„Една шушумига по-малко", пише на първата си страница по повод оставката на началника на Югозападната дирекция на митниците Николай Шушков, известен с прякора Шушумигата
Една шушумига по-малко има вече в митницата. Началникът на Югозападната дирекция Николай Шушков, известен с прякора Шушумигата, подаде оставка. Мотивът му е, че негов служител бе спипан с 300 евро рушвет. "Това ме шокира, считам за свой морален дълг да депозирам молбата си за напускане", заяви Шушков. Това е, меко казано, встрани от истината, коментираха обаче негови колеги. Според тях Шушков е сред разследваните за събиране на рушвети митничари и служители на "Пътни такси и разрешителни", както и за трафик на контрабандни цигари и наркотици. Твърди се дори, че началникът нарочно е уволнявал служители на МВР под прикритие, които душели за аферата. Друга версия е, че Шушков напуска, защото е разбрал за предстояща акция на МВР във ведомството.
Още от статията на „Стандарт"
„Пенсии и данъци остават без промяна през 2011 г.", съобщава от първата си страница „Дневник"
Основната фискална цел на правителството за догодина ще е бюджетният дефицит да не надхвърли 2.5% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това е залегнало в макрорамката на бюджет 2011, съобщи за "Дневник" Симеон Дянков (интервю с финансовия министър четете в понеделник).
При залагане на номинален БВП от 72 млрд. лв. дефицитът трябва да се удържи в рамките на 1.8 млрд. лв., показват сметките на финансовото министерство.
При изготвянето на макрорамката финансовото министерство е заложило сценарий, при който пенсиите и бюджетните заплати няма да се повишават. По думите на Симеон Дянков при сегашните възможности на бюджета е успех, че през тази и следващата година правителството ще запази размера на пенсиите.
Тезата на Дянков със сигурност ще срещне съпротива не само от синдикатите, но и в кабинета - преди повече от месец социалният министър Тотю Младенов заяви, че при всички положения догодина пенсиите ще се увеличат.
В същото време правителството няма да променя данъчни и акцизни ставки. Така според финансовия министър още през 2011 г. България ще стане страната с най-ниско данъчно бреме в Европейския съюз.
Дянков подкрепи по принцип идеята част от събирания подоходен данък да се отстъпва в полза на общините, но заяви, че не е удачно това да стане още от 2011 г., защото "не се правят промени по време на криза и в период на излизане от кризата".
Във вторник Националното сдружение на общините се договори с шефката на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) още от догодина местните власти да получават 2 или 3 процентни пункта от плоския данък.
Основната фискална цел на правителството за догодина съвпада с препоръките на Европейската комисия още през 2011 отрицателното салдо да се свие под 2.7% от БВП. Брюксел откри процедура за свръхдефицит срещу България, защото бюджет 2009 надхвърли с 0.9 пункта маахстрихтския критерий от 3% дефицит. Само преди две седмици парламентът актуализира и бюджет 2010, като допусна разходите да надвишат приходите с 3.8 %.
Още от статията на „Дневник"
„Съдиите търсят подкрепа от Европа във войната с кабинета", съобщава от първата си страница „Сега"
Войната между изпълнителната и съдебната власт влезе в нова фаза след последния доклад на Европейската комисия. Вчера Съюзът на съдиите в България (ССБ) обяви, че ще поиска от Съвета на Европа да направи експертиза на независимостта на българския съд.
"Това се налага заради продължаващия процес по уронване на престижа на съдебната власт", се казва в отворено писмо на съюза. Висшият съдебен съвет пък излезе с отрицателно становище по готвените законодателни промени, които според него биха дали възможност на изпълнителната власт да установи контрол върху съдебната.
