„И смяната на касовите апарати не мина без хаос", разкрива от първата си страница „Сега"
Задължителното свързване на всички касови апарати с НАП не мина без обичайния хаос и двоен аршин в прилагането на правилата. Два дни преди изтичането на крайния срок стана ясно, че големи държавни фирми като "Български пощи" са пропуснали да се снабдят с необходимите устройства и по закон би трябвало да бъдат глобени или дори затворени. Почти целият транспортен бранш се оказа привилегирован и за него правилата няма да важат.

По последни данни на НАП дистанционна връзка вече имат 285 000 от общо около 300 000 фискални устройства. През лятото същата процедура трябва да минат и фирми, които работят само през сезона.

Дистанционното свързване на фискалните устройства с НАП бе регламентирано през август миналата година. Крайният срок при рискови сектори като търговия с горива, лекарства и зърно, бе изтеглен по-рано, а за всички останали - и малки, и големи търговци, срокът изтича на 2 април. Въпреки критиките, че законът ненужно натоварва малките търговци с разходи и НАП няма да има капацитет да следи изискваната информация, правилата не бяха променени. Така за подмяната на фискалните устройства по приблизителни изчисления на депутата от "Синята коалиция" Кирчо Димитров фирмите ще инвестират за първата година около 150 млн. лв., а очакваният ефект за бюджета е около 30 млн. лв. на година.

На фона на заканите за глоби и затваряне на търговски обекти големи държавни фирми като "Български пощи" не са успели да изпълнят изискванията и би трябвало да бъдат санкционирани. На въпроси на "Сега" осигурени ли са необходимите устройства и при какви цени от пощите казаха само, че ще са в състояние на дадат отговор след 15-20 дни. По предварителни изчисления цената по закупуване или преработка на устройствата би трябвало да надхвърли праговете за провеждане на малка обществена поръчка, която допълнително да забави доставката.
Още от статията на „Сега"

„София погва и дребните длъжници", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Столичната община погва и дребните си длъжници - граждани с данъчни дългове над 500 лв. и фирми - с над 10 000 лв. След като миналата година на прицел бяха основно фирми с борчове от неколкостотин хиляди до няколко милиона лева, то тази година кметството ще се опита да събере всички останали неплатени данъци и такси. „Намалява броят на големите длъжници. Изчерпахме големите фирми длъжници и тръгваме към по-малките", съобщи пред „Монитор" заместник-кметът по финансите в столицата Дончо Барбалов.

Служители от данъчните отдели ще се обаждат по телефона и ще пращат писма на физическите лица с дългове над 500 лв. и на юридически лица със задължения от над 10 000 лева. Акцията срещу дребните длъжници ще започне от май.

„Ще изчакаме да мине напливът в данъчните служби, който ще е до 30 април, докато се плаща данък сгради с отстъпка", уточни Барбалов. Кметството няма да използва услугите на фирми за събиране на дългове. На „Московска" 33 се спрели на варианта с обаждания по телефона и напомнящи писма, защото научили от комуналните фирми, че така те събират голяма част от забавените плащания на софиянци.

Ако обаче длъжниците не платят данъците си след напомнянето от общината, те ще бъдат дадени на частен съдебен изпълнител. Освен това от началото на годината общинските данъчни са започнали 34 ревизии на фирми. Други 32 проверки са приключили, като от тях трябва да се съберат 3 млн. лева.

Кметството води и 235 дела със съдебни изпълнители, от тях 72 са срещу еднолични търговци и едва 8 срещу граждани.
Още от статията на „Монитор"

„За ругатня на мач - 2000 лева глоба" е водещото заглавие на „Труд"
Глоба до 2000 лв. за ругатня, неприличен жест или издигане на обиден транспарант на спортна среща - това предвиждат промени в закона за опазване на обществмения ред при спортни мероприятия.

Минималната санкция сега е 200 лв., но ако поправките бъдат приети, ще скочи на 1000 лв. При повторно провинение глобата става двойна. За унищожаване на имущество, участие в сбиване, палеж, внасяне на забранени предмети и вещества, посегателство над полицай хулиганите ще полагат и "безвъзмезден труд в полза на обществото", пише още в проекта на МВР.

