„Крадени ракети до магистралата", четем от първата страница на „Стандарт"
103 ракетни снаряда бяха заловени в микробус край Сливен. Най-вероятно те са изнесени от авиобазата "Безмер", а опасната пратка е била превозвана от двама мъже. "Акцията е проведена от полицията, започнали сме незабавни разпити", съобщи пред "Стандарт" военният прокурор полковник Христо Тинев.
Бусът е спипан на пътя Ямбол - Сливен, съвсем близо до новопостроения участък от магистрала "Тракия". Колата била пълна с 30-милиметрови неуправляеми ракетни снаряди (НУРС), за които бил представен фалшив протокол. Те се използват от самолети и хеликоптери и са изключително мощно оръжие. Миниракетите могат да унищожат с лекота танкове и бронетранспортьори. Заловените НУРС-ове най-вероятно са изнесени от "Безмер" с участието на вътрешни хора. Подозренията са, че те може да са били предназначени за Сирия.
Още от статията на „Стандарт"
„Убийството на слънчевите покриви" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Ако сте се надявали, че в скоро време може да си сложите едно фотосоларно панелче на покрива (приходите от което да ви покриват сметката за парното примерно), откажете се. Тази седмица енергийният регулатор предложи драстично намаление на цените от този тип електроенергия, което на практика прави инсталирането на такива панели неизгодна инвестиция.
Доскоро държавата обещаваше повече стимули именно за този тип проекти. Обяснението беше, че те са по-ефективни заради по-малките загуби по преноса, а и, което беше по-важно, ще подпомогне малките инвеститори в зелената енергия.
Кое колко поевтинява
От доклада на регулатора за новите цени на възобновяемата енергия от юли, който беше публикуван в сряда, става ясно, че преференциалната тарифа за енергията, произведена от покривни инсталации, ще намалее между 45% и 51% в зависимост от инсталираната мощност (виж графиката).
По-значително, но и до голяма степен очаквано е намалението на наземните фотоволтаични инсталации до 200 киловатпика, което е 54%. При вятърните централи намалението на цената на енергията е между 21% и 30%. Почти минимално пък е намалението на цените за енергията, произвеждана от централите на биомаса, за които правителството и най-вече отделни депутати многократно изразяваха подкрепата си по различни начини.
Реакции
Безспорно най-засегнати от предложенията на ДКЕВР са фотоволтаичните проекти. Орязването на цените беше очаквано заради значителното намаление на разходите за този тип инсталации в световен мащаб още от средата на миналата година. Председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев многократно вече коментира, че най-вероятно намалението ще е голямо, макар че обсъжданият процент беше за 30-40%. Въпреки това през миналата седмица той заяви, че заради по-ниските инвестиционни разходи цената на покривните инсталации, която достига 600 лв. за мегаватчас, вече е неадекватна.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Управляващите залагат тотален хаос в училищата от 15 септември", предупреждава от първата си страница „Сега"
Мнозинството пришпори приемането на новия закон за предучилищното и училищното образование, който трябва да влезе в сила от 15 септември. Това ще доведе до тотален хаос в образователната система. Училища, общини, регионални инспекторати няма да могат да изпълнят предвидените в рамките на този срок промени. Заради бързането просветното министерство ще трябва да изработи в кратки срокове куп нови наредби и правилници, от които зависи образованието на всички деца.
Това е най-дългият законопроект - над 400 члена, внасян от настоящото мнозинство. Той бе гласуван на първо четене в полупразна зала само с гласовете на ГЕРБ и "Синята коалиция". На протестите на опозицията, че бързането е безотговорно, просветният министър Сергей Игнатов отвърна: "15 септември чука на вратата".
От тази дата ще престанат да съществуват прогимназиите. Училищата от V до VIII клас, макар и само 10, трябва да се преобразуват в основни, тоест да намерят още деца и учители. Това не може да стане до 15 септември, защото предложения за преобразуване по друг закон се внасят най-късно до 31 май. Неизпълнимо по същите причини е и задължителното изискване за преобразуване на основните оздравителни училища в средни, както и закриването на болничните училища.
Насред учебната година, точно преди приключването на първия срок - на 1 януари, всички професионални гимназии - 414 на брой, трябва да преминат към общините. Освен пълната неяснота около имотите им това означава прехвърляне на финансирането от държавата към общините, прилагане на общинските формули за делегираните бюджети и уреждане на контрола. Въпросът какво се случва с директорите на тези професионални гимназии изобщо не е изяснен. За директорите на общински училища законът задължително изисква конкурс, в провеждането на който представител има и общината.
Още от статията на „Сега"
„Всеки град определя парното както иска", разкрива „Труд"
Как да се отчита парното, така че и да е точно, и потребителите да са сигурни, че никой не ги лъже? Казусът изглежда заплетен.
Задава се и нова промяна - преди броени дни стана ясно, че депутатите готвят нова поправка в Закона за енергетиката, с която ще въведат задължително месечно отчитане на парното.
