„Към газова независимост" е заглавието на първа страница на „Капитал Daily"
Все по-скъп газ заради липса на алтернативи - в такава реалност трябва да оцеляват и индустриалните предприятия, и битовите потребители. Истинска надежда идва от конкурса за местния добив. Тази седмица в министерството на икономиката и енергетиката приключи приемът на документи за търсене на газ в един от най-обещаващите участъци в българската зона в Черно море. И тук има приятна изненада - за пръв път от месеци към български проект има интерес от световни гиганти от рода на ExxonMobil и Total.
Присъствието на световни петролни компании, които са тук да проучват находища, може да се окаже решаващо в преговорите с доставчици като "Газпром" и като цяло за енергийния баланс на страната. И за по-достъпни цени. Което не отменя другите нужни алтернативи: газови връзки със съседните страни, пазарна либерализация и енергийна ефективност.
Конкурсът е интересен, защото очакванията са големи. Участъкът започва на над 100 км от Бургас навътре в морето, площта му е над 14 000 кв. км. На север от блока в непосредствена близост е румънското находище "Нептун". Преди няколко месеца изследванията на австрийската OMV показаха, че там може да има до 84 млрд. кубични метра газ. Това накара експертите да смятат, че е много вероятно българското находище също да се окаже с добри показатели.
Истински инвеститори
Американският петролен гигант ExxonMobil, френската Total и британската Melrose са подали оферти в икономическото министерство за разрешение за проучване за нефт и газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух", съобщиха за "Капитал Daily" източници от институцията. За интереса на американската фирма към добива в български води съобщи преди няколко месеца посланикът на САЩ в София Джеймс Уорлик. По думите му представители на фирмата са били в България миналата година, за да се запознаят с геоложка информация за потенциалните находища. ExxonMobil е шестата в света публична компания по големина на пазарната капитализация, показва класация на Forbes.
Според по-ранна информация в медиите към конкурса са проявили интерес и OMV, испанската Repsol и британско-холандската Shell. По информация на "Капитал Daily" OMV и Repsol не са подали документи, а са се обединили в консорциум с Total, която според класацията на Forbes е 15-а в света по пазарна стойност. Идеята на неформалното обединение е да подобри шансовете си срещу американския конкурент. OMV вече има опит с проучвания в България, тъй като преди години е търсила газ в Черно море.
Третият кандидат - Melrose Resources, вече добива газ от българското находище "Галата", също в Черно море. Става дума за около 300 - 400 млн. куб. метра газ годишно, които покриват около 10 на сто от вътрешното потребление на това гориво в страната.
Още от статията на „Капитал Daily"
„ГЕРБ бойкотира Борисов и Плевнелиев за съдебната власт", обобщава от първата си страница „Сега"
Гласуването в парламента на първото вето на президента Росен Плевнелиев - върху поправките в Закона за съдебната власт, се превърна в пълен фарс. Мнозинството от ГЕРБ профанизира позицията на държавния глава, а и на премиера Бойко Борисов, като 90 депутати гласуваха "въздържал се". Ветото бе прието с абсурден резултат - 8 гласа "за" и 6 "против". От гласувалите срещу ветото трима са гербаджии.
До безпрецедентната проява на непокорност на парламентарната група на ГЕРБ се стигна, след като Борисов публично нареди на президента да върне закона, който дава автоматично кариерни бонуси на членовете на Висшия съдебен съвет. Депутатът Искра Фидосова обясни вота "въздържал се" като невъзможност на ГЕРБ първо да приеме закона, а после да се съгласи с ветото върху него. Критичното отношение на част от депутатите от ГЕРБ към ветото прозвуча и по време на 3-часовите дебати. Юлияна Колева припомни, че върнатият текст на практика е бил предложен от правителството. Депутатите от ГЕРБ само са добавили идеята т.нар. кариерен бонус да важи и за този ВСС, тъй като според тях това е по-принципно.