Родителите ще пращат на мач децата си само с пълнолетен придружител и срещу декларация и от двете страни. Деца няма да бъдат допускани изобщо, ако спортната среща приключва след 20 ч.

Минималната глоба за ругатня или "особено вулгарен" жест на стадиона да се увеличи 5 пъти - от 200 на 1000 лв., а максималната да скочи от 1000 на 2000 лв. за първо провинение. Това е една от идеите за промени в Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия, публикуван в правителствения сайт за обществено обсъждане.

Проектът разписва подробно различните противообществени прояви и наказанията за тях. Санкция вече ще има и издигане на транспаранти и знамена с обидни думи. Източници от "Дондуков" 1 споделиха, че поправките са изготвени след зачестили случаи на политически лозунги на стадиони.

Освен това провинилите се ще бъдат задържани от 10 до 15 денонощия в арестите на МВР, ще им се забранява посещение на спортни мероприятия у нас и в чужбина поне за 1 година. През това време на хулиганите ще им се налага и да се явяват редовно пред служител на МВР. Тази санкция се появява за първи път. Срокът е от 1 до 2 г. за по-леки провинения и до 3 г. за по-тежки. Във втория случай провинилият се може дори да бъде задържан от МВР за срок до 25 денонощия, пише в проекта.

При унищожаване на имущество, участие в сбиване, палеж, внасяне на забранени предмети и вещества, посегателство над полицай или друг човек, натоварен с охраната на мероприятието, се въвежда наказание "безвъзмезден труд в полза на обществото" от 80 до 320 часа. От мотивите към проекта става ясно, че това се налага, защото често глобите остават несъбрани.

Забраната да се появяваш на стадион, ако си хулиганствал, става поне 2 г. При повторно провинение глобите скачат от 3000 до 5000 лв. А общественополезният труд ще е с продължителност между 160 и 480 часа. Задължението наказаният да се явява пред МВР може да се проточи до 5 г., ако системно нарушава реда на трибуните. Ако наказан за спортно хулиганство се появи на мач въпреки наложената му забрана, глобата ще е до 6000 лв., пише в проекта.
Още от статията на „Труд"

„1 сърце изкара дузина пенсии", четем от първата страница на „Стандарт"
Здрав като бик, но инвалид по документи. Това е измамата, която набира скорост, алармираха от Националния осигурителен институт. През последните два месеца медицинските комисии към НОИ са отказали да признаят 716 решения за инвалидни пенсии заради съмнения за фалшиви диагнози. За сравнение за същия период на 2011 г. подобните случаи са едва 270.

От началото на март вървят засилени проверки на документите на кандидати за помощи. Сред засечените най-драстични измами е как с една и съща кардиограма 12 души са обявени за инвалиди. "Срещаме и куриози, когато през два-три месеца един и същ пациент например е получавал по няколко инсулта", разказаха експерти от НОИ. Лекари от ТЕЛК комисиите, които се подписват под фалшиви диагнози, пък ще трябва да върнат изплатените помощи.
Още по темата от „Стандарт"

„Ковачки принудил Общинска банка да купи негови имоти за 17,3 милиона евро", казва в интервю за „24 часа" общинският съветник от ГЕРБ и шеф на финансовата комисия към СОС Орлин Алексиев
Бизнесменът Христо Ковачки е принудил Общинска банка да купи два имота от негови фирми за 17,3 млн. евро. Сделките за сградите в столичния квартал Люлин и в центъра са станали през 2008 г., когато кредитната институция е контролирана от фирми, близки до бизнесмена, съобщи в интервю за "24 часа" общинският съветник от ГЕРБ и шеф на финансовата комисия към СОС Орлин Алексиев.
Малко преди това БНБ поставя банката под особен контрол и одобрява лично всеки заем от над 1 млн. лв., след като кредитите на свързани лица достигат 147% от капитала.
Г-н Алексиев, обявихте, че бизнесменът Христо Ковачки и близки до него са източвали
Общинска банка. Как е ставало това?
- Двата сигнала до прокуратурата, подадени от кмета на София Йорданка Фандъкова, са за източването на Общинска банка. Фирми на Христо Ковачки са продали на банката имоти с многократно завишени оценки, които трябва да се преоценят със 70%. Може да си представите за какви суми говорим.

