„Фараоните оживяват", четем от първата страница на „Стандарт"
Фараоните от 90-те години, които завлякоха парите на стотици хиляди българи, се завръщат в пика на кризата. Нова пирамида хваща в капан желаещи да печелят бързо и лесно.
Схемата е добре позната - започва се с малко пари и много бонуси. За да влезеш в играта, трябва да си купиш карта за 50 лева, с която пазаруваш с отстъпки. Ако успееш да доведеш и други мераклии, си връщаш част от вложената сума. Тогава идва и сериозната оферта - ако внесеш 600 лева, влизаш в бизнеса и ставаш шеф - ще ръководиш 5 човека.
Трябва да ги убедиш обаче те също да дадат по толкова пари.
Лесното "забогатяване" предлага компанията "Сейв къмпани интърнешънъл", регистрирана в Пловдив. На въдицата й вече са се хванали стотици нашенци, предимно на възраст между 18 и 30 години.
Още по темата от „Стандарт"
„Най-бедните райони у нас затъват въпреки еврофондовете", предупреждава от първата си страница „Сега"
Регионалните различия в България нарастват, вместо да се свиват, въпреки еврофондовете, чието предназначение е именно сближаване на регионите. Най-бедните райони на страната - Северозападен и Северен централен, продължават да изостават. В същото време София обира каймака от оперативните програми с най-голям дял договорени средства на глава от населението. Правителството обещава до 2015 г. рязко подобрение на условията в най-бедните райони, но за целта ще е необходимо ударно финансиране.
Това става ясно от актуализирания план за изпълнение на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2011 - 2015 г. Документът, който е ключов за развитие на регионите и програмирането на европейските средства за периода 2014 - 2020 г., бе приет без никакво представяне в края на миналата година.
Северозападният район, в който попадат Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, обеднява все повече. Според последните актуални данни на НСИ в този район БВП на глава от население през 2009 г. е бил 5576 лв., или 62% от средното за страната. В същото време най-богатият район на България - Югозападният, в който попада и София, е с 15 610 лв. БВП на глава от населението за 2009 г., или 180% повече. Сравнителните данни показват, че през годините тази разлика се е задълбочила чувствително. През 2000 г. например БВП на човек в Северозападния регион е възлизал на 90% от този за страната, а разликата спрямо най-богатия район е едва 47%. Сходна е картината и в Северния централен район, в който БВП на глава от населението за 2009 г. е 5942 лв. В този район попадат Велико Търново, Габрово, Русе, Разград, Силистра.
Задълбочават се различията и по други ключови показатели, като годишен доход от заплата, заетост, привлечени чуждестранни инвестиции. Северозападният район запазва най-ниското равнище на заетост, като по последни данни на НСИ към третото тримесечие на 2011 г. коефициентът на заетост сред населението на възраст 20 - 64 г. е 59.3%. Следва Северният централен район с 60.5% заетост и Южният централен с 63.4%.
Единственият район, изпълнил общоевропейската цел за заетост към 2010 г. от 70%, е Югозападният, където равнището й е 71.6%. При заплатите разликата между отделните райони не е толкова голяма, ако не броим рязкото излизане напред на Югозападния район с 8977 лв. средна годишна заплата за 2009 г., което влошава баланса. За сравнение районът с най-нисък резултат по този показател е Южен централен район (Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково) - 5935 лв.
Още от статията на „Сега"
„Не познаваш знака, отиваш на проверочен", информира от първата си страница „Монитор"
Шофьори, които извършват нарушения на пътя от незнание, ще остават без книжка и ще бъдат изпращани на проверочен изпит. Това съобщиха пред „Монитор" от ръководството на столичния КАТ. Анализите на експертите в „Пътна полиция" към СДВР показват, че голям брой водачи погазват грубо правилата за движение без умисъл, а поради факта, че не познават добре закона. Затова една от първите акции на полицаите в София през 2012 година ще бъде насочена към подобни нарушители, защото те са изключително опасни.
„Когато на натоварено кръстовище сме поставили регулировчик, има доста шофьори, които изобщо не знаят как да реагират и заради незнанието си създават опасни ситуации.
