Шефът на Еврогрупата Юнкер (фин.министри от Еврозоната) заяви по-рано днес, че от фундаменталната гледна точка, "Европа е в по-добра позиция от САЩ и Япония".

Според него, предстоящите проблеми с т.н. "Fiscal Cliff" в САЩ (след като демократа Обама спечели втори президентски мандат, но Конгреса на САЩ отново се контролира от Републиканците) може да измесят вниманието на финансовите пазари далеч от Европа (така му се иска на Юнкер?).

Шефът на Еврогрупата също така заяви, че днешният важен вот в гръцкия парламент относно нивите мерки на строги икономии и реформи "ще бъде ДА". "Гърция няма алтернатива на настоящата програма за строги икономии", подчерта Юнкер и призова за среща на Еврогрупата на 12-ти ноември (изглежда той "забрави", че срещата на Еврогрупата от доста време вече беше насрочена за идващия понеделник -> 12-ти ноември?).

Юнкер смята, че има определени лимити/граница на солидарността в Еврозоната (която финансово стабилните страни оказват на проблемите държавни-членки), но подчерта, че все още тези лимит на европейската солидарност не са достигнати.

Шефът на Еврогрупата похвали Ирландия и Португалия, като отбеляза, че техните спасителни програми вървят доста добре. Относно Испания, Юнкер отново отбеляза, че е право на страната да поиска официална помощ, ако такава помощ е наложителна.

Юнкер прогнозира, че някои страни от Еврозоната може да отбележат спад на своя БВП (3м./3м.) през последното тримесечие на годината и че той не е оптимист относно европейския икономически растеж през Q4 (голяма прогноза, няма що). Някои от европейските страни може да навлязат в т.н. "техническа рецесия", допълни той.

Относно преизбирането на Обама за президент на САЩ, шефът на Еврогрупата само отбеляза, че по принцип е по-лесно да се работи с американския държавен глава в неговия втори мандат.