За колко имота става въпрос?
- Сграда и място в Люлин и още една в центъра на ул. "Кирил и Методий".
Банката ползва ли ги като клонове, да речем? Имала ли е реална нужда от тях?
- Не.

Тоест стоят празни, така ли?
- Не, едната се дава под наем и в малка част има офиси на банката и на Общинска застрахователна компания. Останалата е казино. Ако сградата е 2400 квадрата, съвсем малка площ заема банковият клон. Просто тези сгради не са били нужни.

Предполагам, че сега банката ще ги продаде.
- Вероятно.

А на каква цена ги е купила?
- Сумата е огромна. Сградата и земята в Люлин са купени за 7 млн. евро, а за имота в центъра са платени 10,3 млн. евро. Сделките са от 2008 г., след като БНБ поставя банката под особен контрол и кредити над 1 милион лв. са се разрешавали от централната банка. Тогава хората на Ковачки започват да продават имотите си на банката, вместо да теглят заеми. Освен това през 2007 г. кредитната експозиция на свързаните лица е била 147%.
Това е чудо невиждано за банковата система. Сега е намалена до 41%. Но в много от случаите е имало имитация на излизане от експозицията. Давани са кредити на фирми, които формално не са били свързани с Ковачки. Това са т.нар. пощенски кутии - фирми без оборот и история. Получавали са огромни заеми, които веднага след това са плащали на свързани с Ковачки фирми под формата на аванс за строителство. Така банката директно губи, източвана е и е натрупана голяма загуба.

Колко кредита са получили такива фирми?
- Анализирали сме два за десетина милиона. Има обаче и други. Фактите, установени при извънредната проверка на "Ърнст енд Янг", потвърди и одиторът на банката "Кей Пи Ем Джи". Тези данни се съдържат и в заповедта на БНБ от декември 2007 г. Тоест всичко се е знаело. Централната банка е опитала да спре тези практики, поставяйки под особен контрол кредитната институция. Вместо обаче миноритарните акционери, които до ноември миналата година владееха банката, да се поправят, са почнали да правят трикове.
Така са прикривали от БНБ, че раздаването на кредити на свързани лица е спряно. Има неща, които БНБ и одиторите трудно могат да хванат, за разлика от ръководството, което е в банката и може да изисква документи, за да получи детайлите. Одиторите се интересуват от формалните процедури и правилата, а те могат да се заровят, да установят, че оценките на риска не са реални, не са актуализирани от години и да се види истинският размер на провизиите, които рефлектират върху загубата.
Още от интервюто на „24 часа"

„Кредитират малко, печелят много", пише на първата страница на „Капитал Daily"
През последните месеци банките отпускат още по-малко кредити, а обемът им дори пада. Това означава, че те реално са спрели основната си дейност. А ако няма дейност, не би трябвало да има и печалба. Картината за февруари обаче е друга - банковите печалби се повишават за втори пореден месец с двуцифрени темпове. Причините са две - разходите за обезценки на лоши заеми стават все по-малко, а лихвените приходи остават стабилни след кредитния бум отпреди кризата.

Невероятно, но факт

До началото на миналата година банките отчитаха двуцифрен спад в печалбите си. След това успяха да го свият до едноцифрен, дори на два пъти през 2011 г. отчетоха и ръст на годишна база (май и септември 2011 г.). Тази година и през януари, и през февруари годишният темп на нарастване на печалбата е двуцифрен. В края на февруари финансовият резултат на системата е 118 млн. лв., като е с 34.7% по-висок в сравнение със същия период на миналата година. През януари годишното увеличение беше с 19.2%.
В същото време кредитирането отбеляза намаление два поредни месеца (на месечна база) във всички сегменти на портфейла - корпоративни заеми, жилищни и за потребление, което се случва за първи път от началото на кризата. Така на практика се получава, че банките увеличават печалбата си в сравнение с година по-рано при свиващо се кредитиране.

