„Гергов на съд за панаира", информира от първата си страница „Стандарт"
Георги Гергов отива на съд заради Международния панаир в Пловдив. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е завел дело срещу бизнесмена с искане да бъдат отменени решенията на общото събрание за вдигане капитала на дружеството. С този трик Гергов придоби мажоритарен дял в панаира за сметка на държавата. Целта на съдебния иск е държавата да си върне пълния контрол върху панаира, обяви Трайков навръх рождения си ден, който министърът не празнува, защото става на 40 г. Проверка на министерството показала, че има нарушения и при двете увеличения на капитала, направени на 21 декември 2006 г. и на 23 март 2007 г. Открити са и нарушения при решения на Министерския съвет, оглавяван от Сергей Станишев, както и в действията на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

В резултат държавата е изгубила контрол върху панаира в полза на дружеството "Пълдин Туринвест". То бе създадено между община Пловдив по времето на кмета Иван Чомаков и фирма на Георги Гергов. Пловдив апортира 16 сгради от старата част на града за 23,5 млн. лева, а Гергов - по 8% от ЦУМ и "Слънчев ден", както и 9% от "Стария Пловдив" АД за около 8 млн. лева. Бизнесменът обаче постепенно става мажоритарен собственик - с апорт на още имоти и с увеличение на капитала на "Пълдин туринвест".

От министерството смятат, че не е правомерно и решението на пловдивския съд, с което около 2% от акциите на панаира са върнати на реститути. Впоследствие тези книжа бяха изкупени от Гергов и в момента той притежава над 50%, докато държавата има малко над 49%. Трайков е подал сигнал и до Висшия съдебен съвет за проверка дали съдиите, вписали двете увеличения на капитала, не са извършили нарушения. Ще бъдат проверявани и съмнения за необосновани действия на магистратите по делото за реституция.
Още от статията на „Стандарт"

„Яне и Ковачки изплуват от Октопода и Недосегаемите", разкрива от първата си страница „Монитор"
В операциите "Недосегаемите" и "Октопод" изникват фигури, свързани с РЗС и ЛИДЕР. Това доказва, че определени лица от криминалния свят искат да влязат във властта, обяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Сред задържаните и разпитвани лица има такива, които представляват доста "сериозни и щедри дарители на една определена политическа формация", коментира Цветанов пред бТВ. Както преди ден "Монитор" писа, двама от арестуваните при операция "Недосегаемите" са били спонсори на партия ЛИДЕР, зад която стои енергийният бос Христо Ковачки. Според вътрешния министър само въпрос на доказване е Ковачки да бъде обвинен като част от групата за източване на ДДС.

За контактите на лидера на РЗС Яне Янев с Алексей Петров-Трактора, който е сочен за мозъка на Октопода, дори има и преки свидетели. На въпрос дали ще има обвинения срещу бизнесмени Цветанов отвърна: "Започнали са отдолу нагоре. Схемата би могла да бъде разплетена при съвместна работа с НАП".

Вътрешният министър заяви още, че решението на Софийския градски съд да остави в ареста само един от 16-те задържани по акция "Недосегаемите" действително говори за недосегаеми хора. Цветанов обясни обаче, че работата по тази операция не е приключила и ще има още арести.
Още от статията на „Монитор"

„Европа започва да се изплъзва от блокадата", обобщава от първата си страница „Дневник"
От вторник сутринта Европа започва да разчиства бъркотията от най-голямото след Втората световна война блокиране на въздушното й пространство. Транспортните министри на ЕС се споразумяха стъпка по стъпка да отварят небето над 27-те държави, но без да правят компромиси със сигурността на полетите.

В последните часове те бяха подложени на силен натиск от сдружения на авиационната индустрия, обвиняваща регулаторите в преиграване, причиняващо по 250 млн. долара загуби на ден. Добри новини дойдоха и от учените, според които вулканът в Исландия бързо е намалил активността си и вече изхвърля предимно облаци от водна пара.

