Главните инвестиционни цели на фондовете са Русия, Полша, Чехия и Унгария. Но също и Турция - доскоро невероятен кандидат за ЕС - е представена в много фондове.
Макар Русия в по-голямата си част да лежи извън Европа, именно тя е акцентът в повечето акционерни фондове за Източна Европа. Причината е, че според повечето фондови мениджъри Русия със сериозна преднина е най-големия и също най-ликвидния пазар: руските акции се търгуват оптимистично. Големите обеми не позволяват курсовете да се колебаят нагоре или надолу.
Сред най-важните активи в много Източноевропейски фондове са акциите на концерна Газпром. Той се счита за най-голямото газово предприятие в света. В момента пазарната му капитализация е близо €77 млрд. Петролният гигант Лукойл и руската Сбербанк са следващите. Почти непознатата във ФРГ Сбербанк по пазарна капитализация има същата стойност както и Deutsche Bank.
Причината за темповете на ръста в Русия е изключителното покачване на цените на петрола. Фондовите мениджъри считат, че руската икономика и свързания с нея курс на акциите на руските предприятия ще продължи да се покачва.
Дори и цената на петрола да спадне, фондовите мениджъри считат, че в Русия ще останат достатъчно пари - страната може да ги инвестира в други проекти: стоманена индустрия, строителството, а вече също и във финансовия сектор. Големите печалби на държавата се дължат на дяловите й участия в почти всички ключови сектори. Правителството има почти мнозинство и в Газпром (38,37%).
За разлика от Русия, Турция сега е най-евтиния, но също така и най-волатилния пазар, курсовете там са неспокойни. Въпреки това турските фирми са сериозно представени в източноевропейските фондове. Но финансовите инвеститори трябва да имат добър усет, за да не загубят. Сам по себе си е турският холдинг Sabanci, който има дялови участия в други предприятия. Сред тях са една банка, един супермаркет и производител на ленти.
Турският холдинг е представен във фонда Райфайзен - Източна Европа, който е на пазара от 1994 и съответно е най-старият. Доброто развитие в Източна Европа може да се докаже: за изминалите пет години активите във фонда са се увеличавали средно с 29,8 % годишно. Вероятно най-добрият фонд, MLIIF Emerging Europe, регистрира дори повече: 31% годишно.
И въпреки това: акционерните фондове от Източна Европа са рисковано вложение на пари. Инвеститорите трябва да ги включват само като добавка към портфолиото си. Базата следва да бъде от широко разпространените акционерни фондове на Европа и света. Добре представящите се фондове от тези групи, както и акционерните фондове от Източна Европа, инвеститорите могат да откриват всеки месец актуализирани във фондовите анализи.