„ГЕРБ загуби в съда битката за 100 млн. лв. от здравните вноски", пише на първата си страница „Сега"
Поредната законодателна разпоредба на управляващите от ГЕРБ падна вчера в Конституционния съд, след като съдиите приеха, че прехвърлянето на пари от бюджета на НЗОК към здравното министерство противоречи на принципите на правовата държава. Това е 122-рият текст на мнозинството, отменен от КС, по сметките на БСП.
За да спести пари, финансовият министър Симеон Дянков реши дейности, които по закон се плащат от републиканския бюджет, да се финансират от здравни вноски чрез трансфер от касата. За 2012 г. НЗОК трябваше да преведе на министерството 100 млн. лв. "за финансиране на медицински дейности, лекарствени продукти и медицински изделия, които през 2011 г. са финансирани чрез бюджета на Министерството на здравеопазването". Този текст от закона за бюджета на НЗОК беше атакуван в Конституционния съд от 60 депутати от опозицията с аргумента, че със здравноосигурителни вноски ще се покрива лечението на неосигурени лица, което трябва да е за сметка на бюджета. Според депутатите така се отнемат средства на гражданите в полза на изпълнителната власт.
Конституционните съдии преценяват, че е недопустимо отклоняването на средства, предназначени за един фонд, в случая за здравно осигуряване, и тяхното насочване за друг фонд. "В това се изразява "автономията" на отделните осигурителни фондове, въведена по модела на европейските законодателства", твърдят мнозинството от съдиите.
Според висшите магистрати в случая има разминаване и с принципите на правовата държава, тъй като не може според тях с ежегоден закон, какъвто е законът за бюджета на касата, да се насочват средства към друг орган, без това да е изрично упоменато в устройствения закон за този бюджет, в случая за здравното осигуряване. "Средствата по бюджета на НЗОК могат да се използват само за дейностите, включени в предмета на правно регулиране на ЗЗО. Ако законодателят е искал да предостави средства на МЗ, това трябва да стане не за сметка на приходите от бюджета на НЗОК (от здравни вноски и трансфери), а за сметка на държавния бюджет за съответната година", пише в решението на КС.
Още от статията на „Сега"
„Трансферът на 100 млн. лева от здравната каса към МЗ е противоконституционен", четем от първата страница на „Класа"
Трансферът на 100 млн. лева от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) към Министерството на здравеопазването (МЗ) е противоконституционен. Това се казва в решение на Конституционния съд (КС) от 4 юли, публикувано на сайта на институцията. Според състава на КС със съдия-докладчик Георги Петканов подобен трансфер „противоречи на принципите на правовата държава и изискванията за правна сигурност и предвидимост". Решението е подписано с особено мнение от петима съдии - Владислав Славов, Благовест Пунев, Цанка Цанкова, Румен Ненков и Кети Маркова.
Трансферът на въпросните 100 млн. лв. бе записан в Закона за бюджета на НЗОК за тази година въпреки предупрежденията на опозицията и синдикатите, че това е незаконно. Реакцията на БСП и ДПС бе, че 60 депутати от двете парламентарни сили го атакуваха в съда с аргумента, че не може здравното министерство да бъде субсидирано с парите от вноските за здраве.
Решението на съда в общи линии подкрепя тезите им. В мотивите на КС се казва, че „политическата воля и управленските решения, въплътени в оспорените разпоредби, според КС противоречат на принципите на правовата държава. Това означава, че посочените норми от Закона за бюджета на НЗОК са в противоречие с конституцията. Съгласно принципа на правовата държава изпълнителната власт дължи подчинение, което произтича от изискването да се гарантира предсказуемост на нейните действия. Те трябва да се извършват в обстановка на публичност и гласност". В мотивите се казва още, че „осигурителните вноски се правят в публични фондове, каквито са тези на здравното осигуряване. Между тях и данъчните задължения има много общи черти и множество различия. И едните, и другите обаче са обявени за публични вземания. И това е направено, за да се осигури тяхното събиране, а не да се приравнят по правната си природа.