Според дружествата за дялово разпределение в големите градове това може да стане само чрез монтиране на уреди за дистанционно отчитане, които половината фирми одобряват, а останалите - не, показа допитване на "Труд".
Но и двете групи са категорично срещу въвеждането на ежемесечното отчитане със закон. Недостатъците на отчитането от разстояние са, че при него се губи контакт с клиентите, което може да доведе до нови измами, а и цената на уредите е по-висока. Те струват от 29.90 лв. до 45 лв. за брой.
Трябва да се смени и водомерът за топла вода, защото без неговото отчитане също дистанционно не може да се получи реална сметка. Устройствата трябва да са монтирани във всички апартаменти в един блок, иначе също е безсмислено.
Според граждански организации новите уреди облъчват хората, но топлинните счетоводители обясняват, че това не е опасно за здравето и е с кратка продължителност - веднъж в месеца.
Още от статията на „Труд"
„Търговията замръзна, промишлеността расте", пише на първата си страница „Класа"
Оборотът в търговията на дребно през април е запазил нивото си от предходния месец, докато в промишлеността нараства с 1,5% спрямо март, а строителната продукция с 0,2%. Това показаха предварителни данни на НСИ за четвъртия месец на годината.
През април спрямо март най-много се е раздвижила търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 1,9%, покачването при фармацевтичните стоки, козметиката и тоалетните принадлежности е с 0,9%. Лек ръст - с 0,4%, има и в търговията на дребно с храни, напитки и тютюневи изделия, в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия, с компютърна и комуникационна техника. По-малко бизнес обаче е имало в търговията на дребно с разнообразни стоки - с 1,4%, и в търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 0,3%, сочи статистиката.
В промишлеността през април спрямо март най-много е скочило производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ с 6,0% и преработващата промишленост - с 1,4%, докато в добивната промишленост е регистрирано намаление от 6,7%. В строителството продукцията от гражданско/инженерно строителство се увеличава с 0,3%, а от сградно строителство - с 0,2%, през април спрямо март.
Спрямо същия месец на миналата година обаче картинката е малко по-различна. Търговията на дребно е с 0,3% под тогавашното равнище, индексът на промишленото производство регистрира ръст от 0,3%, а при строителната продукция увеличението е най-осезаемо - с 4%.
През април 2012 г. оборотът бележи ръст спрямо същия месец на 2011 г. в търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 12,5%, в търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки - с 8,5%. Спад има при текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 21,1%.
Още от статията на „Класа"
"Меком" е на крачка от нов собственик", съобщава „Капитал Daily"
Инвестиционната компания "Експат капитал" на бившия министър на държавната администрация Николай Василев и клиенти на "Експат асет мениджмънт" придобиха 22 млн. акции от производителя на месни продукти "Меком" - Силистра. Това са почти 40% от капитала на дружеството, а стойността на сделката е 2.244 млн. лв. Постигнатата цена е 0.102 лв. за акция.
Реалната цена
Николай Василев коментира пред "Капитал Daily", че това е "справедлива цена". Дружеството не е от ликвидните, така че търговията с акциите му трудно може да се приеме за отражение на състоянието му. Сделката мина през Българската фондова борса, а новопридобитият дял представлява 39.28% от капитала на публичното дружество.
Основният до вчера акционер в "Меком" Стефан Райчев коментира, че той се е разделил с част от неговия дял в предприятието, който досега беше 81.33%.
Другия акционер в "Меком" е "Дар финанс" с 9.9%, което се контролира от ексбанкера Атанас Тилев и придоби дела при увеличението на капитала през 2010 г. Компанията му държи и 20.02% от капитала на "Експат". Така реално Тилев и Василев са на крачка от взимане на контрола в "Меком" с почти 50%. Партньор на Василев в "Експат" е и Никола Янков, който е бивш член на кабинета на царя.
Според източници на "Капитал Daily" Стефан Райчев от дълго време търси стратегически инвеститор или някой, на когото да продаде целия си бизнес. Атанас Тилев беше сред акционерите и мениджмънта на фалиралата през 90-те години Банка за земеделски кредит някогашен основен собственик на застрахователна компания "Витоша", която сега се нарича "Уника". В нея преди да стане премиер на България миноритарен акционер беше и Симеон Сакскобургготски.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Евроданъчни ровят в сметките ни", четем в „Стандарт"
Данъчни от държавите членки на Европейския съюз ще могат да ровят в сметките ни. Те ще могат да проверяват и гастербайтерите ни по искане на Националната агенция по приходите. Това предвижда проект за Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Проверките ще се правят, ако има съмнения за укрити пари от трудови правоотношения, проблеми с пенсии, както и недекларирани приходи от наеми или продажба на имоти.