Преди два дни премиерът Бойко Борисов оправда със съда всички критики в последния евродоклад и нарече магистратите "воденичен камък" на шията на народа. Вицепремиерът и министър на вътрешните работа Цветан Цветанов обяви, че 5% от съдиите са свързани с престъпността. Управляващите бяха окуражени от констатациите в доклада, че има наличие на "силна политическа воля за осъществяване на задълбочена реформа на съдебната власт". Самата съдебна власт бе приканена "да демонстрира по-голямо чувство за отговорност".
В искането до Съвета на Европа съдиите смятат да посочат случаи, в които висши представители на властта решават съдебни дела в медиите и чрез неконкретизирани нападки създават страх и несигурност у магистратите. "Разграждането на авторитета на съдебната власт е опасна и безотговорна дейност", предупреждават от съюза на съдиите. И отново поискаха министър Цветанов да предоставя на прокуратурата данните за корупция сред съдиите, а на Висшия съдебен съвет информацията за дисциплинарни нарушения. Цветанов твърди, че не може да предостави такава информация на ВСС, защото е класифицирана, а членовете на съвета не са проверени за допуск.
Още от статията на „Сега"
„Обличат 200 000 панелки с немски дрехи", съобщава от първата си страница „Монитор"
Панелките в София ще бъдат санирани по берлински модел. Това стана ясно след срещата на кмета на Берлин Клаус Воверайт с премиера Бойко Борисов и столичния градоначалник Йорданка Фандъкова. Кметът на София каза, че обсъждането на съвместния проект между Берлин и българската столица за саниране на старите панелки, ще започне наесен. Овехтелите панелни блокове в столицата, които се нуждаят спешно от саниране, са 200 000, уточни пред „Монитор" заместник-кметът по строителството на София Ирина Савина.
Тя съобщи, че в София ще бъде организирана конференция между наши и берлински архитекти, където ще се обсъдят различни техники за саниране. В Берлин при обличането на блоковете освен поставяне на топлоизолация и смяна на дограмата, бяха подменени ВиК, електрическите инсталации и асансьорите. Жилищните сгради там обаче бяха общински в по-голямата си част. Софийската община ще използва именно опита на Берлин за общинските сгради.
Всеки собственик ще трябва да участва със собствени средства, каза Йорданка Фандъкова и обясни, че Берлин може да ни помогне в организацията и в техническата помощ. Тя изрази надежда столичани да се възползват да регистрират етажната собственост, за да могат да оползотворят финансовите възможности на оперативните програми. Очаква се през есента да бъдат отделени 40 млн. евро по оперативна програма „Регионално развитие" за саниране на сгради, каза зам.-кметът Ирина Савина. По тази програма собствениците на апартаменти могат да получат 30 на сто от необходимата за реновиране на блоковете сума. За целта обаче те трябва да се регистрират като юридическо лице. По сметките на архитектите на общината санирането на една панелка излиза между 4000 и 6000 лв.
Още от статията на „Монитор"
„Инвестициите по света се засилват, у нас чакаме €2 млрд. през 2010 г.", информира „Класа"
През 2010 г. глобалните капиталовложения ще отчетат лек ръст до 1,2 трлн. долара (от 1,114 трлн. долара през 2009 г.), сочи доклад на Конференцията на ООН за търговия и развитие UNCTАD за световните инвестиции, представен вчера от изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов. Притокът на средства ще ускори ръста си през 2011 г. до 1,5 трлн. долара и ще се върне на нивата си от 2008 г. през 2012 г. - до 2 трлн. Това все още е под върха от 2,1 трлн. долара от 2007 г., но неравномерното възстановяване, изглежда, е в ход, посочва още докладът. Това се дължи на по-високите корпоративни печалби и подобрените икономически условия. Глобалните инвеститори показват нарастващ интерес към развиващите се икономики и най-вече към Бразилия, Русия, Индия и Китай.
