„Дянков откри изгубена крепост", четем от първата страница на „Стандарт"
Симеон Дянков влезе в ролята на Индиана Джоунс. Вицепремиерът откри римска крепост по стара карта на чешкия историк Константин Иречек, правена след Освобождението. Финансовият министър има в колекцията си близо хиляда антикварни книги и атласи. Сред тях е и "История на българите" от 1886 г. на Иречек. В нея Дянков открил скица с описание на древна крепост Кипилово кале, сравнявана по мащаби с видинската Баба Вида. За нея се знаело само, че е някъде в непристъпните дебри край днешното село Кипилово.
При ремонта на пътя Елена-Твърдица вицето и строителният министър Лиляна Павлова се опитали да стигнат до крепостта по описанието на Иречек.
Оказало се, че руините наистина са на 600 метра встрани от шосето.
Още по темата от „Стандарт"
„Губят се следите на 63 милиона лева", разкрива от първата си страница „Труд"
Следите на 63 млн. лева държавна пара, управлявана от просветното ведомство от 2009 до 2011 г., някъде се губят. Това се вижда от публикуван одит на Сметната палата. Ревизорите са направили проверка на голямата национална програма: "Оптимизация на училищната мрежа" (за закриване на училища). Основната й цел бе достъп до качествено обучение и намаляване броя на отпадналите ученици. Тя е "изпълнена с ниска степен на ефективност" - е изводът на одита. И още: парите са харчени без контрол, има двойни финансирания, общини са присвоявали средства.
През 2009 и 2010 г образователното ведомство няма отчет на парите по програмата. Разчитало се е само на данните на бенифициентите - училища и общини, пише в доклада на Сметната палата. Те обаче не са правени по общи критерии, а всеки в свободен текст е обяснявал как са похарчени парите.Това е абсурдно, смятат одиторите. И дават и доказателства: само с един ученик, надписан в документите за искане на пари, сумата става различна. Например - за затваряне на училище с 20 ученици парите са 80 000 лева. Но за 21-о деца сумата е 150 хил. лв.
В доклада на Сметната палата има важно уточнение, че подаваните данни - за брой ученици или отчетена сума, в повечето случаи се оказват некоректни.
"Вероятно някъде в училищата са обявявани "мъртви души", за да се вземат повече пари, смятат ревизорите. Имало е възможност и за двойно финансиране на една и съща дейност.
Още от статията на „Труд"
„Двигателят временно не работи", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Износът на България, който при свитото потребление и инвестиции през последните години беше основна причина за растежа на икономиката, се свива за пръв път от октомври 2009 г. Спадът през януари е 10.2% спрямо първия месец на 2011 г., сочат данните на Националния статистически институт. Ако се гледа само износът за трети страни (извън Европейския съюз), понижението е с 14%. Това, както и стагниращият внос, разширява търговския дефицит над девет пъти спрямо януари 2011 г. - до 345 млн. лв.
Забавяне или рецесия
Свиването на външната търговия вещае забавяне на икономическия растеж, особено ако съвпадне с рецесия в ЕС, където българските компании пласират близо две трети от износа си. Тогава местната икономика при липсата на нови двигатели също може да се свие, а с това се засилва и рискът от закриване на работни места.
Частично успокоение е, че при по-нисък експорт държавата възстановява по-малко ДДС и това влияе положително на бюджетното салдо, но само в краткосрочен план.
За момента обаче повечето прогнози са за забавяне на растежа както на индустрията, така и на икономиката, а допусканията за рецесия са по-малко на брой. Повечето икономисти и представителите на бизнеса смятат, че понижението е заради високата база, достигната в началото на миналата година, и спрямо която се мерят последните данни. Тогава цените на петрола се покачваха и тласкаха нагоре производствената инфлация, но причината бе паричната експанзия на Федералния резерв САЩ и ефекта, който тя създава в глобален мащаб.
Днес тези икономически стимули са изконсумирани, като въпросът е дали европейската икономика ще се върне в нормалното си русло, или преди това ще изпадне в краткотрайна рецесия.
Виновно е времето
За момента повечето мениджъри, до които "Капитал" се допита, смятат, че понижението не е тревожно. Според Никола Треан, който е изпълнителен директор на медния производител "Аурубис България", износът за януари не се е понижил, а продажбите остават стабилни.
