„Бонуси за бизнеса", четем от първата страница на „Стандарт"
Кметовете на най-големите градове у нас ще ударят рамо на бизнеса. В столицата повлякоха крак, като драстично свалят туристическия данък. Вместо 3 лева 5-звездните хотели ще плащат по 1,20 лв., а за най-ниската категория налогът пада до 40 стотинки на легло. Наполовина ще намалее туристическата такса в Стара Загора и Бургас, където сега комплексите над 3 звезди плащат по 2 лева. Намаление ще гласуват общинарите и в Търново.

В Благоевград и Разград пък фирмите вече ще плащат по-малко такса смет. Най-голямата привилегия е по морето, където хотелиерите няма да плащат за боклука през зимата.

В Перник пък тарифата ще бъде според изхвърлената смет. "Бизнесът е притиснат до стената и всеки бонус е добре дошъл", коментираха предприемачи.
Още по темата от „Стандарт"

„Хакери ни следят и обират през телефона", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Изпразване на сметката през мобилния телефон, тотален контрол и проследяване на собственика на апарата. Това е най-новият хит сред хакерите,  съобщиха вчера антимафиоти от ГДБОП след старта на международен проект за превенция и борба с киберпрестъпленията. За компютърните специалисти, работещи от другата страна на закона, цел номер едно вече са модерните джиесеми от типа смартфон и таблетите. След заразяване на апарата с вирус бандитите могат да получат достъп до всички контакти на абоната, пароли и сайтове, които посещава. Доста често в устройството се съдържа и ценна информация за банковите сметки на собственика, която също крадат.

„В днешно време все по-рядко се използва настолният компютър за сърфиране в интернет. В динамичния делник смартфонът навлиза с пълна сила, защото с едно малко устройство като него можеш да влизаш в мрежата, докато си в движение от всяка точка в града", разказаха специалисти от МВР.

Повечето смартфони разполагат с операционни системи като уиндоус, андроид, каквито имат и настолните компютри, но почти никой от собствениците не защитава устройствата си с антивирусни програми.

Целта на хакерите е да проникнат в личното онлайн пространство на абоната и да откраднат цялата му самоличност и информация за него. След заразяването на смартфона с вирус от типа „троянски кон", хакерите могат да активират сами джипиеса в телефона и да следят къде точно се намира собственикът на апарата във всеки един момент от денонощието. Освен това отново чрез вирус могат да подслушват и разговорите, които води собственикът на апарата.

„По този начин те контролират, знаят къде си с кого говориш и дори ти източват сметката, без дори да разбереш", коментираха специалистите. В момента този тип престъпления все още не са актуални в България, защото малко хора използват мобилния си телефон, за да се разплащат в интернет или да пазаруват, но според разследващите ще застигнат и нашата страна.
Още от статията на „Монитор"

„Всеки 10-и тийнейджър се напива яко веднъж месечно" е едно от водещите заглавия от първата страница на „24 часа"
Всеки десети тийнейджър се отрязва яко поне по веднъж месечно. Това значи, че пие по 5 или повече стандартни питиета ( 500 мл бира, 150 мл вино или 50 г твърд алкохол) в дните, в които се черпи. През 2000 г. в подобна ситуация са били едва 2,8% от подрастващите.

66% от учениците - 71% от момчетата и 61%от момичетата, са пили алкохол поне веднъж през последните 30 дни. За някои бутилката бира е вместо закуска в междучасието.

На годишна база резултатите са още по-впечатляващи - пробвали са се 83 - 84% от момчетата и 82% от момичетата.

Близо 1/3 от учениците са изпили първото си питие още преди да дочакат 12-ата си годишнина.

Тези данни са повод за специалната кампания на Съюза на пивоварите и Превантивно-информационния център по наркомании в София за подпомагане на родителите да се справят адекватно с проблема. Идват празници, които за голяма част от младежите са повод за алкохолно веселие, добре е да им напомним, че това е опасно, каза Ивана Радомирова, главен секретар на Съюза на пивоварите.

