„Изпити за заплати" е заглавието на първата страница на „Стандарт" по повод обявената нова формула за възнаграждение на държавните служители
Чиновниците вече ще държат изпити, за да вземат пълна заплата. Вицепремиерът Симеон Дянков представи новата формула пред кабинета. Според нея служителите в държавната администрация ще вземат твърдо 75% от месечното си възнаграждение. Останалите 25 на сто ще са бонус. За да го заслужат, чиновниците трябва да получат добра оценка за работата си и да издържат тест. Препитването ще става през три месеца и ще засяга професионалните познания на служителите. Целта е да няма уравниловка. Който се е трудил усърдно, ще получава бонус, отсече Дянков. За чиновниците, завършили престижни специалности като право и финанси, също ще има хонорари, за да не бягат в частния сектор. "Бърза писта" в заплащането е предвидена и за младите служители, които се справят добре.
Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът най-сетне посяга на паразитните държавни структури", информира от първата си страница „Сега"
Отлаганата от няколко правителства административна реформа най-сетне е на път да придобие реални очертания. Кабинетът предприема сериозно преструктуриране на държавната администрация, като ще се закриват и сливат ненужни структури, включително в привилегировани системи като МВР. Това обяви вчера вицепремиерът Симеон Дянков, натоварен да координира и тази реформа.

Общо 440 000 души работят в момента в държавната администрация и публичния сектор - армия, съдебна власт, университети, държавни болници, БНТ, БНР и др. В резултат на разпоредената от кабинета "Борисов" оптимизация чиновниците в министерствата и подчинените им структури са намалели от 71 676 на 64 073 (10.6%), отчете вчера Дянков. Големите промени обаче тепърва предстоят, става ясно от доклада на финансовото министерство. За пръв път от години ведомствата ще се освободят от десетки агенции и центрове.

7 такива структури ще спрат да съществуват още тази година - агенцията за метрологичен и технически надзор (386 души), националната служба по съвети в земеделието (125 души), агенцията по хидромелиорации (84 души), центърът по информация и документация към образователното министерство (50 души), два центъра за изпитване на земеделска продукция (40 души). На държавния бюджет ще спре да тежи и агенцията за борба с градушките с рекордния щат от 823 души, която стана пословична със стотиците дни натрупани отпуски. Тя ще се трансформира в търговско дружество. Годишната икономия от закриването на звената ще е общо 24 млн. лв. - малка сума на фона на търсените 1.5 млрд. лв., ефект от антикризисните мерки на правителството.
Още от статията на „Сега"

„Първите 3 дни болнични ще се плащат наполовина", избира за заглавие на първата си страница „Дневник" договореното между работодателите и кабинета
Първите три дни от болничните ще се плащат изцяло от работодателите, но в 50% от размера на заплатата. От четвъртия нататък Националният осигурителен институт (НОИ) ще плаща по 80% от осигурителния доход за последните 6 месеца.

Това е последното предложение на правителството за промяна в режима на обезщетенията, което вчера бе подкрепено от представителите на работодателите в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), съобщи пред "Дневник" зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков.

В момента първият ден от болничния се плаща от работодателя 100% от заплатата, а от втория ден НОИ покрива 80 на сто от осигурителния доход. Идеята на промяната в Кодекса за социало осигуряване, чийто инициатор е осигурителният институт, е да пресече спекулациите с фалшиви болнични.

За първите три месеца на 2010 г. сумата, платена за болнични, се е увеличила със 17 млн. лв., а ползвалите ги - със 160 000 спрямо същия период на миналата година. Досега се предлагаха два варианта, при които един от дните беше гратисен и за него служителите не трябваше да получават обезщетение.

От синдикатите заявиха, че не приемат и последното предложение, обединило правителство и бизнес. "Заради 5-10%, които злоупотребяват, ще го отнесат всички", каза зам.-председателят на КНСБ Николай Ненков. Според КНСБ проблемът със злоупотребите трябва да се реши със засилване на контрола от страна на работодателите.

По разчети на НОИ бюджетът на държавното осигуряване ще спести 50 млн. лв. до края на годината от това, че няма да покрива втория и третия ден от болничните.
Още от статията на „Дневник"

„Човек на Трактора в пещерата на Али Баба", разкрива от първата си страница „Монитор"
Човек на Алексей Петров-Трактора и обявен за общодържавно издирване престъпник бяха заловени във Велико Търново по време на новата спецакция на МВР под кодовото име "Фалшификатори".

Операцията стартира вчера в ранните сутрешни часове. Служители на ГДБОП атакували апартамент на ул. „Вихрен" №3 в търновския кв. "Акация". В жилището по тъмно бил арестуван криминално проявеният Мирослав Станков. В дома му полицаите открили ментета и заготовки на винетки, бандероли, фалшиви лични документи, неистински български левове. Намерена е и предпечатна подготовка на банкноти от 20 лева.