"Може да отчетем известна разлика спрямо същия период на миналата година заради цените на медта, но те са повече или по-малко стабилни, така че няма да има съществена промяна. До края на годината също не очакваме да има промени в износа ни, движим се по план", коментира той.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Кризата удари двигателя на растеж у нас - износът с първи спад от 2 години насам", обобщава от първата си страница „Класа"
Кризата удари основния локомотив на икономически растеж в България - износа. През януари той е намалял с 10,2% на годишна база до 2,8 млрд. лв., отчете националната статистика вчера. Към Европейския съюз (ЕС) експортът ни се свива със 7,6, а към трети страни - с цели 14% до 1 млрд. лв.
Това е първият спад на износа след повече от две години на ръстове - 26 поредни месеца от ноември 2009 г. до края на 2011 г. Спрямо януари 2010 г. обаче износът нараства с близо 57%, а спрямо същия месец на 2009 г. - със 76 на сто. Вносът също намалява, но с минималните 0,3% до 3,15 млрд. лв. (без разходи за доставка), а ако се включат и те, спадът е с 0,2% до 3,3 млрд. лв. Общото външнотърговско салдо е отрицателно за януари 2012 г. и възлиза на 509,3 млн. лв. спрямо 199,4 млн. лв. за същия месец на 2011 г., или ръст от 309,9 млн. лв. От него 284 млн. лв. е със страните извън ЕС (спрямо 94,1 млн. лв. за януари 2011 г.). Основна причина за влошаването на сметката е намалението на износа ни за Турция със 110 млн. лв. до 235 млн. лв. Ако се елиминират разходите за транспорт и застраховки при вноса, салдото пак излиза отрицателно до -345 млн. лв. при -37 млн. лв. през януари миналата година.
Основните търговски партньори на България извън Европа са Турция, Обединените арабски емирства, Китай, Македония, Русия и Сърбия, които формират 53,1% от износа за трети страни. Значително нараства износът за Обединените арабски емирства, Бразилия и Република Корея. Най-голям спад е отчетен при износа за Сингапур, ЮАР, Босна и Херцеговина и Хърватия. Вносът на България извън ЕС за януари 2012 г. се е увеличил с 0,9% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 1,4 млрд. лева. Според статистиката най-голям ръст бележи вносът от Босна и Херцеговина, Република Корея, Перу, ЮАР, Тайван и Индия, а най-голям спад - от Обединените арабски емирства, Израел и Грузия, сочи още статистиката.
Още от статията на „Класа"
„Данъчни длъжници олекнаха със 104 милиона" е едно от заглавията на първа страница на „Монитор"
Данъчни длъжници олекнаха със 104 млн. лева, след като НАП проведе търгове, на които продаде имущество на борчлиите към хазната. Тази сума е събрана от всички търгове, проведени през миналата година, уточниха пред „Монитор" от ведомството. Тогава за продажба се предлагаха недвижими имоти, леки коли и дори злато. За същия период само НАП София е успяла да събере 41,6 млн. лева, а за първите два месеца на тази година столичната данъчна служба е събрала 1,6 млн. лева. Обикновено от НАП дават на търг два вида активи. В първата група попадат вещи, които са били конфискувани в полза на държавата заради престъпна дейност.
Във втората група влиза имущество на длъжници, които не са платили различни публични задължения.
Търговете, обявени от приходната агенция за цялата страна, в момента са над 200, а процедурите, стартирани от НАП София, са 107. Столичната данъчна служба продава над 200 недвижими имота, сред които апартаменти, гаражи, ниви, фабрики и офиси. На търг се предлагат още леки и товарни автомобили, машини, дървен материал и др.
1,5 млн. лева е началната тръжна цена за 31576 квадрата земя и намиращите се в имота 7 постройки. Това е търгът на най-висока стойност в момента, съобщават от столичната НАП. Освен производствен корпус в имота има и две административни сгради, магазин, два навеса и компресорна станция.
Данъчните са извадили на тезгяха и много атрактивни жилища. Например в столичния квартал „Овча купел" се предлагат три студиа. Най-скъпото от тях има начална цена от 57 000 лева. Магазин от 116 кв. м в същия квартал пък се предлага за 93 000 лева.
Столичната НАП предлага на търг и много превозни средства. Например надаването за товарен автомобил „Форд Транзит" започва от 9000 лева. Данъчните посочват, че колата е в добро състояние и в движение. Два пъти по-висока е цената за товарен автомобил „Щаер", който също бил запазен. На търг с начална цена 4800 лева пък се предлага лек автомобил „Хонда Сивик". Автомобилът е с бензинов двигател, климатик, странични ербеци, централно заключване.
