Преди по-малко от шест години, евро банкнотите и монетите бяха пуснати в обращение, с амбицията да се превърнат в основен конкурент на долара на международните пазари. „Еврото може да се превърне в световна резервна валута, като измести от тази позиция долара", коментираше германският финансов министър.

В началото на века, еврото се купуваше за едва 90 американски цента. През изминалата седмица, почти станахме свидетели на покоряване нивото $1.50 за евро, след множеството коментари от страна на големи световни банки, които искат да преориентират резервите си от долари в евро.

Силното евро обаче, носи сериозни минуси на европейския износ, като повечето анализатори предвиждат забавено икономическото развитие на Еврозоната в близко бъдеще. При така стеклите се обстоятелства, европейските икономисти и политици ще започнат да съжаляват за пожеланието си, еврото да стане силна резервна валута.

Въпреки притесненията на европейците, малко са онези икономисти, които наистина смятат, че еврото може скоро да измести долара от мястото му на валута заместител в световен мащаб. Единната валута има половинчат успех спрямо долара. Стойността на напечатаните евро банкноти в циркулация е по-голяма от тези в доларови банкноти, както е и известно, че еврото вече измести долара в изразяването на дълг в световната икономика.

Преминаването към изчисляване цената на петрола от долари в евро обаче, ще даде най-силен сигнал за смяна на валута номер едно в света, а това все още не е факт. Нещо повече, доларът все още е валутата, в която се изчисляват по-голямата част от световните валутни резерви.

„Никой не знае какво ще се случи след 20 години, но процесът по замяна на една водеща валута с друга, ще отнеме много дълго време от очакваното в момента", коментира икономист от Европейската централна банка. „Доларът няма лесно да изпусне водещата си роля в световната икономика", завършва той.

Господин Исинг, бивш член на борда на Бундесбанк, припомня как германската национална банка се е притеснявала от прекалено силното значение на дойчемарката за международните финанси, но в последствие е променила мнението си. „Като член на борда на директорите на централна банка, националната валута е като твое дете. А колкото повече валутата е приемана от световната икономическа общност, толкова по-големи стават очакванията към банката да поддържа стабилна нейната стойност", споделя Исинг.

Дали прекалено голямото обществено внимание към еврото ще създаде проблеми за ЕЦБ? В периода от началото на 2002 г. до второто тримесечие на тази година, делът на световните валутни резерви в евро е нараснал от 19.7% до 25.6%. Най-голямото преимущество за ЕЦБ в момента е, че няма нужда да води толкова агресивна монетарна политика, тъй като скъпото евро до голяма степен, се грижи за инфлационния натиск.

Все пак, за да се застрахова от външни критики, ЕЦБ е възприела тактиката на Федералния Резерв, който винаги коментира, че води монетарна политика, която е съобразена с нуждите на географската зона, в която официална валута е долара (еврото).

Все пак някои експерти стигат до крайност, като коментират, че ролята на еврото в световната икономика, на този етап е твърде преувеличена. „Ако изключим краткосрочните икономически прогнози и резки движения на валутните пазари, в по-дългосрочен период американската икономика и валута имат по-добри перспективи за растеж от тези на Еврозоната. Вече започва да се вижда цикличното дъно на долара, а когато това стане неоспорим факт, ще се свършат и коментарите за размяна на водещата роля между долара и еврото", коментира Холджър Шмидинг от Bank of America.

Статията е заимствана от коментар на Ралф Аткинс във в-к Financial Times.