Още от статията на „Класа"
„Бюджетът е с излишък от 44 млн. лв. за полугодието" е едно от водещите заглавия на „Капитал Daily"
Бюджетен излишък от 44 млн. лв. за първото полугодие сочат предварителните данни на Министерство на финансите. Според източник на Капитал Daily през юни има минимален дефицит от 23 млн. лв., и с тази сума се намалява натрупаният до края на май излишък от 67.4 млн. лв.
Добрите данни, макар и временни, са сред причините България да изтегли заем от 950 млн. евро при цена на дълга 4.43%. Това бе определено от повечето икономисти като успех, защото страната ни явно бе поставена от инвеститорите в по-горна категория спрямо Румъния например, а фискалната дисциплина е сред малкото безспорни характеристики на това правителство.
Пред bТV заместник-министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че успехът на облигационната емисия може да доведе до вдигане на кредитния рейтинг на България и да се понижат лихвите по новоотпусканите банкови кредити. Той също прогнозира, че салдото на бюджета ще е положително към полугодието, но не даде повече подробности.
Първата половина на миналата година приключи с дефицит в размер на 649 млн. лв., или 0.9% от БВП. На годишна база излиза, че изпълнението на бюджета се подобрява с 693 млн. лв.
Излишъкът ще прерасне в дефицит
В Министерство на финансите вече се прогнозира, че през втората половина на годината ще започнат традиционните разплащания с изпълнителите по държавни инвестиционни проекти и разходите отново ще превишават приходите. Годината обаче ще приключи с дефицит в рамките на предвидения в закона за бюджета - 1.1 млрд. лв. Последните месеци са повишили оптимизма на министерството, че заради по-високи от очакваните приходи от Данък добавена стойност, бюджетният дефицит ще може да се ограничи до 900 млн. лв.
По традиция Министерството оповестява резултатите от изпълнението на бюджета до 30 дни след приключване на месеца, за който се изготвя отчета. За това и подробности още не са известни, но експерт от ведомството обясни, че събирането на различните приходи върви по план, и дори има леко преизпълнение в постъпленията от здравни осигуровки.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Жоро Милионера се предаде с празна раница", съобщава от първата си страница „Труд"
Крадецът на близо 1,5 милиона лева инкасо се предаде в Пловдив, но с празна раница. Това съобщи в Стара Загора вътрешният министър Цветан Цветанов. Охранителят Георги Енев, който задигна парите заедно с бронираната кола, която караше, се появил около 17,30 ч в окръжната прокуратура.
"Пловдивски адвокат се обадил на окръжния прокурор и казал, че клиентът му иска да се предаде", каза Цветанов. Според вътрешния министър предалият се крадец е носил със себе си само раница.
"Поне по първоначалния оглед в нея няма пари", обясни Цветанов. При информационния обмен, който има днес в целия свят, няма къде да се скриеш. Може да се скриеш за година-две, но идва моментът, когато правоохранителната система те открива", допълни Цветанов.
33-годишният Енев, който стана известен като Жоро Милионера, позвънил на мобилния телефон на адвоката си Георги Кутрянски, представил се и обявил: "Искам да се предам." "Откъде е позвънил, не знам, но дойде при мен и заедно отидохме в прокуратурата", обясни Кутрянски. Изглеждал спокоен, не много разговорлив. "Не знам какво е психическото му състояние, не съм експерт", допълни адвокатът.
В прокуратурата са му взети пръстови отпечатъци, дал е кратки обяснения и е преместен в следствения арест.
"Задържан е", каза зам. окръжният прокурор на Пловдив Галин Гавраилов. Майката на Георги Енев - Донка, се е обадила в полицията да попита за сина си. Потвърдили, че е там, тя ще поиска свиждане.
Още от статията на „Труд"
„Рибари вадят хашиш за €360 млн. от морето", четем от първата страница на „Монитор"
Рекордно количество от 12 тона висококачествен хашиш на стойност почти 360 милиона евро заловиха антимафиоти от ГДБОП. Пратката беше открита в склад край софийското село Мировяне, а вчера лично премиерът Бойко Борисов, вътрешният министър Цветан Цветанов и шефът на антимафиотите Станимир Флоров отидоха да видят на място дрогата.