На телеконферентната връзка между министрите е постигнат консенсус зоната, забранена за полети около вулкана, да бъде много по-малка, а тези около вулканичния облак да не са затворени, а да се минава през тях след внимателни проверки. Очакваше се новият режим да влезе в сила в 9 часа във вторник.

Преди срещата на министрите Франция обяви, че обмисля да създаде безопасен коридор за достъп до парижките летища. Европейската служба за авиационна сигурност "Юроконтрол" обяви, че  разделя небето над континента на три зони. Първата е непосредствено около вулкана и ще остане затворена, а в останалите две ограниченията поетапно да бъдат вдигани, като решението остава на националните власти.

Това ще стане според движението на облака от вулканична пепел, което засега е в посока североизток, посочи еврокомисарят по транспорта Сиим Калас. В понеделник в Брюксел продължиха и извънредните срещи на национални експерти, представители на Европейската комисия и "Юроконтрол", агенцията, която следи за безопасността на въздухоплаването в ЕС.

Европейската комисия съобщи, че може да одобри държавни помощи под формата на компенсации за ударения пет поредни дни авиационен сектор. Информацията беше съобщена сутринта от еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуня, а по-късно Калас обяви, че загубите на сектора са по-големи от понесените от авиокомпаниите след 11 септември 2001 г.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Фалират секторите на ишлеме, износът променя структурата си", съобщава от първата си страница „Класа"
В традиционни досега сектори на българската икономика, работещи на ишлеме, фирмите обявяват фалити и разпродават имуществото си. По данни на Българската стопанска камара (БСК) шивашката, кожарската, обувната промишленост, включително и части от машиностроенето, са сред най-силно засегнатите от кризата и не е ясно дали ще се възстановят след нея.

Експерти са на мнение, че закриването на фирмите, които работят по поръчки с материали на клиенти, ще доведе до преструктуриране на износа. Според статистиката на НСИ над 20% от експорта на страната досега се е формирал от работа на ишлеме.

Припомняме, че само преди дни финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че износът бележи ръст за пети пореден месец и че повишаването му ще е факторът, който ще издърпа икономиката ни от кризата. Това означава, че занапред решаваща роля и тежест за експорта ще играят други отрасли от досегашните.

В същото време кризата активизира преструктуриране и в икономиката като цяло, отчита се ръст и в броя на фалитите. „Заради неразплащане между фирмите и държавата се наблюдава ускорен процес на обявяване на несъстоятелност сред фирмите. Броят на фалитите през 2009 г. се удвои спрямо предходната. Около 85% от компаниите имат просрочени с над 3 месеца вземания", отчете за „Класа" зам.-председателят на БСК Камен Колев. Той подчерта, че междуфирмената задлъжнялост се е превърнала в бариера за бизнеса, блокираща работата, водеща до намаляване на поръчките и влошаване на финансовата дисциплина.

Строителният бранш си остава най-силно засегнат от кризата и там отчитат, че през януари и февруари 2010 г. има 30% спад в сравнение с първите два месеца на миналата година. От камарата съобщиха, че от общо 5500 строителни фирми над 2500 са спрели работа през 2009 г.
Още от статията на „Класа"

„Управляващите ограничават правото на учителите на стачка", предупреждава от първата си страница „Сега"
След като безуспешно се опитаха да ограничат правото за протести пред Народното събрание, президентството и Министерския съвет, управляващите решиха да се застраховат срещу провеждането на ефективни учителски стачки. Образованието ще бъде включено в списъка от дейности, които не могат да се прекратяват по време на протести.

Така правото на учителите да стачкуват ефективно ще бъде сведено до минимум, каквато е практиката при стачки в областта на здравеопазването, обществения транспорт, доставките на газ и електроенергия. Това предвижда проектът за нов закон за училищно образование, който ще бъде представен официално днес.

Забраната за прекъсване на образователния процес при учителски стачки е записана в преходните разпоредби на проектозакона като поправка на друг закон - за уреждане на колективните трудови спорове. Според текста учители и министерство занапред ще трябва да гарантират с писмено споразумение, че образователният процес ще протича пълноценно, без да се създават значителни трудности за родителите и децата. Това на практика означава, че няма да е възможно да има дългосрочна стачка с ефективно преустановяване на часовете. Промяната ще даде право на МОМН или школските директори да наемат нови учители на мястото на стачкуващите. Заобикалянето на тази забрана се позволява само при дейности, чието прекъсване крие сериозна опасност за обществото.

