
Досега южноевропейците бяха основните почитатели на родния туризъм като прекарваха отпуските си вкъщи заради по-високите разходи за почивка в чужбина, както и поради факта, че самите те живеят на топ-туристически дестинации. Сега и северноевропейците тръгват по същия път.
Тенденцията е изключително осезаема в Германия, страната с най-мощна европейска икономика. Секторът свързан с вътрешни пътувания е водещ за немския туризъм и важността му се повишава от ден на ден. Броят на почивките вътре в страната нараства с 12.5 % между 2001-2006.
Двете причини, на които се дължи това, са взаимносвързани: Немските граждани заемат активна позиция що се отнася до глобалното затопляне, което нанася видими поражения на местния климат. В Германия на въпросите свързани с околната среда се гледа изключително сериозно. Именно поради това, вместо да се отправят с първия полет на юг към Средиземноморието, германците предпочитат да вземат влака до северните райони на Балтийско море, където лятото трае дълго.
Обединението през 1990год. също даде отражение върху трайното насочване на германците към нови туристически дестинации на изток. В момента топ-туристическа дестинация е Бавария, следваща по посещения и интерес е Mecklenburg-Vorpommern, крайбрежен район в бившата Източна Германия.
От представителите на Скандинавските държави, в Швеция също се усеща преобладаващия интерес към родния туризъм. Съгласно проучване на Nordea Bank, шведите харчат годишно по 38 млрд. крони за отпуски, като 33 млрд. от тях са вложени в страната.
В Обединеното кралство, където ваканционният сезон залязва през май, министърът на туризма Ким Хауълс призова британци да последват примера на Германия и да останат на родна земя, наблягайки върху ползите от приходите. Независимо от това британският туристически сектор остава наболяла тема. Той е силно зависим от местния климат, който се характеризира със силна изменчивост и това води до много загуби.
Според проучване на YouGov повече от половината британци считат, че да почиваш в Обединеното кралство е твърде скъпо в сравнение с другите държави. 45% от анкетираните за изявили загриженост към отделянето на вредни емисии въглерод при полетите в чужбина. И повече от една пета от тях предпочитат да си останат вкъщи отколкото да летят, за да ограничат нивото на вредния газ в собствената си държава
В заключение, като най-големи домошари можем да изтъкнем Финландия, Швеция и Франция и Германия, където през 2006 година на човек се падат средно по 2.5 почивки вътре в страната.