Според информацията на разследващите наркотикът е мароканско производство, а у нас е влизал с кораби. Трафикантите използвали схема като от филма „Имало едно време в Америка". Предварително всеки пакет дрога бил обшиван със специално фолио, като в единия край имало и дръжка, наподобяваща пазарска чанта. Когато корабът влезе в българската акватория, пакетът се изхвърля в морето. Заради специалната си опаковка обаче наркотикът не потъвал и стоял над водата като шамандура. След това рибари, които предварително знаели точните координати, където ще бъде изхвърлена пратката, отивали да приберат наркотика. Това ставало през нощта, за да се сведе до минимум рискът някой случайно да види, че вместо риба от морето се „улавя" наркотик. С помощта на куки те закачвали дръжките на пакетите, след което откарвали хашиша към брега.
През цялото време, докато траело разследването, корабите са били следени от въздуха чрез сателит, който правел снимки на плавателните съдове. Според антимафиотите пратките се прекарвали от няколко кораба. Експертиза на фолиото, с което обшивали наркотика, показала, че по него има следи от солена вода. Това потвърждавало съмнението, че наркотикът се изхвърля в морето.
Следващата стъпка на трафикантите била да го претоварят в тирове и да го изпратят за крайната дестинация - Белгия и Холандия. Според запознати, когато дрогата се изпраща от европейска страна, вероятността да бъде проверена по границите значително намалява, освен ако няма предварително подаден сигнал. На това разчитали и бандитите. За скривалище те използвали плоскости от гипсокартон, произведени в завод във Видин, които щели да изнасят от страната. Трафикантите обаче не успели да осъществят плана си, тъй като антимафиоти прихванали склада, в който стоката била укривана, преди да бъде натоварена на камионите. Оказало се, че от общо 33 палети с гипсокартон в 16 имало скрит хашиш. Самият наркотик бил разпределен в 366 пакета.
Още от статията на „Монитор"
"Към септември може би ще получим 11% по-евтин газ", казва в интервю за „24 часа" министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев
Разменихте си май любезности с председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев по повод поскъпването на тока?
- Неприятно е, че първоначалната прогноза за увеличаване с 10% се размина с окончателното решение на комисията за 13 на сто. Вината не е в ДКЕВР.
Нелепо е да не се знае кое кога ще се въвежда в енергетиката, всяка мощност влияе на цените.
- Благодарение на промените в закона от май 2011 г. вече се знае коя мощност кога и къде ще се присъедини. Преди това никой - нито електроразпределителните предприятия, нито НЕК знаеха това, защото по закона от 2007 г. тази информация не се събираше.
Можете ли да кажете към момента какви мощности за вятърна и за слънчева енергия има?
- Те са малко над 600 мегавата нови мощности и още 770 мегавата отпреди, така че сега са към 1400 - 1500 мегавата ВЕИ.
Правил ли е някой сметка колко ни струва тази вакханалия със зелената енергия?
- Много от договорите и становищата се прекратиха със закона от миналата година. Общият брой намаля от 12 000 до 4700 мегавата, от които 700 работещи. За съжаление заради стратегическо грешно решение сега се опитваме с тактика да решим въпроса и не се получава напълно. Държавническото решение е да отложиш тази инвестиция за последните 4-5 г. от периода, когато технологиите са напреднали и енергията е с най-ниската възможна цена. Така направиха повечето страни в Европа, Великобритания е постигнала едва 1%, а ние сме - 13-14%, от общо 16% като цел през 2020 г.
Най-бедният народ в Европа ще бъде с най-скъпа енергия.
- Да, и това е много жалко. Не сме най-богатите в ЕС, за да бъдем пример за останалите колко сме зелени. От инвестицията във ВЕИ само губим, те са изцяло на гърба на домакинствата и на бизнеса, няма нито един позитив. Пак казвам, можехме да почакаме енергията от тях да поевтинее. Когато е приет законът през 2007 г., слънчевият ток е струвал 800 лв., 5 години по-късно е 220-230 лв., след 4-5 г. може би ще е 50-70 лв. за мвтч. Защо не постигаме своя дял от ВЕИ, когато тя струва 50-60 лв., а го направихме на цени от 400, 600, до 800 лв. за слънцето и около 200-300 лв. за вятъра.