Основна причина за набиращата инерция мода е желанието на тийнейджърите да се чувстват значими, интересни, да се освободят от задръжките си и да са център на внимание, категорични са психолозите. Въпреки че по закон продажбата на алкохол на деца до 18 г. е забранена, достъпът е безпрепятствен - 87,2% от деветокласниците споделят, че нямат проблем да си купят каквото и да било.
Още от статията на „24 часа"

"Петрол" заложи бензиностанциите си в ЦКБ и КТБ до поискване", информира от първата си страница „Капитал Daily"
"Петрол" е заложил всичките си 196 бензиностанции срещу синдикиран кредит от ЦКБ и КТБ, показват документи, с които "Капитал Daily" разполага. Заемът е за общо 86 млн. долара и като обезпечение по него е заложено търговското предприятие "Елит Петрол", в което са изнесени активите на "Петрол" под формата на бензиностанции.

Договорът за синдикирания заем няма срок, а "има действие до окончателното погасяване на всички вземания на банките по договора". Така, в случай че дистрибуторът на горива не успява да покрива заема си, ще загуби най-ценния си актив, с който реално оперира цялата си дейност по продажби на дребно - бензиностанциите. Лихвата по кредита е 8.5% годишно с 18.5% лихва при просрочие и 10% неустойка върху просрочието.

Пълен контрол

Договорът е предшестван и от промени в устава на "Елит Петрол", които са доста рестриктивни и вследствие от тях банките придобиват сериозен оперативен контрол над дружеството. Според условията на договора за кредит те могат да избират кое имущество кога да изпълняват, в случай че договорът стане изискуем. В случай че изберат да удовлетворяват своето вземане от стойността на цялото предприятие, ще могат да назначат управител  на предприятието.

Дори и да не стигне до там, финансовите институции имат пряко влияние в дружеството, тъй като два дни преди подписването на синдикирания банков кредит на провелото се извънредно общо събрание на акционерите в "Елит Петрол" акционерите са назначили нов съвет на директорите. Освободен е Димитър Димитров, а вместо него влизат Орлин Тодоров, член на мениджърския екип на компаниите от групата "Петрол", както и Георги Татарски и Стоян Кръстев.

Татарски е сред управляващите "Пирин пропърти инвестмънт", в което миноритарно участие притежаваше "Бромак" на Цветан Василев, преди да излезе от инвестицията. Стоян Кръстев пък има участие в управлението на "Петрол холдинг" - дружеството, чийто контрол се оспорва от Митко Събев и Денис Ершов, както и друга компания от групата - "Юрекс консулт".
Още от статията на „Капитал Daily"

„Правилата на ГЕРБ за обществените поръчки издържаха само месец", разкрива от първата си страница „Сега"
Управляващите поставиха своеобразен рекорд - Законът за обществените поръчки (ЗОП) ще бъде ремонтиран само месец след като последните поправки бяха одобрени от парламента. Тогава по предложение на правителството депутатите свалиха драстично праговете за задължително провеждане на обществени поръчки. Сега, пак по предложение на министрите, те ще бъдат повишени.

Това се случва на фона на зачестилите критики от страна на бизнеса, че непрестанните промени на правилата в България стресират местните фирми и отблъскват чуждестранните инвеститори.

Проектът за нови поправки в ЗОП предвижда праговете да се повишат с 10-15%. Това означава, че държавните ведомства и общините ще са длъжни да провеждат процедура по ЗОП, ако искат да възложат строителни работи за над 264 000 лв. През ноември летвата за поръчки в строителството бе свалена от 1.5 млн. лева на 240 000 лв. За други дейности - за доставка на оборудване, консумативи, за различни услуги, прагът миналия месец бе свален от 110 000 на 60 000 лева, а според новата идея на правителството трябва да се качи на 66 000 лева.