Колегите, които участват в операцията, попаднаха в пещерата на Али Баба, беше първият коментар на вътрешния министър Цветан Цветанов. Той разказа, че тартор на групата фалшификатори е Мирослав Станков, който от 2008 г. е обявен за издирване за отклонение от пробация. В жилището му са открити 6 негови документа, което означава, че той се е движил с 6 различни самоличности, обясни Цветанов.

Това ни дава основание да смятаме, че групата сериозно е работила за ощетяване на републиканския бюджет, каза Цветанов. Намерена е огромна сума пари, които в момента се броят, и вероятно са от осъществяваната търговска дейност, добави вътрешният министър. При операцията са проверени 11 адреса, а 12 души бяха разпитани за съпричастност към организираната престъпна група, ръководена от Мирослав Станков.

По-късно стана ясно, че сред отведените в полицията е и великотърновският бизнесмен Иван Величков Иванов, за когото се говори, че е близък до Алексей Петров-Трактора. Според информация от страницата на Съюза за стопанска инициатива в интернет Иван Иванов е избран за председател на Регионалната структура на съюза за Велико Търново. Той е посочен и като член на управителния съвет на ССИ, чийто изпълнителен директор е Алексей Петров.

По време на акцията във Велико Търново са били посетени и още няколко адреса в различни части на града Един от тях е на ул. „Оборище" в кв. "Колю Фичето", където е задържан Тихомир И. Мъжът е работил и живял в Испания и притежава испанска лична карта. От дома му е иззет компютър.

Каква е връзката и ролята му в групата на Фалшификаторите обаче, предстои да се изяснява. Посетени са били и адреси на ул. "Деню Чоканов" в кв. "Зона Б" и ул. „Охрид".
Още от статията на „Монитор"

„Moody's: Рейтингът на България може да се вдигне въпреки дефицита", съобщава „Класа"
Рейтинговата агенция Moody's може да повиши кредитния рейтинг на страната в следващите 12-18 месеца независимо от огласената информация неотдавна, че бюджетният дефицит за 2009 г. е доста по-висок от предварителните оценки. Това се посочва в съобщение на агенцията, цитирано от Ройтерс. Последно Moody's повиши перспективата пред оценката на България от стабилна към положителна през януари. Промяната тогава се дължеше в голяма степен на силния фискален резултат на правителството в икономическата криза. В момента рейтингът на страната е Baa3.

Според Moody's е необходима фискална консолидация, която да стабилизира дълговото бреме на правителството и икономиката отново да тръгне по пътя на стабилния растеж. От агенцията припомнят, че наскоро правителството заяви, че бюджетният дефицит у нас през 2009 г. е бил 3,7% от БВП вместо 1,9%. Независимо от тези данни все още е възможно кредитният рейтинг на България да бъде повишен с една степен до Baa2, посочва Кенет Орчард, вицепрезидент в Moody's Sovereign Risk Group. Страните с подобна оценка имат бюджетен дефицит между 5,9% и 4,9% от БВП. По думите му за целта трябва по-високите разходи да са временни, а дупката в хазната да бъде намалена значително през 2011 г.

Според експертите ревизираният дефицит за 2009 г. се е оказал по-нисък от средните стойности за ЕС. От агенцията уточняват, че ревизията на бюджетните данни може да създаде проблем за доверието на инвеститорите към България. "На правителството ще е необходимо време, за да възобнови доверието към бюджетната статистика на страната и към обещанията за спазване на добра фискална дисциплина", коментира Орчард.

Освен това влошаващата се икономическа ситуация в Гърция би могла да се отрази и на българската икономика. Макар че едва 9% от износа са насочени към Гърция, между двете страни има силни икономически връзки посредством банковия сектор и паричните преводи.
Още от статията на „Класа"


"Парола "Адам" за стек "Ева", разкрива „Стандарт" каналите за продажба на цигари без бандерол
- Шефче, Адам дойде ли?
- Да, искаш ли?
- Прибери ми две парчета и ги прати по бай Иван в магазина.

Така стотици българи всеки ден се уреждат със стекове контрабандни цигари, които се продават на половин цена. Заради кризата нашенците минаха на папироси без бандерол, които струват два пъти по-малко. Най-търсените цигари на черно в момента са "Ева". Дамските изделия от тютюн се продават под масата на старата им цена - 3,60 лева. Но срещу парола, а за тази марка папироси тя логично е "Адам", показа проверка на "Стандарт".

Контрабандни цигари се продават на доста места у нас. В столицата например могат да се намерят на пътя преди стоковия базар "Илиянци", на Женския пазар, на кооперативния в "Люлин", до бившия магазин "Деница" в "Младст" и преди стоковата борса на Сточна гара. На тези места цигарите се продават най-често от роми, които се разхождат с пликове, пълни с найлонови торбички. Когато обаче се разминеш с тях, вместо пликчета те прошепват "Ева" - 3,60, "Купър" за 2 лева стека. Ако клиентът прояви интерес, мургавият продавач вади черен плик, в който е поставен стека цигари. Подава го, прибира парите и веднага отива на друга улица.

