„Фиш сменя акта на КАТ", четем от първата страница на „Стандарт"
Електронен фиш ще стопи опашките в КАТ. Много от актовете, които сега мъчат шофьорите, са на път да станат история. Фишът до 50 лева ще бъде валиден за говорене в колата по GSM, за минаване на червен светофар, или за неправилно изпреварване, научи "Стандарт" от пътни шефове. Бързата санкция обаче ще се налага само ако нарушителят е заснет с камера.
Спре ли ви обаче катаджия, актът няма да ви се размине. Реформите може да влязат в сила до няколко месеца. При плащане на глобата в 7-дневен срок контролни точки няма да се отнемат. С новата система ходенето по мъките на водачите ще намалее. В началото на март Конституционният съд реши, че фишовете въпреки малките си суми могат да се обжалват. Досега това не беше възможно. В момента електронният фиш се издава само за превишена скорост, засечена от снимащ радар. Джигитите получават "честитка", придружена със снимка на нарушението и препоръчано писмо с обратна разписка. Ако водачът не се издължи, фишът се превръща във влязло в сила наказателно постановление.
Още по темата от „Стандарт"
„Пазете се от фалшиви 20 лева", предупреждава „24 часа"
Внимавайте с банкнотите от 20 лв. Те са най-фалшифицираните от престъпниците. Това показват данните на Националния център за анализ, публикувани в сайта на БНБ.
През последните три месеца на 2011 г. 67,8% от хванатите ментета на ценните хартийки са били с купюра от 20 лв. Делът на 50-левките е бил 27,6 на сто. Далеч по-нисък е процентът на подправяните 10-левки - 3,4%. Измамниците почти не се захващат с банкноти от 2 и от 5 лв. Хванати са 7 ментета. Общо от октомври до декември са заловени 584 броя неистински банкноти, които са циркулирали в паричното обращение.
През последните години 20-левката запазва "лидерската" си позиция в класацията на най-подправяните пари. Загуби я само през първото полугодие на 2010 г., когато
имаше бум във фалшивите 50-левки. През първото тримесечие на 2010-а от всички задържани ментета тези с купюра 50 лв. са били 65%, а през второто - 50,5 на сто.
Като цяло обаче през миналата година броят на заловените фалшиви български пари е намалял драстично. Задържани са общо 2860 неистински банкноти. Това е със 7469 броя по-малко спрямо хванатите през 2010 г. Според експерти основната причина са акциите на МВР, които разбиха доста печатници.
Възможно е част от незаловените престъпници да са се пренасочили към подправянето на монети или чуждестранна валута. През четвъртото тримесечие на 2011 г. са хванати с 229 повече фалшифицирани звонкове. Това е двойно повече спрямо предходната година. Така броят им се е увеличил до 449. Около половината от тях - 226, са от 1 лев. 219 са от 50 ст., и само 4 бр. от 20 ст.
Още от статията на „24 часа"
„На България й трябва революция с еврофондовете, за да не загуби пари", обобщава от първата си страница „Сега"
България ще трябва да утрои темпото на усвояване на еврофондовете, ако не иска да загуби стотици милиони евро още догодина. През изборната 2013 г. страната ни трябва да докаже извършени разходи пред ЕС на обща стойност 6.76 млрд. лв., или два пъти повече, отколкото за 2012 г. За отделни оперативни програми летвата ще се вдигне цели четири пъти и ако не настъпи революционно раздвижване в тях, парите няма да бъдат усвоени.
Това показва справка за минималните годишни лимити за усвояване на еврофондовете за 2012 и 2013 г., предоставена на "Сега" от екипа на министър Томислав Дончев.
Усвояването на еврофондовете е ограничено до 2015 г. Наред с този общ срок обаче важи и друг. Предвидените за всяка бюджетна година средства трябва да се усвоят в срок от 2 или 3 години след отпускането. През 2013 г. държавата ни ще трябва да докаже, че е усвоила два годишни бюджета - за 2010 и за 2011 г., като подобно натрупване има само тази година. Ако страната ни не успее да направи съответните разходи, губи обещаното от ЕС финансиране.