И двата големи синдиката - КНСБ и "Подкрепа", вчера се обявиха категорично против промяната. "Това е недоразумение, абсурд и ще отпадне от закона. Не може с кръпки да се променя сериозен закон като този за колективните трудови спорове", категорична бе Янка Такева, лидер на учителския синдикат към КНСБ. "От вас научаваме, това е опит за презастраховане срещу протести", коментира и вицепрезидентът на "Подкрепа" Димитър Манолов.
Още от статията на „Сега"

„Продават собственика на МКБ Юнионбанк", разкрива „Стандарт"
Собственикът на МКБ Юнионбанк, унгарската MKB Bank, може да бъде продаден. Това обмисля основният акционер на унгарския трезор - втората по големина държавна банка в Германия Bayerische Landesbank (BayernLB). Това съобщи Portfolio.hu, цитирайки речта на новия главен изпълнителен директор на немския трезор Герд Хойзер. MKB Bank е третата по големина кредитна институция в Унгария, като през септември 2009 г. увеличи до 94% дела си в капитала на българската МКБ Юнионбанк. MKB купи 60% от Юнионбанк през 2005 г. Миноритарни акционери в Юнионбанк са Юнион Груп и Европейската банка за възстановяване и развитие. Чрез заплануваната продажба главният изпълнителен директор на BayernLB Герд Хойзер се надява да подобри рентабилността на немската банка, която получи финансова помощ от 10 млрд. евро от провинция Бавария през миналата година и по този начин бе национализирана. Предишният главен изпълнителен директор на BayernLB - Майкъл Кемер, подаде оставка през декември, след като австрийското правителство национализира ипотечния кредитор Hypo Alpe-Adria, за да го спаси от фалит. Това коства 3,3 млрд. евро на BayernLB, която беше мажоритарен собственик на Hypo Alpe-Adria преди национализацията с дял от 67,1%. Провинция Бавария държи 95,8% от BayernLB, като новото ръководство на банката се надява чрез подобряване на своите финансови резултати да осъществи по-бързо смяна на собствеността.
Още от статията на „Стандарт"

„България се погрижи само за чиновниците по летищата в Европа", информира „Сега"
На фона на мащабните операции, които много европейски държави предприеха за прибиране на сънародниците си, закъсали по летищата в чужбина, България засега проявява загриженост само за чиновниците в командировка. Това пролича вчера от изказване на говорителя на МВнР Весела Чернева, попитана от агенция "Фокус" какво се прави за бедстващите в чужбина българи.

Чернева съобщи, че външно няма обобщена информация колко българи са блокирани в чужбина. Тя препоръча на роднините на закъсалите в чужбина да депозират в министерството средства и то да ги преведе на посолството в страната, в която се намират роднините им. Единствено чиновниците, намиращи се в командировка, няма за какво да се безпокоят, тъй като допълнителните средства за тях ще бъдат платени автоматично от бюджета, обясни тя.

"Нашият ресурс и възможности са ограничени. Това, което се опитваме да правим, е да помагаме с алтернативни начини за осигуряване на транспорт заедно с министерството на транспорта", каза тя.

Вчера Великобритания съобщи, че праща три военни кораба, които да приберат блокираните зад граница британски граждани. Премиерът Гордън Браун заяви, че сигурността на пътниците е от първостепенна важност. В операцията участват корабите "Арк Роял", "Оушън" и "Албион", които вчера отплаваха за Франция и Испания. Около 150 000 британци по неофициална информация са блокирани зад граница.