Положителната страна на обезценките

Причина за това е намаляването на разходите, които те правят за покриване на загуби от просрочени и необслужани кредити. Именно тези разходи са една от най-големите тежести на банковите печалби в кризата. Преди две години, когато растежът им беше двуцифрен (предвид бързото нарастване на просрочията), те заедно с разходите за високите лихви по депозити, които банките плащаха през 2009 г. и 2010 г., сринаха печалбите и докараха двуцифрени спадове от близо 40% за системата като цяло.
Сега, при успокоения темп на повишение на необслужваните заеми, и разходите за покриване на просрочия са по-малки. От БНБ посочват, че натрупаната обезценка на активите в края на февруари тази година е 156 млн. лв., като месечното й увеличение (с около 58 млн. лв. - бел. ред.) е изцяло покрито от нарастването на нетния лихвен доход. Намалението на обезценките на годишна база е с 27%.
Още от статията на „Капитал Daily"

"185 европроекта по ОПАК застрашени заради намалено заплащане", предупреждава от първата си страница „Класа"
Министерско постановление 330 от 5 декември 2011 г. сериозно заплашва работата на общини и администрация по 185 проекта на Оперативна програма „Административен капацитет" (ОПАК). С това постановление се намаляват драстично парите на служители, които полагат допълнителен труд в управителното тяло на проектите, и това обезсмисля мотивацията им да си свършат качествено работата, показа проверка на „Класа".

„Давам си сметка, че съществува една категория случаи, особено в общинските администрации, които управляват големи инфраструктурни проекти и там залогът и отговорностите са много по-тежки. Поел съм ангажимент пред НСОРБ да променя ситуацията. Как ще се случи - на база на каква методика, не мога да кажа в момента", призна пред „Класа" министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Той заедно с министъра на финансите Симеон Дянков са автори на въпросното постановление.

С него на практика се обвързва заплащането по проекти не с длъжността, която се заема в изпълнението на проекта, а с почасовата ставка с основната заплата на хората в администрацията. Така координатор на инфраструктурен проект, който е младши експерт в дадена администрация, вместо да взема по 8 - 10 лв. на час, взима по 2 лв., за да управлява проект за десетки милиони лева. Ниската ставка идва от факта, че заплатата за тази длъжност е средно 380 лв. Така координатор на инфраструктурен проект се подписва срещу 160 лв. на месец, защото максимумът, който му се разрешава да полага допълнителен труд, е 80 часа. Това е причината за отказ на служителите да поемат огромна отговорност срещу мизерно заплащане.

Проблемът е абсолютно назрял и в централната администрация, в която има звена, които вече четвърти месец не си получават възнагражденията за допълнителен труд, положен за проекти, заради неразбории в тълкуването на постановлението. На места то се прилага със задна дата към проекти, които вече са сключени при други условия, преди то да влезе в сила.
Още от статията на „Класа"

"Бюджетният дефицит се свил с 25% за година", съобщава „Монитор"
С 24,72 на сто се е свил бюджетният дефицит за една година, показват данни на Министерство на финансите (МФ). Към края на февруари дупката в хазната е 565 млн. лева. За сравнение през същия месец на миналата година тя е била 750,5 млн. лева. Така за една година дефицитът се е свил със 185,5 млн. лева.

От финансовото министерство съобщават, че през първите два месеца на годината приходите в хазната са с 378,4 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2011 г. Така към края на февруари постъпленията са 3,68 млрд. лева, което е с 11,5% повече в сравнение с миналата година. Увеличението се дължи на ръст в приходите от ДДС, съобщават от МФ.

Приходите от данъци заедно с тези от осигурителните вноски към края на февруари възлизат на 3,13 млрд. лева. Това е 14,5 на сто от годишните разчети. Само от преки данъци в хазната са постъпили 499,7 млн. лева. Приходите от косвени налози пък са в размер на 1,70 млрд. лева. От тях малко над 1 млрд. лева идват по линия на постъпленията от ДДС. Приходите от акцизи пък са в размер на 595,6 млн. лева, а от мита са 18,3 млн. лева. 843,7 млн. лева пък са постъпили в хазната от социални и здравноосигурителни вноски, което е 15,2% от разчетите за годината.