От мотивите, приложени към проекта за промени в ЗОП, не се разбира защо кабинетът иска последните поправки. Вносителят - Министерството на икономиката, обяснява, че корекциите са заради изисквания на ЕС. Цитирани са и две директиви, с които трябвало да се хармонизира българският закон. Въпросните директиви обаче са стари - от 2004 и 2009 г., и не е ясно какво е попречило на правителството и на парламента да внесат необходимите промени през ноември, когато ЗОП се ремонтира основно.
Още от статията на „Сега"

„Вдигат прага на обществените поръчки само месец след като го свалиха", обобщава от първата си страница „Класа"
Само месец след като парламентът намали праговете за провеждане на обществени поръчки, предстои депутатите да гласуват нови промени в закона, с които отново ще бъдат завишени минималните стойности за задължително провеждане на процедурите по ОП. Според управляващите новата промяна в текста е заради европейска директива.

„Беше ясно още като приемахме закона през ноември, че предстоят нови промени. Това не е нещо, което не сме знаели, още повече че това, което променихме тогава, сега не се изменя. Променят се най-вече специалните поръчки, засягащи държавни или частни компании, които работят в системата на сигурността и отбраната", обясни за „Класа" Валентин Николов от ГЕРБ.

Тези компании задължително ще възлагат чрез обществени поръчки строителство, ако стойността на проекта надхвърля 4 млн. лв. и на доставките и услугите - над 400 хил. лв. без ДДС. Това гласят промените в Закона за обществените поръчки, приети от правителството на заседание от 7.12.2011 г., с които се въвеждат последните промени в европейското законодателство в тази област. Кабинетът предложи още минималните прагове при поръчките в сигурността да се вдигнат с 10% и да се допълнят условията, така че определени поръчки да се запазят за специализирани предприятия. Поръчките в отбраната и сигурността ще се възлагат с ограничена процедура или с договаряне с обявление. Според евродирективата открита процедура не се допуска.

Поредните промени предвиждат обществени поръчки да се провеждат при строителство на стойност над 264 хил. лв., а когато мястото на изпълнение е в чужбина, при стойност над 1,65 млн. лв.
Още от статията на „Класа"

"27 млн. лв. по-малко за болните от рак" е едно от водещите заглавия на „Труд"
С 27 млн. лв. са орязани парите на здравната каса за лъчелечение и химиотерапия за догодина спрямо настоящата. Това съобщи пред "Труд" доц. Здравка Валерианова, директорка на специализираната болница по онкология в София.

"По клинични пътеки с номера 255, 258 и 298, които покриват лъче- и химиотерапията, за тази година са предвидени 49,7 млн. лв., а за догодина - 22,7 млн. лв.", обясни доцентката. Разликата е 27 млн. лв.

"Намалението е драстично. А обидното е, че подобно решение е взето от лекари - от здравната каса и от Българския лекарски съюз", добави доц. Константа Тимчева, национален консултант по медицинска онкология. Тя е много изненадана, защото за намаляването на парите никой не й е съобщил официално.

Доц. Валерианова даде пример с една от най-използваните клинични пътеки - №298 "Диагностика и системно лекарствено лечение на солидни тумори". До 29 ноември т. г. залаганата цена бе 603 лв.

В първоначалния вариант за цени на клиничните пътеки, който БЛС публикува на сайта си, поисканата от съсловната организация сума бе 300 лв. "Ние обаче не се съгласихме и решихме да заложим 470 лв.", разказаха членове от надзорния съвет на здравната каса.

За да стане ясно колко тревожно е "вързан" Националният рамков договор за 2012 г., а той ще се подпише в четвъртък, участвали в договарянето представиха пред "Труд" няколко изчисления. До края на годината отчетените случаи по 298 клинична пътека ще са около 62 600. Като ги умножим по плащаната от касата цена от 603 лв., става ясно, че за тази година само за химиотерапия са осигурени 37,7 млн. лв. Според последния вариант за цени на пътеките, публикуван на сайта на БЛС, за 298-а се предвиждат близо 20 млн. лв. за около 61 000 случая. Т.е. намалението за спасителната онкопроцедура е със 17,7 млн. лв., изчислиха участници в договарянето.
Още от статията на „Труд"

„С 23% повече ток ще харчим на Бъдни вечер. Идва студ", предупреждава от страниците си „Бизнес" ежедневникът „24 часа"
23% повече ток ще ползваме към 19 ч на идващия Бъдни вечер, 24 декември, спрямо същия ден на миналата година.