Макар че Бойко Борисов се обяви категорично срещу кариерните бонуси на членовете на ВСС, депутатите му вчера ясно показаха, че не са се отказали от идеята си да ги гарантират по друг начин. Обмислят се няколко варианта. Едната възможност е самият ВСС да решава кои от членовете му да растат в йерархията. Тя бе лансирана от председателя на правната комисия Искра Фидосова с условието, че "това трябва да става при ясни критерии". Другата възможност, от която няма да бъде отстъпено, е да се гарантира поне връщането на членовете на ВСС в съдебната система на същата степен, която са заемали преди влизането им в съвета. Фидосова обеща също, че управляващата партия няма намерение да окупира цялата парламентарната квота от 11 души в новия ВСС. В началото на другата седмица правната комисия ще излезе с конкретни предложения.
Още от статията на „Сега"
"Бербо рита за Тигрите", четем от първата страница на „Стандарт"
Напук на слуховете за трансфери в европейски грандове Митко Бербатов може да облече днес екипа на селски тим. Голмайсторът е поканен от Бойко Борисов да подсили "Витоша" (Бистрица) за мача с шампиона "Лудогорец". За шоуто на стадиона в Разград заминават като агитка половината министри. В момента Бербо отмаря на родното море. "Ако щерка му Деа го остави на мира, може и да дойде", обясниха близки до звездата от "Манчестър Юнайтед". За "Тигрите" на Бойко обаче ще играят трима национали - Ивелин Попов, Станислав Манолев и Иван Бандаловски, както и звездата на ЦСКА Жуниор Мораес. Последните двама имат специално разрешение от Стойчо Младенов. За "Лудогорец" на терена ще се появи собственикът Кирил Домусчиев, който тренира усилено близо седмица.
Още от статията на „Стандарт"
„Стягаме куфарите за Куба и Бразилия", информира от първата си страница „Монитор"
Все повече българи стягат куфарите за работа в Куба, Доминиканската република и Бразилия, след като икономическата криза удари пазара на труда в Гърция, Италия и Испания, а политическата - този в Либия, Сирия и Египет. Това показа проверка на „Монитор" сред фирмите, предлагащи работа в чужбина. Специалистите по човешки ресурси вече търсят контакти с техни колеги зад Океана, за да могат да предложат оферти на сънародниците ни, които не искат да се приберат в България.
В южноамериканските държави нашенците предимно берат портокали, режат захарна тръстика или мъкнат тухли по строежите на поликлиники, болници или училища. Последните години много българки успяват да се уредят с работа в големи хотелски комплекси като камериерки или сервитьорки. След като научат езика и ако покажат усърдие, те бързо могат да се изкачат и до по-отговорни постове. В тези държави се търсят и много лекари и медицински сестри поради лошото здравеопазване и честите епидемии.
През последните години Куба е не само туристическа дестинации за по-заможните хора, но и интересен пазар на труда за онези, които са изгубили работата си в Гърция или Испания, а не искат да се прибират у нас. Гастарбайтерите обикновено получават подслон в стаи от казармен тип храна и транспорт до работното място.
Индексът за човешко развитие в Куба е по-голям от този на България, а страната е на 14-о място по най-ниска безработица в света - само двама на сто души безделничат. Работните заплати са в рамките на 20-50 долара, но цените там са почти символични. Най-добри са печалбите в туристическия бизнес.
Още от статията на „Монитор"
„Хайки в болниците!" е водещото заглавие на „Труд"
Здравната каса влезе в болниците и от началото на месеца върви общодържавна проверка. Над 100 инспектори, разпръснати в различни райони на страната, се опитват на принципа на внезапната ревизия, да хванат липсващи пациенти, които уж трябва да са на легло, неизрядна документация и надписани диагнози.
"Тъй като не можем да започнем проверката, без да вземем представители от районната здравна каса, изтича информация за стартиращите проверки в областта", заяви пред "Труд" д-р Пламен Цеков, управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). И продължи: "Но даже тази преднина не помага да се отстранят доста от допуснатите нарушения."
Сред най-фрапантните случаи, който са с трагикомичен оттенък, е проверка в хасковска болница. "Контрольорите открили, че на титулната страница от пациентските досиета на няколко болни били записани само имената, без да са нанесени анамнезата, статусът, направените изследвания", разказа д-р Цеков. Хората му хванали нарушението и накарали персонала да снима неизрядните документи на ксерокс. Когато обаче сестрите ги върнали обратно, те... вече били изрядно попълнени.
"Разбира се, ние не сме жандармерия, та да реагираме по друг начин, освен да предложим на регионалната каса да не заплати за тези случаи", добави д-р Цеков.
