Последните двама енергийни министри - Делян Добрев от правителството на ГЕРБ и Асен Василев от служебния кабинет на Марин Райков, са категорични, че не са разпореждали плащания по проекта АЕЦ „Белене" след спирането му с решение на Народното събрание на 29 март 2012 г. Това стана ясно в предаването „Тази сутрин" на btv.
Когато в петък енергийният бос Богомил Манчев получи обвинение в подбудителство към присвояване на голяма сума държавни средства, той посочи като виновни за източването на НЕК последните трима министри на енергетиката - Делян Добрев, Асен Василев и Драгомир Стойнев. По-късно през деня от прокуратурата не изключиха вариант с обвинения да се сдобият и някои от последните трима енергийни министри.
„Докато аз бях министър при управлението на ГЕРБ, спряхме проекта. Подписът под докладната за спирането е моят. Ако искахме плащанията да продължат, нямаше да внесем докладна за спирането му. Не вярвам, че нито аз, нито моите колеги, сме подписвали плащания", заяви Делян Добрев.
„По време на служебния кабинет не е имало никакво плащане", декларира и Асен Василев. Той уточни, че по времето на правителството на Марин Райков няма пусната нито една фактура. Такъв документ има от 29 май, когато кабинетът „Орешарски" встъпи длъжност и властта му беше предадена от служебния кабинет.
Делян Добрев също подчерта, че нито е извършвал плащане, нито е бил уведомяван за такова или за „отворен въпрос по този договор".
Асен Василев припомни, че докато той оглавяваше Министерството на икономиката и енергетиката, бяха публикувани около 200 активни договори в областта на енергетиката, сключени от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и подчинените му дружества. По думите му, аргументът за това бил „да няма подобни ситуации".
„Договорът с „Уорли Парсънс" (консултантската компания, чийто подизпълнител е „Риск Инженеринг" - бел. ред.) не беше подаден в министерството. Иначе и той щеше да бъде сред публикуваните", уточни Асен Василев.
„На следващият ден след решението на парламента аз пътувах до Русия, за да уведомя „Атомстройекспорт", че спираме проекта", допълни още той. „Целият свят разбра, че АЕЦ „Белене" е спрян. Обяснението, че някой директор в НЕК не е разбрал, че е спрян, не е сериозно. НЕК е самостоятелно юридическо лице. Министърът, за съжаление в случая, не държи ръката на директора на НЕК", продължи Делян Добрев. Той уточни, че ако е имало подобни плащания, те са били без неговата санкция.
Председателят на Единната народна партия Мария Капон, която разполага с част от договорите за АЕЦ „Белене", се включи в разговора по телефона с мнението, че никой министър не плаща сам, но въпреки това „щетите за държавата са ясни".
Арбитражното дело
Енергийният министър от кабинета „Борисов" Делян Добрев обясни, че когато адвокатската компания White&Case е била наета за арбитражното дело на България срещу руската компания „Атомстройекспорт", страната е имала „добри шансове в този арбитраж".
„Преди месец обаче е получено писмо, че не се съдейства на адвокатите и те предупреждават, че на 25 октомври трябва да предадат доказателствата си. Ако те не са качествени има опасност да загубим делото", посочи Добрев.
Асен Василев обясни, че компанията White&Case има рамков договор да защитава България в такъв тип арбитражи и има най-много дела срещу Русия и най-много победи.
И двамата не потвърдиха информацията, че хонорарите на юристите достигат 12 млн. лв., като Делян Добрев уточни, че те обикновено са обвързани с процент от интереса на клиентите си.
„По мое време сумата не беше 12 млн. лв.", допълни той.
Асен Василев беше категоричен, че през мандата на служебния кабинет плащанията към адвокатите са извършвани ритмично. „Възможно е да е имало забавяния през май, когато се рефинансираше дълга на НЕК. Последната ми седмица като министър работата течеше ритмично", обясни още Асен Василев.