Още от статията на „Монитор"
„Автокрадци обменят опит на семинари", четем от първа страница на „24 часа"
Автокрадци предават на автоморги джипове BМW Х5 и "Ауди" само за 1500-2000 лв. Това е един от най-лесните начини да се отърват от задигнатите возила и за кратко време да спечелят лесни пари, разкриха полицаи от София.
С подобен бизнес се занимават бригади от Перник, Дупница, Враца и Елин Пелин, които напоследък крадат коли в столицата. Апашите са в групи от поне 4-ма души. Когато пристигнат в столицата, те си набелязват по 2-3 коли, предимно в крайните квартали. След като преодолеят защитите, подкарват возилата и изчезват. После ги предават по автоморги, където се разкомплектоват на части, обясни шефът на сектор "Престъпления, свързани с моторни превозни средства" в СДВР, главен инспектор Димитър Машов.
За сравнително нови коли, които струват по 20 000-30 000 лв., крадците получават по 1500 лв. от автоморгите.
За толкова е спазарен и джип BМW Х5 от автокрадци със задържания през ноември м. г. в Елин Пелин Георги Серафимов-Сарафа. Полицията разкри, че мъжът разфасова колите в хале край Елин Пелин и складира частите в контейнери. Едва след заличаването на номерата им ги продава. Сарафа работел с двама автоджамбази, които крадат и транспортират откраднатите возила от София. При акцията са открити части от коли, откраднати още през 2005 г.
На същия принцип работят и групите от Перник, Дупница и Враца. Често навестява и софийските квартали и бригада от Елин Пелин.
50 секунди са достатъчни за автокрадците, за да запалят набелязаната кола и да изчезнат с нея, твърдят разследващите. За целта трябва да притежават устройство, което на жаргона на полицаите се нарича "машина за кражба". Чрез него се декодират защитите и без проблем колата се пали с нормален ключ, стига човек да има познания за работа с тази техника.
Още от статията на „24 часа"
„ЕК иска да няма давност за конфискация на престъпни имоти", информира от първата си страница „Сега"
Европейската комисия иска конфискацията на престъпно имущество да няма давност и да става, без да има влязла в сила съдебна присъда в целия ЕС. Европейската комисарка по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом (Швеция) представи вчера проектодирективата.
Това означава, че изцяло новият български проектозакон за отнемане на незаконно придобитото престъпно имущество, който вече мина на първо четене през парламента, скоро ще трябва да бъде преправян. Той предвижда 10-годишна абсолютна давност, каквато съществува и за данъчните задължения. По действащия в момента закон за отнемане на престъпното имущество давността е 25 г., но след намаляването й парламентът би узаконил всичко откраднато до 2002 г., т.е. в десетилетието на най-масовото разграбване на държавата и на личните спестявания на българите.
"Улесняването на конфискуването на активи ще затрудни престъпните дейности и ще окаже възпиращ ефект върху престъпността, като демонстрира, че не си струва да се вършат престъпления", обясни Сесилия Малмстрьом. "Трябва да ударим престъпниците там, където боли най-много, като се стараем да им вземем парите, а печалбите им да върнем в законната икономика, особено в сегашния период на криза. Правоприлагащите и съдебните органи трябва да разполагат с по-добри инструменти за проследяване "пътя на парите". Това ще защити икономиката срещу проникването на престъпни елементи и корупцията", заяви тя.
Говорителят на Малмстрьом - Микеле Черконе, каза за в. "Сега", че давността може да важи за различните престъпления съгласно националните наказателни кодекси, но за престъпното имущество не трябва да има давност и конфискацията му не бива да се ограничава от срокове, защото няма да произтича от влязла в сила присъда.
Още от статията на „Сега"
"Три фирми наддават за "Техноекспортстрой", съобщава „Стандарт"
Три компании ще наддават за държавното строително дружество "Техноекспортстрой", съобщиха от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Две български и една гръцка фирма са закупили тръжната документация до изтичането на крайния срок, който беше вчера. Това са родните "Адванс пропъртис" на бизнесмена Кирил Домусчиев, "АТ Инженеринг 2000", управлявана от Илиян Терзиев, както и гръцката строителна компания "Актор АСД". Гърците в момента работят по строежа на една от трите отсечки на магистрала "Тракия". До последно се чакаше и руска фирма да закупи тръжна документация, тъй като е имало заявен интерес, но до изтичане на крайния срок руснаците не се включиха в играта. Така на 2 май, когато ще се проведе търгът с явно наддаване за "Техноекспортстрой", битката ще се води между българи и гърци. Обявената начална тръжна цена е в размер на 68 млн. лева, като стъпката за наддаване ще бъде 1 млн. лева.
