„Това е едно тихо цунами", коментирала е Жозет Ширан директор на Световната продоволствена програма (WFP) към ООН пред сп. The Economist. Инфлацията на хранителните стоки обхваща всички страни по света, което води до огромни социални и политически сътресения. За първи път от 30 години насам, световните наблюдатели алармират за зараждащи се гладни протести в по-бедните държави. Бангладеш е на прицел, а след него се нарежда и Китай, където над 300 млн. души живеят под прага на бедността. Може би през тази година ще бъде тествано и твърдението на индийския икономист Амартия Сен спечелил нобелова награда през 1998 г., че в демократичните държави глад няма.
Първо нека изясним какво означава понятието „глад". Това в никакъв случай не е определение за малък процент от населението, което изпитва затруднения с набавянето на хранителни продукти, а означава масов проблем обхващаш всички прослойки на обществото. За момента все още наблюдаваме недохранване и лошо снабдяване с хранителни продукти в по-бедните държави, но това положение е на път да се влоши. Средната класа в тези страни се отказва от здравеопазване и месо, за да може да си позволи да се храни по три пъти на ден. Сънародниците им живеещи с $2 на ден обаче, спират децата от училище и изхвърлят плодовете и зеленчуците от диетата си, за да могат все пак да ядат ориз. За съжаление по света все още има милиони хора живеещи с $1 на ден, които отдавна не са опитвали месо и зеленчуци, а сега намаляват и храненията до едно на ден. Изобщо не искаме да споменаваме хората, които трябва да живеят с 50 цента на ден, а те са близо 160 млн. души по целия свят.
Ако трябва да сме точни, около 1 млрд. човека по света трябва да разпростират разходите си до $1 на ден. Ако храната поскъпне с 20% (на места този процент е много повече), над 100 млн. души ще са в безизходица. В някой държави, този незначителен на пръв поглед процент може да нулира правителствените програми за борба с глада предприети през последните няколко десетилетия. Всичко това води до социални напрежения, а хранителната криза през 2008 г. може да се превърне в ново световно предизвикателство.
Какво обаче можем да направим ние по-богатите страни, в които храната не се брои за луксозна стока. Световната банка и ООН вече са приели нещата присърце и обединяват усилията си за създаване на нова хуманитарна мисия в помощ на гладуващите по света. Това е похвално, но да се намери точният начин за помощ не е никак лесно, тъй като ако просто нахраним нуждаещите се ще си навлечем още по-голям проблем в бъдеще.
Отправна точка трябва да ни бъде проблемът с покачващата се цена на храната, която обаче се отразява най-силно на бедните държави. Големите страни износителки на хранителни суровини и с добре развито селско стопанство ще спечелят най-много от високата цена. Държавите от Западна Африка, които масово внасят хранителни продукти или пренаселеният Бангладеш, ще си имат огромни проблеми. Сега повече от всякога Западните страни трябва да обединят усилия по финансиране на Световната продоволствена програма към ООН, която е спасител на гладуващите по света вече почти 50 години. За да достави същото количество храна на вече по-големия брой нуждаещи се хора по света, програмата се нуждае от допълнителни $700 млн.
Тъй като днес проблемът е по-различен от преди, WFP трябва да разшири полето си на действие. До момента тя използваше фондовете си, за да купува зърно и да го разпределя сред най-нуждаещите се хора по света. Това е оправдано на места, където разрухата е пълна, но пък унищожава местните пазари на страните, в които проблемът не обхваща цялото население. Така програмите могат да унищожат и малкото земеделие, което бедните страни имат и да докарат до пълен фалит цял един отрасъл на икономиката. По тази причина по-оправдано е раздаването на пари и храна срещу работа извършвана от бедните.
До сега правителствата на много държави по света се намесваха на свободния пазар, само и само да поддържат цената на храните ниска. Мерките включваха различни субсидии и дотации. Десетилетия наред този план работеше безотказно, а хиляди фермери оцеляваха благодарение на държавната помощ. Сега същите тези държавни дотации, но при производството на био-горива в богатите държави, води до рекордна цена на царевицата и другите зърнени култури. Правителствата допълнително влошават проблема, налагайки различни търговски възбрани като износни квоти и вносни мита. В миналото аргументът за либерализиране на селскостопанския сектор беше с цел увеличаване цената на продукцията, което бе нужно на фермерите, за да продължат да работят. Днес обаче всичко това се обръща.
По принцип навсякъде по света е прието схващането, че държавата трябва да подпомага селското стопанство. Тя по-лесно може да осигури технология за обработка на земята и за напояването й, както и да подаде ръка на бедните фермери, които не могат да изтеглят кредит от банка. Държавата може да инвестира и големи суми пари за разработка на нови сортове семена, които да допринесат за увеличаване на добива от декар. Все пак трябва да се внимава с това изказване, тъй като европейците са настроени против технологичното подобряване на храните. Това обаче рано или късно ще трябва да се промени, тъй като единственият начин да изхраним близо 6.5 млрд. души по света е като увеличим добива от единица площ.