Най-сериозно е положението в оперативна програма "Околна среда", която и в момента е най-проблемната. От екипа на Томислав Дончев прогнозират, че за 2012 г. по "Околна среда" държавата ще докаже пред ЕК разходи в размер на 163 млн. евро. За 2013 г. обаче екоминистерството трябва да отчете пред Брюксел 667.7 млн. евро (4 пъти повече) или ще загуби неусвоената част от тях. В същото време екоминистерството среща драматични проблеми и със строителството на пречиствателни станции, и с изграждането на депа за битови отпадъци.
Още от статията на „Сега"
„Цени почти на дъното" е заглавието на първата страница на „Капитал Daily"
Годината започна с добра и лоша новина за жилищния пазар. Лошата е, че цените продължават да спадат, добрата - че темпът на намаление вече е значително по-слаб и усещането на пазара е, че дъното вече е достигнато.
Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че през първото тримесечие жилищата в страната са поевтинели с 0.4%. Средната пазарна цена за периода януари - март е достигнала 883.9 лв./кв. м срещу 887.6 лв./кв. м в края на 2011 г.
За сравнение - 2011 г. е започнала с 2.3% намаление на цените през първите три месеца. Със същия процент са поевтинели жилищните имоти и в началото на 2010 г. спрямо последните месеци на 2009 г.
Според брокери на имоти слабото понижение, с което започва тази годината, е знак, че жилищният пазар вече е близо до равновесната си точка. Икономическата среда обаче не дава сигнали за потенциален нов ръст на пазара. Поне до края на 2012 г.
В страната
Жилищната статистика показва продължаващ спад на цените в 17 областни града спрямо последната четвърт на 2011 г. Най-силно в сравнение с тогава е намалението в Северозападна България - Враца (4.4%) и Видин (3.2%). В останалите 10 града жилищата отбелязват лек ръст, като най-силен е той в Благоевград (2.8%). София също е сред населените места, където жилищата леко поскъпват за тримесечието - с 0.8%.
В сравнение с година назад обаче спадът на пазара продължава, като спрямо първите три месеца на 2011 г. цените са намалели с 4.3% (виж таблицата). Тогава средната цена на жилищата е била 923.7 лв./кв.м, сочат данните на НСИ. Но темпът и в този случай е по-слаб - в началото на 2011 г.поевтиняването на жилищата е било с 5.6% на годишна база.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Христо Стоичков: Вън мишоците от футбола!" е водещото заглавие на „Труд"
Христо Стоичков проговори пред "Труд", след като досега бе господар на мълчанието, независимо от всичко, което се случваше с "Литекс". Най-голямата фигура в българския футбол коментира ситуацията в първенството, както само той може - директно, цветисто, спонтанно. Не пропусна да коментира и съдийството в мача "Лудогорец" - "Литекс" (1:1) и обвиненията към рефера Богомил Маринов за ощетяване на гостуващия тим.
От 110 дни сте треньор в българския футбол, г-н Стоичков. В последните два мача реферите ви рязаха сякаш с тъп трион, но вие не издадохте ни звук, ни вопъл, ни стон. За псувня да не говорим. Да не би твърдият ви характер да е минал през мистериозна обработка с омекотител?
- Няма как да се случи. Характера си няма да променя. Аз благодарение на него каквото съм пожелал от важните неща в живота, съм го постигнал. Просто исках да си проверя нервната система. Да видя дали ще издържа да гледам и да мълча при толкова мърши около мен. Имам предвид онези палячовци, облечени на мачовете в жълто, червено, черно. Плюс някакви вратовръзкаджии с избелели костюми от времето на Георги Димитров. Хора, които вместо да следят дали се спазват правилата, гледат само каква дребна аванта да докопат.
Не потърсихте ли бившия ви съотборник в националния и сегашен президент на БФС Борислав Михайлов, за да споделите какво виждате по нашите стадиони?
- Неговия номер го изтрих от паметта на телефона си. Обадих му се само за да му кажа, че го изтривам. Нямам вече сили да си мълча при това слабо ръководство, некъдърни и нагли съдии и неподготвени делегати. Видях с очите си какви некомпетентни хора се изпращат уж да следят за спазването на правилата в българския футбол.
Съжалявате ли днес, че мълчахте, а не избухнахте още след първата несправедливост?