Имахте три години да поправите това.
- Поправихме го преди една година. Защо до май 2011 г. не е променен законът...
Нещо ви е трудно да отговорите...
- Не, не ми е трудно. Тогава не съм бил част от изпълнителната власт.
Но в законодателната бяхте.
- Когато законопроектът бе внесен от Министерския съвет през януари 2011 г., имаше съвсем различен вид от този, който беше гласуван.
Още от интервюто на „24 часа"
„Пускат ВМЗ за приватизация" е водещото заглавие на страниците „Икономика и бизнес „ на вестник „Стандарт"
Приватизацията на "ВМЗ Сопот" стартира във вторник, стана ясно от думите на министъра на икономиката Делян Добрев. "С шефа на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов направихме график, по който във възможно най-кратки срокове да стартира и да се проведе процедурата за раздържавяване на предприятието. Според този план реалният старт на приватизацията ще бъде даден още идния вторник чрез публикуването в Държавен вестник на съответното обявление. Само така ще може да бъде намерено дългосрочно решение на проблема с "ВМЗ Сопот". Защото не може през няколко месеца правителството да търси пари за заплати на работниците", каза Добрев. Той съобщи, че са осигурени 1 млн. лв., с които ще бъдат изплатени заплатите на служителите на "ВМЗ Сопот" за април и остатъкът от януарските. Новият собственик ще трябва да запази дейността на предприятието и работните места, което е записано в приетата от парламента преди три години стратегия за приватизация на Вазовските заводи, припомни Добрев. България е в топ 10 на износителите на оръжие в света, сочат данните за тази индустрия за 2011 г., каза министърът.
Още от статията на „Стандарт"
„България влезе в топ 10 на оръжейните износители", пише „Сега"
Българската оръжейна индустрия възвръща позиции на световния пазар. Вчера министърът на икономиката Делян Добрев обяви, че България е в топ 10 на държавите - износителки на специални изделия. Той отбеляза, че въпреки финансовите си проблеми и ВМЗ (Вазовските машиностроителни заводи в Сопот) се представят добре. Добрев съобщи, че ще се форсира дълго отлаганата приватизация на оръжейното предприятие и че вероятно още идната седмица ще бъде открита процедурата за продажба.
Във ВМЗ отново зрее бунт заради лошото финансово състояние на фирмата и неизплатени заплати. От новия собственик ще се изисква да запази дейността на оръжейното предприятие и да гарантира работните места. "Миналата седмица разговарях с изпълнителния директор на Агенцията за приватизация. Направихме график, по който да се проведе във възможно най-съкратени срокове процедурата за приватизация, не може през няколко месеца да търсим средства за заплати", заяви министърът на икономиката. Преди месец правителството отпусна близо 1 млн. лв. кредит на компанията за плащане на забавени възнаграждения.
Още от статията на „Сега"
„БНБ: Трябва ни нова икономическа политика", четем в „Стандарт"
Международна конференция навръх 15-ата годишнина от въвеждането на валутния борд в България събра вчера водещи европейски анализатори в "Грандхотел София". Организатор е Българската народна банка, а конференцията е при закрити врата. Малкото журналисти, включително репортерът на вестник "Стандарт", бяха принудени да напуснат залата. Темата на срещата бе "Конфликти и съответствия между монетарната и макронадзорната политика", а дебатите са насочени към проблемите на управление на риска и банковия надзор.
С доклади участват висши банкери от централните банки на Франция, Италия, Дания, Чехия, Турция и МВФ. Днес ще се обсъждат финансовата стабилност и надзорната политика. Продължаващата финансова и дългова криза налагат необходимост от преоценка на съществуващата структура на икономическо управление и да бъдат предложени варианти на по-добри политики. Това каза във встъпителната си реч управителят на БНБ Иван Искров и припомни, че валутният борд у нас бе въведен със съвсем същите мотиви, които са в основата на сегашните планове за реформи в еврозоната. Ние го направихме, за да постигнем много по-ефективно макроикономическо управление, каза Искров.