Земеделието в момента е в затруднение. След ерата на евтиния петрол, в момента сме на път да приключим и ерата на евтината храна. С малко повече късмет и удачна политика обаче, все още имаме шанс да открием някаква по-разумна равновесна точка на цените. Преориентирането от една система на производство към друга винаги е съпътствана с големи разходи и нежелание от хората, но това е начинът да изхраним нарастващото население на планетата, което не може да си позволи днешната скъпа храна.
bateemo
на 24.04.2008 в 11:28:49 #14правенето на много деца има и чисто икономическа причина - липсата на пенсионна система в теи държави. там все още се разчита на принципа "аз храня децата докато са малки, а те мен - когато остарея".
ImperatorA
на 23.04.2008 в 12:46:20 #13На първо място е интелектуалното ниво на бедните хора, ако сте забелязали само необразованите (пример циганите), правят по много деца. А точно в Африка ситуацията е такава живят като в средновековието.
Balla
на 23.04.2008 в 12:42:59 #12Байерн далеч си от истината, както байерн от шампионската лига! Идеята на комунизма може да се окаже по висшата форма на капитализма, просто развитието на човека минава първо от там, да мисли първо за себе си, а после като се натъпче МОЖЕ да почне да мисли и за дугите. За да делиш с другите, първо трябва да се чустваш сит, силен и отговорен
Balla
на 23.04.2008 в 11:46:01 #11"Може би през тази година ще бъде тествано и твърдението на индийския икономист Амартия Сен спечелил нобелова награда през 1998 г., че в демократичните държави глад няма." Демокрацията няма нищо общо с това дали даден човек е СОЦИАЛЕН към по-беден от него. Тука става въпрос за солидарност, дума която в България примерно е в зародишен период! Според мен, развитието на човечеството е просто една месомелачка, по богатите влизат най-напред и стават на суджук, идват на ред новобогаташите и тн. бедните са винаги в изобилие(правят много деца) и всички бедни се стремят да забогатеят. А богатите от своя страна нямат деца, защото са станали игоисти. Тука опира въпроса на морал и социална зрялост. Ще оцелеят само тези които успеят да излязат от месомелачката, а българите са множеството вътре, дано успеем на време да осъзнаем на къде сме тръгнали
ImperatorA
на 23.04.2008 в 11:45:43 #10С други думи капитализмът и демокрацията са алтернатива на комунизма, само че се ползваш с повече привилегии. И всичко си продължава по-старо му глад, мизерия, робство.
boris
на 23.04.2008 в 10:36:22 #9Може би през тази година ще бъде тествано и твърдението на индийския икономист Амартия Сен спечелил нобелова награда през 1998 г., че в демократичните държави глад няма. ------------------------------------------------------------------------------------------ Това не е вярно. Вярно е обратното. Демокрацията се крепи на обществената ангажираност и гражданското общество, а тези неща не стават на гладен стомах. Дакато болшинството от хората на една държава не премине даден праг на благосъстояние тя не може да има равностоен граждански договор. Ако има някакви политически свободи, те се неутрализират от корупция и клиентелизъм. Просто защото хората, не са икономически свободни. А единственото до което е довело разбирането на Маркс за недъзите на икономическата система (които според мен са правилни) е че просто се сменя една несправедливост с друга. Историята е показала, че социално-икономически промени в света настъпват едва тогава, когато се натрупат достатъчно научно-технически постижения. а това в момента не е факт. А без тази основа ново общество е невъзможно, освен ако вярваме, че може да съществува общество основано на друг принцип освен на сили и противосили които да се уравновесяват. А аз нямам основание да вярвам в това. Елементарен пример на това е все едно да разформироваме полицията и да вярваме, че никои няма да краде.
