"Чужди шефове мачкат БГ служителите в офиса" четем на първа страница във в. "Монитор"
Български служители са третирани неравно като малцинство в собствената си родина. За този нов вид дискриминация предупреди пред „Монитор" председателят на ресорната държавна комисия Ана Джумалиева. Напоследък са зачестили жалбите от българи, които работят у нас във филиали на международни фирми или в такива с пряк началник чужденец, уточни тя. Конкретни оплаквания имало не само срещу шефове от Гърция, каквито са наблюдавани и преди, но също и от западни държави като Италия и Канада. Така се оказва, че и в напреднали интернационални компании вместо да се следват добрите модели за професионално и социално отношение в офиса, се отнасят грубо и обидно към служителите. „В оплакванията се сочат агресивното поведение на тези началници срещу българите само защото са такива, като е налице тормоз и създаване на неподходяща за работа среда", поясни шефката на Комисията за защита от дискриминация. По думите є направените обобщения от тези началници чужденци по отношение на българския етнос изобщо биха могли да се тълкуват като слово на омразата.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Рекорд! 55 585 нови пенсионери за 6 месеца", пише в. „24 часа"
55 585 са новите пенсионери за първите 6 месеца на годината, показва анализ на Националния осигурителен институт. Това е с над 5000 души повече спрямо първото полугодие на 2014 г., при която броят на новите пенсионери достигна рекордни стойности.
С 24% е увеличението при пенсионерите за осигурителен стаж и възраст. През 2015 г. са се пенсионирали 30 957 души, а през първите 6 месеца на 2014 г. са били с 5995 души по-малко, показва анализът на НОИ. Най-голямо с почти 30% е увеличението при работещите в трета категория труд, които според приетата пенсионна реформа ще бъдат засегнати от най-голямо увеличение на възрастта.
1773 са пък полицаите и военните, предпочели да излязат в пенсия при сегашните условия, а не да чакат въвеждането на пенсионна възраст от следващата година. Те са 3,5% от всички нови пенсионери за полугодието на тази година.
Прочети още от в. „24 часа"

"Колко здрава е всяка банка ще е ясно след година", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Първото действие за идващата проверката на активите в банковата система и стрес - тестовете вече е факт. Българската народна банка (БНБ) обяви обществена поръчка за международния консултант и очаква да плати на избрания около 1.7 млн. лв. Търсят се компаниите, които са оценявали банките в еврозоната. А от обявата става ясно, че публично резултатът от проверката ще стане известен чак след година. Въпреки настойчивото желание на Европейската комисия тестовете да завършат до края на годината.

Консултантите ще трябва да докажат опит в извършването на поне две такива оценки на банкови активи в Европа през последните три години, както и да покажат, че разполагат с финансов ресурс от поне 600 хил. лв. В изискванията се вместват не само фирмите от голямата четворка (Deloitte, EY, KPMG и PWC), но и други специализирани в одита, счетоводството и финансовото консултиране компании от Европа и САЩ.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Нитратна бомба в "свещената" вода от Плиска" е заглавиe от в. "Труд"
Водата от т.нар. Свещен кладенец в Голямата базилика в Плиска е опасна за здравето. В нея е открито съдържание на нитрати два пъти над нормата, съобщи Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.
По-големият проблем е, че водата не е изследвана за други отрови или замърсители и здравните инспектори не могат да кажат дали е годна за пиене. Градската мълва твърди, че в нея има и арсен, но това не е доказано.
Кладенецът беше открит при разкопки в Плиска на 24 юли. Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров обяви водата за свещена. Според него баба Ванга предрекла, че България ще се оправи, когато се доизгради Голямата базилика и от кладенеца текне вода.
Прочети още от в. "Труд"

"Само в 9% от болниците НЗОК не е открила нарушения" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Едва в 30 болници от над 300, проверени от здравната каса през 2014 г., не са открити нарушения, сочи отчетът за дейността на НЗОК през миналата година, цитиран от Медиапул. Данните сочат, че изрядни са били само 9% от проверените болници. Общо касата е направила над 8000 медицински и финансови одита на лечебните заведения за миналата година.