Да не говорим, че понякога регулировчикът се разминава на косъм от прегазване", коментираха от столичния КАТ. За подобни водачи наказанието е записано в член 171 алинея първа, където се посочва „който поради незнание е извършил немаловажно нарушение на правилата за движение, ще бъде лишаван временно от право на управление до успешното полагане на проверочен изпит".
„За миналата година няма нито един шофьор, наказан по този член от закона", коментира пред „Монитор" шефът на столичния КАТ Богдан Милчев. След задълбочен анализ ръководството на „Пътна полиция" е разпоредило стриктно да се следи за подобни водачи и законът да се прилага спрямо тях.
Проверката на знанията преди налагането на санкцията ще става доста лесно. Когато бъде спрян нарушителят, ще бъдат питан дали е видял знака и какво означава той. Ако водачът познава табелката, но просто не я е забелязал, ще получава само акт. В случай обаче не знае какво означава ще остава без свидетелство.
„За нас е важно всеки един шофьор да познава закона и да си знае правилата. Тогава самият водач не може да бъде манипулиран и контролния орган", коментираха от МВР.
Още от статията на „Монитор"
"1 милион евро за Стоичков в "Литекс" е водещото заглавие на „Труд"
Премия от 1 милион евро е заложена в готовия за парафи контракт на Христо Стоичков с "Литекс". Легендата още няма подписан договор с ловешкия тим, но "бракът по сметка" се смята за формалност и се чака до дни. Милионът е заложен като бонус за треньора, ако отборът сбъдне голямата мечта на собственика Гриша Ганчев за пробив в групите на Шампионска лига. Падението на "Литекс" в края на сезона обаче отдалечи тима на 11 т. от челните два отбора. Шампионите са седми, но с мач по-малко. А милионният бонус индикира, че контрактът ще е за поне 2 години.
Заплатата на Стоичков естествено се пази в тайна. Но едва ли ще по-малка от тази на предшествениците му Станимир Стоилов и Любослав Пенев. За двамата неофициално се твърдеше, че заработват по 40-50 хиляди лв. месечно. Изкараха по около година в клуба и оттам поеха към националния отбор.
При Камата обаче пътят е обратен, защото бе в националния, преди да поеме към Града на покрития мост. А и калкулацията на заплатата му явно ще е по-различна, защото се очаква най-популярният българин да е водещо рекламно лице на китайските автомобили, които се чакат от завода на Гриша Ганчев край Ловеч.
Още от статията на „Труд"
"Дянков сваля лихви" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
"Покрай Дянков хвърчат искри, защото не си мери думите. Напада министри." Цитатът е от премиера. И буквално след ден той ви размаха пръст: "Ако наистина това е казал Дянков, той ще си отиде преди Найденов". И сега какво?
- Свикнал съм да казвам каквото мисля за правилно. Смятам това за демократично - да няма скрито-покрито. От време на време ми създава проблеми, но дългосрочно печеля от него. Печели и общественият дебат.
Оплаквате се, че в Америка имало повече коректност към политиците. В един момент казахте и:"ГЕРБ ще е на власт и след 2013 г., но аз няма да съм финансов министър"? Уморихте ли се, или имате лични планове?
- Говорехме за 2015 г., хубаво е да се уточни, и за тогава казах, че имам други планове. Сигурен съм, че ГЕРБ ще има нов мандат, и аз ще съм активен, за да го спечелим. А иначе си мисля, че на хората им писна някой да пише глупости за политици непрекъснато. Ако в САЩ политик сгреши, краде, не си върши работата, ще се скъсат да го критикуват. Но да засягат семействата, да се бъркат в личния живот - много рядко си го позволяват. Но при нас сигурно така трябва. За да се научат политиците да внимават.
А на мен това, което правя, ми харесва. Отношението към мен не ме уморява, напротив - амбицира ме.
Чухте ли, фразата, че "ако отстъпвате пред протести, може и да вдигнете възрастта за пенсиониране с месец-два". Как продължава пенсионната реформа?
- Тази реформа е най-голямото ни постижение. А резултатът е точно такъв, какъвто го бяхме замислили първоначално. След това премиерът Борисов предложи по- смел вариант. Каза: "Виж Европа. Другите вдигат ударно, а ние какво правим."
