За предпочитане е да се помогне на България да реши оставащите проблеми в областта на правосъдието, без активиране на каквито и да е било предпазни клаузи.
Това заяви еврокомисарят Франко Фратини в интервю за БНР по повод предстоящия доклад на Европейската комисия за напредъка в политиката на България към кохезия с ЕС.
Основната сериозна слабост на страната остава в областта на правосъдието, като негативно влияние оказва продължителността на съдебните процедури, поясни Фратини, който е натоварен да изготви предстоящия доклад в областите под особено наблюдение, а именно - реформата в съдебната система и борбата с организираната престъпност и корупцията.
Той уточни, че след като даден прокурор внесе един случай в съда, минават две, три или четири години до произнасянето на окончателна присъда по него, което е просто недопустимо.
Това е сериозна слабост, която аз ще посоча в своя доклад, заяви още еврокомисарят.
По неговите думи в страната е налице подобрение по отношение на охраната на външните граници и на сигурността, което ще бъде отчетено като плюс.
Според Фратини подходът на Европейската комисия за в бъдеще ще бъде да помага на България, вместо да я обвинява, както и да стимулира процеса на реформи и политиката на бързо сближаване и кохезия с общността във всички сфери на икономиката, социалната сфера и политиката.
Еврокомисарят посочи, че все още е преждевременно да се говори за задействането на предпазна клауза, като обясни, че експертите все още работят по своите изводи, а той лично не би искал да предлага задействането на предпазна клауза.
Това ще е един честен и обективен доклад, добави още Фратини.
Припомняме, че съгласно вътрешни източници от Европейската комисия, предстоящият доклад за България ще даде на страната гратисен период до декември, когато евентуално може да бъде задействана предпазна клауза в областта на правосъдието и вътрешните работи.
Вчера еврокомисарят Фратини се срещна и с кмета на София Бойко Борисов, с който отново са обсъдили изключително бавните темпове на реформа в българската съдебна система и мерките за борба с корупцията в държавата и общината. Бойко Борисов е информирал еврокомисаря за назначените в Столична община проверки на общинските фирми и откритите нарушения, както и с подробности от изпратените от кмета Борисов в прокуратурата доклади и протоколи от проверките.
Мониторинговият доклад на Европейската комисия за напредъка на двете новоприети в ЕС страни България и Румъния в процеса на сближаване се пише в момента, като се очаква да бъде готов в края на юни (27 юни).
Hmm
на 08.06.2007 в 00:33:20 #8> Външният дълг на държавата е малко над 3 млрд., другото са държавно гарантирани вземания на частни организации и банки Всъщност останалите дори не са държавно-гарантирани. Това е новина от 15.03.2007: http://news.ibox.bg/news/id_1787310822 Цитирам: Държавният и държавногарантираният дълг в края на месец февруари възлиза на 5.86 млрд. евро, от които 1.47 млрд. евро вътрешен и 4.39 млрд. евро външен дълг.
keke25
на 07.06.2007 в 21:49:46 #7Не играе ли сопата,няма да се усетят.
UltraDoriano
на 07.06.2007 в 21:42:52 #6Не ти стиска, батко, не ти стиска
Комунистите са царе на зарибявките. Имат си опитен учител - Иван Славков, който така беше навързал Олимпийския комитет с манекенки и софри, че онези му играеха по свирката, не смееха да гъкнат и ако някой дори леко кривнеше, му се подсказваше, че еди кой си купон е старателно заснет. Няма начин да не ги развратим, и те са хора.
Неделчо Съботинов
на 07.06.2007 в 16:40:47 #5Външният дълг на държавата е малко над 3 млрд., другото са държавно гарантирани вземания на частни организации и банки, тях кво ги включвате. Повечето банки и без това не са български. "Държавната част от брутният външен дълг на България в края на март възлиза на 3.39 млрд. евро или 12.7% от БВП, като намалява през първите три месеца на годината с над 267 млн. евро.", информацията е на министерство на финансите.
alibaba
на 07.06.2007 в 15:52:33 #4Кой ви каза, че ЕК има интерес да се оправи България? Докато оттук изтичат мозъци и капитали към ЕС и САЩ, нищо няма да се промени. Че сегашния външен дълг от 20 млрд. евро е основно към страни от ЕС, и при положение, че този дълг расте, успоредно със криминални приватизции и т.н. се оказва, че от ЕК имат интерес мафията да продължава да управлява тук! Щото ако тук корупцията се измерва със стотици хиляди долари, в ЕК се измерва с милиони!
Znaesht
на 07.06.2007 в 15:25:23 #3Нека ги баламосва румънците..пък нас да ни подмине метър
posetitel
на 07.06.2007 в 15:10:32 #2"Европейският комисар по въпросите на правосъдието и вътрешните работи Франко Фратини предупреди България и Румъния, че ще задейства предпазна клауза, ако реформите не бъдат ускорени, съобщи Дарик радио. В интервю за румънска телевизия, Фратини заявява, че е готов да активира предпазна клауза в областта на правосъдието в случай, че не установи напредък в реформите в двете страни. „Клаузата ще бъде задействана, ако София и Букурещ не отбележат напредък в борбата с корупцията и не успеят да укрепят съдебните си системи“, добавя Фратини."
Znaesht
на 07.06.2007 в 12:37:07 #1Еми да помогнат бе..не само да говорят. Друг е въпроса, че ако ние не си помогнем и си решим проблемите никои няма да ни помогне... Ама пък тази закостеняла и прогнила съдебна система трябва да бъде изкоренена от вън...