„Изнасянето на администрациите подпали война Варна-Бургас", пише на първата си страница „Класа"
Плановете на правителството за изнасяне на държавни структури подпали истинска война по оста Варна-Бургас. Ябълка на раздора станаха три агенции, свързани с морето - ИА „Морска администрация" (ИАМА), ИА „Рибарство и аквакултури" (ИАРА), както и Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). Според предварителните планове, изнесени от национален всекидневник, ИАМА трябва да бъде преместена в Бургас, a ИАРА - във Варна. ДППИ от своя страна се предвижда да отиде в Русе.
В интервю за в."Класа" обаче кметът на Бургас и член на ръководството на ГЕРБ Димитър Николов обяви, че се обсъжда преместването и на трите спорни агенции в неговия град. По-късно пред в."Стандарт" той обяви, че с изнасянето на трите агенции Бургас трябва да стане новата морска столица на България. „Уважавам много колегата Димитър Николов, който е един много кадърен и амбициозен млад човек. В последните години той направи много за Бургас, но не трябва да забравяме, че и ние имаме своите предимства", коментира пред „Класа" друг член на ръководството на ГЕРБ - варненският депутат и областен лидер на партията Павел Димитров. По думите му с изграждането на магистрала „Хемус" през 2014 г., както и концесионирането на пристанищата, Варна ще продължи да бъде основен морски център на България. Според Димитров в много близко време предстои разглеждане на партийно ниво на предложенията за децентрализация, като за момента няма окончателни решения, а всякакви други предположения са просто спекулации.
Полемиката около пренасянето на морските администрации се пренесе и във виртуалното пространство, където специализираните форуми „прегряха" от спорове кой град е по-достоен да приеме изнасящите се от София държавни структури. Във Варна дори бе организирана подписка срещу намерението на правителството да мести морската администрация в Бургас.
Още от статията на „Класа"
„Сделка напук на кризата", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Базираният в Хонконг инвестиционен фонд ADM Capital и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) придобиха по равно 30% от капитала на "Приста ойл груп". Сделката е една от най-големите в България от началото на годината. Важното е, че тя се става в условията на икономическа криза и при все по-намаляващи чужди инвестиции в страната.
Дружеството за производство на моторни и индустриални масла и производство на акумулатори остава мажоритарна собственост на създателите си - братята Атанас и Пламен Бобокови.
Сделката е сложно структурирана и извън цената за смяна на досегашния миноритарен инвеститор има и част за разрастване на бизнеса. Транзакцията с ADM и ЕБВР е на стойнот 48 млн. евро, с които ще рефинансира кредита на дружеството към предишния акционер Gramercy. Според Пламен Бобоков това ще подобри баланса на компанията и ще доведе до предоговаряне на всички финансови ангажименти при много по-добри условия. Отделно ЕБВР отпуска на "Приста ойл" и дългосрочна кредитна линия на стойност 12 млн. евро. Тя е за срок от седем години, като целта е да подпомогне инвазията на дружеството в други страни. Така с двете операции стойността на вложеното от ADM и ЕБВР е 60 млн. евро.
Инвеститорски интерес
АDM и ЕБВР реално са третият чужд инвеститор в компанията, след като през 2000 г. американският гигант Texaco купи 25% от дружеството. После през 2006 г. в дружеството влезе инвестиционният фонд Gramercy, който първоначално придоби 25% от капитала на "Приста ойл", а година по-късно увеличи дела си до 30%. Така компанията подпомогна "Приста ойл" с 60 млн. евро, които бяха използвани за рефинансиране на съществуващи кредити и оборотни средства.
"Имахме най-различни опции, но избрахме ADM. Това са правилните партньори в правилното времe", коментира Пламен Бобоков.
През последните години приходите на групата отчитат растеж. През 2009 г. са 335.7 млн. лв., година по-късно са 566.2 млн. лв., а през 2011 г. са около 730 млн. лв. Компанията има подразделения в Сърбия, Македония, Унгария, Словакия, Украйна, Швейцария, Узбекистан.