Най-честите нарушения са приемане на пациенти без необходимите индикации, предоставяне на медицинска помощ, която не отговаря по вид и обем на изискванията на касата, заплащане или доплащане на пациентите за дейности, които са напълно платени от НЗОК, липсващи или нередовно попълнени епикризи, нарушения, свързани със задължителния болничен престой, и др.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Ями под морето след мъртвото вълнение", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Колкото по-тих е заливът, толкова по-силно те завърта водата. Червеният флаг се смени със зелен, но около 21 август пак ще стане опасно.
Близо 20 плажа са най-опасни за туристите по родното Черноморие, отчитат всяка година спасителите. Причините са дънните ями или мъртвото вълнение. Колкото по-дълъг е плажът, толкова по-страшно става. На ивицата в Златни пясъци в морето се влиза на плитко, но изведнъж става дълбоко до 1-1,20 метра. Опасно е и на плажа в "Кабакум", особено на 100-200 м от Дома на журналиста, където е пълно с изненадващи подводни ями. Сред рисковите места е и брегът в курорта Камчия, който е близо 2 км, но само 600 м са охраняема зона. През август става много опасно там, където река Камчия се влива в морето и създава водовъртежи и подводни течения.
От Илинден /2 август по стар стил/ морето стана опасно. Именно на този ден то взе първата си жертва - датчанин, за когото се оказа, че по-скоро е глътнал вода заради сърдечен инцидент и изходът е бил фатален. Но оттогава насам огромни вълни бушуваха покрай плажовете на Варна и близките курорти. Появи се и мъртво вълнение, придружено от мелтем - силен вятър, който вдига вълната на три и повече метра.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Защо София никога няма да е столица на културата", пише в. "Капитал Daily"
Провалът на кандидатурата на София за Европейска столица на културата бе звучен шамар по авторитета на столичната администрация, но тя направи всичко необходимо той да не бъде забелязан, анализиран и обяснен. А това бе най-подходящият момент да се разделим с допусканите досега грешки в изграждането на градската среда на София.
Вместо това настървената арогантност зелените обществени пространства на София да бъдат оползотворени за политически цели и прикрити меркантилни интереси продължи с неотслабващи амбиции. Последните примери бяха кампаниите за възстановяване на Мемориала на 1-ви и 6-ти пехотни полкове (засега неуспешна) и за издигане на паметник на цар Самуил (успешна).
Известна представа за последствията за средата може да ни даде един сравнителен анализ на "обзавеждането" между София и Париж.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Гърция направи квантов скок към е-икономика само за 10 седмици", пише в. "Сега"
Използването на банкови карти за покупка на храни е скочило с 234%
Парите в брой винаги са били предпочитан метод за разплащане в Гърция. Така например през изминалата година в страната едно от всеки 33 евро е изхарчено с карти Visa, докато средното ниво за Европа е едно от всеки 6 евро. По време на банковата ваканция, когато гръцкото правителство наложи капиталов контрол, за да ограничи тегленето на пари в брой, системата за електронни разплащания продължи да приема картови разплащания в точките на продажба (POS) - магазини, ресторанти и т.н. Равносметката - две седмици след въвеждането на мерките (29 юни - 12 юли) има огромен ръст в картовите трансакции в Гърция. Това е нагледен пример как електронните разплащания носят значителни ползи за потребителите, бизнеса и правителството.
Прочети още от в. "Сега"

"75 на сто от вноса на соя е ГМО", четем във в. "Монитор"
Около 75 на сто от внесената соя в страните от ЕС е ГМО. Традиционно модифицирани соеви продукти се доставят от Бразилия, Парагвай, Аржентина, както и от още няколко страни от Южна и Северна Америка, където няма ограничение за отглеждането им.
Европа внася повече от 35 милиона тона
соя всяка година. Това съобщи Драгош Дима, регионален директор на Асоциация „Дунавска соя". За нашата страна обаче няма точна статистика колко ГМО соя се използва. „България се стреми да внася соя от Северна Бразилия, като е най-голяма вероятността продуктите, закупени оттам, да не са генно-модифицирани", съобщи за „Монитор" доц. д-р Георги Георгиев, ръководител на опитната станция по соята в Павликени. През тази година у нас са засадени 350 хил. дка с протеиновата култура, а потенциалът на страната ни е за отглеждане върху 1,250 млн. декара.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„БНБ: Ръстът ще се забави, а инфлацията се завръща", пише в. „24 часа"
Ръстът на икономиката ще се забави през втората половина на тази година и ще е около и под 0,9%, колкото бе в първото тримесечие, прогнозират експертите на БНБ.
Като основни фактори за ръст се сочи съживяването на частното потребление и инвестициите. Рисковите фактори, които могат да го забавят, са ново влошаване на ситуацията в Гърция и поредно задълбочаване на конфликта Украйна - Русия.
Експертите прогнозират, че скокът в събираемостта на приходите от началото на годината ще се забави към края ѝ.
Дефлацията ще отпада през двете оставащи тримесечия и в края на 2015 г. инфлацията ще се върне. Очакваните стойности за третото тримесечие са за 1 и 0,1%, а септември - декември - 0,8 до 0,4%. Като причини са посочени очаквани повишения на международните цени на храните, и поскъпването на петрола в евро.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Пазете се от US професорите", пише в. "Стандарт"
Откакто Алексис Ципрас направи трудния, но отговорен избор да постигне съгласие с кредиторите на Гърция, предотвратявайки излизането на страната от еврозоната, излязоха редица разкрития, които показват радикалния нрав на застъпниците на идеята за разрив с Тройката в неговия вътрешен кръг.
В безброй публични изказвания и интервюта след оставката бившият финансов министър Янис Варуфакис разказа как е призовавал премиера да одобри въвеждането на паралелна валута, да обяви, че Атина няма да плати 3.5 млрд евро към ЕЦБ, дължими на 20 юли, и да вземе под контрол Банката на Гърция. Подобен враждебен ход би довел неизбежно до въвеждането на нова валута.
Наскоро в. "Катимерини" публикува извадки от конферентен разговор, проведен от Варуфакис на 16 юли. В разговора бившият министър разказва на група мениджъри на хедж-фондове и други инвеститори, че е планирал да хакне базата данни на Главната агенция по публични приходи към министерството. Идеята била да се използват личните данни на гръцките данъкоплатци, за да се създадат тайно паралелни сметки, които биха улеснили разплащанията в случай на значително свиване на ликвидността. Тези сметки щели да бъдат деноминирани в евро, но ако се наложи, е трябвало да могат да бъдат обърнати светкавично в драхми.
Прочети още от в. "Стандарт"