Разходите по консолидирания бюджет към края на февруари са в размер на 4,25 млрд. лева, съобщават още от финансовото министерство. Това е 14,2 на сто от планираното. От тях 3,42 млрд. лева се падат на текущи нелихвени разходи. Лихвените плащания възлизат на 257,2 млн. лева, а капиталовите разходи - на 326 млн. лева.
От финансовото ведомство посочват, че спрямо същия период на миналата година има увеличение при капиталовите разходи. То се дължало на опитите да се ускори усвояването на средствата от еврофондовете. При субсидиите също имало увеличение заради по-ранното изплащане от държавен фонд „Земеделие" на средствата по схемата за национални доплащания.
Още от статията на „Монитор"

„Фирми спонсорират поне 9 наши посолства", разкрива „Сега"
Малко над 25 хил. евро е получило външното министерство досега от чуждестранни спонсори и дарители. Това става ясно от справката, която ведомството изпрати на "Сега" след едномесечен размисъл в отговор на запитване на вестника по Закона за достъп до обществена информация.

Поводът за запитването бе скандалното разкритие на ВМРО преди месец, че посолството ни във Вашингтон, оглавявано от Елена Поптодорова, е приело спонсорство от местни компании за организирания от него прием в американската столица по случай националния празник 3 март. Единият от спонсорите - енергийният гигант "Шеврон", проявява силен интерес към проучване и добив на шистов газ у нас. В замяна на проявената щедрост, от нашето посолство са се съгласили логото на "Шеврон" да бъде отпечатано върху поканите за приема. Впоследствие от ВМРО разпространиха и копие от сключения договор за спонсорство. Той разкри тревожния факт, че българската страна е поела и ангажимент да захранва с информация американските инвеститори у нас за последните развития по икономическата ситуация в България, както и за възможностите за бизнес и инвестиции. Тогава от Външно се оправдаха, че иначе не разполагали с бюджет да направят приема.

Към 12 март 2012 г. посолството във Вашингтон е сключило два договора за спонсорство: с "Шеврон" на стойност 5000 долара и със "Сън Едисън" за 3000 долара, показва справката. Трети март се е празнувал с чужда помощ и в китайската столица Пекин, където дипломатическото ни представителство е получило 2500 юана (около 300 евро). Външно е сключило договор за спонсорство и в друга азиатска държава - Южна Корея. Почетният консул на България в Южна Корея Канг Йонг Чой е предоставил на посолството 10 млн. корейски вони (около 6700 евро) за популяризиране на двустранните отношения във всички сфери. От МВнР обаче уточняват, че досега не са получили отчети от всички задгранични мисии.
Още от статията на „Сега"

„До 15 ноември казваме за нашата инвестиция за „Южен поток", информира „Класа"
До 15 ноември тази година България трябва да вземе окончателно инвестиционно решение за „Южен поток" и да уведоми руската страна за него. Плановете на Москва са „Газпром" да започне изграждането на морската част от съоръжението, а след това да стартира и строителството на наша територия на газопровода. Това съобщи Делян Добрев - министър на икономиката, енергетиката и туризма, след завръщането си от Москва, където разговаря с вицепремиера на Русия Игор Сечин, с енергийния министър Сергей Шматко и с шефа на „Газпром" Алексей Милер. „Ние заявихме, че „Южен поток" е приоритетен за България. Това е газопроводът, от който имат изгода както българската, така и руската страна. Споразумяхме се да ускорим всички дейности за изграждането му", обясни постигнатите договорености Добрев.

В резултат на ускоряването на процедурите по проекта "Южен поток" България получи отстъпка от цената на природния газ от 11,1%. Намалението ще е валидно 9 месеца - от 1 април до приключването на действащия договор, който изтича в края на тази година, съобщи още енергийният министър. По време на визитата на Добрев не е повдиган въпросът за евентуалната цена на синьото гориво от началото на 2013 г.

България и Русия са се споразумели по „приятелски начин" да сложат край на проекта АЕЦ „Белене", заяви още Добрев. „Договорихме се в рамките на месец април работни групи от страна на НЕК и „Атомстройекспорт" да изчислят и запишат точно каква е свършената до момента работа, колко струва изработеното оборудване и колко трябва да доплатим", обясни Добрев. По думите му мандатът за това е до 30 април тази година. Целта е изчистването на сметките между двете страни да стане, „без да има дела, съдебни процедури или някакви извънредни искания за неустойки". Това обаче не изключва компенсирането на Москва по действащото в момента споразумение.

