Докато взаимните фондове растат по популярност сред инвеститорите на дребно в България, разрастват се и възможностите пред тях, анализират от Oxford Business Group (OBG) в обзорен материал по темата. В него специализираното издание представя някои конкретни данни, както и коментари за развитието на тези небанкови институции на хора на висши ръководни постове в тях.

Вече тоталната стойност на взаимните фондове в България превишава 1 млрд. лева след 19-процентово покачване на активите през месец август.

За момента доминират фондове на местни дружества с активи от около 865 млн. лева.

Управителен директор в KD Investments, цитиран в материала, предвижда че до края на 2009 г., парите, инвестирани във взаимни фондове в страната ще достигнат 3 млрд. лева.

Най-популярни за момента, по цитирано в статията мнение на Камен Димитров, управителен Директор на ОББ асет мениджмънт, са високорисковите фондове. Като пример са дадени три фонда на ОББ с различна степен на риск и активите, които те управляват. Докато високорисковият фонд разполага с 40 млн. лева, нискорисковият фонд, инвестиращ в облигации, притежава едва 3 млн. лева.

Това се обяснява с високите лихвени проценти, които банките предлагат, както и факта, че дружествата не дължат данък върху вида печалба, който те реализират. Това дава възможност на високодоходните фондове да ре-инвестират цялата печалба и да увеличат възвращаемостта си.

Нови фондове се подготвят да навлязат на пазара и на 3 октомври КФН издаде разрешения за 5 нови такива, както вече знаете от Money.bg.

Разрастването на броя на фондовете Камен Димитров отдава на „узряването" на БФБ, която според него в близките три-четири години се е превърнала в истинска фондова борса.

С толкова много новооткривани фондове, които нямат история, която да ги представя, те ще използват директни маркетингови техникиза привличане на дребния инвеститор, предполага той.

Въпреки този ръст, взаимните фондове управляват малък дял от депозираните активи в страната - те притежават само 3.6% от банковите депозити. Взаимните фондове в България възлизат на 2.2% от БВП на страната, което е едно от най-ниските нива в Европа.

Камен Димитров също предупреждава за евентуална опасност, идваща от непредвидимо поведение на БФБ в бъдеще. Борсата, която се е представя добре в условията на назряваща световна финансова криза, до сега не е претърпявала значителни корекции.

Според него през последните месеци в БФБ е имала много висок ръст, но няма финансов пазар на света, който може дълго време да се държи така. А реакцията на хората при една неизбежна корекция през следващите две или три години е непредвидима.