Бавите се. Кога с тези темпове ще стопите кошмарния дефицит на НОИ?
- Големият положителен ефект ще се види към 2015 - 2016 г. Е, дефицитът в НОИ няма да е нула, но ще падне до 100 млн. лв. Което е успех. Ще спечели следващото правителство, което без съмнение ще е на ГЕРБ. През 2016 г. в бюджета ще останат 4 милиарда, които могат да се използват за друго. Малко повече за култура, за образование, здравеопазване.
Гледате ли към 2 милиарда в Сребърния фонд? Финансистът Андрей Пръмов описа в интервю за "24 часа" сценарий, който бута борда и води МВФ.
- Законът ясно казва, че парите стоят в Сребърния фонд и до 2018 г. могат да се използват само за инвестиции. После поетапно влизат във втория пенсионен стълб. Сега те са в БНБ на доста ниски лихви. Заварих ги на 0,12%, сега са 0,38%. Но и при 0,38 възвръщаемост годишно фондът губи, защото инфлацията за 2010 г. бе 2,8%. От това аз не съм радостен. Затова искам да разширя възможностите фондът да инвестира у нас. Чрез фондовата ни борса. Имам идея и нашите пенсионни фондове да влагат в имоти - дългосрочна инвестиция с възвръщаемост. А и ще възроди пазара на имоти. Работна група доизчиства законови текстове, за да влагат те и в наши ДЦК.
Значи все пак нещо се случва около фонда...
- Единствената цел е да се увеличи доходността му. А това, че щяла да се разклати финансовата стабилност и да дойде МВФ, са просто абсурди!
Още от интервюто на „24 часа" с вицепремиера
"Когато дори оптимизмът не звучи оптимистично" е заглавието на първа страница на „Капитал Daily"
Ако сте гледали новините през почивните дни, може би ви е направил впечатление новогодишният репортаж за премиера Бойко Борисов. В него той пожелава на българите да са издръжливи, защото ще им е нужно, а като приоритет посочва запазването на икономическата и финансовата стабилност. В началото на годината правителството трябва да пожелае и само на себе си издръжливост, защото и на него ще му е нужна.
Очакванията за икономиката през 2012 г. не са много вдъхновяващи, дори и оптимистичните сценарии. Ако преди три месеца все още имаше надежди, че ще се върви нагоре, сега реалистичният сценарий на икономистите е, че по-скоро ще има запазване на положението или леко влошаване, а оптимистичният сценарий включва минимално подобряване на конюнктурата. "Капитал Daily" помоли български икономисти да представят песимистичен, реалистичен и оптимистичен сценарий за развитието на страната през следващите 12 месеца.
Възможностите варират в малки граници и всички изхождат от развитието на европейската икономика (повече за очакванията в еврозоната). Доста по-слаби надежди се възлагат на управлението в България и възможностите му да въздейства достатъчно върху средата. Председателят на борда на Института за пазарна икономика Красен Станчев дори смята, че управлението в София отслабва положителните и усилва отрицателните привнесени ефекти.
Спад на износа
Повечето икономисти, които потърсихме, очакват дълговата криза в Европа да бъде донякъде и плавно овладяна, но въпреки това не са обнадеждени за силно положително развитие. Това е важно за България, защото по думите на Красен Станчев 70% от българската икономика зависят от Европейския съюз. Един от най-преките ефекти от европейското развитие върху българската икономика ще бъде спрямо износа на страната. Той беше основен двигател за растеж след кризата през 2008-2009 г.
През изминалата година ръстът му постепенно се забави. Председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски очаква през 2012 г. износът да се задържи на същите нива, но само при условие че част от бизнеса се пренасочи към търговия с трети страни, т.е. извън Евросъюза. В противен случай може да се очаква слаб спад.