Първите проверки, които приключиха, са в областите Видин, Монтана и Враца. Там са инспектирани 11 лечебни заведения. В Монтана например трима пациенти не са били открити в болницата, когато контрольорите са броили легла и болни. Най-много са нарушенията при воденето на документацията - липса на подписи, анамнези, обективно състояние, предоперативни епикризи, показва справка, изготвена от НЗОК по молба на "Труд".
Още от статията на „Труд"
"България събира и харчи най-малко пари от страните в ЕС", пише на първата си страница „Класа"
Поредно проучване на Евростат показа, че България отново е с най-ниска стойност на приходите, събирани от правителството на глава от населението, в размер на 1708 евро. По разходи, които извършва държавата на човек, също сме на дъното сред европейските партньори - едва 1816 евро. Това е почти седем пъти по-малко от средното в Европа - 12 327 евро, и седемнадесет пъти под отличника Люксембург с 34 718 евро правителствени разходи на глава от населението.
Прави впечатление, че разходите като процент от БВП при нас са 35,2%, но преди България се нарежда една от държавите с най-висок стандарт в Европа - Швейцария с 34,2%. Най-високи през 2011 г. са били държавните харчове в Дания - там повече от половината БВП отива за тях (57,9% ), Франция (55,9%) и Финландия (54,0%).
В абсолютна стойност общите разходи намаляват както в ЕС, така и в страните от еврозоната спрямо 2010 г., което е свидетелство за наложената по-стриктна финансова дисциплина За миналата година държавите са похарчили общо 6,650 трлн. евро, което е 49,4% от произведеното. Като дял от БВП правителствените разноски са се увеличили рязко през 2007-2009 г. - от 45,6% на 51,1%, след което плавно започват да намаляват.
По отношение на приходите държавите в ЕС средно са събирали по 11 200 евро при 1708 евро у нас. Лидери са Норвегия с 40 906 евро, следвана от Люксембург с 34 230 евро, Дания (24 113) и Швеция (21 074). Именно тези страни с изключение на Люксембург са лидери и по дял на приходите като процент от БВП. В тях той е над 50%. За града държава високите постъпления на глава от населението се дължат по-скоро на доброто ниво на произведена продукция, а не толкова на размера на държавния сектор. По този показател България е с най-ниска стойност - едва 35% от БВП са приходите в държавата.
Още от статията на „Класа"
"До 4000 лева заплата на чиновник" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Максималната заплата на чиновника ще може да стига до 4000 лв., реши правителството. Това е с 500 лв. повече спрямо нивата, които бяха подложени на обществено обсъждане от вицепремиера Симеон Дянков.
Най-високата заплата ще е за поста главен секретар на Министерския съвет, но с по 500 лв. се увеличават всички останали максимални заплати. Така примерно най-ниските заплати за директор в администрацията ще са в нивата 500-1900 лв., а най-високите - 1000-3000 лв. Стартовата заплата на експерт пък ще е 1300 лв.
Увеличението на максималните нива на заплатите е направено, за да може в тях да се вместят и експертите от еврозвената, които имат право на двойна заплата в момента.
Още от статията на „24 часа"
"Сбогом на вечните хотелски звезди", прогнозира „Капитал Daily"
Нови режими и регистрации, въвеждане на електронни документи, създаване на туристически райони. Това са последните промени в проекта на закона за туризма, който започна да се пише още в началото на мандата на това правителство и бе одобрен на заседание на Министерския съвет вчера.
В случай че парламентът одобри предлаганите промени, на категоризация ще подлежат нови групи туристически обекти, ще се въведат лицензи и за туроператори, работещи в интернет, както и за професии, свързани със сектора. Предвижда се и разделението на страната на туристически райони, които ще се управляват от местни организации.
Законопроектът е обсъждан няколко пъти с браншовите сдружения, като повечето от предложенията в него са дошли именно от бизнеса.
Хотелите ще кандидатстват за звезди на всеки пет години
Според проектозакона, с който "Капитал Daily" разполага, ще бъдат въведени няколко нови режима за различните подсектори в туризма, както ще има и промени по други. Така например безсрочната в момента категоризация на хотелите ще трябва да бъде подновявана на всеки пет години. Мотивите за тази промяна са, че това ще накара фирмите в сектора да поддържат високо качество. Звезди вече ще получават и апартхотелите, апартаментите за гости и хостелите, които досега не бяха лицензирани.