Още от статията на „Класа" и Още по темата от „Класа"
„Супербой дава €180 млн. за БТК", разкрива „Стандарт"
Ричард Ли е готов да даде 180 млн. евро за 51% дял във "Виваком" (преди БТК). Милиардерът от Хонконг е отправил такава оферта към две от големите банки кредитори на компанията - Дойче Банк и Роял Банк ъв Скотланд. Това пише хонгконгският вестник "Саут Чайна Морнинг поуст". Офертата е част от плановете на Ричард Ли за преструктуриране на дълговете на "Виваком", за което "Стандарт" вече писа.
Плановете на Ричард Ли за преструктуриране на дълговете на компанията предвиждаха половината от борча й от 1,6 млрд. евро да бъде опростен. В замяна една част от банките щяха да получат акционерно участие в телекома, а друга част - т. нар. мецанин кредитори (отпуснали вторичен необезпечен дълг), да останат неудовлетворени.
В момента Ричард Ли контролира БТК чрез фонда си "Пайнбридж", който купи през пролетта. Преди той беше поделение на американската компания AIG, която го продаде на азиатеца. Именно чрез фонда американската група придоби БТК през 2007 г. Сега Ли е готов да подпомогне затруднения "Пайнбридж" през китайския си телеком PCCW. Двете компании заедно ще участват в инвестицията, твърди азиатското издание.
Междувременно стана ясно, че групата на т. нар. мецанин кредитори е отправила свое предложение за преструктуриране на дълга на телекома с цел да не изгуби повечето от парите си, вложени в БТК.
Още от статията на „Стандарт"
„Дискусията за доходи и пенсии затъна в безумни идеи и демагогия", обобщава „Сега"
От жегата и кризата мнозина в България явно са здраво слънчасали. Как иначе да си обясним странните битки срещу реформи и законови промени, в които се хвърлят напоследък т.нар. социални партньори.
Което е добро за синдикатите и държавата, не е добро за работодателите. Бизнесът например категорично отхвърли съчетаването на лихвена ваканция и затвор за едно и също прегрешение - невнесени осигуровки. Било нонсенс, оксиморон, безумие и прочее да се дава шанс на работодателите да изчистят неплатените вноски, без НАП да ги товари с лихви, и в същото време да дрънчат белезници и решетки.
Кое му е безумното? Нещата са фасулски прости и повтарят схемата с моркова и тоягата. Дава се някакъв гратисен период, през който фирмите намират парите (ако могат) и внасят "забравените" социални и здравни осигуровки без лихвите, след изтичане на срока всички се третират като нарушители, а когато нарушението е в особено дръзки размери, се превръщат в престъпници. На такъв принцип се правят и данъчните амнистии навсякъде по света.
Друг въпрос е защо и дали изобщо трябва да се дават някакви ваканции и амнистии на нарушители. Много икономисти са върло против по две причини. Първо, помилването на нарушителите кара изрядните бизнесмени да се чувстват като балъци - защото са бързали да преведат парите към НАП, докато другите са се ослушвали и са въртели за други цели неплатените суми за здраве, пенсия и безработица. Второ, почне ли държавата да разваля дисциплината с реверанси за нарушения, много работодатели ще си кажат - я да почакаме следваща амнистия, трудно ни е да се издължаваме на НАП, явно властта е склонна на компромиси.
Предложението на социалното министерство е съвсем ясно - ваканцията, при която всеки може да плати натрупаните до 30 юни 2010 г. осигурителни суми без лихви, продължава до 31 декември (в първия вариант бе до 30 юли 2011 г.) А отстъпката не е за подценяване, защото е равна на една пета от главницата. В България най-тежката наказателна лихва е тъкмо за забавени осигурителни вноски - тя се изчислява като 20% плюс основния лихвен процент, който в момента е пренебрежимо нисък - под 0.2%. По данни на НОИ "забравените" и подлежащи на внасяне социални осигуровки са повече от 300 млн. лева!
Още от статията на „Сега"
„Новият режим за натрупаните отпуски тръгна към Конституционния съд", съобщава „Дневник"
Новият режим за изчистване на старите отпуски (натрупани до 31 декември 2009 г.) до края на 2011 г., след което те да "изгарят" без обезщетение за работници и служители, ще бъде атакуван и в Конституционния съд, след като вчера парламентът отхвърли ветото на президента Георги Първанов по текстовете в Кодекса на труда. Ветото беше отхвърлено с гласовете на ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция".