Освен тях обаче има и друга група търговци, които успешно пласират контрабандните папироси у нас - млади пенсионери. Мъже и жени между 65 и 70 години с големи платнени торби всеки ден обикалят кварталните магазини, кафенете, фризьорски салони и клубове. Служителите на тези места ги познават и не им правят проблем. Те дори ги посочват на клиентите си с думите: "Знаеш ли, че може да ти донесе евтини цигари, поръчваш ги днес и утре ги получаваш". Ако дамата на фризьорския стол прояви интерес, пенсионерката й казва накратко какви марки папироси на какви цени предлага. След това приема поръчката и се разбира с клиента в колко часа на другия ден да ги достави. Поръчката пенсионерката дава на отговорника си. В повечето случаи той е таксиметров шофьор от квартала, който работи с дилърите на цигари. Освен че пренася стоката им, той редовно ги вози и до граничните пунктове, откъдето се взимат контрабандните папироси. На следващия ден в уречения час клиентът минава през фризьорския салон, където стекът цигари вече е доставен.
Още от статията на „Стандарт"

„Как София и Лондон борят кризата - прилики и разлики", анализира в „Сега" Димитър Попов от Института за пазарна икономика
Заседанията на Националния съвет за тристранно сътрудничество по т.нар. антикризисни мерки в България приблизително съвпаднаха по време с обсъждането на бюджета във Великобритания. 23 бизнесмени от едни от най-известните британски компании и крупни работодатели оспориха повишаването на осигурителната тежест, като подписаха протестно писмо, декларирайки, че стоят срещу нещо,"което е ясно и недвусмислено данък върху заетостта". В момента писмото, с което консерваторите настояват за орязване на "административното прахосничество" и замразяване повишението на осигуровките, се подкрепя от повече от 100 изпълнителни директори (сред тях и лични съветници на премиера), осигуряващи работа на над един милион души на острова.

Обединеното кралство също като България е засегнато тежко от кризата. Има и трудно контролируем дефицит в бюджета, като алтернативи за попълването му са увеличение на ДДС, увеличение на осигурителната тежест с 1 процентен пункт от следващата година или съкращения на правителствените харчове. Управляващата партия се спира върху втория вариант "като най-справедлив". Това означава, че всички работодатели заедно с работниците, изкарващи повече от 220 000 на година, ще трябва да заплащат допълнителна сума, за да покрият дупка от 5.6 млрд. паунда.

От друга страна, консерваторите, опирайки се на доклад на правителството, според който администрацията прахосва 11 милиарда годишно, обявиха, че ще набавят парите чрез съкращаване на чиновническата армия и повишаване на ефективността й. В отговор министър-председателят Гордън Браун отбеляза, че изваждането на 6 млрд. паунда извън икономиката (чрез съкращенията) може да застраши възстановяването й.

Интересно е твърдението, че ако се ограничат правителствените харчове, се изваждат пари от икономиката и се застрашава възстановяването и растежът. Държавата предоставя определени важни обществени услуги, но тя в никакъв случай не произвежда икономически блага. За да може да харчи повече, тя трябва да събере повече чрез данъците или под формата на дълг. Огромният британски дълг вече е достигнал ниво, при което само лихвите по него надхвърлят разходите за образование и здравеопазване. Гърция е особено ярък пример как трупането на държавен дълг в прекомерни размери затормозява икономиката.

От друга страна, събирането на данъци за преразпределение влошава положението на успешните предприятия и поставя тяхното съществуване и просперитет под риск. Далеч по-добре е тези средства да бъдат оставени да работят и създават заетост там, откъдето произхождат, отколкото да преминат през цялата слабо ефективна административна машина към неизвестна дестинация. Неслучайно работодателите на острова определят изказванията на премиера като "икономически неграмотни".
Още от статията на „Сега"

„Столицата на кръпките", анализира „Дневник"
 Дупките по улиците са една от "забележителностите" на София. Те са първото нещо, което посреща идващите в столицата. Тази година масовото мнение на шофьорите е, че в града има много повече кратери от друг път.

От общината също забелязаха зейналите ями и от средата на март тече усилено кърпене. Това упражнение се повтаря всяка година по едно и също време и обикновено на едни и същи улици. В последните три години дупките поглъщат средно по 30 млн. лв., но решението е временно, защото общината няма пари за цялостно решаване на проблема - преасфалтиране.

Причината в българската столица да има дупки по улиците, а в хърватската Загреб да няма, е, че пътните настилки си имат срок на годност и тук той отдавна е изтекъл. "В София има улици, които не са ремонтирани от 20-30 години", казва зам.-кметът по транспорта Любомир Христов.

Дългогодишната политика да се изливат пари в пълнене на дупки, а не в цялостни ремонти, допълнително "стимулира" отварянето на нови и нови ями.
Анатомия на ямите
Водата, температурните разлики през зимата и тежките камиони са сред основните врагове на стария асфалт. "Експлоатационният срок на една улица е 15 години, но ако задържа вода, той намалява на 6-7 години", каза Петър Стефанов, ръководител на катедра "Пътища" в Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и заместник-председател на браншовата камара "Пътища".