Испанското правителство пък обяви, че летищата в страната ще бъдат използвани, за да се помогне на около 70 000 британци да се приберат в родината си. Страната, която е сред малкото с напълно отворено въздушно пространство, ще предостави на Великобритания и свои самолети, за да приберат британците, останали в Северна Америка.
Още от статията на „Сега"

"Рекламните приходи в печата се свиха с 30%", обобщава „Дневник"
Цели 30% спад на рекламните приходи в печатните издания за първите три месеца - това показва официалният мониторинг на агенцията за маркетингови и пийпълметрични изследвания TNS/TV Plan. Данните показват, че вестниците и списанията със сигурност са един от най-пострадалите медийни продукти в кризата.

Като се има предвид, че TNS/TV Plan изчислява сумите по официалните тарифи на съответните медии и не включва отстъпките, комисионите на рекламните агенции и бартерите, по-реални цифри биха се получили, ако се извадят между 10 и 50% от официалните стойности.

Така например според изчисленията на Асоциацията на рекламните агенции (АРА) за 2009 г. рекламният пазар на печатни издания е спаднал с около 38%, докато цифрите на TNS/TV Plan сочат спад с около 7%.

По същата логика може да се направи обобщението, че приходите от реклама на печатните издания са съкратени наполовина за първите три месеца на 2010 г. В същото време в сегмента на печатни издания често се наблюдават събития и активности, далечни от пазарната логика - стартиращи нови проекти въпреки свиването на маркетинговите бюджети на рекламодателите и нереални ръстове на някои издания, дължащи се на инвестициите на близък кръг от фирми срещу медийно влияние.

Татяна Лозович, управител на медийна агенция Media S SMV, потвърждава тезата, че пресата е най-пострадалият медиен канал, и казва, че трудно може да се открие обща тенденция в поведението на медийните групи на полето на печатните издания. "Всички се опитват да се адаптират спрямо пазара, но отстъпките и политиката на продажби варира в зависимост от това дали има и друг тип медии в групата, каква е комбинацията от издания и т.н.", изброява тя.

По думите й няколко фактора влияят негативно върху резултатите на печатните медии - от една страна, поевтиняването на рекламата в телевизията, която успява да отнеме дори от средствата, които рекламните агенции са предвиждали, че ще се пренасочат към интернет. "От друга страна, данните сочат, че консумацията на печатни медии намалява, а аудиторията се разпръсква по различните издания", обяснява Лозович.

Според наблюдателите на пазара лоша услуга на печатните медии играят и липсата на прозрачност по отношение на тиражите, а оттам и на ясна измеримост на аудиторията, което е значителна пречка пред решението на рекламодателите да инвестират в пресата. На годишния рекламен форум през март АРА определи поведението на вестниците и списанията в кризата като паника.
Още от статията на „Дневник"

„Банката за развитие започва да плаща на бизнеса", съобщава „Сега"
500-те милиона забавени плащания на държавата от петък са тръгнали към бизнеса, както беше обещал премиерът Бойко Борисов. Всяка фирма с вземане към 31 декември 2009 г., което не е погасено към 31 март 2010 г., вече може да подаде заявление пред Българската банка за развитие (ББР), за да си получи парите. Това става ясно от съобщение на сайта на ББР.

На 31 март премиерът обяви, че до 15 дни държавата ще започне да разплаща просрочените 550 млн. лева по различни обществени поръчки. Споразумението между банката и правителството вече е сключено и процедурата за уреждане на задълженията е в ход, потвърди пред "Сега" главният изпълнителен директор на трезора Димитър Димитров. Фирмите, които са се снабдили с необходимите документи, могат да ги внесат в централата на ББР в София на ул. "Дякон Игнатий" 1, за да сключат договор за цесия и да си получат парите.

Най-важното за бизнеса е да получи от ведомството, с което има договор, удостоверение за вземането си. Вчера обаче не стана ясно дали министерствата имат готовност да издават такива документи. "Не знам, от вас разбирам, че процедурата е тръгнала, и веднага ще информирам колегите", заяви пред "Сега" шефът на Камарата на строителите в България Иван Бойков.