С новия проект се преразпределят и задълженията по категоризацията. Всички хотели над 3 звезди, апартхотелите, вилните и туристическите селища, както и хижите ще получават категоризацията си от икономическото министерство. Кметовете в общините пък ще категоризират хотелите с 1 и 2 звезди, както и всички хостели, семейни хотели, мотели, пансиони, почивни станции, стаи и апартаменти за гости и др. Към местните администрации преминава още категоризацията на къмпингите и заведенията от 1 до 3 звезди.
Новият проектозакон предвижда още и сертифициране на хотелите и другите обекти от СПА сектора. Документите за тях ще бъдат издавани от икономическото министерство, като конкретните критерии ще бъдат разписани допълнително в подзаконовата уредба. Законопроектът въвежда и забрана за използването на наименованията СПА, уелнес и др. подобни, включително и в реклами, за обекти, които не са получили сертификат.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Данъчните се похвалиха с преизпълнен план за приходите", информира „Сега"
Планът за първите пет месеца е изпълнен над 105%, а приходите са с 93.5 млн. лв. над разчета, съобщиха вчера от Националната агенция по приходите (НАП). До края на май столичната НАП е събрала със 168 млн. лв. повече данъци и осигуровки в сравнение със същия период на м.г.
Само от данъци в хазната са влезли 1.2 млрд. лв., което е с 48 млн. лв. отгоре спрямо 2011 г. Ръст има и при събрания ДДС, който за първите пет месеца отбелязва повишение от 9.7 млн. лв. до 616.7 млн. лева. Увеличение има и при постъпленията от корпоративни данъци, доходи на физически лица, осигурителни вноски и др.
По сметката на държавното обществено осигуряване са постъпили 351 млн. лв., което е с 22 млн. лв. повече от м.г. Постъпленията от здравни вноски също са се увеличили и към края на петия месец са достигнали 164 млн. лв. Очакванията са до края на годината НАП София да събере 100.5% от планираните приходи от осигурителни вноски.
Още от статията на „Сега"
"Правят климатици за "Бентли" край Пловдив", съобщава „Стандарт"
Голям чужд инвеститор се оглежда за терен в Пловдив и региона, съобщиха от общината под тепетата. Става дума за германската фирма "Хела", която е най-голямата в Европа и трета в света в своята сфера. Тя произвежда климатици за най-луксозните автомобили от рода на "Бентли" и "Ламборгини". Но обслужва и някои фирми за производство на коли от по-нисък клас. Инвеститорите търсят около 70 декара земя, за да изградят ново предприятие. Вторият етап на инвестицията предвижда разкриване на 400 работни места.
По думите на кмета Иван Тотев лично министърът на икономиката Делян Добрев насочил инвеститора към града под тепетата. От своя страна от компанията също се били спрели на този регион, тъй като там има цехове на много германски компании.
Още от статията на „Стандарт"
"Кредитори предупреждават за запор на имущество в ОЦК-Кърджали", пише „Класа"
Представители на една от основните банки-кредитори на Оловно-цинковия комплекс в Кърджали - Първа инвестиционна банка, са разлепили във вторник в завода описи на имущество, заложено срещу кредит от около 60 млн. лева, съобщи председателят на КНСБ Бельо Стайков за klassa.bg. Срещу тази сума е заложено ново оборудване за електролитния цех на цинковото производство, както и парогазовата централа. Оборудването, което е произведено от испанската фирма "Аустриана", не е в комплекса в Кърджали, а се държи на територията на "Кремиковци", уточни още Стайков.
Представителите на банката не са отговорили на никакви въпроси на работещите там, само са пояснили, че описите на имущество са предупредителни.
Общата сума на задълженията на завода е 320 млн. лева, а активите - близо 270 млн. лева, но собственикът на комплекса Валентин Захариев оспорва и двете суми. Той дължи на работниците 1,7 млн. лева за неразплатени заплати от февруари досега плюс още около 100 хил. лева на съкратените през 2011 година работници от оловното производство, уточни Стайков.
Изобщо не сме наясно какво става с преговорите с полския консорциум "Силезия", Захариев не е идвал тук отдавна, казаха още от синдикатите. Преди дни стана ясно, че българската компания "Химимпорт" и групата около руската "Уралмаш" официално са се оттеглили от преговорите.
