвързване на лихвите по кредити с тези по депозити с коефициент 1,5? И защо лихвите ни не са като тези в Европа?
- Ще дам само един пример - подобна мярка социалистически Виетнам отмени преди 6 месеца. Що се отнася до лихвите по кредити у нас и в чужбина - в самата Западна Европа ставките се различават в отделните държави. Като пример за ниски лихви най-често се дава Германия, но тя всъщност е и най-успешната и производителна икономика в Европа. Там достъпът до заемни средства е по-лесен, фирмите са с по-стабилни показатели... А големият проблем на България е, че в икономическо отношение сме нископроизводителни, конкурентоспособността ни е ниска. Усилията ни да живеем по-добре и да произвеждаме по-ефективно, да харчим повече биха довели до успешна реализация и постепенно намаляване на лихвите. Като погледнем лихвените нива за последните 10 години, виждаме, че през 2000 г. ипотечни заеми почти нямаше или бяха със ставки от 20% годишно. При такава цена няма голямо търсене, няма и голямо предлагане. Тогава дори се чуваха слухове, че ресурсите на българската банкова система са депозирани в чужди банки и работят за чужди икономики. С развитието на бизнеса у нас бумът, който бе тясно концентриран в недвижимите имоти, строителството и финансовите услуги, доведе до оживление, бърз икономически ръст. Така се появиха много банкови предложения, търсенето нарасна и лихвите вървяха надолу. След кризисните събития 2008-2009 г. тенденцията се обърна. Оттук нататък, колкото по-бързо успеем да се отлепим от дъното и да растем устойчиво, толкова по-лесен ще става достъпът до заемни средства, ще се увеличават и предложенията на банките.
Кои са основните фактори, които биха помогнали на икономиката да тръгне към устойчиво възстановяване?
- Стимулирането на предприемчивостта на българите, намирането на проекти и бизнеси, които ще произвеждат стоки и услуги, търсени и в страната, и навън. За съжаление капиталът у нас е малко и е погрешно да се смята, че е достатъчен, за да ни осигури устойчив растеж от 5% за дълго време. За икономически ръст над 2-3% трябва да разчитаме и на чужди инвестиции. Грешка е да се разделят чужди и местни инвестиции, по-правилно е да се подобрява като цяло бизнес средата. А проблемите ние си ги знаем - администрация, бюрокрация... Те обаче не се решават само с писането на закон, а и с неговото прилагане. Трябва да направим публичната администрация ефективна. Защото в крайна сметка българските закони не са чак толкова лоши, хармонизирани са с европейските, но тяхното прилагане като че ли още ни куца. Тепърва ни чака много работа да направим икономиката си конкурентоспособна.
Още от интервюто на „Класа"
„Цяла година си чистихме къщата", казва в интервю за „Стандарт" министърът на околната среда и водите Нона Караджова
Г-жо Караджова, как оценявате изминалата година?
- Много трудна и натоварена беше. Следващата няма да е по-лесна, но все по-ясно оттук нататък ще се виждат резултатите от нашата работа.
Толкова ли отчайващо беше наследството, което заварихте?
- В министерството почти нямаше сфера, в която нещата да бяха наред. На хората сигурно вече им омръзна, но това е положението. Наследихме много тежки наказателни процедури от Брюксел във връзка с прилагане на европейското екологично законодателство. Една буквално неработеща оперативна програма, големи инфраструктурни проекти по Програма ИСПА с голямо изоставане при изпълнението и с много проблеми със строителството.
С какво се справихте?
- Трябваше да направим така, че администрацията да започне да работи за целта, за която е създадена - да обслужва обществените интереси, гражданите и бизнеса, без да създава пречки. Да се превърне в техен партньор. Да се установи среда на лоялна конкуренция между бизнеса, свързан с околната среда, чрез създаване на единен подход на проверки, на разрешителни, на консултации, на срокове на обслужване. Много важно бе да установим тясна комуникация с общините, които имат нужда от помощ. Особено по европейските програми. Не малка част от работата ни досега не се вижда. Както при ремонт на апартамента - най-тежко е да опаковате мебелите, да разчистите терена, да облепите прозорците, да купите материалите, да планирате нещата, да си организирате работата. Много по-лесно е да сложите латекса. Същото правихме ние през отминалата година - подготвяхме, обработвахме преписки и решавахме казуси, изоставени понякога с години, възстановявахме доверие, създавахме процедури, така че да заработи машината. Вече прекратихме широко прилаганата от предишното управление практика на мълчалив отказ, нещо убийствено за бизнеса. Въведени са в експлоатация големи инфраструктурни проекти.
Например?
- Жителите на Ловеч бяха цяла година с разкопани улици. Градът бе потънал в прах заради изключително проблемното строителство на пречиствателната станция за отпадни води. Направихме редица срещи със строителите, с общината и проектът бе завършен само в рамките на няколко месеца. В Бургас, в квартал Меден рудник, заработи пречиствателната станция, в Севлиево и Попово също. Българските предприятия влязоха и направиха сделки в схемата на търговия с емисии. Те разполагат с 60-70 млн. евро благодарение именно на усърдната работа на екипа на министерството. Още през август миналата година разпоредих да се преустанови работата на котлите на ТЕЦ-а в Перник, които не отговарят на екологичните изисквания и замърсяването на въздуха на града от години със серни окиси беше преустановено. Затова оценявам изминалата година като успешна и полезна - има конкретни видими резултати, подготвени са още много.
Коя беше най-фрапантната лъжа, която чухте за работата си?
- Поне няколко са. Например беше безобразно да се спекулира с незнанието на хората, с техния страх за здравето им и с доста сложни технически теми, като Закона за генетично модифицираните организми (ГМО). От опозицията излязоха с тезата, че като министър предлагам либерализиран режим за ГМО, че на масата ще се сложат храни, съдържащи ГМО - огромна лъжа. Законът, изготвен от екоекспертите, въвеждаше именно европейска процедура за забрана за засаждане на територията на страната на редица най-използвани в света ГМО, като царевица, соя, рапица.
А от кого получихте подкрепа като министър?
- Получих и получавам много голяма подкрепа от моите колеги в правителството и от премиера, както и от екипа в екоминистерството. От 1992 г. съм в системата и твърдя, че съм министър на околната среда в най-благоприятна ситуация на подкрепа от своите колеги.
Някакви грешки отчитате ли?
- Може би трябва да популяризирам повече работата на министерството, да работим повече, за да привлечем обществеността да се включи по-активно в политиката за чиста околна среда.
Смятате ли, че е възможно?
- Възможно е. Зависи и от политическата воля, а нея я има.
Хубав момент през тази година?
- Всеки ден има поне по един успех, решаване на конкретен проблем или на секторен въпрос. За всеки закон и политика се стараем да водим открит диалог с нашите партньори - с бизнеса, със сдружението на общините, със засегнати страни, с отделни общини.
Оплакват ли ви се хората?
- Реагираме не само на жалби и сигнали на граждани и фирми, които се завеждат в деловодството на министерството или в регионалните ни звена. Приемаме обаждания по зеления телефон, жалби по електронната поща. Стремим се да реагираме веднага. Всички наши отговори се качват на страницата на министерството. Почти всеки понеделник от 13 до 14 часа приемам граждани.
Още от интервюто на „Стандарт"