Дружествата могат да си потърсят парите до 30 септември. Те трябва да представят редица документи: удостоверение за актуално състояние, удостоверение за вземането, заверено от възложителя копие на договора за обществена поръчка, документ за евентуални тежести върху вземането и т. н.
Още от статията на „Сега"

„ВЕЦ превърна село в блато", разказва „Стандарт" неволите на хората от село Караново
Новозагорското село Караново е известно със своите древни некрополи. Край него се намират две уникални могили, които нямат аналог в Европа. Едната доказва, че в Караново са живели хора още преди Христа. Никъде другаде няма подобни многопластови селища с толкова продължителен период на обитаване. Карановската могила отдавна е паметник на културата със световно значение. Миналата година пък в тракийска могила непосредствено до североизточния край на селото бе намерена уникална златна колесница. Според специалистите подобна находка се среща изключително рядко. За съжаление вече сме в селото на жабите, жалват се местните хора. От 2-3 месеца районът е наводнен и навсякъде се чува квакането на земноводните. Обикновено подобен шум идва от блатата само вечер. При нас обаче е денонощно. Или трябва да свикнем, или да се изселваме, казват местните. Хората са категорични, че основата на проблема е в частната водноелектрическа централа. Тя е построена до самото село и ползва вода, която идва по канал от язовир "Жребчево". Друга година канала ни го пускаха само два месеца през лятото за напояване. Сега обаче водата тече целогодишно, заради ВЕЦ-а, а ние ходим мокри постоянно, твърдят жителите на Караново. Оказва се, че в селото има къща, която буквално е пред срутване. Неин собственик е Йонко Петков.

"Една нощ подпорната ни стена буквално се срути, а заедно с нея и други стени", разказва Петков. Заедно със свои роднини той незабавно успял да сложи дървени колове, които да възпират и без това вече наклонения таван на къщата. "Не знам обаче докога ще издържим, затова сме се прехвърлили в съседна постройка цялото семейство", обяснява собственикът. На практика основното жилище на Петкови е необитаемо заради срутилите се стени. Хората са категорични, че наводнението е причина за тяхното срутване. Петков показа водата в мазето на къщата, където плуваха компоти и бидони. Руси Господинов, който също е жител на Караново, пък се шегува, че тренира нов спорт - "изхвърляне на кофи с вода".

"Три пъти дневно - сутрин, обед и вечер, изхвърлям по 30 кофи ето тук на улицата, пред двора ми. Може да включите новия спорт в тотото", заяви Господинов. Той е бесен, че тази година не може да засади нищо в двора на къщата си. Заради работещите постоянно електрически помпи в повечето дворове жителите на Караново плащат много повече ток, отколкото е нормално за този период на годината. Баба Мария Георгиева твърди, че водата избива от плочките в самата й къща. "Цялата ни махала е така. Аз изхвърлям водата с помпа, а хората от долната махала идват да си перат чергите тук безплатно, защото помпата ми работи постоянно", обяснява баба Мария.
Още от статията на „Стандарт"

„Законът за лобизма е сред приоритетите на парламента", казва в интервю за „Монитор" Искра Фидосова, съпредседател на ПГ на ГЕРБ
Госпожо Фидосова, от ГЕРБ обявихте, че няма да се съобразите с ветото на президента върху двата текста от НПК. Как ще тълкувате опасенията за т.нар. резервен защитник?
- По темата НПК говорим повече от три месеца и колегите юристи от ГЕРБ, и от опозицията сме наясно до най-малка подробност какви са промените и как трябва да се тълкуват. По отношение на резервния защитник многократно обяснихме - текстът се отнася само за тежките престъпления. Такъв се назначава само когато защитникът, посочен от обвиняемия, не се яви по уважителни причини. Трябва да спрат всички спекулации, които се направиха както в правна комисия, така и извън нея. По отношение на този текст нямаме никакви притеснения, фигурата на резервния защитник е сходна с тази на служебния защитник.

Ще има ли промени в текста за СРТ-ата?
- По отношение на другия текст и отпадането на изречението, в което се казва, че не може да има осъдителна присъда само със СРС и показания, снети от свидетел с тайна самоличност, трябва да отчетем, че има вътрешно убеждение на съдията, както и задължение за събиране на достатъчно доказателства. Няма съдия, който да постанови осъдителна присъда въз основа само на СРС или само на разпит на свидетел с тайна самоличност. Много важен момент има, че за съдията самоличността не е тайна. Така че мотивите на опозицията за дела в Страсбург са напълно несъстоятелни.