Руската страна е дала принципно съгласие за монтирането на почти готовия първи блок на АЕЦ „Белене" като 7-и на площадката на първата ни атомна централа, както предложи правителството. „Росатом" ще работи за инсталирането му в АЕЦ „Козлодуй", увери журналистите Добрев.
Още от статията на „Класа"

„Инфлацията изяжда голяма част от парите за втора пенсия", съобщава „Капитал Daily"
Последните 12 месеца са донесли леко увеличение на парите, които повечето българи са спестили за втора пенсия, показват изчисления на "Капитал Daily" по данни на Комисията за финансов надзор. Седем от общо девет универсални фонда, които са задължителни за родените след 1959 г., имат доходност над нулата от март миналата година до петък.  Загуба обаче отчитат "Бъдеще" и "ДСК-Родина", а за други като "Доверие" и "Ай Ен Джи" промяната нагоре е минимална (виж графиката).

На загуба

На практика обаче почти няма пенсионен фонд, в който парите на осигурените да са реално нараснали - причината е, че за този период инфлацията е изяла част от тях и дори положителна доходност не е успяла да я надмине. По данни на Националния статистически институт (НСИ) поскъпването на живота на годишна база до края на февруари е 2%. Данни за март все още няма. Единственият универсален фонд, който надминава инфлацията, е този на "ЦКБ-Сила" с 2.88% доходност.

При професионалните, в които се осигуряват работещите при тежки условия, резултатите като цяло са по-добри с изключение на "Бъдеще", който има 10% загуба за 12-те месеца до края на март. Лошо се представя и "Пенсионносигурителен институт" с над 5% отрицателна доходност. В различни посоки са резултатите на доброволните схеми, които имат най-малко ограничения при инвестиране. Там резултатите варират от доста над 3% загуба до малко над 3% печалба от инвестиции.

В последните седмици световните пазари на акции отбелязват рекорди по ръст и това според представители на пенсионните компании е подкрепило доходността им в началото на годината.

Риск и доход

"Определено някои пенсионни фондове направиха прилична доходност от началото на годината - това са тези, които рискуваха и купиха акции. Ние обаче сме доста по-консервативни и повишението на борсите не ни се отрази така", коментира Иво Захариев, директор "Инвестиции" в "ДСК-Родина". Той отбеляза, че в нестабилната икономическа ситуация не е сигурно доколко тази добра доходност ще се задържи. Според Захариев Европа все още не е подходящо време за инвестиции на фондовите й борси.

В петък Евростат обяви, че инфлацията в еврозоната е 2.6% за март при заложен лимит 2% от Европейската централна банка. Причината за ръста й е повишението на петрол, а това може сериозно да забави икономиките на Стария континент.
Още от статията на „Капитал Daily"

„54 милиона за бедствия раздадени на тъмно", разкрива „24 часа"
Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС съвет е раздала 54 173 544 лв. през миналата година при пълна липса на прозрачност. Това става ясно от получена по Закона за достъп до обществена информация справка.

Веднага след големите наводнения в с. Бисер и Свиленград в началото на февруари, при които загинаха и хора, "24 часа" се опита да направи проверка какви средства са похарчени за бедствия през 2011 г. и колко от тях са отишли за превенция, за да не се стигне до тях. Поводът бяха оплаквания от кметове, че са молили правителствената комисия за средства за укрепване на язовири и почистване на речни корита, но са получили отказ.

Оказа се обаче, че междуведомствената структура е спряла да публикува решенията си на правителствения сайт с идване на настоящото правителство. Затова се наложи да отправим официално искане към МС за раздадените средства. Оттам обаче препратиха питането ни до МВР, тъй като архивът на комисията бил там.

На 29 февруари получихме отговор от вътрешното ведомство, че исканата информация се съхранява от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и тя може да я предостави срещу заплащане на такса за достъп до обществена информация. За диск с решенията на комисията и за 6 листа справка платихме 1,22 лв. и още 6 лв. за банков превод, тъй като касата на ведомството не работи с външни лица.

От получените данни стана ясно, че са разпределени 54 млн. лв. От тях 16,7 млн., или 31%, са отишли за възстановяване на хидротехнически съоръжения и осигуряване на проводимост на речните легла. Половината от удовлетворените искания обаче са отправени от министерства.