От БСП и вчера предупредиха, че "третият рунд" с управляващите за противоконституционността на новите правила ще бъде в съда. От ДПС обявиха, че ще подкрепят БСП, за да бъде сезиран Конституционният съд, за което са нужни поне 48 подписа на депутати. И Първанов вече намекна, че ако ветото му бъде отхвърлено, може да се обърне към Конституционния съд.
Покрай двучасовия спор между управляващите и опозицията за това дали новият режим за натрупаните отпуски отнема права или създава ред за осъществяването им, Мая Манолова (БСП) обвини ГЕРБ в двоен стандарт заради изплатени над 30 хил. лв. обезщетения за неизползван отпуск на управителя на НОИ Христина Митрева.
Още от статията на „Дневник"
„Търсим най-евтините материали за ремонт", обобщава „Монитор"
Около 70% от купувачите на строителни материали и продукти за обновление на дома търсят само най-евтиното. Това наблюдение споделят търговците в големите магазини, които предлагат материали за ремонт на дома. Като цяло броят на купувачите също се е свил драстично, категорични са в три столични мегамаркета - за някои стоки над 60%. На този етап се купува само онова, което трябва да бъде подменено веднага и не търпи отлагане. Клиентите търсят инструменти, с които сами да могат да си свършат работата. Освен чукове, ножовки и комплекти отвертки харчат се и ударните бормашини, като цената, която е психологически приета, е около 200 лв.
По време на ремонт хората купуват необходимото на части - един месец си плащат ламината, на следващия - подложката за него и первазите, разказват консултантите. В момента цените за изкуствения под варират от 15 до 30 лв. за кв. м за германско качество. Намира се ламинат и за 9 лв. на квадрат, но там качеството е твърде спорно и захабяването на материала ще настъпи само месеци след като бъде монтиран. Хората като цяло търсят дебелина 8 мм, но дори когато си харесат малко по-скъп модел, все пак се спират на по-изгодната цена.
Паркетът от естествено дърво е със средна цена от около 70 лв/кв. м и затова търсенето е много слабо. В момента хората избягват всякакви глезотии в ремонтирането на дома и ако изобщо се работи над нещо, то е подобряване на изолацията и освежаването на цветовете.
Богатство от бои предлага покриване на стените във всякакви помещения. Колкото повече защити са включени в боята, толкова по-висока е цената й. Ако вземете обикновена латексова боя, тя ще ви струва около 50% по-евтино от тази, която е със силикон и е подходяща за често мокрещи се помещения като кухни и бани. Естествено, става и за многократно миене. Цената й за 10 литра е 60 лв., което е достатъчно да бъдат покрити около 64 кв. м площ.
Още от статията на „Монитор"
„Печелившо тримесечие за финансовия сектор", обобщава „Дневник"
Финансовите резултати на международните банкови групи се подобряват. Това показват отчетите им за второто тримесечие на годината. При някои от тях печалбите се повишават, а други успяват да излязат на положителна територия, заличавайки загубите отпреди година. Основна причина за подобрението е ръстът на финансовите пазари, докато приходите от инвестиционно банкиране все още остават слаби.
"Креди Сюиз" (Credit Suisse) отчете слаб ръст на нетната си печалба от 1.4% за второто тримесечие, след като приходите от търговията с ценни книжа компенсираха спада на бизнеса с инвестиционно банкиране, съобщи "Ройтерс".
Швейцарската банка отчете печалба от 1.52 млрд. долара за второто тримесечие на годината, като за същия период на предходната година тя е 1.5 млрд. долара. Нетните приходи обаче намаляха с 2% от 8.25 млрд. долара на 8.07 млрд. долара. На годишна база приходите от инвестиционно банкиране спаднаха с 32%, като тенденцията за намаляване на инвестиционното банкиране е отчетено и от американските банки "Голдман Сакс" и "Джей Пи Морган Чейс".