Едно в три
Резултат от сделката е и юридическото преструктуриране на "Приста ойл груп", в която ще се обособят три подхолдинга. Това са Prista Holdings B.V. , която включва компаниите за смазочни масла, Monbat holdings B.V. , която ще обедини акумулаторното и рециклиращото производство, а Staroil B.V. ще консолидира компаниите, свързани с доставката на базови масла, както и управлението на терминалите на групата за тези продукти. "Преструктурирането на компанията се прави с цел по-голямо фокусиране. Логично е да се отделят бизнесите, тъй като по принцип те нямат нищо общо. Искаме да развиваме дружествата и в един момент да привлечем нови инвеститори или да се листваме на борсата", каза още Бобоков.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Затвор за три домашни обира", четем от първата страница на „Стандарт"
Апашите, които са залавяни няколко пъти за домашни обири, задължително да лежат в затвора. Това поиска вътрешният министър Цветан Цветанов по време на среща със студенти в Свищов. Той даде пример с крадец от село Мечка, който е натрупал 10 условни присъди и още е на свобода.
МВР шефът ще прати писмо до Висшия съдебен съвет, за да се провери кои съдии са снизходителни към серийните апаши. "Не може така, след три или четири престъпления трябва да има сериозно наказание, затвор", категоричен бе Цветанов. Според него милостивите магистрати насърчават крадците рецидивисти. "След като знаят, че ще се измъкнат, за тях кражбите стават занаят", обясни пред "Стандарт" вицепремиерът.
Още по темата от „Стандарт"
„Университетите най-после намаляват приема на студенти", разкрива от първата си страница „Сега"
Демографската криза и увеличаващият се брой на заминаващи да учат в чужди университети принуди родните висши училища за първи път от години да намалят планирания прием на първокурсници. От есента в акредитираните 51 вуза ще бъдат приети 70 259 студенти - бъдещи бакалаври и магистри. През учебната 2012/2013 г. ще се увеличат шансовете на кандидатите да се обучават по природни науки, математика и информатика, педагогически науки, здравеопазване и спорт.
Решението за броя на студентите и докторантите ще бъде гласувано на редовното заседание на правителството днес. Миналата година броят на първокурсниците бе 71 780, като свободните бройки за кандидат-висшисти бяха с 5300 повече спрямо 2010 г. Реално заетите места обаче бяха 64 369. Разликата в обявените места спрямо 2011 г. е малка и показва, че висшите училища са по-прецизни при планирането на приема на студенти. За разлика от местата за бакалаври и магистри бройката за докторантите се увеличава със 150, съобщават от пресслужбата на кабинета. Бъдещите докторанти ще бъдат 2116, а през м.г. техният план-прием е бил 1965.
Годишните такси за обучение на студенти и докторанти ще се увеличат, като ножицата е от 10 до 100 лв. Увеличението на сумите за обучение става възможно, след като в края на 2011 г. правителството тихомълком вдигна тавана на таксите и вместо от 50% от издръжката на един студент, те вече не трябва да надхвърлят 2/3 от тази стойност.
Още от статията на „Сега"
„До 100 лева увеличение на таксите за ВУЗ", прогнозира „24 часа"
Таксите за следване в някои университети се увеличават с до 100 лв., става ясно от проект на тарифа, която правителството ще одобри днес.
По-високо заплащане за обучение са поискали Пловдивският университет, Югозападният, Шуменският, техническите вузове в София и Габрово, Аграрният университет в Пловдив и Тракийският университет в Ст. Загора. По-високи такси има и за някои специалности в Икономическия университет във Варна, Националната художествена академия, ВТУ "Тодор Каблешков" и Университетът по библиотекознание и информационни технологии.
Най-малко за обучението си ще заплащат студентите от педагогическите специалности, администрация и управление на туризма - между 300-420 лв. Най-високи са таксите за медицина и изкуства, които в различните вузове са между 540 лв. и 1500 лв.
