Измина един изключително интересен, но и доста променлив за Българска фондова борса месец. След силните летни месеци, в които почти нямаше губеща позиция на пазара, през октомври родните ни инвеститори усетиха горчивината на корекцията. Според някои пазарни анализатори, не е редно да се нарича корекция, а по-скоро консолидация, тъй като двата основни борсови индекса се понижиха с едва около 1%. За съжаление волатилността (изменчивостта на посоката на движение) беше изключително висока, като в средата на месеца, широкият индекс BG40 реализира спад от над 7%, а Sofix беше на минус 3%.

В края на периода се забелязаха по-позитивни настроения на пазара, след като голяма част от инвеститорите започнаха да връщат изтеглените си от борсата капитали и така да подкрепят индексите. Месец октомври ще бъде запомнен и с мини скандала около записването за първичното публично предлагане на пътностроителното дружество Трейс Холд АД. Според посредникът водещ процедурата по IPO-то Сомони, презаписването е с рекордните не само за нашия пазар 1480 пъти.

Това явно преля чашата на търпението за асоциацията на инвестиционните посредници, които изпратиха отворено писмо до Комисията за финансов надзор, в което предупреждават за обезпокоителната тенденция за надценяване на компаниите на Българска фондова борса. В него бяха предложени определени регулаторни мерки, с които да се наложи по-строг контрол над процедурите по първични публични предлагания и цялостната търговия особено при по-ниско ликвидните дружества.

И този месец, дружествата с най-голямо увеличени на пазарната капитализация бяха тези, които се търгуват по-слабо. В първата тройка на най-доходните позиции, дружествата са с над 100% увеличение на цената. На първо място този месец е Биоеко АД с ръст от 494.41%, следвано от Слънчев ден АД със 135.30% и Интрансмаш-инженеринг АД със 108.70%.Както често се случва на родния ни капиталов пазар, именно по-слабо ликвидните дружества постигат върхови представяния, като случаят от миналия месец го потвърждава. И трите акционерни дружества са регистрирали под 50 сделки за целия месец.

В списъка с по-интересни компании, които са увеличили пазарната си капитализация най много са и Мостстрой АД иХолдинг Пътища АД, чиито акции са поскъпнали съответно с 52.52% и 12.26%. Това не е никак слабо постижение, като се има предвид рекордните котировки, на които двете дружества поддържат акциите си. Въпреки проблемите около Кремиковци АД, книжата на металургичния комбинат са поскъпнали с 45.83% за изминалия месец. С добро постижение може да се похвали и Свилоза, която закова точно 30% увеличение на пазарната си капитализация.

Ако погледнем откъм най-големите губещи за месеца, ще забележим, че първите места си поделят също ниско-ликвидни компании като Южен индустриален парк АД с отрицателен прираст на цената от 55.80%. След него на второ и трето място се нареждат Бесттехника ТМ АД с -53.81% и Индустриална Холдингова Компания АД с -45.12%. Други губещи предприятия за миналия месец са двете любими на спекулантите позиции Деспред АД и Лесопласт АД, които губят съответно по 23.99% и 22.23%.

За месец октомври най-търгуваните дружества отново запазват почти същата формация като за предходния месец. На първо място с 3 448 броя сделки се нарежда Оловно цинков комплекс АД, следван съвсем близо от Химимпорт АД с 3 163 броя. На трето място е монтанското дружество Монбат АД, което е привлякло интереса на инвеститорите в 2 691 сделки, а точно след него е Еврохолд България АД с 2 632 броя сделки. Каолин АД е на пето място този месец, което е търгувано в 2 453 сделки.

С най-голяма пазарна капитализация си остава БТК АД с 3.075 млрд. лв, следван от Химимпорт АД с 2.078 млрд. лв. На трето място са Първа инвестиционна банка с 1.351 млрд. лв.