Още от статията на „Стандарт"
"По-скъпите цигари пак са на мода", съобщава „Труд"
Три години след началото на кризата българите отново се връщат към цигари от средния ценови сегмент, на цени между 4,50 лв. и 4,80 лв. Това показват данни на няколко компании от бранша. От 2009 г. досега предпочитани бяха евтините брандове. В последните месеци делът на цигарите от средния ценови сегмент се е вдигнал до 40%.
"В момента се търси по-качествен продукт", потвърди пред "Труд" и Стефан Славов, изп. директор на "Слънце Стара Загора табак". Компанията произвеждаше марката "Армеец", с която държеше под 1% на българския пазар.
Още от статията на „Труд"
„Държавата се сети да иска ниски цени за поддръжка на пътищата", информира „Сега"
Председателят на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров последва примера на здравния и земеделския министър и изпрати до фирмите, които поддържат републиканските пътища, "покана за намаляване на договорените единични цени". Става въпрос само за текущия ремонт и за зимното почистване, а не за всички дейности по поддръжката.
"Искането е обосновано от икономическата ситуация в страната и ограничения бюджетен ресурс за ремонт на републиканските пътища", пишат от АПИ. Агенцията се позовава на Закона за обществените поръчки, според който условията по договор могат да се коригират "при изменение на държавно регулирани цени или намаляване на договорените цени в интерес на възложителя". Самите договори са сключени обаче така, че АПИ не може да задължи фирмите да намалят цените. До 23 март компаниите трябва да дадат отговор.
"Имаме вече неофициални индикации, макар и не много, но достатъчно, за да вярваме, че ще можем да постигнем договореност и да намалим част от цените в тези региони, в които те са най-високи, като Плевен и Кюстендил", заяви регионалният министър Лиляна Павлова. Проверка на "Медиапул" обаче показала, че фирмите не са склонни да намаляват цените. Единствено фирмата, която поддържа пътищата в Кюстендилско - "Пътно поддържане 2010", е готова да направи отстъпка за определен обект, но не и да промени цените. От контролираното от Васил Божков обединение "Пътно поддържане Плевен 2010", което чисти в Плевен, и "Трейс холдинг" (в Ловеч) отказаха коментар.
От АПИ отказаха да отговорят на "Сега" дали, ако фирмите все пак не се съгласят на по-ниски цени, договорите ще бъдат прекратени. В тях няма клауза за неустойки при предсрочно прекратяване. Поканата е към всички фирми, въпреки, че цените за различните дейности се различават в десетки пъти. Не получи отговор и въпросът защо изобщо са сключени договори с фирми, предложили в пъти по-високи цени от други.
Още от статията на „Сега"
„Държавата се принуди да провери законността на ВЕИ проектите", разкрива „Капитал Daily"
Лично министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков и неговият заместник Дилян Добрев могат да бъдат натоварени с разследване дали част от проектите в ВЕИ сектора са незаконни.
Това намерение е било обявено по време на изнесеното заседание, което енергийната комисия в парламента проведе тази неделя във Велинград, научи "Капитал Daily". Идеята е в работната група освен Трайков и Добрев да участват и представители на Националната електрическа компания, енергийния регулатор и ВЕИ асоциациите.
Групата ще започне работа на фона на нарасналите обвинения, че много инвеститори са получили несправедливо предимство, като са прескочили някои от стъпките за одобрение. Миналата седмица от Българската ветроенергийна асоциация обявиха, че голяма част от проектите за възобновяема енергия с предварителни и окончателни договори за присъединяване са незаконни.
До този момент са сключени предварителни договори за почти 4000 мегавата, от които 3000 с НЕК. Окончателните договори за присъединяване пък за фотоволтаични и вятърни централи са общо 970 мегавата, от които за вятърна енергия са сключени основно с НЕК и Е.ОН, а при слънчевите централи са разделени поравно между НЕК и ЕВН. Според браншовата асоциация поне половината от тях са нарушили процедурите и трябва да бъдат прекратени.