Още от статията на „Стандарт"
„Кандидати под прикритие за БДЖ", разкрива „Капитал Daily"
В последния ден за купуване на документи за приватизацията на "БДЖ Товарни превози" броят на кандидатите се удвои и те вече са шест. Това съобщиха от Агенцията за приватизация пред "Капитал".
Както и се очакваше, конкурсът явно ще бъде изпълнен с неизвестни, тъй като половината от документациите са купени от адвокати с неизвестни клиенти. Това са Петко Илчев, Емил Иванов и Иглика Мишева-Брусева. Няма информация те да са от големи кантори или да са работили по големи приватизационни сделки.
Вчера стана ясно, че някакъв интерес има от страна на два жп превозвача - румънски и чешки. Един от кандидатите е Grup Feroviar Roman. Румънската компания е най-познатият кандидат на местна почва към момента. Grup Feroviar Roman е мажоритарен собственик на един от най-големите частни жп превозвачи в страната - "Българска железопътна компания". Документи са купени и от чешката Advanced World Transport. От сайта на компанията става ясно, че основното направление на групата е жп транспорт, като компанията определя себе си като един от най-големите частни жп превозвачи в Европа със 160 локомотива и 6000 вагона.
Последното дружество, купило документация за търга, е Duet Railway Bulgaria, регистрирано наскоро. Няма информация дали дружеството е българско или чуждо. В Търговския регистър няма регистрирана компания с подобно име. В интернет също няма данни за фирма с име Duet Railway.
Само купилите документи компании (или техни пълномощници) могат да участват в сделката и да подадат оферти. Шестте купени пакета обаче въобще не значат 6 кандидата. Досега в приватизацията най-често се материализира под 1/3 от първоначалния интерес.
Железниците са ни скъпи
Самата сделка се очаква до края на годината. На няколко пъти беше обявено, че минималната търсена цена за продажбата на товарното поделение е 100 млн. евро. При избора на победител цената ще бъде със 70% тежест, а останалите 30% ще зависят от бъдещите инвестиции в дружеството. Те трябва да са минимум 50 млн. лв. за три години. Отделно дружеството има около 100 млн. лв. дългове.
Една от критиките по отношение на процедурата за приватизация е твърде високите изисквания към стратегическите инвеститори. Те трябва да имат по 400 млн. евро оборот за всяка от последните три години и да са работили в сектора на жп транспорта поне 10 години. Или това е петорно на оборота на продаваната компания. За финансовите кандидати условията са едно към едно на тези, поставени за "Булгартабак": управлявани активи над 1 млрд. евро и собствен капитал поне 20 млн. евро. Или прагът за втория тип кандидати е значително по-нисък.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Дянков: Лихвите по кредитите падат до 2-3 месеца", съобщава „Класа"
До 2-3 месеца лихвите по кредитите за домакинствата и малкия и средния бизнес ще паднат. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков по Нова телевизия в четвъртък. Според него това ще е ефектът от ниската лихва - 4,5% годишно, на която бяха пласирани еврооблигациите на България. С получените от нея 950 млн. евро трябва да се плати през януари 2013 г. за книжата, емитирани от финансовия ексминистър Милен Велчев преди 10 години. Дянков прогнозира, че по-ниският процент ще се отнася за новите заеми, а не за старите ипотечни кредити.
"Колкото по-високо е доверието в държавата, толкова по-ниска е застраховката срещу фалит на държавата. Тази застраховка е в основата на изчисление на всички лихви", коментира зам. финансовият министър Владислав Горанов в четвъртък по bTV. По думите му добрата атестация, която са дали на страната ни финансовите пазари, дава шанса на следващите няколко правителства да направят фискалната си политика успешна.
Според Дянков за първи път от три години насам бюджетът на България е без дефицит. „Трябваха ми точно три години, за да изляза на балансиран бюджет", заяви той и уточни, че в четвъртък се навършиха три години, откакто ГЕРБ спечели парламентарните избори.
Заместникът му Горанов пък уточни, че въпреки че цифрите още не са обявени, бюджетът за шестмесечието е на плюс. Според него това е станало факт благодарение на „настройките в системата", така че да работи с толкова, колкото има и с повишаване на събираемостта на приходите.