Част от вузовете са поискали увеличение на цената за кандидатстудентски изпити с по 5-10 лв. Сред тях са Бургаският, Югозападният и Шуменският университет.
Още от статията на „24 часа"
„Строим хан в памет на Апостола" е водещото заглавие на „Труд"
Общината в София да окаже подкрепа и съдействие в квартал "Враждебна" да се възстанови Вълчовият хан - единственото място, за което е доказано, че Васил Левски е отсядал при преминаването си през София. Това е записано в Националната програма за честването на 175 години от рождението на Апостола, която в понеделник бе обсъдена в Народното събрание. Крайният срок е краят на 2012 г.
Патрон на инициативния комитет е шефката на парламента Цецка Цачева.
Проверка на "Труд" обаче показа, че възстановяване на хана няма как да се случи, тъй като последните останки от него са унищожени в далечната 1955 г. Сградата се е намирала на днешния номер 99 на улица със звучното име "4" във "Враждебна". На бившия имот наследниците на Велчо са издигнали къщи, в една от които има хранителен магазин, гордо кръстен "Велчовия хан". Кметството на район "Кремиковци" е отредило място за изграждане на реплика на хана на отсрещната страна на улицата, което представлява кална градинка с паметна плоча.
Кметът на района Ивайло Панев е поръчал и архитектурен проект, който е готов. Къщичката ще пресъздава кръчма с голяма глинена камина (оджак) и две стаички (одаи) към нея, какъвто е бил и оригиналният хан. За проекта са използвани исторически сведения до последния дребен детайл. Панев отбеляза, че на комина дори са планирани 4 косила, да не кацат щъркели, по настояване на инициативния комитет. Дуварът, ограждащ сградата, трябвало да бъде от "обли речни камъни", което според Панев ще струва поне 90 000 лв. Според него целият градеж ще глътне над 250 000 лв., което няма как да бъде поето от Столичната община, при положение че целият бюджет на общината за култура е 300 000 лв.
Стоян Джавезов, който е председател на Фондация "Васил Левски" и главен секретар на Общобългарския комитет на името на Апостола, твърди, че парите не били проблем, защото имали силни спонсори, но ги бавели "административни процедури". Джавезов дори не знаеше, че вече има готов проект, и каза, че е по-важно ханът да бъде "възстановен" до следващата година за честването на 140 г. от смъртта на Апостола.
Още от статията на „Труд"
„183 села заличени от БГ картата", съобщава от първата си страница „Монитор"
183 са селата у нас, в които няма нито един жител. Най-големият град, който не е областен остава Асеновград, а село №1 отново е софийското Лозен. Това сочат данни на Националния статистически институт. Само 10 месеца, от преброяването през февруари 2011 г. до края на годината, безлюдните населени места у нас са се увеличили с 2. Най-много безлюдни селища има в област Габрово - 71, следвани от Велико Търново, където в края на миналата годината има 55 села без населени, следвани от областите Кърджали - 12, 8 в Смолян. 7 в Хасково, 5 в Стара Загора и Благоевград, в Бургас Софийска област опустелите села са 4.
Населените места без постоянни жители са разположени на територията на 40 общини в общо 15 области. И докато селата без жители са се увеличили с две от преброяването през февруари 2011 г. до края на годината, други пет обезлюдени селища вече имали постоянно население.
Четири от възродилите се села са в област Велико Търново - във Велювци, Карандили, Махалници, се населил по един човек, а в Дединци цели трима жители. Варненското село Дебелец също излезе от статистиката за безлюдни населени места, въпреки че населението му е от един човек. В края на миналата година 393 населени места у нас са имали едноцифрен брой жители. 60 български села имат по един жител, в други 58 компания си правят по двамата жители. В 1262 населени места жителите наброяват от 10 до 99 души. В тази населени места влизат и манастирите, които са със статут на самостоятелно селище. В Рилски манастир има регистрирани 38 обитатели, а в Клисурски - 16. От февруари до декември 2011 г. населените места с трицифрен брой жители се увеличават с 25. В тази графа попада най-малкият град в България - Мелник (216 жители) и още три градчета - Маджарово (644), Плиска (898) и Китен (950).