Печалбата на "Морган Стенли" (Morgan Stanley) за вторите три месеца е 1.4 млрд. долара, докато през същия период предходната година банката е на загуба от 138 млн. долара, пише "Файненшъл таймс". Подобно на резултатите на "Креди Сюиз" и "Морган Стенли" отчита спад в приходите от инвестиционно банкиране и засилване на доходността от бизнеса с ценни книжа, като приходите по това перо за периода се удвоиха на годишна база до 2.3 млрд. долара.
Още от статията на „Дневник"
„Турците връщат €103 млн., ако забавят "Люлин", съобщава „Стандарт"
България няма да връща пари на Брюксел заради фатално закъснялата при предишното управление магистрала "Люлин". Чудото се случи, след като председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" Божидар Йотов и директорът проекти на консорциума "МАПА-Дженгис" Кемал Юнлюер подписаха вчера нов контракт към договора за изграждане на магистралата. С клауза в новото споразумението се гарантира, че държавата няма да загуби нито лев от европарите, дори ако изпълнителят не успее да навакса фаталното закъснение в изграждането на шосето. Ако чуждите фирми не съумеят да извършат и сертифицират строителните работи за 142 млн. евро до 31 декември, те ще дължат като неустойка 75% от стойността на тази сума. Точно толкова, 103,06 млн. евро, е съфинансирането за магистралата от страна на Брюксел по програма ИСПА. Първоначалната стойност на договора беше за 137 млн. евро. Парламентът обаче гласува да даде за изграждането допълнителни 86,1 млн. лв., които бяха договорени с подписания вчера анекс. Така общата цена на "Люлин" се закръгли на 180 млн. евро.
Солена глоба е предвидена за "МАПА-Дженгис" и ако не успее да завърши изцяло аутобана до 15 май 2011 г. Тогава турските фирми ще ни дължат 14 млн. евро. Освен това в анекса турските компании се задължават 70% от строителството да извършат българи - като подизпълнители или наети работници. В момента е изпълнена 60% от работата по изграждане на магистралата, отчитат от пътната агенция.
Още от статията на „Стандарт"
„Общината си върна "Топлофикация", информира „Монитор"
Столичният общински съвет (СОС) гласува придобиването на 100 процента от акциите на "Топлофикация-София", които сега са собственост на държавата. За придобиването на дружеството от общината гласуваха съветниците от ГЕРБ, СДС, БСП и "Атака", а против бяха съветниците от ДСБ, НДСВ и Георги Кадиев от БСП.
Кадиев посочи, че загубата на "Топлофикация-София" за тази година ще бъде 38 милиона лева. Според него цените на парното не могат дори да се приближат до нормалните, защото това ще означава 24 процента увеличение. Съветникът и бивш кандидат за кмет на София от БСП заяви още, че общината не може да си позволи дружеството заради огромните задължения.
Задълженията на „Топлофикация-София" в момента са над 510 млн. лева, стана ясно от финансовите разчети. Председателят на СОС Андрей Иванов заяви, че ще бъде нает чужд консултант за изготвянето на анализ за състоянието и перспективите пред дружеството, а кметът Йорданка Фандъкова определи въпроса с "Топлофикация-София" като „един от най-сериозните в града". Една от идеите на общината е дружеството да се приватизира.
Още от статията на „Монитор"
„Симеон Дянков обещал да плати за нефтопровода "Бургас-Александруполис", разкрива „Сега"
Финансовият министър Симеон Дянков е поел ангажимент пред руската страна България да плати дължимото за проекта "Бургас-Александруполис". Държавата ни дължи 6.3 млн. евро - разходи, които досега са поемани изцяло от другите двама акционери Русия и Гърция. Това се разбра от изявления на новия генерален директор на проектната компания за петролопровода "Трансболкан пайплайн" Владислав Емелиянов. Той допълни, че Дянков се е зарекъл да даде парите до 3-4 месеца. От българското финансово министерство запазиха мълчание по въпроса за парите.
