Общата европейска валута поскъпна вчера, след като възвръщаемостта на германските облигации скочиха поради намаляването на страховете от дефлация. От друга страна съмненията около икономическото възстановяване на САЩ оказаха натиск върху долара.
Еврото почти достигна 1.1200, преди да се отдръпне до 1.11, отдалечавайки се стабилно от дъното за месеца на 1.0521. Единната валута също така достигна до 133.00 йени, достигайки стойности, последно видени на 5 март, преди да върне част от печалбите си до 131.76. Спрямо паунда, еврото достигна 2-седмичен връх на 72.28 пенса, информира Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).
Данните показаха, че американската икономика е била почти в застой през първото тримесечие. В изявлението на Федералния резерв няколко часа след данните за БВП бе посочено, че забавянето вероятно е временно, но все пак предполага, че увеличението на лихвения процент може да се забави.
След края на двудневното си заседание ФЕД посочи слабостта на икономиката и пазара на труда като препятствия пред плановете си да затегне монетарната си политика тази година. Но изявлението не изключи категорично вдигането на основните лихви да стане през втората половина на годината.
Доларовият индекс падна до 94.678, достигайки дъно, последно видяно в края на февруари. Индексът последно бе на 95.194.
Щатската валута успя да остане стабилна спрямо йената на 118.64.
Сериозни продажби имаше и при новозеландския долар, който изгуби почти 1 цент спрямо щатския си съименник в отговор на миролюбивите коментари от НЦБ.
Кивито падна от 0.7683 до 0.7616, след като НЦБ заяви, че може да намали лихвения процент, ако вътрешното търсене и инфлационният натиск отслабнат.
Златото поевтиня в сряда, увеличавайки загубите си от предишната сесия, след като ФЕД сигнализира, че ще решава среща за среща кога да увеличи лихвения процент за пръв път от 2006 г. до сега.
Спот златото падна до дъно за сесията на 1 201.13 след изявлението на ФЕД, след което поскъпна до 1 202.51, реализирайки загуба от 0,6%. Металът спечели почти 3% през последните две сесии, нараствайки до 1 215 долара за тройунция във вторник.
Американските фючърси върху злато с доставка през юни поевтиняха с 3.90 долара до 1 210 долара за тройунция.
Макар много търговци да намалиха очакванията си за увеличение на лихвения процент през юни, изявлението на ФЕД не изключи това да стане през септември.
Кюлчетата успяха да поскъпнат в последно време, след като серия от лоши икономически данни отслаби долара и показа забавяне на ускорението при най-голямата икономика в света, в сряда данни показаха, че БВП на САЩ е нараснал с едва 0,2% на годишна база, което е най-слабият резултат за последната година.
По-слабият долар трябва да подкрепи кюлчетата, тъй като ги прави по-евтини за притежателите на други валути. Въпреки това търговците остават предпазливи, тъй като очакват икономиката на САЩ да се подобри и ФЕД да затегне паричната си политика в някакъв момент, подкопавайки привлекателността на нелихвоносното злато.
Скорошната сила на цената на златото понижи и физическото търсене в Азия.
В Китай, вторият най-голям консуматор на метала в света, в сряда премиите се понижиха до 1 долар за тройунция, спрямо 2 до 3 долара през предишната сесия.
Сред останалите благородни метали среброто бе на загуба от 0,3% до 16.50 долара за тройунция, платината изгуби 0,2% до 1 150.49 долара за тройунция, а паладият поевтиня с 0,5% до 779.75 долара за тройунция.