"Отводнителните системи на пътищата са проблем. Около 60% от годността на настилката зависи от това да не задържа вода, а виждате какво става в София, когато завали", каза и Огнян Павлов от общинското дружество "Софинвест", което контролира изпълнението на текущите ремонти. Според него локви по платната се образуват заради непочистените шахти, а водата попада в пукнатините на асфалта и го руши.

Замръзването на водата през зимата е другата причина за дупките. Климатът в България съкращава живота на асфалта, тъй като температурите често падат под нулата и след това бързо стават положителни.
Още от статията на „Дневник"

„Е.Он даде само 1,65 млн. лева на държавата", информира „Монитор"
Германската компания Е.Он, която е собственик на електроразпределителното предприятие (ЕРП), обслужващо Североизточна България, ще изплати на държавата дивидент от едва 1,65 млн. лв. за 2009 г. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че вчера е било проведено общо събрание на Е.Он. На него е било решено само разпределителната компания под шапката на германското дружество - "Е.Он Мрежи", да разпредели, и то само една четвърт от печалбата си. Така от 20 млн. лв. печалба за 2009 г. са разпределени 5 млн. лв. Срещу 33-те си процента в "Е.Он Мрежи" държавата получава - 1,65 млн. лв.

Трайков обясни, че на представителя на държавата в общото събрание е било възложено да гласува за разпределяне на 80 на сто от печалбата, или 16 млн. лв. Мажоритарният акционер в лицето на Е.Он обаче се е спрял на далеч по-малка сума от 5 млн. лв. Очаква се в следващите седмици да се проведат общите събрания и на другите две ЕРП-та - ЧЕЗ и ЕВН.

Министър Трайков не пожела да назове конкретна сума, която се очаква да получи държавата от трите енергодружества. Той обаче потвърди прогнозата си, че държавата може да разчита на едноцифрена сума в милиони.

На въпрос защо досега държавният представител в ЕРП-тата не е сигнализирал за големите разходи, които ЕРП-та прехвърлят към външни фирми, Трайков коментира, че това, което енергийният регулатор одобрява на дружествата като оперативни разходи, покрива само харчовете за заплати и малко отгоре. "Тоест каквито и да са разходите за външни услуги, те не се отразяват в цената на тока", обясни министърът. Той обаче беше категоричен, че разходите за външни услуги се отразяват индиректно върху печалбата на ЧЕЗ, ЕВН и Е.Он, като я намаляват. Такива са разходите за пиар услуги, по управление на персонала, охрана, ИТ услуги и други.
Още от статията на „Монитор"

„За шест дни превозвачите загубиха 1,7 млрд. долара", обобщава „Класа"
По данни на IATA загубите на авиокомпаниите вече са 1,7 млрд. долара, съобщи шефът на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) Джовани Бисиняни, цитиран от Франс прес. Според него първите три дни от забраната за полети превозвачите са губили по 400 млн. долара на ден. В пиковия момент от отмяната на полетите са били засегнати 1,2 млн. пътници. Повече от пет средни и малки европейски авиокомпании са заплашени от фалит след затварянето на европейското въздушно пространство, предупреди Бисиняни. След неколкодневното затваряне на небето заради пепелта от исландския вулкан Ейяфятлайокутл компаниите вече нямат пари. Бисиняни ще поиска от Европейския съюз да позволи на правителствата на страните членки да изплатят на авиокомпаниите загубите от престоя на самолетите.

По данни на европейската агенция за контрол на въздухоплаването Евроконтрол вчера бяха извършени 75% от планираните полети в Европа (около 21 хиляди). В нормална сряда техният брой би бил 28 хиляди, се съобщава в становище на агенцията.

Преобладаващата част от полетите на летище София вчера се изпълняваха по разписание. Бяха възстановени редовните линии до Лондон - Хийтроу, Гетуик и Лутън, съобщиха от летището. Все пак останаха засегнати направленията Мюнхен, Франкфурт, Париж, Лондон и Дюселдорф. Така някои от полетите на „Луфтханза" не се осъществиха.

"Предвид динамиката в метеорологичната обстановка и усилията на авиационните власти за намаляване на ограниченията върху въздушния трафик над Европа, препоръчваме на пътуващите да проверяват периодично статуса на своя полет на интернет страницата и на телефоните на авиокомпанията превозвач", заявиха от летището.