МВР е получило 500 000 лв. за ремонт и поддръжка на водоизточници от дълбоки сондажи, предназначени за извънредни ситуации, но не е успяло да ги усвои. Здравното министерство е взело 177 011 лв. за реконструкция на канал в двора на русенската болница.

Близо 6 млн. са влезли по сметките на Министерството на земеделието и храните за възстановителни работи по 37 реки. Почти толкова са разпределени между 27 общини за такава дейност.
Още от статията на „24 часа"

"Нова такса влиза в сметките за вода", предупреждава „Труд"
Цената на водата ще се увеличи заради натоварването на потребителите с такса за ползване на ресурса. Тя ще влиза в месечните сметки заедно със съществуващите сега плащания за доставяне, отвеждане и пречистване на водата и ще зависи от консумацията. Това предвижда проектът на Национална водна стратегия, публикуван на сайта на екоминистерството.

Приходите от новата такса ще отиват в бюджета на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и с тях ще се финансират приоритетни проекти във ВиК сектора.

Таксата за водоползване съществува и сега, но се плаща от ВиК дружествата. Анализът на постъпленията обаче показва, че компаниите не се издължават навреме и забавените плащания са около 36,6 млн. лева.

В момента таксата е еднаква за цялата страна и зависи само от това, откъде се набавя водата. Размерът й е от 0,02 лв. до 0,006 лв. на кубик вода. Той обаче вероятно ще се увеличи, тъй като трябва да осигурява инвестиции за приоритетните ВиК проекти. Размерът на таксата ще се определя от воден съвет към ПУДООС. Предлагат се две нива - по-малко да плащат по-пестеливите потребители.

При надхвърлянето на определен праг месечно потребление таксата ще скача. В стратегията е записано още, че е възможно въвеждането на бързо съдебно производство за длъжниците на ВиК дружествата, тъй като събирането на дълговете е един от проблемите им. Сега такива съдебни процедури съществуват само за длъжниците на енергийните предприятия.
Още от статията на „Труд"

"Бойко уговаря газ през Грузия", съобщава „Стандарт"
България ще може да получава втечнен газ през Грузия и Черно море. Това ще стане възможно след изграждането на терминали за такъв тип синьо гориво на нашия и грузинския бряг, между които да кръстосват танкери. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов след среща с грузинския му колега Ника Гилаури.

"За първи път съм наистина обнадежден за газовата връзка от Каспийско море през Азербайджан-Грузия-Черно море до Европа", каза министър-председадетлят в Тбилиси, където е на официална визита. Премиерът заяви, че ако руснаците свалят цените на газа, ще е добре, но ако не, трябва да се търсят други източници. Затова каспийският газ може да стига до Грузия, след това да се втечнява и да минава през Черно море към България и Европа. "Ако Грузия има терминали за втечнен газ и може да го доставя до българските пристанища във Варна и Бургас, ние ще поработим активно за меморандум за доставка на втечнен газ до нашия бряг", заяви Борисов.

През Босфора не може да минават танкери с втечнен газ, затова нашите пристанища са единствена възможност от Каспийско море и Азербайджан да се доставя синьо гориво до Грузия и оттам до България. След това нашите ТЕЦ-ове, които сега работят с брикети и въглища, може да преминат на газ, обясни Борисов. За да построим терминали на нашето крайбрежие пък, може да се поискат средства от Европа, заяви още Гилаури. Идеята за доставки на газ за България през Грузия и Черно море датира отпреди няколко години.

Тогава на експертно ниво бяха проведени няколко срещи между експерти от "Булгартрансгаз" и грузинската нефтена и газова корпорация GOGC. На идейно ниво бяха обсъждани различни варианти за пренос на синьото гориво, сред които бяха както изграждане на терминали за втечнен газ на двата бряга на морето, така и свързването им чрез тръбопровод. Първият вариант обаче е по-удачен предвид възможностите и нуждите на двете държави, коментираха експерти.

По време на срещата си българският премиер и грузинският му колега Ника Гилаури се разбраха за обща среща с турския министър-председател Реджеп Тайип Ердоган у нас до крaя на годината. Основната тема ще бъдат общите интересни на трите страни, които се явяват врата между Азия и Европа, за износ и доставки на ток.
Още от статията на „Стандарт"