Някои изказаха съмнения, че сте чакали вътрешният министър да се изкаже и след това да изразите позиция?
- Колкото до сходството на позициите между парламентарната група и министър Цветанов - ясно е МВР, прокуратура, правосъдие, ВКС - всички изразиха становище, че подкрепят тези промени. Те няма как да имат различно становище, както и ние. Решение на ПГ на ГЕРБ и  на колегите от "Атака" е, че ще гласуваме за преодоляване на ветото на президента.

Радвате се на подкрепата на "Атака". Синята коалиция обаче дава доста разностранни сигнали. Имате ли опасения, че в един момент ще останете само с подкрепата на "Атака" и как ще се изтълкува това от ЕНП?
- Смятам, че всички сме достатъчно отговорни като политици и държавници. Не бива да си играем на обидени един на друг, че нещо не било прието или не се било случило. Трябва ли например ние да се обиждаме в момента затова, че Синята коалиция няма да ни подкрепи срещу ветото на президента? Те имат позиция, която са изразили - отстоявали са си я. Само че аз питам след като господин Костов излезе на парламентарната трибуна по време на гледането на НПК и каза, че ще подкрепи текста, защо сега отстъпва? Всяка формация има право на различни мнения. Дали ще са последователни в стъпките и действията си, е въпрос на всяка една партия. Нашият избор е да сме последователни.

Обвиняват ви обаче точно в обратното - предлагате нещо, два дни по-късно предлагате съвсем различна мярка?
- Да, имало е и такива случаи, когато нещо е предложено след като се чуят други аргументи и те са достатъчно състоятелни, така че да ни убедят в противното. И друг път съм го казвала - няма лошо, когато сбъркаш, да направиш крачка назад. Когато човек допусне грешка, трябва да се коригира, след като е чул различни становища и мнения. Ние сме отворени към чуждото мнение.
Още от интервюто на „Монитор"

„Предлагаме провокацията към подкуп да е СРС", казва в интервю за „Класа" Галина Тонева, зам. главен прокурор
Г-жо Тонева, социологическо проучване сред прокурорите, оповестено през миналата седмица, показа, че според повече от 60% от прокурорите, недобрата законодателна база е най-съществената пречка в борбата с корупцията. Какво трябва да се промени в тази посока?
- Когато говорим за корупция, ние си я представяме в чист вид като „подкуп". Наясно сме обаче, че престъпленията, извършени от хора на възлови постове във висшата държавна администрация, макар и да се квалифицират като престъпления по служба или присвоявания, в своята природа са корупционни. Всички си даваме сметка, че министър или ръководител на държавна агенция не нарушава служебните задължения случайно. В голяма част от случаите, които в момента са актуални, се установява, че целта е лично облагодетелстване. Когато говорим обаче за класическия случай на корупция - „подкуп", следва да си даваме сметка, че след като лицето, което дава подкуп, също носи наказателна отговорност, то рядко има интерес да сътрудничи за разкриване на престъплението. Именно в тази връзка се лансира идеята за освобождаване от наказателна отговорност на този, от когото е искан подкуп, за да бъде стимулиран да сигнализира и сътрудничи на органите на разследването. Трябва да се търсят и други механизми, чрез които доказването на тази престъпна дейност да се улеснява - например ние предлагаме на обсъждане възможността като вид специално разузнавателно средство да се предвиди провокацията към подкуп.

Да очакваме ли в следващите дни нови обвинения срещу бивши и настоящи министри, шефове на агенции и т.н.?
- Конкретни имена не мога да посоча, нито да дам график. Като обвиняеми ще бъдат привлечени всички онези, за които се съберат достатъчно доказателства, че са извършили престъпления. Може да са бивши или настоящи министри, може и да са от другите етажи на властта. Голяма част от тези производства датират от доста време, някои от тях от близо година. Например разследването на „заменките" на гори върви от лятото на миналата година. Това е дълъг процес, който не може да приключи бързо, защото трябва да се изготвят големи и сложни експертизи.