Съобщението дойде часове след среща на Емелиянов с вицепремиера Дянков. След нея се разбра още, че в сряда вечерта премиерът Бойко Борисов и руският му колега Владимир Путин са провели телефонен разговор по темата с нефтопровода, последван от диалог между Путин и гръцкия министър-председател Георгиос Папандреу. Във вторник в София предстои съвместно заседание на българското и гръцкото правителства, като една от темите ще е именно "Бургас-Александруполис".
Емелиянов заяви, че това е съвпадение, и неговата визита и срещата му с Дянков са планирани отдавна. Шефът на проектната компания допълни, че едва ли ще се стигне до плащане на неустойки от българска страна, въпреки че преди около месец премиерът Борисов обяви пред посланиците на страните от ЕС у нас отказа на България от проекта.
Още от статията на „Сега"
"Харчим два пъти повече енергия, отколкото е средното за ЕС", казва в интервю за „Монитор" инж. Кольо Колев, изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност
Господин Колев, докъде стигна изпълнението на първия национален план за действие по енергийната ефективност?
- Съгласно евродиректива 2006/32 всички страни от ЕС трябва да разработят и изпълняват национални планове за енергийна ефективност. България също има подобен план за периода от 2008 до 2016 г., като той беше разделен на 3 части. В него е заложено повишаване на енергийната ефективност с 9%. За първите 3 години от него - до края на 2010 г., трябва да се изпълни една трета от предвиденото.
Планът засяга сградите с разгъната застроена площ над 1000 кв. м, промишлените обекти с годишна консумация на енергия над 3 хил. мегават часа, търговците на енергия (енергоразпределителните дружества) и дистрибуторите на природен газ, течни и твърди горива. Производствените фирми и търговците на енергия и горива са общо 585, на които са поставени индивидуални индикативни цели за енергоспестяване. Те са задължени до 31 март на всяка следваща година да отчитат изпълненото в Агенцията по енергийна ефективност.
През миналата и по-миналата година в страната бяха икономисани общо 2685 гигават часа енергия. Това ще ни помогне за периода 2008-2010 г. да постигнем средногодишно снижение на енергопотреблението от над 3 процента. За трите години трябва да бъде спестена енергия, равняваща се на вноса на 209 000 т петрол.
Общинските и държавните сгради, които трябва да бъдат обследвани и сертифицирани, са 6450. През 2006 г. се обследваха 250 от тях, на следващата година - 390, и през 2008 г. - 562 здания. Досега общо са обследвани над 1200 държавни и общински сгради. Предписани са и мерки за изпълнение за повишаване на енергийната ефективност.
Промишлените фирми дават отчети всяка година, а прави ли се проверка за изпълненото?
- Правят се одити на фирмите, но не се проверяват всички. Подбират се целево в различните групи, защото не е възможен пълен контрол в рамките на година. За неизпълнението на индивидуална индикативна цел е предвидена санкция от 1000 до 5000 лв.
Къде се намира България в момента по енергийна ефективност спрямо останалите страни от ЕС?
- По първична енергийна интензивност сме над 75 на сто от средното ниво в Евросъюза. Все още нашата икономика харчи почти 2 пъти повече енергия за единица продукт, отколкото средно в ЕС. Ако енергийната ни ефективност е на средноевропейското ниво, то ще хабим 2 пъти по-малко енергия, отколкото сега. В ЕС много напред в енергийната ефективност са Дания, Холандия, Австрия, Италия и ще е полезно да ползваме опита на тези страни.
Кои отрасли от икономиката са най-енергоемки?