В оптимистичния вариант износът ще отбележи ръст, но по-малък от този за изминалата година, а в песимистичния ще има спад с 10%. Георги Стоев от Industry Watch също очаква спад на износа и при най-вероятния според него сценарий за развитие. Очаква се също запазване на нивата или съвсем леко покачване на основни показатели като равнище на инвестициите, вътрешно потребление, безработица и инфлация.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Авиокомпаниите пестят 1 млрд. евро от обединяване на европейското небе", пише на първата си страница „Класа"
Обединяването на европейското небе ще намали разходите на авиокомпаниите с около 1 млрд. евро на година, сочат данните на Международната организация за въздушен транспорт (ИАТА), публикувани на сайта на организацията. Оптимизацията на аеронавигационната мрежа ще намали изхвърления въглероден диоксид със 140 хил. тона годишно. Планира се капацитетът на пистите да бъде увеличен с около 20 на сто, а маршрутите да бъдат съкратени с приблизително 40%. Парите ще бъдат спестени както от намаляването на експлоатационните разходи, така и от оптимизацията на административните звена, които са заети с управление на въздушния трафик.
Инвестицията в изпълнението на проекта се предвижда да бъде около 2,1 млрд. евро. Програмата за единно европейско небе е разработена през 2008 г. и предвижда три фази. През първата трябва да се разработят мастер планове от еврозвеното, което отговаря за обединението. Тази фаза вече е завършена. Втората включва планирането на икономическите показатели и разработването на план за работа. Тя приключва през 2013 година. Фактическата реализация ще започне от 2014 г., а трябва да завърши през 2020 г.
ИАТА прогнозира, че скъсяването на маршрутите ще доведе до намаляване на неефективно използваното гориво от 12% на 9 на сто, а закъсненията на полетите ще се ограничат до около 1,2 минути. Очаква се и средната цена на билетите да намалее. В момента тя е около 800 евро, а прогнозите са да падне до 630 евро. Инвестициите на авиокомпаниите в обновяване на флота между 2013 г. и 2017 г. вероятно ще са около 9-10 млрд. евро.
Общата печалба на европейските авиокомпании е около 800 млн. евро, което е спад от 1,2% от планираното в началото на миналата година, отчитат от ИАТА.
Приходите на превозвачите през 2011 г са близо 6 млрд. евро. Организацията прогнозира, че печалбата на авиокомпаниите догодина ще е около 3 млрд. евро. За миналата година обаче при европейските авиопревозвачи рентабилността остава ниска, въпреки че оперират в един от най-бързоразвиващите се региони по отношение на трафика.
Още от статията на „Класа"
"Сурвачка с горивата", обобщава поскъпването „Стандарт"
Природният газ, газьолът и керосинът са с нови акцизи от 1 януари. Ако газът се използва като гориво, ставката му е 85 ст. за гигаджаул. Така цената на метана се вдига с около 4 ст. за килограм само от акциза. Ако се използва за отопление, природният газ ще се облага с 10 ст./гигаджаул. От тази година акцизът за газьола и керосина се увеличава от 615 лв. на 630 лв. за 1000 литра, което се отразява с по-малко от 2 ст. за литър дизел.
"И да паднем, и да бием, все ще се напием!", гласи една популярна българска песен. Но явно, че рефренът не се отнася само за футбола, а и за всяка дейност, която носи келепир. И може да се перифразира като: "И да паднат, и да се вдигнат цените на петрола, горивата все ще поскъпват."
Бензиностанциите едва дочакаха първия ден на годината и надуха безобразно цените на бензин и дизел. Нафтата вчера се продаваше между 2,60 и 2,62 лв. за литър, докато преди празниците цената беше около 2,50 лв./литър. Т.е. 2 ст. отгоре за хазната и 10 за търговеца. Бензинът скочи до 2,40-2,41 лв./литър, като преди Коледа хората зареждаха на цени от по 2,34-2,36 лв. за литър. Макар че в този случай нов акциз няма, а петролът падна до 99 долара за барел.
Вчера бе денят, в който хората масово се прибират след празниците и пълнят резервоарите. Някои от клиентите по бензиностанциите се примиряваха и казваха, че и да се вдига цената, нямат алтернатива и пак ще зареждат. Други обаче искрено се възмущаваха. "Ако продължават да надуват цените, отново ще се стигне до масови протести", коментираше ядосан мъж.