Още от статията на „Монитор"
"Административно наложен избор", информира „Капитал Daily"
Въпреки силното недоволство на млекопреработвателния бранш и заплахите за протести земеделското министерство няма намерение да се откаже от идеята си да забрани производството в едно и също предприятие на продукти с основна съставка мляко и други с растителни заместители. Това стана ясно от изказване на земеделския министър Мирослав Найденов във вторник.
През последните няколко седмици се обсъждаха различни предложения по текста, включително и за разграничаването на двата вида производство чрез отделни поточни линии. Тази идея обаче няма да бъде предложена и ще се върви към стария вариант за тотална забрана, а допълнително ще се уточнява в какъв срок фирмите ще трябва да се нагодят към новите правила. По неофициална информация текстовете на новата наредба трябва да бъдат обсъждани още на заседание на правителството в сряда.
От сектора обвиняват министъра, че по-този начин се налагат допълнителни административни мерки, които ще доведат до свиване на бизнеса и съкращаване на работни места. Идеята е странна и заради наличието на ясна и строга наредба за етикетиране, която задължава производителите точно да посочват съдържанието в продуктите си.
Предисторията
Преди няколко седмици земеделското министерство представи нова наредба за изискванията към млечните продукти, в която има текст, който забранява на фирмите да произвеждат на територията на едно и също предприятие продукти с основна съставка мляко и такива, в които има растителни мазнини, най-често палмово масло.В случай че бъде окончателна приета, всяка фирма ще трябва да направи избор кой от двата вида продукти иска да произвежда.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Купувачът на БДЖ влага 50 милиона", съобщава „Стандарт"
Поне 50 млн. лв. трябва да инвестира купувачът на "БДЖ Товарни превози" за период от три години, като първите 25 млн. лв. трябва да се вложат през първата година след сключването на договора. Това е част от условията за продажба на "БДЖ Товарни превози", които бяха одобрени от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) късно в понеделник.
Определените критерии към кандидат-купувачите са малко по-ниски от предложените от транспортното министерство. За финансовите инвеститори в товарните жп превози изискването е да имат 20 млн. евро собствен капитал (вместо 25 млн. евро) и да управляват активи за 1 млрд. евро за всяка от последните 3 години. Към стратегическите инвеститори изискването е да имат 400 млн. евро оборот за всяка от последните три години вместо исканите от министерството 500 млн. евро.
Предложените инвестиции формират само 30% от офертата на купувачите, а останалите 70% са на база предложена цена. Купувачът ще трябва да се ангажира да поддържа три години броя на заетите в компанията на нивото към момента на подписване на договора за приватизация. Ако има още съкращения те ще трябва да се направят до приключване на сделката. Междувременно стана ясно, че синдикатът на железничарите към КНСБ е получил уведомително писмо от дружеството, в което се съобщава, че 450 души трябва да бъдат съкратени в рамките на целия холдинг БДЖ.
Още от статията на „Стандарт"
"Трън се превръща в българския Клондайк", пише „Класа"
Канадската компания EurOmax Resources Ltd.,, която притежава концесии за проучване и добив на благородни метали край Трън, официално съобщи, че резултатите от досегашните сондажи са обнадеждаващи. Край Трън, на 60 км западно от София, са идентифицирани най-малко 7 зони, в които има златни и сребърни залежи, разположени плитко под земната повърхност, предаде „Дарик финанс".
Тези зони са групирани в две основни области, наименувани Малкият хълм и Големият хълм. Последните сондажи на Малкия хълм са извадили материал от пласт, разположен на дълбочина 12,8 метра в скалите, като добитият материал е 975 грама сребро от тон руда. Установена е и златна жилка, като сондажите на 20,1 метра дълбочина са извадили 1,25 грама злато на тон.