Това показват прогнозите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Очаква се да бъдат натоварени 6070 мегавата мощности. Максималният товар по същото време на 2010 г. е бил 4844 мегавата.

На Коледа към 19 ч се очаква пикът да е 5510 мегаватчаса. По същото време на 26 декември товарът ще стигне 6010, а на 27 декември - 6150 мегавата.

Миналата година на 24 декември, когато се готвят ястията за Бъдни вечер, среднодневните температури са били 6,1 , а на Коледа е било направо топло - 11,2 градуса, при нормална за месеца 1,8. Затова въпреки къкренето на манджите тогава е имало спад в потреблението с 8,3 и с 18,45%.

Синоптиците прогнозират, че по празниците тази година температурите ще бъдат около и под нормалните, а това ще доведе до по-голямо потребление на ток в сравнение с празниците на 2010 г.

Но и през 2011 г. електропотреблението бележи ръст от 5% спрямо 2010 г. Има достатъчно мощности, успокояват експертите на ЕСО, чийто шеф е Иван Йотов. Студеният резерв е 1040 мегавата.

Потреблението на електроенергия придобива все по-силно изразен битов характер заради кризата, показват анализите на оператора. А той зависи от температурата навън.

Пиковете по Бъдни вечер и Нова година са на 24 и 31 декември към 19 ч, когато се приготвят празничните вечери. На Коледа и на 1 януари пък се регистрират много ниски минимални товари и така е до обяд.
Още от статията на „24 часа"

„Парното скача, но следващата зима", прогнозира „Стандарт"
Цената на парното отново ще скочи за следващата зима. Причината се крие в няколко фактора. Първият е, че от 1 януари 2012 г. отоплението няма да поскъпва въпреки вдигането на цената на газа. Междинният доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предвижда цената на синьото гориво да скочи с 4,53% от Нова година въпреки поисканите от "Булгаргаз" 17,74%, обяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. За да не поскъпва парното в средата на зимата, дружеството вероятно ще бъде компенсирано с по-висока цена през второто и третото тримесечие на 2012 г. Другата причина за по-скъпото парно догодина е вероятното вдигане на цената на газа, добиван от "Мелроуз" в черноморския ни шелф. Засега в ДКЕВР няма постъпил официален документ за това, но до следващата година най-вероятно ще бъде налице, твърдят запознати. Не се знае какво ще стане и с цената на руския газ. Така за следващата зима цената на парното вероятно ще бъде по-висока, смятат експерти.
Още от статията на „Стандарт"

„Започна натискът за коледни заплати по министерствата", установява проучване на „Сега"
Традиционният декемврийски натиск за завишаване на бюджетите за заплати в едно или друго министерство започна. Министерство на околната среда и водите вече извоюва допълнителни 590 000 лв. в бюджета си за декември. Фонд "Земеделие" също коригира сметките си, очаква се днес повече пари за заплати да получи и земеделското министерство.

За декември МОСВ ще изхарчи за заплати 1.57 млн. лв. срещу първоначално предвиден месечен разход от 981 000. От постановлението на кабинета за корекцията не става ясно защо се налага тя, а самото решение се изчерпва с едно изречение.