„България покрива всички количествени критерии за влизане в еврозоната", отново повтори тезата си Симеон Дянков. Той поясни обаче, че за момента няма смисъл страната ни да влиза в ERM 2, защото валутният съюз започнал да се разпада и вече не е финансово устойчив. Министърът добави, че Дания и Швеция също като нас чакат да влязат в еврозоната, когато тя се стабилизира.
Още от статията на „Класа"
"121 фирми вземат европари за машини", съобщава „Труд"
121 малки и средни фирми подписаха договори за проекти по оперативната програма "Конкурентоспособност". Фирмите трябваше да чакат почти 3 месеца, за да получат достъп до парите за технологична модернизация. За сметка на това част от контрактите им бяха връчени вчера от премиера Бойко Борисов, който беше довел на церемонията, организирана от министерството на икономиката, и вътрешния министър Цветан Цветанов.
Борисов призова фирмите да усвояват колкото се може повече евросредства, "за да може да поискаме още" през следващия програмен период.
Преди да даде договора на поредната фирма, премиерът питаше представителя откъде е и колко работника има. След това го потупваше приятелски по рамото в знак на одобрение. Борисов не пропусна да се похвали с последните постижения на ГЕРБ. "Щяха да застроят Морската градина, ако не сме ние", обясни той на бизнесмен от Варна. На представител от фирма от Асеновград пък разясни: "Правим ви пътния възел "Скобелева майка" (в Пловдив - б.а.), за да не заобикаляте."
Още от статията на „Труд"
"Брюксел ни върна 200 млн. лв. за магистралите", информира „Монитор"
200 млн. лв. от изхарчените досега пари за строежа на магистрали вече са възстановени от ЕС. Това каза вчера строителният министър Лиляна Павлова.
„До 1 август се очаква да бъда пуснати още един цял лот от „Тракия" между Нова Загора и Ямбол, както и 15 км от следващия и така аутобанът ще стигне до пътния възел при Зимница и оттам трафикът ще се насочва към Петолъчката", информира шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров.
„Участъкът от лот 4, който ще бъде пуснат сега, най-вероятно ще е с временно разрешение за ползване. За останалите около 32 км до Карнобат договорът за завършване е февруари 2012 г. и ако времето е хубаво, срокът ще бъде спазен. Но няма да позволим полагането на асфалт при лошо време, което да повлияе отрицателно на качеството му. Затова може и да се забави пускът, добави той.
Вчера в МРРБ бе подписан договор за отпускане на 28 млн. лв. от еврофондовете за модернизиране на градския транспорт в Стара Загора. Парите ще бъдат използвани за закупуване на 14 нови тролейбуса, подмяна на контактната мрежа и изграждане на 8 км велоалеи.
Още от статията на „Монитор"
"48 млн. дава държавата за продавач на винетки", съобщава „24 часа"
Конкурс за компания, която да разпространява винетките от началото на следващата година до февруари 2017 г., обяви пътната агенция. Прогнозната стойност на обществената поръчка е 48 млн. лв., а водещият критерий за избор на изпълнител - най-ниската цена.
Договорът със сегашния дистрибутор - консорциум "Разпространение на винетни стикери", в който са СИБАНК и "ВИП секюрити", изтича на 28 февруари 2013 г. При подписването му бе обявено, че държавата ще икономиса 40 млн. лв. Комисионата за консорциума е от 4,75% и била два пъти и половина по-ниска от даваната преди 2010 г. За 3 г. той щял да спечели около 22 млн. лв.
За разлика от предишния конкурс сега летвата за участниците е вдигната много - заложени са високи изисквания към техническите и финансовите им възможности.
В процедурата през 2009 г. от кандидатите се изискваше да имат поне 6 млн. лв. оборот за последните 3 г. Сега той трябва да е над 20 млн. без ДДС.
Преди 3 г. участниците трябваше да представят ІІІдекларация, че ще осигурят и поддържат поне по един пункт във всеки областен град, който работи денонощно. Сега изискването е да са поне 10.
Още от статията на „24 часа"