Въпреки възстановяването на полетите по европейските летища продължава да цари хаос, съобщи ВВС. Към момента служителите по летищата и в авиокомпаниите се опитват да въведат ред и да организират транспорта. От една страна, има много хора с отменени полети от предишни дни, които искат да излетят веднага, от друга пък, хората с билети за настоящи дати също не искат да има забавяне.
Още от статията на „Класа"

„Пълнят куфари с евтини банани" е заглавието на репортажа на „Стандарт" за откриването на магазина на "Карфур" в новия търговски център THE MALL в София
Евтини куфари и банани са хитът в първите дни на откриването на магазина на "Карфур" в новия търговски център THE MALL в София. Почти всички клиенти на магазина си тръгваха с куфар по 9,99 лв. или по 14,99 лв. Търговците дори въведоха ограничение от максимум една пътна чанта на човек, за да стигнат за всички. Бананите също обраха точките с ниските си цени от 85 ст. за кило. Портокалите се предлагаха за 75 ст., а кило домати е 1,99 лв. Луканката също е с цени, които отдавна не сме виждали по магазините. Килограм хубава луканка излиза малко повече от 8 лв. Най-евтините кренвирши пък са по 2,50 лв. килото. Цените ще са валидни до 4 май. Дотогава можете да се възползвате и от опцията да си купите електроуреди на изплащане с нулева лихва. Телевизор с 32-инчов плосък екран се предлага за 599 лв. Разсрочването е за 10 месеца, важи за стоки над 400 лв., а първата вноска се дава на касата в момента на покупката. Магазините за козметика, дрехи и обувки в новооткрития мол на Цариградско шосе също предлагат атрактивни намаления за клиентите си.
Още от статията на „Стандарт"

„ГЕРБ не назначава и не уволнява хора", казва в интервю за „Сега" Димитър Лазаров, депутат от ГЕРБ, член на правната и външната комисия в НС
Г-н Лазаров, премиерът Бойко Борисов каза, че президентското вето на НПК заради въвеждането на резервния адвокат и възможността присъдата и обвинението да почиват на комбинация от тайни доказателства ще бъде разгледано много внимателно и обосновано. Вие обаче го отхвърлихте на последното заседание на правната комисията. Защо?
- В комисията бяха разгледани много внимателно мотивите на президента. След като ги обсъдихме, решихме да отхвърлим ветото и да подкрепим проекта, както е внесен.

Но заседанието на комисията започна с изявление на шефа й Искра Фидосова, че ПГ на ГЕРБ има решение да не подкрепи ветото.
- Това не изключва обсъждането. Преди това ние обсъдихме внимателно мотивите на президента. Не съм съгласен с тази част от мотивите, в която се казва, че резервният защитник нарушавал правото на обвиняемия или подсъдимия да избира свой адвокат и че резервният би могъл да действа без съгласието на клиента. Резервният защитник би могъл да се включи в процеса по искане на съда или прокурора в изключителни случаи, при тежки престъпления и само когато титулярният адвокат не се яви по неуважителни причини. Освен това в НПК има текст, че подсъдимият може по всяко време да се откаже от упълномощения защитник. Или ако позициите им не съвпадат, резервният защитник трябва да си подаде оставката. Т.е. клиентът може да го отзове или да снеме правомощията си от него. В интерес на истината и сега винаги при назначаване на служебен адвокат съдът пита подсъдимия дали е съгласен той да го защитава. И ако по някаква причина не е, той просто не се назначава.

Премиерът загатна обаче за ревизиране на другия оспорен от президента текст, свързан с анонимния свидетел и възможността присъда да се чете на базата на комбинация от показанията му и данни от СРС. Той препоръча текстът да се прецизира, за да са спокойни гражданите, че няма да има незаконно осъдени.
- Гражданите могат да са спокойни, тъй като с този текст малко повече се злоупотребява. Свидетелят с тайна самоличност не е таен за съда. Съдът го разпитва пряко, директно, непосредствено и това е в съответствие с принципите от НПК, че органите на разследването и съдът би трябвало да провеждат действията си непосредствено. И това така се случва - съдът непосредствено разпитва този свидетел, може да му задава всякакви въпроси, за да добие вътрешно впечатление за показанията.

Страните в процеса също имат право да задават въпроси. Вярно, че не е очи в очи, но свидетелят с тайна самоличност е длъжен да отговори. Освен това защитата, обвиняемият и пострадалият също могат да поискат да бъде разпитан свидетел с тайна самоличност. Но тогава ще бъде тайна самоличността по отношение на обвинението. Процедурата е абсолютно същата, но тук никой не говори, че би могло да има нарушаване на някакви права на обвинението, тъй като за него самоличността на този свидетел е тайна. Тогава се обръща редът - разпитът става също от съда, но прокуратурата би задавала въпросите си не директно.

Има ли опасност от дублиране - тайният свидетел да бъде засечен и в СРС, както смята президентът?
- Това са мотиви, в които се изпада в една съвсем теоретична възможност. На практика това не би се случило. Още повече, че за да постанови своя акт, съдът преценява доказателства в съвкупност и по вътрешно убеждение. Искам да отбележа още нещо, понеже винаги се говори, че човек може "да бъде осъден" - съдът не издава само осъдителни присъди. Той издава и оправдателни присъди. Нека си представим тази хипотеза - при СРС и поискан свидетел с тайна самоличност от подсъдимия, на базата на показанията съдът го оправдава. Е, какво сега, да лишим съда от възможността да цени тези показания? Изпадаме в казуистика. На практика много рядко може да се случи да има внесен обвинителен акт и доказателствата за съда да бъдат само СРС и показания на свидетел с тайна самоличност. Обикновено би имало протокол за оглед, приложени някакви книжа или предмети, иззети вещи и др.
Още от интервюто на „Сега"

