Днес трябва да бъдат предадени на премиера два доклада от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и от Националната електрическа компания относно цените, по които купуват и продават електроенергията приватизираните електроразпределителни дружества (ЕРП). Бойко Борисов трябва да получи резултати от поисканата проверка за застрахователните договори, които държавните фирми в енергетиката са сключили предсрочно за пет години напред.

Според премиера това е "явна далавера". След правителственото заседание в сряда той обясни, че нищо не е налагало през юли да се сключат застрахователните договори, в първите дни на правителството. Вчера ресорният заместник-министър Мая Христова обяви, че договорите за застраховка се преразглеждат. Според нея проблемът е в НЕК, която е направила в застрахователното акционерно дружество "Енергия" вноски в размер на 205 млн. лв., а за същото време е получила обезщетения само за 5,5 млн. лв.

Другата енергийна далавера е приватизацията на електроразпределителните дружества, които не са изплащали дивидент на държавата, която държи над 30% дял. Ако се установят нередности, сделките ще бъдат дадени на прокурор, закани се Борисов. Той не изключва и разваляне на договорите за приватизация на ЕРП.

Държавният енергиен регулатор (ДКЕВР) трябва да направи ревизия на дейността на ЧЕЗ, Е-он и ЕВН. И да се установи защо НЕК купува тока от централите на цена от 90 лв., продава го на трите ЕРП по 88 лв., а те го предлагат на гражданите по 146 лв. В същото време на Сърбия, Гърция или Турция купуват на 68 лева. Така загубите за НЕК възлизат на 1,2 млрд., изчисляват от кабинета на Борисов.

Проверката, която очаква премиерът, трябва да обхване цялата верига на ценообразуването на електроенергията. Очаква се да има проверки и на решенията на ДКЕВР и при какви условия и обстоятелства комисията, ръководена от нейния бивш председател проф. Константин Шушулов, е определяла цените. Борисов поиска регулаторът да каже кое налага токът от 90 лв. да се продава на 146 лв.