
Премиер министърът на Индия Манмохан Сингх е позвънил по телефона на президента Буш в понеделник и му е казал, че споразумението е срещнало трудности заради противопоставянето от страна на неговите комунистически съюзници.
„Премиер министърът обясни на Буш, че са възникнали трудности по отношение на операционализацията на споразумението между САЩ и Индия за сътрудничество в гражданската ядрена енергетика", съобщава индийското правителство.
Американската дипломация в Индия през последните две години работеше главно върху този проект и сега разочарованието е силно. Буш чакаше зрелищен успех във външната си политика, а и Сингх открито подкрепяше проекта. Американците все още казват, че имат надежди за успешен завършек и работят по проекта, обаче поне до края на мандата на Буш можем да не чакаме Индия и САЩ да станат атомни партньори.
Миналата година се разтръби, че Индия ще внася ядрено гориво и технологии от САЩ за пръв път след наложените преди 30 години санкции и забрани. Това целеше да намали дефицита на електричество и да създаде здрави връзки с Вашингтон. Приказваше се и за възлагане на поръчки за американски фирми за строителство на АЕЦ в Индия.
По времето на Студената война Индия клонеше към Съветския съюз. Според готвеното с американците споразумение, страната трябваше да отвори някои от ядрените си мощности за международния надзор (Индия не е подписала Договора за неразпространение на ядрено оръжие).
Но комунистите, които са част от управляващата коалиция в Индия (Обединен прогресивен алианс), твърдят, че споразумението ще направи Индия слуга на американските интереси. Комунистите са заплашили, че ще оттеглят подкрепата си и ще предизвикат предсрочни избори, ако правителството започне преговори с Международната агенция за атомна енергетика.
До петък Сингх е смятал, че призивите на комунистите са блъф, но тогава е дошла повратната точка и сега премиерът твърди, че приоритет е изкарването на правителствения мандат до края му, който идва през 2009 година.
Има гласове в САЩ, които сега изтъкват, че сделката е можела да доведе до засилване на надпреварата в ядреното въоръжаване в Азия. Но всъщност ефектът, който се търсеше в Америка, е достъпът на американски фирми на индийския енергиен пазар. Възможният обем инвестиции в индийската атомна енергетика в следващите 20 години ще достигне 100 млрд. долара.
Вашингтон въведе санкции срещу Индия след извършването на атомни изпитания през 1998 г. и сега готвеше кардинална смяна на позицията си. Буш бе нарекал съглашението историческо. В САЩ над 30 години има забрана за доставки на ядрено гориво, реактори и граждански атомни технологии за Индия. По сведение на индийския вестник The Tribune, сега Индия готви варианти за ядрено съглашение с Русия или в крае случай Канада.