Скандално известният бизнесмен Марио Николов, съпругата му Марияна и още седем души ще бъдат изправени през октомври пред съда, за да отговарят за източването на милиони левове по програма САПАРД. Това съобщиха вчера от Софийски градски съд. Освен Николови на съд отиват и ортаците им Иван Иванов, Петя Хаджииванова, Радмил Петров, Анна Шаркова, Григор Главев, Валентин Ангелов и Лазарина Георгиева. Всички те ще отговарят за документни измами и злоупотреби с пари по САПАРД.
Машинациите с европарите бяха разкрити още през ноември 2006 г., когато във Върховна касационна прокуратура беше получен сигнал от германските митници за злоупотреба със средства от програмата от български фирми. За да спечелят проект по САПАРД те са представили фалшиви документи за стари машини за преработка на месо и пакетиране, но ги представили като нови.
Прокуратурата образува досъдебно производство срещу Марио Николов и съучастниците му за това, че от 2002 до 2005 г. като организирана престъпна група са използвали документи с невярно съдържание и са получили субсидии по програма САПАРД в размер на 14 млн. лв.
През декември 2006 г. полицията извършва масови претърсвания в домовете на бизнесмени от София, Стара Загора, Шумен, Ямбол и Перник. Иззети бяха документи, компютърни разпечатки и сървъри. Открити бяха и старите машини, които са декларирани като нови. 35 банки са предоставили информация за групата на разследващите. Наложени са обезпечителни мерки върху 41 имота на обвиняемите и са запорирани общо 52 банкови сметки.
Грузия допусна сериозни грешки в кризата с Русия, пише „Монитор"
Грузия допусна сериозни грешки в кризата с Русия, но реакцията на Москва беше несъразмерна. Това заявява френският външен министър Бернар Кушнер в интервю за седмичника "Журнал дю диманш".
Френският първи дипломат не посочва кой е виновникът за избухването на конфликта, при който грузинските сили, навлезли в подкрепяната от Москва сепаратистка република Южна Осетия, бяха изгонени от руски танкове.
"Журналистите ще проучат събитията, а историците ще направят преценката, сега не е време да се пише история", подчертава Кушнер. Според него да се говори за Студената война би било твърде лесно.
Франция, която посредничи за мирното споразумение, подписано от Грузия и Русия, възприе по-предпазлив тон от САЩ и европейски партньори като Великобритания и Полша, отбелязва АП.
Френската позиция се доближава до позицията на Германия, чийто канцлер Ангела Меркел заяви в петък, че руският отговор е бил непропорционален, но че и двете страни вероятно носят вина за кризата.
Кушнер подчертава в интервюто, че Европа трябва да поддържа контакт с Русия. "Трябва да намерим нов език по отношение на Русия. Това се опитва да направи Европейският съюз", допълва той.
Френският външен министър посочва, че Съветът за сигурност на ООН ще приеме резолюция, даваща мандат за мироопазващи сили, но че ще минат няколко седмици преди те да бъдат изпратени на място.
Според Кушнер примирието в Грузия е много крехко, поради което дипломатическите усилия трябва да продължат.
"Най-важно е изтеглянето на руските сили, а то все още не е станало, въпреки че президентите на двете страни подписаха примирието", подчертава Кушнер.
Потребителски кредит ще се връща предсрочно без глоба, информира „Дневник"
Клиентите на банките ще погасяват предсрочно потребителските си заеми без наказателна такса, когато лихвата към кредита е плаваща. Това облекчение ще залегне в новия закон за потребителския кредит, който се подготвя в централната банка.
Промените ще отразят европейската директива. Според нея банките ще могат да налагат такса за предсрочно погасяване само когато лихвеният процент на потребителския заем е фиксиран.
На българския пазар в момента почти всички лихви са плаващи, като обичайно включват базов процент плюс надбавка. Новите правила ще важат за заемите, сключени след влизането на закона в сила. Според сроковете в директивата страните - членки на ЕС, трябва да започнат да прилагат разпоредбите й най-късно през май 2010 г.
Финансисти коментираха пред "Дневник", че не очакват промяна в поведението на потребителите, защото предсрочното погасяване на кредитите е цикличен процес, прави се, когато конкуренцията между банките е голяма, лихвите са ниски и рефинансирането е изгодно.
Според тях едва ли в следващите няколко години ще се наблюдава подобно стечение на обстоятелствата. Освен това клиентите обикновено ползват рефинансиране, за да погасят предсрочно заем, за което също се плащат такси и комисиони.
Ударно свалят цени на морето, пише „Стандарт"
Дойде краят на скъпото море. В последните дни на август хотелите най-накрая се напълниха. А само след две седмици морето ще поевтинее с поне 30%. Хотелиери запретнаха ръкави да свалят ударно цените, сочи проучване на ситуацията на в. "Стандарт".
Заради натъпканите родни курорти в момента нашенците вече се разбягват в близката чужбина. "Няма места. Съжалявам, всичко е резервирано", е най-честата реплика, която българите чуват тези дни, опитвайки се да позвънят по хотелите на Черно море.
Затова стопаните на гостилниците решиха да отвърнат на клопката, в която сами се вкараха. Те започват ударно да предлагат по-евтини пакети от септември и така да отвърнат на конкуренцията на гръцките и турски курорти.
Така българските туристи ще могат да почиват луксозно и евтино в последния за летния сезон месец. В лъскавия курорт Албена цените за пакет ол инклузив падат от 100 на 70 лева за вечер. Изгодната оферта важи след 10 септември, когато хотелиерите очакват наплив на туристи с окъснели отпуски и не толкова дебел портфейл.
В четиризведните хотели на база "Некерман" в Слънчев бряг пък цените от 1 септември тръгват от 22 до 24 евро на ден.
В Созопол обаче собственици на хотели и ресторанти са категорични, че няма да свалят цените, защото тази година пиковият сезон е тръгнал едва на 1-2 август. Затова до 10 септември, когато свършва фестивалът "Аполония", не се очакват бонуси.
Частните квартири по Южното Черноморие вървят в момента от 20 до 35 лева на вечер, като за същия период миналата година цената е била между 15 и 25 лева.