Още от статията на „Стандарт"
„Трима си делят електронното правителство", разкрива „Труд"
На фаталния петък, 13 януари 2012 г., се очаква да бъдат отворени офертите по проекта "Развитие на административното обслужване по електронен път", финансиран по Оперативна програма "Административен капацитет". Той би трябвало да превърне идеята за електронното правителство в реалност. Дали обаче това ще се случи? Особеното в този проект е, че поръчката бе разделена на малки части, за да се откажат мощните международни IT компании, а част от заданието на практика припокрива вече извършени доставки по други проекти.
Източници от технологичния бизнес твърдят, че интрига в конкурса няма да има и поръчката за 18 милиона лева вероятно ще бъде поделена между дружества, близки до известните бизнесмени Спас Русев и Цветан Василев, плюс фирми, гравитиращи около председателя на Столичния общински съвет Андрей Иванов.
Като две капки боза
Голямата част от заданието на новия проект "Развитие на административното обслужване по електронен път", за който ще се харчат евромилионите, вече е доставена и няма причина да се организира допълнителна процедура. Още по времето, когато управляваше тройната коалиция, а министър на държавната администрация бе Николай Василев, беше стартиран, а през 2011 г. и приключи проектът "Интегрирано административно обслужване и предоставяне на публични услуги". Спечелиха го три консорциума. Един от основните участници и доставчици бе компанията "Матерна", която оглавява асоциацията от германски фирми, разработили електронното правителство в Берлин. Стойността на контракта бе 15 млн. лева. Именно по този проект стартира порталът egov.bg, който фанфарно бе представен от почти всички министри и премиера Борисов само преди месец.
При предишния проект, който бе реализиран от компании като "Матерна", "Хюлет Пакард" и "Сименс", бе внедрена система за управление на документи, данни и съдържание, обхващаща всички структури на централната и местната власт, както и система за подпомагане на събирането на данните от всички администрации, интегрирана с платформа за предоставяне на електронни услуги. Системата е структурирана от централна част и унифицирани модули в различните ведомства на централната и местна власт. Продуктът на "Матерна" е доставен и платен, но си стои заключен.
Софтуерните разработки за реализиране на електронни услуги са напълно идентични като предназначение и цел със заданието на новия IT проект. Съвпадат и шаблонните модули за събиране на електронни данни от регистрите в държавата.
Още от статията на „Труд"
„Минималните осигуровки на 2 млн. българи се вдигат", разкрива „Сега"
Въпреки замразяването на размера на осигурителните вноски над 2 млн. работници и техните работодатели ще плащат по-високи осигуровки през 2012 г. заради вдигането на минималните прагове. След тежки преговори синдикати и работодатели постигнаха споразумения за нови размери на минималните прагове в 50 от 85 икономически дейности.
Средното договорено увеличение в тях е 6.9%. В останалите сектори бизнесът държеше да има замразяване на минималния осигурителен доход, а синдикатите - той да се вдигне също с 6.9%. Въпреки категоричната си позиция, че не желае административно решение, социалният министър Тотю Младенов накрая все пак наложи в секторите без договорка увеличение с 4.5%, с колкото е нараснал средният осигурителен доход през 2011 г. спрямо 2010 г. Това води до средно увеличение на минималния осигурителен доход за т.г. с 5.7%. Замразени остават минималните осигуровки в строителството, пречистването на водите, производството на напитки и ремонтът на компютърна техника.
Без промяна се запазва размерът на осигурителните вноски за 2012 г. Общата осигурителна тежест за наетите лица е 12.9% върху заплатата, а за осигурителя - 17.4%. Същите условия на осигуряване се запазват и за самоосигуряващите се и земеделските производители.
От днес влиза в сила още един удар по доходите - по-тежки условия за отпускане и изплащане на обезщетения за безработица, майчинство и болест. Увеличава се с 6 месеца периодът, за който се взема доходът при изчисляване на сумите. Така за безработица и майчинство обезщетението вече ще се изчислява върху 24 месеца назад, а не върху 18 както досега. Болничните пък вече ще се смятат върху дохода за 18 месеца назад вместо за 12. Това задължително ще доведе до намаляването на размера им, още повече че ще обхваща периоди от икономическата криза, когато хората масово са без работа и без доходи. Хората с придобито право на пенсия пък вече няма да могат да вземат обезщетения за безработица. Досега достъп до такива нямаха само лицата с вече отпуснати пенсии.
