Някои от най-големите европейски банки в момента се разследват за манипулации на пазара с американски дългови книжа. Кредитната институция UBS, която е най-голямата швейцарска и европейска банка по стойност на активите, потвърди днес, че работи заедно с американското финансово разузнаване след скандала с цените на облигациите от миналата година.

Проблемът с пазарните манипулации беше повдигнат от заместник-финансовия министър на САЩ Джеймс Клаус миналия месец. Тогава се алармира за сериозно покачване на търговските практики през последните няколко години, които са били в разрез със законите на облигационния пазар на САЩ.

Федералната банка в Ню Йорк е насрочила среща тази седмица, на която ще присъстват 22 главни дилъри, които търгуват директно с Федералния резерв.

Освен UBS, Credit Suisse също е заподозряна за извършване на незаконни търговски операции. Вчера имаше публикации за напуснал трейдър от Credit Suisse, в следствие на проверка от регулаторните органи на облигационните пазари. От банката отказаха коментар на новината.

Незаконните действия на банките включвали контролиране на доставките от американски дългови книжа. Това ги правило трудни за намиране, а след това се печели от предоставянето им на повишено търсене при „по-удобни" лихвени нива.

Тези практики са опасни, тъй като клиентите може да се отдръпнат от инвестиции в американски дълг, а така да покачат разходите на правителството на САЩ в обслужването на и без това сериозния си дълг.

Това не е първия път, когато пазарът на дългови книжа се проверява обстойно от регулативните органи. През 90-те години, изпълнителните директори на Salomon Brothers бяха отстранени заради нарушаване на правилата за търговия с дългови книжа. През 2001 г., инвеститор работещ за Goldman Sachs беше осъден и изпратен в затвора, след като е бил „заработил" за компанията си милиони долари от нерегламентирано търгуване с U.S. Treasury.