- Аз бях длъжен като треньор да покажа толерантност и уважение. Да помагам, а не да поставям под стрес реферите. За сто дни не казах пред медиите лоша дума за нито един съдия! Нито една! Но разбрах, че не са го заслужавали. Просто съм подал ръка на хора, с които, ако се здрависаш, после трябва да си преброиш колко пръста са ти изчезнали. Видях, че съдии и делегати живеят още в социализма. За две кюфтета и кебапче, две филии, една люта чушка и безплатно спане в мотел могат да продадат и душата си.
Още от интервюто на „Труд"
„Вместо самолети и яхти купуваме на лизинг проекти за ВЕИ", информира от първата си страница „Класа"
Вместо самолети и яхти на лизинг все по-често купуваме проекти от сферата на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), като вятърни паркове и фотоволтаици. Това сочат наблюденията на „УниКредит Лизинг" за пазара през последните четири години. Делът на подобни активи при финансовия лизинг през миналата година е бил 7% при 6 на сто през 2010 г. и 11% през 2009 г. Самолетите са купувани най-вече с бизнес цел, за да се ползват за чартърни бизнес пътувания за малък брой пътници или за да се спестява от времето на натоварените мениджъри. Подобни начинания все още успяват да се задържат на повърхността, дори отчитат обороти от 2008 г., но при съществено по-нисък марж на печалба.
През 2011 г. финансовият лизинг е отчел ръст от 35% спрямо 2010 г., което дава основания за предпазлив оптимизъм, уверени са експертите. Все пак нивата са далеч от пиковата 2008 г., когато общо браншът се оценяваше на над 5,8 млрд. лв., а през 2011 г. той е с 39% по-малък - малко над 3,5 млрд. Добрата новина е, че се забеляза значително по-високо търсене на традиционни активи, като леки и товарни автомобили, машини и оборудване, посочи Румен Иванчев, главен изпълнителен директор на „УниКредит Лизинг".
Спрямо 2010 г. лизингът на коли е нараснал с 31%, на товарни и лекотоварни автомобили с 49%, на машини, съоръжения и оборудване - с 49%. Нещо повече - благодарение на положителните тенденции при селското стопанство, международния транспорт и други търсенето на товарни автомобили, машини и оборудване е надхвърлило значително нивата от 2010 г. и е сравнимо и дори по-високо от достигнатите стойности през 2009 г., отчетоха още от „УниКредит Лизинг". В същото време размерът на необслужваните вземания се запазва сравнително постоянен и достига 21% от всички договори, или 751 млн. лв., за 2011 г., сочат още данните.
Още от статията на „Класа"
"Минахме на лизинг втора употреба", пише на първата си страница „Монитор"
Все по-често се сключват нови договори за лизинг с иззети активи от хора, които не са могли да си плащат редовно вноските. Обикновено това са леки или товарни коли, машини, оборудване и др. Заради по-ниските цени обаче интересът към такива стоки е значителен. Това стана ясно вчера по време на пресконференция за тенденциите на лизинговия пазар у нас.
В момента необслужваните вземания по договори за лизинг са 21% от всички. От 2009 г. насам все повече хора започват да изпитват затруднения да си плащат вноските. „В последните две години са били преструктурирани задълженията на над 60% от проблемните лизингови договори, обясни Димчо Станев, директор „Продажби клонова мрежа" в „Уникредит Лизинг". Обикновено се отпускал 6-месечен гратисен период по главницата. Ако обаче и това не помогнело, активите се предлагали на вторичния пазар.
Хората могат да купят иззетите коли и машини директно или да ги вземат на лизинг. И в двата варианта обаче излиза по-изгодно, защото се взема предвид обезценката заради амортизацията на активите. Например ако е бил сключен договор за лизинг на автомобил, оценен на 100 000 лв., и след около две години той е иззет, цената му пада до 70-80 хил. лв. Ако пък се сключва нов договор за лизинг върху актив, иззет заради непогасяване на задълженията, месечната вноска се изчислява вече при нови условия - намалената пазарна цена", коментира Димчо Станев, директор „Продажби клонова мрежа" в компанията.
Още от статията на „Монитор"
„Бизнесът търси машини на старо", съобщава „Стандарт"
Засилва се търсенето от страна на бизнеса на активи втора употреба, което е съвсем нормално с оглед международната криза. Това каза Румен Иванчев, главен изпълнителен директор на УниКредит Лизинг. Нещо повече, клиенти купуват втора ръка активи, които са иззети поради непогасявани лизингови вноски с цел печалба от препродажбата им.