Още от статията на „Сега"
„От 250 до 1400 лева са годишните такси за университетите", пише „Класа"
От 250 до 1400 лева варират годишните такси за обучение на студенти в българските висши учебни заведения през настоящата учебна година. Последната промяна на тарифите, одобрена от правителството по искане на университетите, е от средата на миналата година. Най-ниски са таксите за инженери, а най-скъпи за актьори и режисьори.
След кандидатстудентската кампания през 2011 г. предпочитанията на младежите посочиха като най-желана специалността психология. Най-евтин е курсът в Шумен, където за една година в момента се плащат 450 лева. Най-много за тази специалност дават възпитаниците на университета във Велико Търново - 554 лева, а същото обучение в София, Пловдив и Благоевград струва 500 лева.
Традиционно висок е и интересът към специалностите право, журналистика, медицина, публична администрация, софтуерно инженерство, английска филология, международни отношения и социални дейности.
За една от най-предпочитаните специалности - право в СУ "Св.Климент Охридски", през тази учебна година студентите заплащат 500 лева годишно. Усвояването на същата професия в УНСС е 554 лева. За повечето икономически специалности там бъдещите специалисти плащат 340 лева. Между 250-280 лева варират таксите в Техническия университет в София, където най-скъпи са математическите специалности - около 610 лева. Най-скъпо е обучението по медицина, актьорско майсторство, певческо и изобразително изкуство, където година обучение варира около 1300-1500 лева. Скъпо е и обучението на лекари.
В София, Варна, Стара Загора и Плевен студентите по медицина плащат 900 лева годишно, а в Пловдив - 950 лева. Таксите за педагогическите специалности във Велико Търново, Благоевград, Пловдив, Русе и Шумен варират от 330 до 554 лева. До 600 лева се плаща за инженерните специалности във висшите училища в столицата и страната.
Засега увеличение на таксите за обучение на своите студенти обмислят единствено в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Очаква се завишаването да бъде минимално, въз основата на национален инфлационен индекс, и тарифите да бъдат по-малки от допустимото по нормативни документи. Размерът на новите такси ще стане известен през периода април-май.
Още от статията на „Класа"
"Скътахме в банки още 410 млн. лв за месец", информира „Монитор"
Българите продължават да кътат пари в банките въпреки кризата. Населението е спестило нови 410 млн. лева само през ноември миналата година. Така към края на този месец то разполага с 31,1 млрд. лева на депозит в трезорите у нас, показват изчисления на Investor.bg на базата на паричната статистика на Българската народна банка (БНБ).
За последните 12 месеца домакинствата са спестили 3,8 млрд. лева, показва още статистиката на централната ни банка. Освен това за последната година населението е намалило банковите си задължения с 0,1% или с 9,6 млн. лева. Така борчовете на домакинствата към банките към края на ноември възлизат на 18,97 млрд. лева. Данните показват още, че населението е нетен спестител с 12 млрд. лв., като само за последните 12 месеца нетните спестявания се увеличават с над 50%.
Междувременно депозитите на другите спестители, в които влизат фирми, пенсионни фондове, застрахователи и държавни ведомства, намаляват с 392 млн. лева през ноември 2011 г. На годишна база обаче се отчита подобрение. За последните 12 месеца вложенията на тези спестители се увеличават с 1,1 млрд. лева до 20,25 млрд. лева.
Данните на централната ни банка показват още, че чуждите банки продължават да изтеглят финансирането си за България. През ноември то намалява с 663 млн. лева, а за последните 12 месеца - с 2,7 млрд. лева. Така към края на ноември финансирането на чуждите банки у нас възлиза на 6,15 млрд. лева.
Банковата система отчита 45% спад на печалбата на годишна база до 36,8 млн. лв. през ноември миналата година, показва още статистиката на БНБ. За 11-те месеца на 2011 г. печалбата на банките е 550 млн. лв., което е спад с 5,69% на годишна база.
Още от статията на „Монитор"