„Спираме контрабандата на горива и алкохол", казва в интервю за „Монитор" ген. Ваньо Танов, директор на Агенция "Митници"
Г-н Танов, какво показаха проверките на НАП и Агенция "Митници", които трябваше да установят кои са митничарите, живеещи в лукс, неотговарящ на официалните им доходи?
­ За двама от проверените дотук има информация, че доходите им не отговарят на това, което имат като имущество. Писмото, което сме получили от НАП, е предадено на прокуратурата и тя е тази, която ще прецени има ли достатъчно данни да бъде образувано дело.

На какви постове са тези служители?
­ Те са служители на трасе. Но да ви кажа, в Свиленград аз съм освободил 70 души и въпреки това на цялата граница ­ без значение дали говорим за граничар, служител на пътни такси или на митничар, няма един там, който да не е рода. Цял ден си подсвиркват "братовчед", "брат", "баща", всичкото е така, синджир марка. Аз какво трябва да направя, да закрия митницата на Капитан Андреево ли? Сега подготвям нови хора, които трябва да влязат, защото не мога да я закрия тази митница, трябва да влизат и приходи в този бюджет. И аз затова казвам, че ние успяхме да извършим една тежка реформа и за миналата година докарахме приходи с 5% по-малки от тези за 2008 година и, колкото и нескромно да звучи, за мен това е сериозно постижение на този екип, който работи в момента.

Практика обаче е повечето уволнени митничари да бъдат връщани от съда?
­ Аз няма да направя експериментите на Ревизоро (Емил Димитров, бивш директор на митниците ­ б. а). 400 човека, които той е изгонил, съдът ги е върнал обратно. На всеки един служител са платени 10 заплати от джоба на данъкоплатеца. Всички, които са съкратени до момента, минали са 24 дела, няма загубено дело по отношение на държавните служители. Единствените, които са върнати, са върнати от бюрото на труда, защото по Кодекса на труда са с протокол от ТЕЛК и трябва да искаме разрешение от бюрото по труда, за да ги освободим. Около 50 човека не сме успели да освободим. Аз съм сезирал прокуратурата, тъй като по закон не съм страна, не мога да обжалвам решението на бюрото по труда. За мен решенията на телковете в голямата си част са фалшиви и решенията особено в хасковското бюро по труда, където шефът е временно изпълняващ длъжността, не са коректни. Нека прокуратурата да провери той имал ли е достатъчно основания, за да напише писмо и да каже: "Не разрешаваме да освободите този служител." Ако аз не се съобразя с това решение, ще освободя митничаря, той ще се яви в съда, ще спечели делото и ще му платим 10 заплати.

Има атаки и срещу ваши служители?
­ Живеем в демократична държава и законодателството трябва да се прилага еднакво, защото може да минем в партизанщина. Защото идва една партия на власт и изгонва всички, назначени отпреди това. Агенция "Митници" е държавна структура, тя не е на никоя партия, в нея работят експерти. Това, че някой утре може да ме кръсти и да ми сложи прякор, не означава, че затова аз трябва да бъда освободен, ако не се докаже, че съм корумпиран или съм извършил нещо нередно. Ако моите хора извършат ревизия и направят акт за 12 милиона, естествено е, че утре никой няма да ги обича. Тези, които нищо не правят, никой не скача срещу тях. Колкото повече и по-съвестни са проверките, толкова атаката срещу тези служители е по-голяма.
Още от интервюто на „Монитор"

„За проектите по ИСПА ще ни трябват 100 млн. евро от бюджета", казва в интервю за „Класа" Нона Караджова, министър на околната среда и водите
Г-жо Караджова, скоро имахте среща с еврокомисаря по околна среда. Кои остават най-сериозните проблеми пред България в изпълнението на европейските изисквания?
- Инициирах срещата с г-н Поточник, за да обсъдим няколко важни въпроса, свързани със сектора, по които имаме стартирали наказателни процедури. Успяхме да коментираме само темите за софийските отпадъци, и за превишените нива на серен диоксид. Помолих го за подкрепа за удължаване срока на ИСПА. Вероятността да не тръгне процедурата за София от съда на Европейските общности е много малка, но това не означава, че ще ни осъдят. София вече изпрати формуляр за кандидатстване с проекта за управление на отпадъците в Брюксел. Той беше забавен заради негативното отношение при предишното правителство, а един от най-важните въпроси е да се осигури финансово проектът. София трябваше да осигури около 50 млн. евро, а ЕИБ искаше да знае, че държавата е намерила другите 50 млн. евро, тъй като те са част от т.нар. финансов дефицит по договора. Споразумението с банката приключи януари-февруари. МОСВ подготви покана с всички условия за кандидатстване. Сега по правилата на програмата проектът може да започне да се изпълнява, без да е одобрен от ЕК. След като това стане, средствата ще бъдат възстановени.

