Венецуелският президент Уго Чавес е обявил плановете си да национализира циментовата индустрия на страната, като така заплашва активите на най-големия производител с мексикански капитали Cemex.

„От днес правителството на Венецуела ще започне да изземва контрола над всички частни циментова компании", заявил е в свое изказване президентът.

Новата стъпка към национализация на цялата икономика ще засегна френската компания Lafarge и швейцарската Holcim. Според Чавес циментовите заводи в страната са прекалено големи замърсители, а собствениците им не инвестират за подобряване на екологичното състояние. Той е допълнил, че ще плати „колкото е нужно" на собствениците, за да се изнесат от страната, а с останалите пари ще модернизира мощностите.

Миналата година, венецуелското правителство национализира четирите най-големи петролни компании, които бяха собственост на чужди инвеститори. Освен това Чавес върна под държавен контрол националната електрическа и телефонна компания. Това доведе до редица съдебни дела, от които американската компания Exxon спечели едното.

Венецуелският лидер обяви, че ще забрани износа на асфалт и храна, за да се пребори с недостига в страната. Чавес дори обвини доставчиците на строителни материали в картелно споразумение, което забавя строителството и го прави некачествено. Наблюдателите в страната се опасяват от последваща национализация именно на техния бизнес.

Мексиканската компания Cemex е най-големият производител на цимент и бетон във Венецуела, чийто годишен производствен обем е в размер на 4.6 млн. тона от общо 33 фабрики. Вторият по големина производител е Holcim, чийто годишен производствен капацитет е в рамките на 2.4 млн. тона и дава работа на 500 души.

Говорителят на френската компания Lafarge, която е трета по големина в страната, е отказал да коментира заплахите на Чавес. Фирмата генерира годишен оборот от $141 млн. и притежава производствен капацитет от 1.6 млн. тона.