Анулирани договори
Ако предстоящата проверка потвърди, че половината от тези договори са получени незаконно, ситуацията в сектора рязко ще се променени, тъй като инвеститорите с анулирани договори ще трябва да започнат процедурата по тяхното издаване отначало. Освен това ще се види кои проекти са подкрепяни неправомерно, за което би трябвало да се носи и наказателна отговорност. Според информация на "Капитал Daily" специално при вятърната енергия става въпрос за едни от най-големите проекти в страната.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Цените на горивата надуха инфлацията, бензинът с нов рекорд", обобщава „Класа"
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) за февруари 2012 г. спрямо януари 2012 г. е 100,9%, т.е. за месец животът е поскъпнал с 0,9%, показаха данните на НСИ. От началото на годината февруари спрямо декември 2011 г. инфлацията е 1,1%, а спрямо февруари миналата година - 2 на сто. Най-много за месец е поскъпнал транспортът - с 2,6%, хранителните продукти и безалкохолните са скочили с 1,6 на сто, а разходите за жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива са набъбнали с 1,2%.
От горивата най-голямо е повишението при газ пропан-бутан - 7,9%, следвано от автомобилен бензин А-98Н - с 3,8%, и автомобилен бензин А-95Н - с 3,7%, газообразните горива за битови нужди - с 3,2%, и дизелово моторно гориво - с 2,2%. Според статистиката за месец с 5% е поскъпнал пътническият железопътен транспорт.
Междувременно през уикенда горивата поскъпнаха с 6 ст., след като в събота "Лукойл България" вдигна цените на едро с над 2% по-малко от две седмици след като цените бяха свалени. В началото на месеца дизелът падна с 8 ст., а при бензина имаше намаление с 3-4.
Така на колонка в големите бензиностанции най-масовият бензин А-95 удари 2,63 лв. за литър, което е най-високата му цена досега за България. Дизелът пък струва 2,68 лв. - само с 2 ст. по-малко от абсолютния ценови рекорд, който стигна през февруари. Основна причина за поскъпването отново се търси в цената на петрола на международните пазари, който се задържа над 125 долара за барел най-вече заради напрежението около Иран.
През февруари повишение у нас има и при някои плодове и зеленчуци, като най-много са се увеличили цените на зелето - 58,4%, следвано от морковите - с 26,4%, краставиците - с 22,5%. Яйцата, които бяха основна тема в последните седмици, са поскъпнали с 9,5%, сочат още данните на НСИ. Слабо увеличение бележат и млечните продукти, колбасите и повечето меса, докато брашното поевтинява с 3,1%. През февруари са се повишили цените на лекарствата и други фармацевтични продукти - с 0,1%, на лекарските и стоматологичните услуги - съответно с 0,2 и 0,6%. Намалели са цените на облеклото - с 2%, и обувките - с 3,4%.
Още от статията на „Класа"
"Агнешкото 6 лева в кошарата, 12 в магазина", установява проучване на „Монитор"
За Великден живите агнета ще се продават по 6 лева при производителите, съобщи вчера за „Монитор" Бойко Синапов, председател на националната асоциация на животновъдите. На същите нива бяха продажбите и през миналата година. Тази цена не е достатъчна, за да могат стопаните да реализират печалба, особено след тежката зима през тази година, уточни той. Овцевъдите обаче не искат да изпадат в ситуацията на птицевъдите, чиято продукция стана изключително скъпа за потребителите. Искаме за Великден нашите потребители да ядат българско агнешко на нормални цени и да ценят родните продукти, каза още Синапов. В момента има интерес към нашите животни от турския и от гръцкия пазар, традиционно запитвания се правят и от Италия. Производителите ни избягват да се договарят с големите търговски вериги за количества, защото смятат, че по този начин им се отнема възможността да реагират на пазара адекватно. Агнета ще има достатъчно за Великден, каза животновъдът.
Когато се продават цели агнета за повече от 12 лева за кило, трябва купувачите да знаят, че търговецът си е сложил много голяма надценка, предупреди още той.
Българските потребители да си купуват агнета максимум до 12 кг, съветва известният животновъд. Рандеманът на агнето е 48-50 на сто.
Това на практика означава, че живото добиче не бива да бъде повече от 24 кила. Качеството на месото е различно в зависимост от начина, по който е отглеждано агнето, и храната, която му е давана.
Родопските агнета обаче са най-хубави, похвали се Синапов. В тази част на страната има чист въздух, добра храна и превъзходни условия да отглеждане на овце.
Леко покачване на средната цена на едро при агнешкото отчетоха от аграрното министерство. Най-значителен ръст има при цените във Враца и Монтана - 12,2 на сто. А най-скъпо плащат за деликатесната мръвка в Ловеч - 13,15 лв. /кг. Над 13 лева на едро е също така цената в Габрово, Велико Търново и Плевен.
Още от статията на „Монитор"