Ще се удължи ли срокът за проектите по ИСПА и колко ще трябва държавата да отдели за дофинансиране на част от тях?
- По неофициална информация може да бъдат удължени проектите, които са сключени между 2004 и 2006 г. Поисках да се включат и тези, които са подписани с ЕК в края на 2003 г. и са получени у нас в началото на 2004 г., както и удължаване на проекта за сероочистващите инсталации на ТЕЦ „Марица-изток 2". Договорът се бави по независещи от България причини. Ще се наложи допълнително да съфинансираме тези проекти, които бяха сключени по процедура на пряко договаряне. Става въпрос за 100 млн. евро. Национално съфинансиране ще е необходимо за тези проекти, които ще продължат да се изпълняват след крайния срок за допустимост на разходите по програма ИСПА, който е все още краят на 2010 г. Правим всичко възможно да ускорим строителството. Вече поне седем обекта са въведени в експлоатация. Има още 15-20 проекта, които са изключително рискови и ще трябва да се изплащат и след 2010 г.

Темата за ТЕЦ „Марица-изток 2" по ИСПА ще свържа с наказателната процедура от 2008 г. за превишаване нивата на серни окиси в Перник, Гълъбово и Димитровград. В края на август затворихме първите четири блока на ТЕЦ „Република" и оттогава няма превишение на нормите. В Гълъбово и Димитровград следим спазването на екоразрешителните. Основните два източника на замърсяване са ТЕЦ „Брикел" и ТЕЦ „Марица-изток 2".

ТЕЦ „Брикел" е от инсталациите, които имат разрешение да работят до 20 000 часа след присъединяване на България към ЕС. До края на април те ще бъдат изчерпани и той ще бъде затворен. Независимо че имаме спряно плащане от ЕК до изясняване на случая от ОЛАФ, ТЕЦ „Марица-изток 2" ще поеме разплащанията със строителите, за да не спира изпълнението. Надявам се, когато се разглежда тази наказателна процедура, да има смекчаващи вината обстоятелства.

Общините от много време чакат преразглеждането на проектите по „Околна среда". Кога реално ще се раздвижи програмата?
- Както инвестиционните, така и проектите за техническа помощ, които отговарят изцяло на изискванията, продължават да се изпълняват със същия ритъм. Прекратихме тези, при които общините нямаха избрани изпълнители или сключени договори и не отговаряха на изискванията. Част от тях, които търпят подобрение, се преработиха и в момента сме сключили договори. Пред финализиране сме на подписването на анекси към договорите за безвъзмездна помощ, така че техните проекти по техническа помощ да отговарят на изискванията на програмата, а не да се получи продукт, който няма приложение.
Още от интервюто на „Класа"

„Трудно ще изплуваме без скок на ДДС", казва в интервю за „Стандарт" Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър
Господин Нейков, как гледате на лансираната идея работникът да не получава пари за първия ден от болничния си, а едва вторият и третият частично да се поемат от работодателя?
- Разбира се, че не звучи много привлекателно, след като досега си получавал обезщетението си, сега вече да не го получаваш. Но в условията на криза всеки трябва да поеме част от тежестта върху себе си. От тази гледна точка мисля, че финансовата стабилизация на НОИ е също толкова важна за всеки работник цел, както и увеличаването на доходите му. Затова смятам, че приемането на тази мярка е правилен ход.

Колко в крайна сметка би спечелил НОИ и не е ли вярно, че институтът се точи повече с дългите болнични?
- Конкретните разчети е добре да бъдат направени в НОИ, другото са гадания. Но самият факт, че в момента, в който заради кризата скочи безработицата, скочиха и болничните, сам по себе си говори, че нещо не е в ред. От тази гледна точка всяка мярка, която ще намали този некоректен подход, е добре дошла. Идеята не е да бъдат санкционирани хората, които ползват болнични, защото наистина са болни. Но една значителна част от болничните са така наречените кратки отпуски от три до пет дни и целта е именно при тях да се постигне редукция. Тези, които истински имат нужда от болнични, да си ги ползват. А тези, които искат да решат някакъв свой проблем, разбира се, пак биха могли да го направят, но да си поемат част от разходите. Трябва да мине и малко време, за да се види какъв ще бъде ефектът, но при всички положения той ще е положителен за финансовата стабилност на солидарния фонд.

Има опасност при този подход много хора да ходят болни на работа и в крайна сметка да разболеят околните.
- Не знам защо се слага такъв знак на равенство - щом някой ще ти плаща всичките болнични, значи стоиш вкъщи. А щом един ден няма да получиш възнаграждение, ходиш болен на работа. Това не е точната ситуация. Според мен този човек, който наистина е болен и има нужда от почивката, така или иначе ще си остане вкъщи. Още повече че, ако сравним практиките на останалите страни - членки на Европейския съюз, подобно нещо се прилага в 18 други страни. Не смятам, че те са по-болни от българската нация заради това, че, да речем, работникът или служителят не получават нещо три дни. Или както във Финландия - девет дни.