Доходността се генерира от разликата в цената на купуваните иззети вещи, тъй като при придобиването на няколко актива в пакет общата им цена може да падне с до 10% под пазарната. Ако не се намери купувач за 5-6 месеца, в зависимост от спецификата на предлагания за вторична продажба актив, цената пада допълнително, обясни за "Стандарт" експертът към УниКредит Лизинг, Дончо Станев.
Една от последните сделки за продажба на иззети активи в пакет е била на стойност 900 хил. евро, добави Станев. Интересът е насочен към леки и тежкотоварни автомобили, машини и съоръжения, като отделно при новите лизингови договори относно тези активи има ръст от 94%.
Още от статията на „Стандарт"
"В нарушение, но парите са вече платени", пише „Капитал Daily"
Всички споразумения между НЕК и руската "Атомстройекспорт", както и направените плащания от над 510 млн. евро от страна на НЕК към руската компания за изграждането на АЕЦ "Белене" са извършени в нарушение на Закона за обществените поръчки. Това е установила проверка на Агенцията за "Държавна финансова инспекция", чийто доклад беше публикуван на сайта на министерството на икономиката и енергетиката вчера.
Изнасянето на информацията съвпадна с очаквания вот на недоверие към правителството заради "Белене", внесен от БСП. Гласуването обаче пропадна заради оттеглените подписи на депутатите на АТАКА.
Нарушенията, които агенцията е установила, са свързани с провеждането на обществените поръчки за избора на "Атомстройекспорт" за изпълнител на ядрения проект, както и сключените по-късно спразумения между руската компания и НЕК.
Според доклада отговорност за нарушенията носят тогавашният главен изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков и изп. директор на дружеството Мардик Папазян. Въпреки това инспекцията не е съставила акт за установяване на административно нарушение поради изтеклия тригодишен давностен срок.
Нарушения по проекта "Белене" бяха констатирани от финансовата инспекция още през ноември 2009 г., като резултатите от проверката бяха дадени на прокуратурата. Според тогавашния доклад на инспекцията отпуснатите от фискалния резерв на БЕХ средства за проекта не са похарчени по предназначение. От тях 300 млн. лв. бяха предоставени на холдинга за увеличаване на капитала на НЕК и за поръчка на оборудването за АЕЦ "Белене". Парите обаче са били изхарчени за плащания към "Атомстройекспорт", изпълнител на строителството, но не и за финансиране участието на НЕК в капитала на смесеното дружество, както се е посочвало в мотивите на тогавашния министър на икономиката Петър Димитров.
Още от статията на „Капитал Daily"
„България е сред отличниците в ЕС по размер на държавния дълг", обобщава „Сега"
България е на второ място в Европейския съюз по най-ниско съотношение на дълг към Брутен вътрешен продукт (БВП) с 16.3%, отчете вчера европейската статистическа служба Евростат. Страната ни е изпреварена единствено от Естония, която може да се похвали със съотношение от 6%.
Зад България остават Люксембург, Румъния, Швеция, Литва, Чехия, Латвия, Словакия и Дания. От данните става ясно, че общо 14 от всички страни членки са отчели съотношения, надвишаващи 60% от БВП. Лидери в това отношение са: Гърция (165.3%), Италия (120.1%), Ирландия (108.2%), Португалия (107.8%) и Белгия (98%). Данните показват, че през миналата година дълговете на страните от еврозоната са достигнали най-високите си нива от въвеждането на единната валута. Задълженията на 17-те членки са нараснали до 87.2% от БВП през 2011 г. при 85.3% година по-рано. За целия Европейски съюз увеличението е от 80 до 82.5% от БВП.
Същевременно бюджетният дефицит на страните от еврозоната е спаднал до 4.1 от 6.2% през 2010 г. За евросъюза спадът е до 4.5% от 6.5%. Най-големи бюджетни дефицити пък са отчетени в Ирландия, Гърция, Испания, Великобритания и Словения, докато този показател е най-нисък във Финландия (0.5%), Люксембург (0.6%) и Германия (1%). У нас бюджетният дефицит е 2.1% от БВП.