Gandalf
на 23.04.2008 в 09:53:07 #8Как ще да не правят така животните, те много често разчитат на факта че от милиони малки поне няколко ще оцелеят за да продължат съществуването. Така е било и при хората доста хилядолетия преди нас само че в нашата развита цивилизация сме изградили закони които са "по-висши" от природните. Та по този повод и заглавиетона статията е сериозно сбъркано. Основен проблем пред човечеството е глобалното затопляне и последиците от него, защото друга планета засега нямаме
imirnmn
на 23.04.2008 в 04:06:42 #7Kihano6
Kihano6
на 23.04.2008 в 01:00:26 #6Събирането на капитала в една личност е твърде опростена теоретична възможност. На практика системата ще рухне много преди това. Една личност, (капиталист или диктатор) не може да поддържа сам властовата система. Има нужда от много хора които го поддържат и изпълняват задачите му. Когато този брой хора падне под някакъв критичен минимум системата, ако не се саморазпадне, то поне се коригира, което често е фатално за дискутираната личност. А в момента има и друг фактор - оръжията за масово унищожение. "Самоподдържащи се микросистеми" от рода който описваш в капитала (капитализма) не се вписват (Ако въобще могат да съществуват. Един иска плазмен телевизор, друг яхта, трети екскурзия до луната! Колко излишък е нужен? На какво техническо равнище ще е обработката на тези 4 акра? А и къде трябва да са? На полюса е едно на екватора друго?). Икономическата независимост на "низшите" в йерархията няма да се допусне да стане масово явление. Така че забрави дори за 4те декара.
nk
на 23.04.2008 в 00:03:07 #5Kihano6: ако се гледа Маркс и капитала, крайната фаза на развитието на света е концентрация на цялата власт и блага в една личност, като всички останали са му роби. Сега чета една книжка, според която на земя от 1 акър (4 декара) можеш да изградиш самоподдържащ се (sel-sustainable) модел - стопанство готово да издържа семейство. Ако имаш 4 акра, направо си гъзар - можеш и за себе си да произвеждаш, и толкова излишък, че да си докарваш пари за неща като плазмен телевизор Как се вписват самоподдържащи се микросистеми в капитала ?
IMRO
на 22.04.2008 в 23:40:28 #4Ами колкото повече цигани (и циганоиди като палестинци, пакистанци и пущуни) измрат от глад, толкова по-добре за планетата! Да живее световният глад!!! Пусть всегда будеть солнце!!!
Kihano6
на 22.04.2008 в 23:16:15 #3Казано е: бедните ще стават по-бедни богатите по-богати. В един момент бедните ще стигнат до състояние на масов глад и в това няма нищо чудно. Проблема не е нито в ресурсите на планетата нито в броя на хората. Проблема е в капитализма. При капитализма целта на стопанската дейност не е нито подобряването на взаимодействието на човека с природата, нито неговото изхранване или задоволяване на материални потребности. Доказателството е доста просто. За повече от 200 години капитализъм при изключително бурно технологично развитие не е постигната нито една от тези цели. Природата се унищожава систематично, пред прага сме на глобално затопляне на климата, глада е постоянен спътник в голяма част от планетата, а в развитите страни се измислят все повече и все нови потребности за задоволяване. Целта на капитализма е упражняването на икономическа власт. Всяка власт се базира на определена йерархия и икономическата не прави изключение. Затова разделението на бедни и богати (хора, градове, държави) е толкова необходимо. Както всяка неконтролирана и неосъзната власт икономическата също се стреми към абсолютизъм. Оттук произтича и Марксовия закон за концентрация на капитала, т.е. богатите ще стават по-богати, а броя им ще намалява с времето. Така бедността и глада са естествено следствие от капитализма макар и да не са му пряка цел. Гладуващите са на дъното. Те вече не представляват интерес при разиграване на лостовете на икономическата власт. Затова никой не се интересува от тях. Други са на ред да обедняват. И така до края на света. И други аргументи. Пазарната икономика работи в условия на недостиг. Затова ако го няма трябва да се създаде. Затова е имало времена, когато храни са се изсипвали в морето за да не им падне цената. Сега до там не се стига. Компаниите се научиха да избягват свръхпроизводството. Нещо повече, научиха се да поддържат недостиг. Научиха се да поддържат още и инфлация и безработица. За да бъдат винаги стоките скъпи, а работната ръка евтина. А и храните са стоки от които малко се печли. Никой не иска да ги произвежда. Нали така! То и другите неща скоро никой няма да иска да ги произвежда, щото най-лесно се печели от търговия и финансови операции. Така че, за глада на бедните са виновни богатите, тъй като те поддържат капиталистическата система. А я поддържат защото им носи предимства - прави ги още по-богати и следователно им дава още по-голяма власт. Така че гладуващите имат само един шанс - нарастване на броя им.
Георги Д
на 22.04.2008 в 21:06:30 #2А защо нищо не пише че те имат по 10 деца? Ние едва се решаваме да имаме по едно дете, за да можем да го изхраним и изучим, а те? А те правят по 10 и после чакат ние да им ги храним. Между другото това се отнася и за циганите. Ало, това е много несправедливо. Защо те не могат да правят само по 1 като нас? Защото са примитивни животни може би? А защо ние трябва да носим последствията, докато те само си чукат наволя с пълна безотговорност?
mc solaar
на 22.04.2008 в 20:50:08 #1ЛИЦЕМЕРИЕ , ЛИЦЕМЕРИЕ , ЛИЦЕМЕРИЕ !!!