Кафетарията Starbucks, която работеше в Забранения град в Пекин, бе принудена да затвори след вълна протести, съобщи BBC.

Кампания в Интернет протестираше, че заведението за кафе тъпче китайската култура; събрани бяха над 500,000 подписа.

Китайските власти казаха на Starbucks, че заведението може да остане отворено, но там ще трябва да се продават и други марки, това отказа американците.

Забраненият град е построен през 1420 година и е бил дом а 24 императора до края на империята през 1911. Сега е посещаван от девет милиона туристи годишно. Обявен е от ЮНЕСКО за световно наследство.

Сиатълските Starbucks са казали, че китайското решение било „много характерно" и са уважили мотивите на сайта.

Вицепрезидентът на Starbucks за Голям Китай е казал: „Имаше няколко избора, единият от тях бе да продължим, но това нямаше вече да носи името Starbucks".  

„Накрая решиме, че нашият обичай по света не е да имаме търговски обекти под някакво друго име, така че избрахме да напуснем".

Starbucks имат близо 200 заведения в Китай. Те отвориха магазина си в Забранения град преди седем години, а преди две години трябваше да махнат знака на марката си заради културна чувствителност.

Но магазинът продължи да бъде източник на недоволство.

Лицето, водило кампанията против Starbucks е Руи Ченжанг от държавната китайска телевизия. Той е казал, че присъствието на кафетарията „нарушава тържествеността на Забранения Град и тъпче китайската култура".

Дворецът сега е в реставрация, която включва и заглушаване на комерсиалния аспект. Броят на магазините вече е намален наполовина.