Засега няма никаква яснота какво ще е бъдещето на завода, затова в четвъртък металурзите започват нови протести. От 9 часа сутринта те ще проведат протестна акция на кръстовището на бул. „България" и ул. „Булаир" - възлово кръстовище, блокиращо пътя за Хасково. Протестът ще се проведе и на 22 юни на същото място. Същия ден работещите в цеховете с непрекъсваем производствен процес (цинково производство, пържилен цех, подстанция) ще преустановят изпълнението на трудовите си задължения, което е предпоставка за екологична катастрофа.
Още от статията на „Класа"
"Милионерите по света достигнаха 11 милиона", информира „Монитор"
В света през 2011 година е имало 11 млн. души със състояние, надхвърлящо 1 милион долара. През миналата година обаче имането на богаташите е намаляло за първи път след началото на кризата през 2008 г. Това сочат резултатите от проучване, публикувано снощи от френската консултантска група Capgemini и Royal Bank of Canada, цитирано от БТА.
В категорията милионери в долари влизат заможните хора, притежаващи най-малко 1 млн. долара, без основното им жилище, колекционираните предмети и трайните стоки за потребление.
След силното нарастване на броя на заможните жители на планетата с 8,3% през 2010 г. увеличението им през миналата година е забавило темп, достигайки 0,8 на сто.
Общото им състояние от 42 трлн. долара е намаляло с 1,7% за първи път от финансовата криза през 2008 г., когато се бе свило с 19,5 на сто.
През 2010 година милионерите по света увеличиха парите си с 9,7 на сто, припомнят авторите на изданието.
"След почти нормален период през 2010 г. нестабилността през миналата година е достигнала пик през ноември заради опасенията от потенциално разпространение на дълговата криза в еврозоната и в някои големи икономики", отбелязват от Capgemini в съобщение до медиите.
Най-предпочитаните убежища за състоянията на милионерите в света през 2011 г. са били паричните инвестиции и купуването на облигации. За първи път Азиатско-Тихоокеанският район излиза на челно място по брой на милионерите - 3,37 милиона души, изпреварвайки Северна Америка с 3,35 млн. богаташи. Най-голям скок на броя на заможните хора анализаторите отчитат в Латинска Америка - 5,4%, и Африка с нарастване от 3,9 на сто.
Още от статията на „Монитор"
"Целият "Петрол" за Илюмжинов", съобщава „Труд"
До броени дни "Петрол холдинг" ще стане 100% собственост на руския бизнесмен Кирсан Илюмжинов, съобщи вестник "Комерсант".
Изданието цитира самия Илюмжинов, който е бивш президент на Република Калмикия, председател на Международната федерация по шах и член на партията на Путин "Единна Русия".
В сряда стана ясно, че шефът на шаха е купил 52,5% от "Петрол холдинг" чрез регистрираното в швейцария дружество Credit Mediterranee . Това са дяловете на Денис Ершов и Александър Мелник.
Илюмжинов е предложил да изкупи и останалите 47,5% от Митко Събев. Стойността на сделката така и не беше обявена. Според руски анализатори, цитирани от "Комерсант", групата "Петрол" има активи за 1 млрд. долара.
Пред "Комерсант" Илюмжинов е обяснил, че е в приятелски отношения с България от 1993 г., организирал е срещи по шах и е получавал много предложения да инвестира в страната.
Руснакът е определил придобиването на "Петрол холдинг" като "изгодна сделка, защото компанията има монополна позиция на българския петролен пазар". Кирсан Илюмжинов е допълнил, че купеното от него дружество контролира 80% от петролните бази в България и множество бензиностанции, също така изброява и още скъпи активи.
Още от статията на „Труд"
"Московски в Турция, приема 12 спални вагона", съобщава „24 часа"
Първите 12 нови спални вагона са вече произведени и днес министърът на транспорта Ивайло Московски ще ги приеме в завода на Turkish Wagon Company - TUVASAS, в Турция. По договор турската фирма трябва да предостави общо 30 спални вагона на българските железници.
12-те вагона ще пристигнат в края на следващата седмица в България и предстои сертифицирането им. То отнема от 1 до 4 месеца. В най-добрия случай те могат да бъдат пуснати в движение в средата на август или началото на септември.
Още от статията на „24 часа"