На фона на протестите на зърнопроизводителите през декември фонд "Земеделие" на два пъти е завишил разходите си за други възнаграждения и плащания на персонала, в които влизат възнагражденията по граждански договори и тези на нещатния персонал на трудов договор. На 2 декември сумата е завишена от 1 млн. лв. на 1.5 млн., а на 16 декември общият разход за други възнаграждения вече е 2.55 млн. лв.
Още от статията на „Сега"

"ЕЦБ предупреди за нова опасност от фалити на банки", информира „Класа"
Финансовата стабилност в еврозоната никога досега не е била толкова застрашена след фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers през есента на 2008 година. За това предупреждава Европейската централна банка (ЕЦБ) в своя доклад за финансовата стабилност. Експертите отчитат, че през втората половина на 2011 г. "рисковете в еврозоната съществено са се увеличили". Според техните анализи има дори риск от разпространението на дълговата криза в нови страни, създавайки сериозна опасност както за единна Европа, така и за света като цяло. При най-лошия сценарий светът ще се върне към рецесия. Освен това някои трезори от валутния съюз може да станат зависими от финансирането на ЕЦБ. Тези финансови институции ще са изправени пред сериозни предизвикателства, се отчита още в доклада. Според данните рискът две големи банки в еврозоната, та дори и повече, да обявят фалит едновременно, силно е нараснал през последните шест месеца, достигайки равнище, каквото не е отчитано от началото на финансовата криза през 2007 година. Вероятността от едновременен фалит на две или повече банки през идните две години, която бе почти нулева в началото на 2007 година, след това достигна максимума от 15%, сега вече е около 25% според изчисленията на ЕЦБ.

Вицепрезидентът на централната банка Витор Констанцио заяви, че през идните години "за покриване на дълговете ще са необходими милиарди евро както на самите държави, така и на банките в страните в еврозоната". Според него само през първото тримесечие на 2012 година банките ще се нуждаят от около 220 милиарда евро ликвидни средства.

ЕЦБ атакува и политиците за техния твърде бавен отговор на кризата, с което само са я влошили. В доклада се подчертава, че еврозоната преживява "решаващ преломен момент", а мерките за борба със сегашната криза "дават възможност да се поправят грешките, допуснати в предкризисните времена". Но най-важната стъпка в момента е да се възстанови доверието.
Още от статията на „Класа"

"Нов фонд гарантира агрокредити за 1,4 млрд. лв.", съобщава „Монитор"
Кредити на стойност 1,4 млрд. лева ще бъдат обезпечени от гаранционния фонд към Програмата за развитие на селските райони. Министърът на земеделието Мирослав Найденов подписа вчера с шефа на Българската банка за развитие (ББР) Асен Ягодин договор за заем в размер на 335 млн. лева, с който ще се създаде фондът. От Европейската комисия очакваме да бъдат възстановени 265 млн. лв. на ББР още в началото на следващата година, а 70 млн. лева е българското съфинансиране, уточни министърът.

Обезпечението ще е достатъчно за целия финансов ресурс, който може да получим по селската програма за този програмен период. От гаранционния фонд ще се възползват хората, които кандидатстват по най-атрактивните мерки - 121, 122, 123. По тях се изразходват средства за оборудване, за изграждане на предприятия и за горски дейности. Със създаване на фонда ще се реши в голяма степен сериозният проблем с финансиране, с който се сблъскват земеделците. Досега търговските банки бяха рестриктивни към този сектор, припомни министър Найденов. Процедурата по гаранционния фонд е нова и за ЕК, все още се уточнява технически как комисията ще върне европейската част от кредита, каза зам.-министърът на земеделието Светла Боянова, която води основната част от разговорите с Брюксел.

Срещу средства от фонда ще бъдат издавани банкови гаранции за трезорите, които се включат в тази инициатива. Гаранцията ще покрива 80% от изтегления кредит, уточни Асен Ягодин. По този начин се облекчават силно условията за необходимото обезпечение, което се очаква от крайните получатели. Само 20 на сто от пълния размер на кредита трябва да бъдат обезпечени от бенефициента.

До 15 януари трябва да са разработени окончателните параметри на гаранционните програми, а до 15 март трябва да бъдат избрани банките партньори.
Още от статията на „Монитор"