Ще ползвате ли информация от премиера Бойко Борисов, получена миналата сряда при разговорите му с чиновниците от 13-те министерства, сключили неизгодните договори?
- Право на министър-председателя е да провери институциите, които са под негово ръководство и да събере за себе си информация, за да направи преценка, която за него би била полезна по какъв начин да промени начина на управление в самите министерства. Информацията, която той би ни предоставил, според мен не може да се ползва пряко като доказателство, защото не е събрана по реда, предвиден в НПК. Но може да служи като индикация в каква посока да бъдат търсени доказателства. Тези хора могат да бъдат разпитвани последствие като свидетели, може да ни насочи към документация, която би била относима към отделните производства, за да бъде иззета и приобщена към делата, които може да се разроят от общата проверка.
Още от интервюто на „Класа"

„Ще продаваме части от "Софийски имоти", казва в интервю за „Дневник" Николай Стойнев, общински съветник от ГЕРБ
В момента комисии с представители на Столичния общински съвет и администрацията разглеждат финансовите резултати на общинските фирми за 2009 г. За това как са се справили дружествата, собственост на София, през миналата година и за плановете на управляващото мнозинство от ГЕРБ за преструктуриране на общинската икономика разговаряме със съветника Николай Стойнев. Той е и председател на комисията по стопанска политика, която пряко наблюдава работата на фирмите.
С какви резултати завършиха финансовата 2009 г. фирмите, собственост на Столичната община?
- Имаме предварителна информация. За истинските резултати можем да говорим, след като минат балансовите комисии, което ще стане към края на май. Като цяло предварителните данни показват, че резултатите са по-добри от 2008 г. Чисто счетоводно печалбата им е с 20% по-висока, което се дължи на завишения контрол на общината и на общинския съвет, както и на по-добрите мениджърски решения. Печалбата е 13.7 млн. лв. при 11.4 млн. лв. за 2008 г.

Кои са дружествата, които продължават да имат проблеми?
- Има дружества с проблеми, но за щастие тази година са по-малко. Няма как да не споменем отново транспортните, които имат натрупани задължения. Размерът им ще стане ясен след балансовите комисии, но чисто счетоводно и при тях ситуацията е по-добра в сравнение с 2008 г.

Казахте, че задълженията на транспортните дружества са основният им финансов проблем. Той на мениджмънта ли се дължи или на начина, по който се формират приходите и разходите?
- Градският транспорт не е дейност, от която се печели. Това е дейност, която се субсидира по един или друг начин, защото задоволява публични потребности.

Да, но как държавата или общината може да дофинансира транспорта, при положение че подобна финансова помощ е забранена?
- Наясно сме с тежката ситуация, в която в момента се намира държавата. Би било прекален лукс на този етап да искаме увеличаване на субсидията за дофинансиране на преференциалните карти за пътуване.

Тази година ще се опитаме със собствени резерви да решим проблемите на градския транспорт. Надяваме се обаче в дългосрочен план да можем да осигурим финансиране, което да съответства на европейските директиви, както и да се намери начин, по който и държавата да помага на градския транспорт.

Кои дружества освен транспортните са с най-лоши финансови резултати?
- Има няколко фирми, които са на загуба. Сред тях е "Галатея", която управлява ученическите лагери. На следващото заседание на комисията по стопанска политика съм извикал управителя на дружеството, за да даде обяснение. Иначе повечето фирми повишават печалбите си, като при управляващите пазарите са се увеличили средно с 60%. Най-сериозен е скокът на печалбата при "Пазари север" - от 135 хил. лв. през 2008 г. на 770 хил. лв. през 2009 г.

По-добър резултат отчитат и почистващата фирма "Чистота-Искър", както и "ГИС-София". Все пак точните числа и причините за подобряването или влошаването на резултатите ще могат да се коментират след балансовите комисии.

Дружествата с лоши финансови резултати ще бъдат ли преструктурирани?
- Предпочитам да не говоря предварително за това. В момента, в който имаме решение, ще го обявим публично.
Още от интервюто на „Дневник"