Още в края на миналата година тогавашният министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обяви, че канадската компания, открила златни залежи в Западните Родопи и край Трън, може да кандидатства за добив на злато, след като преминат законовите процедури за търговско откритие и отдаване на концесия на находищата. Преди една година към икономическото министерство действа единен орган за управление на подземните богатства.
Той вече обединява работата на министерствата на икономиката, околната среда и регионалното развитие по издаването на разрешения за проучване и концесии за добив на подземни богатства. Новата дирекция в министерството на икономиката вече е издала удостоверения за географски открития край село Ракитово в Западните Родопи и край западната ни граница до Трън. По предварителни данни в Родопите преобладават руди със завишено съдържание на сребро, докато в Трън основно са златни залежи, които могат да се извличат чрез подземен добив. Прогнозният капацитет на трънските находища е за около100 тона злато, докато при Ракитово очакванията са за добив на 7 т злато и 100 т сребро.
Още от статията на „Класа"
„Властта ударно наваксва изоставането по "Конкурентоспособност", разкрива „Сега"
Икономическото министерство започва ударно да разглежда проекти по програма "Конкурентоспособност", за да навакса изоставането по част от мерките й. "Необходимите подписи за едно окончателно плащане от 24 стават 12 и процедурите ще бъдат опростени", похвали се вчера икономическият министър Делян Добрев. От 1 май кандидатите по нея вече се "обслужват" само от ресорното министерство, вместо досегашната практика книжата да минават и през Агенцията за малкия бизнес.
Реформата изненада шефа на агенцията Марияна Велкова, която само преди дни заяви, че никой не е търсил мнението й за промяната. Според нея проблемът със забавянето на проектите не е в агенцията, а в министерството на икономиката, където част от работата на практика се дублира.
Решението за разтоварването на излишните звена идва на фона на почти нулевата усвояемост на парите за иновации, които се дават от същата програма. Само до септември м.г. по мярката, свързана с нововъведения, са одобрени разходи за около 0.14% от осигурените средства в размер на над 482 млн. лв.
Още от статията на „Сега"
„Втори сме в ЕС по сигнали срещу опасни стоки", съобщава „Труд"
България е на 2-ро място в ЕС по сигнали за опасни нехранителни продукти, изпратени до европейската система РАПЕКС (RAPEX). През 2011 г. страната ни е подала 162 уведомления за пуснати на пазара стоки, чието ползване е рисково.
Това съобщи Комисията за защита на потребителите, администратор на системата за България. В класацията ни изпреварва единствено Испания.
54% от всички оплаквания са срещу китайски стоки, но като цяло уведомленията намаляват, отчита докладът РАПЕКС.
Още от статията на „Труд"
„Подписваме за газовата отстъпка след 15 май", информира „Монитор"
Поне до 14 май няма да бъдат подписани протоколните решения за влизане в сила на договорените отстъпки в цената на природния газ от Русия, тъй като шефът на „Газпром" Алексей Милер в момента е в отпуск от началото на месеца до около тази дата и се очаква, след като се върне, документите да бъдат подписани. Това съобщи при посещението си в панагюрското предприятие "Асарел Медет" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Според него проблемът е административен, свързан с размяната на документация и подписването на допълнително споразумение.
„При посещението ни в Москва много настоявах изпълнителният директор на „Булгаргаз" Димитър Гогов на място да подпише протоколните решения с документа за отстъпката, защото там бяха и двата борда - и на Българския енергиен холдинг, и на „Булгаргаз." Това за съжаление не се случи въпреки моето разпореждане, каза министърът. Не казвам, че има вина, но казвам, че това можеше да се случи непосредствено, след като бе договорена тази отстъпка", каза Добрев. В края на март на първото си посещение в Москва като министър Добрев договори средно намаление на цената с 11,1% от 1 април.
По-рано Димитър Гогов коментира пред БТА, че ДКЕВР вече е отчела намалението на цената, за което са се споразумели българската и руската страна. Ако всичко е наред, не би трябвало да има съществена промяна в цената на природния газ от 1 юли 2012 г. , каза Гогов.
Още от статията на „Монитор"