Представители на консорциум от скандинавски частни инвеститори разговаряха с министъра на икономката и енергетиката Петър Димитров относно намеренията си да инвестират по проект за производство на вятърна енергия, съобщи пресцентърът на МИЕ.
Инвеститорите споделиха, че плановете им включват дългосрочни инвестиции в областта на ВЕИ, инфраструктурата и жилищното строителство. Министър Димитров изрази принципна подкрепа към предложението за joint-venture между Скандинавския консорциум и България. Държавното участие в него ще бъде под формата на консултантска помощ с цел опазване на околната среда и синхрон с дългосрочната политика на България за развитие на туризма и инфраструктурата.
Скандинавкият консорциум ще участва чрез изграждане и оптимизиране на инфраструктура, подкрепа за достъп до финансов ресурс от ЕБВР и до датските производители на вятърни турбини. Намеренията на инвеститорите са 35% от производствените мощности за изграждане на вятърните паркове да се сглобяват в България, което ще създаде възможност за създаване на допълнителни работни места.
До момента инвестициите на Скандинавския консорциум в Европа възлизат на 1 млрд. евро, съсредоточени главно във възобновяеми енергийни източници, изградени в Норвегия, Дания, Германия, Испания, Полша и Италия.
Министър Димитров подчерта, че в момента в България се реализират 10 проекта в областта на енергетиката и всеки нов ще засили конкурентната среда в енергийния сектор в страната. Датските инвеститори посочиха, че в едноседмичен срок ще изпратят своето предложение за идеен проект.
Abadbobata
на 31.08.2007 в 14:19:30 #6Kimi, 20% от електричеството на Дания идва от вятърни генератории. Това опровергава втората част на "тезата" ти. А колкото до първата - красотата е субективно понятие и направените проучвания показват че повечето хора одобряват или нямат против вятърни генератори около тях. Да не говорим че офшорните никой не ги вижда, защото са на 5 км в морето. А до рентабилността... Ами последните 10 години имат 30% ръст и в момента се инвестират над 30 милярда долара в тази индустрия за година. Не мисля, че стиснатите икономисти ще се объркат с такива суми. Освен това на ВЕИ пазара има МОЩЕН недостиг на продукция, което пречи на падането на цената (няма конкуренция) и от там на по-голямото разпространение, но стотиците милярди долари текат в тази посока и до 3-4 години ще има огромно раздвижване.
Kimi
на 31.08.2007 в 12:41:09 #5Грозни и не рентабилни вятърни мелници. Датчаните искат да гепат субсидиите от Европа без да си засират собствените пейзажи с боклуци които са само кнюктурни. Никой не продава дестачки за девет лева. Само ние дето сме балъци.
Abadbobata
на 31.08.2007 в 12:40:04 #4Nik604, абсолютно съм съгласен с теб. Бъдещето е в безгоривната енергетика или енергетика от типа "От нищо нещо" както обичам да я наричам. Мисълта ми е, че като се има предвид колко усилия положиха това и предните няколко правителства да построим АЕЦ, последното нещо, което ще допуснат е някой да го конкурира. Те ако бяха положили 10% от теа усилия, дето положиха за АЕЦ, за ВЕИ - ние щяхме да сме цъфнали и вързали тука от вятърни генератори, слънчеви панели, термослънчеви исталации и т.н. Даже можехме да строим вече завоиди за вятърни генератори и т.н.
Nik604
на 31.08.2007 в 12:31:13 #3ще стане, тоя тъп аец ти ги подарявам , аеца е отживелица в развития свят, само калмици като нас и разни бивши соцове се напъват да строят бъдещи ковчези....Чернобил е жив в нашите сърца....!!! Бъдещето са ВЕИ !!!
simper_idem
на 31.08.2007 в 12:21:53 #2Колкото повече толкова повече. Енергията днес е синоним на култура и развитие. А пазара на енергия неизчерпаем ... Тръгни по магистралата и гледай ... Удоволствие и красота ...
Abadbobata
на 31.08.2007 в 11:45:20 #1Няма да стане - строим АЕЦ.