Още от статията на „Сега"
„Борисов отново национализира базата в Равда", съобщава „Труд"
Правителството на ГЕРБ прави втори опит да национализира спортната база в с. Равда. Министрите ще обявят днес използваната от НСА територия за обект с национално значение. През февруари 2010 г. спортният министър Свилен Нейков пробва да одържави земята край Черноморието и прокара аналогично решение в кабинета, но след искове от страна на реститути Върховният административен съд отмени документа на правителството и върна територията на частниците.
От средата на 90-те години на миналия век стопаните имат издадени документи за собственост на територията на спортния комплекс. Миналата седмица младежи от НСА излязоха на протест в центъра на София, за да запазят спортната база в с. Равда. Те бяха изслушани от вицепремиера Цветан Цветанов, който отиде при протестиращите.
Спортистите от НСА бяха подкрепени от Националното представителство на студентските съвети, което се закани да вдигне на бунт срещу държавата всички 280 000 студенти, за да помогнат на колегите си от спортния вуз.
През 2008 г. реститутите подадоха жалби за връщане на земите им в спортния комплекс. Тогава правителството на Сергей Станишев запази за държавата два от шестте дка, към които имат имотни претенции частниците. Висшият административен съд обаче отмени решението на управляващите и върна земите на реститутите.
"Аз подозирам, че пак хората от ГЕРБ ще заметат, както винаги правят, нещата под килима. Ще отложат нещо, колкото да ги успокоят, ще кажат "недейте да протестирате, ще го решим проблема", коментира казуса бившият министър-председател Сергей Станишев, цитиран от "Фокус".
Още от статията на „Труд"
"Инвестират 10 млн. лева в изграждане на центрове за кариерно ориентиране", информира „Класа"
Просветното министерство инвестира 10 млн. лева в изграждане на центрове за кариерно ориентиране на учениците от I до XII клас. Това съобщи вчера министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Средствата са осигурени от Европейския социален фонд и ОП „Развитие на човешките ресурси" чрез проект "Система за кариерно ориентиране в училищното образование".
Със съдействието на местната власт през следващите 26 месеца във всички региони на страната предстои създаване на кариерни центрове. Предвижда се общините да участват в реализацията на инициативата, като предоставят свободни помещения на комуникативни и общодостъпни места в централните части на областните градове. Отделно е планирано обучение на 150 консултанти и разработване на базиран в интернет национален портал за подпомагане професионалната ориентация на подрастващите.
За обезпечаване на ремонта на помещенията, където ще бъдат средищата и оборудването им, с необходимата офис техника в проекта са заложени около 1,5 млн. лева. Останалите около 8 млн. лева са предназначени за осигуряване на обучение и заплати на консултантите. За труда си специалистите по професионално консултиране на учениците ще получават по 580-600 лева месечно.
Готвената система за кариерно ориентиране е насочена към три групи ученици. В първата ще бъдат включени децата от I до IV клас, които ще се запознават с професиите в населеното място, където живеят. Във втората юношите от V до VIII клас ще се подготвят за избор на подходящо образование и професия, а в третата - гимназистите от IX до XII клас, ще бъдат подпомагани в професионалната им реализация. Според предварителните разчети програмата за кариерно ориентиране трябва да обхване около 466 000 ученици.
Още от статията на „Класа"
"Продават на търг самолет на Васил Божков заради дългове", информира „Монитор"
ОББ прави втори опит да продаде самолет „Чесна" на бизнесмена Васил Божков заради дългове. Първият търг пропадна миналата година, като исканата цена тогава беше 4 млн. евро. Сега ОББ е намалила цената на 1,9 млн. евро, става ясно от съобщение на банката.
Самолетът, който се продава, е CESSNA CITATION BRAVO, модел: 550 - Citation Bravo, сериен № 550-1103, регистрация LZ-ABV.
Търгът е насрочен на 27 април в сградата на ОББ в столицата на ул. „Света София" 5. Кандидатите могат да разгледат самолета на 25 април на летище София.
Желаещите да участват в наддаването трябва да подават предложенията си в запечатан плик. След отваряне на офертите всеки кандидат може да предложи по-висока цена, като стъпката за наддаване е 25 000 евро. Печели предложилият най-висока цена. Резултатът от наддаването ще бъде обявен от банката в деня на провеждането на търга в присъствието на кандидатите.
Още от статията на „Монитор"