- Най-много енергия се потребява в металургията, химическата индустрия, производството на цимент и други строителни продукти. И към фирмите от тези сектори са насочени част от мерките за повишаване на енергийната ефективност. Те имат ангажименти както за въвеждане на енергоспестяващи технологии, така и за ограничаване на емисиите от парникови газове.
Още от интервюто на „Монитор"
"При криза трябва още по-бързо да се връщат задълженията", съветва в интервю за „Класа" Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители
Г-н Дичев, преди няколко месеца вие прогнозирахте, че кризата ще увеличи изпълнителните дела и съответно разпродажбата на имоти на длъжници. Какво се случва сега?
- Постоянно се продават хотели, фабрики и всякакви други имоти на граждани и фирми, които са спрели да погасяват задълженията си. Това може да се види на сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители. Още през миналата година съобщихме, че броят на делата срещу длъжници се увеличават чувствително. Нарастват и лошите кредити. Може да се каже, че тенденцията продължава и през 2010 г. В момента събираме данни за първата половина на годината и скоро ще имаме съвсем точни цифри.
Но дейността на съдебния изпълнител много точно илюстрира проблемите в икономиката, секторите, в които има затруднения, се появяват при нас. Всички знаем, че най-силно бяха засегнати строителството и услугите и дейностите, свързани с него. В туризма също има доста проблеми, виждате колко хотели са обявени за публична продан. Увеличават се също продажбите на имоти, собственост на физически лица.
Статистиката показва, че около 33% от разпродажбите са на банки, а останалите - на граждани и фирми. В условията на криза хората са притеснени и всеки иска да си събере вземанията и да си оправи собствените задължения. Това е съвсем нормален процес и затова се увеличават делата в съда и респективно в Камарата на частните съдебни изпълнители.
Преди време ми попадна случай, в който имаше изпълнително дело срещу немска фирма, съответно съдия-изпълнителят беше блокирал българската й сметка, но тогава мениджърите прехвърлиха операциите през сметка в Германия. Сега напразно фирми доставчици си чакат парите. Има ли изход в такъв случай?
- Всеки съдебен изпълнител от съответната държава може да работи само в рамките на своята държава. Ако един стопански субект има сметки в друга страна, няма как български съдебен изпълнител да ги запорира и обратното. Примерно български фирми, които имат задължения, да кажем, във Франция, френският съдия- изпълнител не може да блокира българските им сметки. В момента обаче в ЕК върви дебат по тази тема. Обмисля се приемането на европейски регламент за запори. Както има изпълнителни основания за цяла Европа, да може да се запорират всички сметки на Стария континент. Разговорите са в много начална фаза и тепърва ще се обсъждат подробностите.
Но и сега има варианти да се събират задълженията. Ако, както дадохте за пример, длъжникът е немска фирма, може да се поиска изпълнение на български съдебен акт срещу компанията в Германия. Там вече немски изпълнител ще води изпълнение срещу въпросната фирма. Така че не са абсолютно беззащитни кредиторите при получаване на вземанията си, но просто е по-бавна и тромава процедурата сега. В ЕС трябва сериозно да се мисли в тази посока, защото имаме свободно движение на стоки и капитали. От една страна, то е хубаво нещо, но когато има задължения, те по-трудно се реализират.
От гледна точка на съдия-изпълнителите как ще коментирате доклада на Брюксел за напредъка на страната ни в областта на правосъдието и вътрешния ред?
- Откакто се въведе частното съдебно изпълнение в България, малко и даже съвсем спря да се говори по тази тема. В повечето доклади на ЕК за напредъка в областта на правосъдието и вътрешния ред се коментират проблеми в наказателната политика, борбата с корупцията, организирана престъпност и т.н. По това мога да съдя, че ЕК няма никакви забележки, засягащи съдебното изпълнение в България. Това обаче не означава, че и при нас няма проблеми. Например преди двадесетина дни по предложение на Министерството на правосъдието кабинетът прие един законопроект, който смятам, че е в ущърб на частните съдебни изпълнители.
Още от интервюто на „Класа"