Тази сутрин в Токио доларът се търгуваше при нива $1.5762 спрямо евро, като в късната търговия на 23ти май в Ню Йорк цената на американската валута също бе $1.5762, а на 22 май бе поставен едномесечният минимум $1.5814.
Един долар може да купи 103.31 йена. Евро се търгува за 162.82 йени от 162.95.
Поскъпването на петрола и златото понижи цената на долара на САЩ спрямо австралийския долар до 25 годишен минимум. Валутните трейдъри не очакват Федералния резерв на САЩ да понижи отново лихвата в страната, което допълнително натиска валутата надолу.
Притеснения за американската валута създават и слабостите в най-голямата световна икономика. Валутен специалист в Токио прогнозира: „Доларът ще се срива паралелно със забавянето на американската икономика. По-слабите данни ще принуждават Федералния резерв още повече да намалява лихвените равнища".
Пазарите в САЩ и Великобритания днес почиват заради Деня на възпоменанието.
Най-слабо от 16те най-търгувани световни валути напоследък се представя вонът на Южна Корея. Азиатската валута е на 19 месечно дъно спрямо долара, тъй като се спекулира, че местни рафинерии ще увеличат покупките си на долари поради рекордно скъпия петрол.
Очакванията, че правителството на Китай ще разреши по-бързо поскъпване на националната валута с цел борба с инфлацията доведоха до нови върхове на юана.
Според Barclays Capital, европейките валути и австралийският долар изглежда ще извлекат най-голяма облага от рекордните цени на петрола. Тези икономики са по-ефективни в енергийно отношение и или изнасят петрол, или го внасят в малък дял спрямо БВП, обясняват от Barclays.
Освен това европейските валути и австралийският долар печелят от по-строгото отношение на централните банки към инфлацията. Тези страни изнасят своята продукция на производителите на петрол в развиващите се пазари, които са силно платежоспособни.