Какъв би бил ефектът от мярката, която предлагат синдикатите, десет дни от текущия отпуск да могат да се прехвърлят за следващата година?
- Хубаво е, когато възникне един проблем, да анализираме всички възможности, които съществуват в момента. И ако те не ни вършат работа, тогава да търсим нови решения. Въпросът с неползваните платени годишни отпуски не е толкова гигантски, както се опитват да го представят синдикатите. Те твърдят, че става въпрос за един милиард работни дни. Това е абсурд. В България има три милиона работещи и да приемем, че средно всеки от тях има 20 работни дни платен годишен отпуск, това означава, че за една година общо броят на всички дни за отпуск е 60 милиона. Дори да се окаже, че никой не е почивал в България пет години и не е имало кьорав отпускар за този период, пак ще излязат 300 милиона дни. Така че, първо, това не е чак толкова драстичен проблем. Второ, проблемът стои по различен начин за бюджетната сфера и за реалния сектор. Според мен в момента чепикът ни стяга в бюджетния сектор и оттам идва като че ли инициативата да търсим ново решение. Но нека преди да го търсим, да видим какво можем да направим в момента и къде е проблемът. Българското трудово право в това отношение е едно от най-гъвкавите в ЕС. Всеки работник е длъжен по Кодекса на труда да си ползва отпуска за годината най-много на два пъти. Ако работодателят не му разреши, кодексът му дава право в следващата година да излезе без съгласието му. 14 дни преди това трябва само да го информира. Но ако има задържани отпуски в значителен размер, за това най-виновен е работодателят. Не е вярна тезата, която защитават някои работодатели: "Той работникът не иска да излезе в отпуск, какво да го правя".
Още от интервюто на „Стандарт"

„България може да стане център за производство и износ на слънчева енергия", казва в интервю за „Дневник" Жул Кортенхорст, изпълнителен директор на Европейската климатична фондация
Могат ли европейските страни да променят енергетиката си така, че да са по-независими, по-екологични и по-конкурентоспособни? Жул Коренхорст смята, че да. Потърсихме изпълнителния директор на влиятелната Европейската климатична фондация за повече информация по темата при представянето в средата на април на проекта на фондацията "Пътна карта 2050", който анализира начините, чрез които Евросъюзът може да намали въглеродните си емисии с 80% в следващите 40 години. Кортенхорст е започнал кариерата си като консултант в престижния изследователски институт Мackinsey and Company. Той е работил в британско-холандския петролен гигант "Роял Дъч/Шел", включително и като управляващ директор на подразделението за България.
Какво ви стимулира да подготвите този проект и защо му сложихте такъв дълъг краен срок - до 2050 г.?
- Преди няколко месеца проведохме срещи с хора в Европейската комисия, които гледаха към следващия мандат на институцията и обмисляха приноса й към по-привлекателен сценарий за бъдещето. Те ни помолиха да помислим как може да изглежда това бъдеще.

А защо избрахме 2050 г. за срок на нашия анализ? В енергийния сектор времевите хоризонти за инвестициите са много дълги. Малко са нещата, които могат да се направят за десетилетие или две, при големите инвестиции се гледат ползите в следващите 30 - 40 години.
Затова решихме, че е важно да се мисли в дългосрочна перспектива. Но решенията е важно да започнат да се обмислят още сега, важно е да има политически условия за тях и затова очакваме конкретни действия от новата Европейска комисия.

Какво по-точно очаквате комисията да предложи на страните членки в енергийната област?
- Комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер каза, че ще разгледа подробно нашите предложения и ще помисли как да ги използва в политическите си предложения. Нашите анализи са с отворен код и всеки може да ги разгледа. Очакваме, че повечето ни изводи ще издържат на проверката и ще бъдат подкрепени от Еврокомисията.

Не се ли опасявате, че подобни амбициозни и скъпи предложения ще бъдат посрещнати скептично от страните членки?
- Ако предлагахме рецепта, която да препоръчва да харчим повече пари за електричество или драматично да променим начина си на живот, или пък ако предложенията ни бяха спорни от технологична гледна точка - тогава отговорът би бил, че няма апетит за подобни идеи.

Но в действителност стратегията ни съдържа изводи, които са интересни за политиците. Показваме, че амбициозните цели за преминаване към нисковъглеродна икономика са технологично изпълними, достъпни на нормална цена и ще помогнат да намалим енергийната си зависимост от Русия. Почти всяка страна членка може да намери нещо интересно в доклада ни.

Какво би било интересно за България?
- Добре си спомням от чудесния период, в който живях в България, че това е слънчева страна. Една от перспективите пред България е да се развива като център за производство на слънчева енергия. Също така страната може да има важно място в енергийните връзки в Европа, но и в тези с по-южни страни, например Турция. Може да се помисли за енергийни връзки на Турция с Европа през България, например за пренос на енергия от слънце от този регион. Така че мисля, че за България има доста възможности.
Още от интервюто на „Дневник"