Чуждите инспектори ще имат право да искат обяснения от физически лица, пребиваващи у нас, както и да получат информация за доходите им от нашите данъчни. Кръстосаните проверки няма да важат за ДДС, мита, акцизи или осигуровки, предвиждат промените в Данъчния кодекс. Текстът трябва да започне да се прилага в българското законодателство до края на годината по силата на евродиректива за административното сътрудничество между страните от ЕС.
Наказанията за физическо лице, което откаже да съдейства на чуждите данъчни, ще е същото, което се предвижда за подобно нарушение в съответното национално законодателство, пише в документа. Той предвижда още изпълнителните директори на органите по приходите в две или повече държави членки да могат да правят паралелни проверки и ревизии.
Още от статията на „Стандарт"
"Пазаруваме все повече по интернет и телефона", обобщава „24 часа"
Оборотът в търговията на дребно през април тази година, изчислен въз основа на календарно изгладени данни, е с 0,3% под равнището на същия месец от предходната година, сочат данните на Националния статистически институт.
През април 2012 г. оборотът бележи ръст спрямо същия месец на 2011 г. в търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 12,5%, в търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки - с 8,5%, в търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 5,9%, и в търговията на дребно с храни, напитки и тютюневи изделия - с 2,8%.
Спад отбелязва оборотът в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 21,1%, в търговията на дребно с разнообразни стоки - с 12,4%, в търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 3,6%, и в търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 0,5%.
Още от статията на „24 часа"
„Управляващите ще стимулират окрупняването на земи с по-ниски такси", предупреждава „Сега"
Почти цял мандат трябваше на правителството на ГЕРБ, за да се откаже от държавна намеса на пазара на земя чрез специален закон за комасацията и да насърчи окрупняването на нивите, като намали или премахне част от таксите, които в момента плащат собствениците на ниви, за да ги слеят със съседни терени. Те са определени в тарифа, която се одобрява всяка година от Министерския съвет.
"Основните проблеми се коренят в това, че участието в план за комасиране излиза скъпо. Всяко едно изваждане на документи се заплаща, има и такси за отразяването на собствеността в кадастралните планове", каза зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова. Тя обясни, че е трудно да се каже точно колко излиза окрупняването на отделни ниви, тъй като това зависи от големината им, района, в който се намират и т.н. Земеделското министерство планира да даде възможност споразуменията за ползване на земеделски земи да се изпращат по електронен път, но не е ясно нито колко ще струва това, нито откъде ще се вземат пари.
Разпокъсаните земеделски парцели от години са сериозен проблем. За икономически ефективни се считат терени от около 40-50 дка, докато у нас средният им размер е едва 5.5 декара. Сливането на терените има и друг плюс - покачва тяхната цена. Средната цена на земята през тази година е 500-600 лв. за декар, като най-търсени остават терените в Добричко. Изненадващо обаче расте и търсенето на ниви в Северозападна България. Според шефа на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков интересът на инвеститорите не е свързан с бъдещия Дунав мост 2, а с добрите показатели на земеделската земя.
Още от статията на „Сега"
„Откриват на три пъти "Тракия", разкрива „Труд"
Тържественото откриване на поредните два участъка от магистрала "Тракия", предвидено за 1 юли 2012 г. ще се случи не наведнъж, а цели три пъти. Близо 68-те километра нов аутобан ще бъдат пускани поетапно за движение след началото на юли, стана ясно при инспекция по трасето край Ямбол от шефа на пътната агенция Лазар Лазаров.
На 1 юли ще бъде готов само единия участък, който свършва при Нова Загора. Той се строи от консорциум с водеща фирма "Трейс".
"От средата на юли по магистрала "Тракия" ще може да се пътува от Стара Загора до пътния възел, свързващ Ямбол със Сливен. Очакваме до Петолъчката да се пътува от края на месец юли", каза след края на инспекцията инж. Лазаров.
Върху бавещите се 35 километра от Нова Загора до Ямбол работи гръцката "Актор", която също бе обещала на премиера Бойко Борисов да предаде обекта на 1 юли.
При проверка преди 2 седмици обаче стана ясно, че асфалтовата смес, с която са покрити 15 километра от участъка, е некачествена и ще образува коловози само след година-две. Тогава от пътната агенция изискаха гърците да сменят настилката.
До вчера обаче от "Актор" не бяха подменили дори половин километър.
Още от статията на „Труд"
"Втори сме по ръст на производство на електроенергия в ЕС", пише „Класа"
България е на челно място в ЕС по производство на електроенергия през 2011 г. с ръст от 7,5 на сто, съобщи Евростат, като се позова на данни от националната статистика. Преди нас е само Гърция с ръст от 12,2 на сто. Положителен е показателят още за Полша - плюс 3,1 на сто, Словакия - плюс 2,3 на сто, и Чехия - плюс 2 на сто.
Произведената у нас електроенергия през април 2012 г. в брутно количество е 3560 ГВтч, а в нетно измерение - 3231 ГВтч, сочи информация на НСИ от четвъртък.
Според нея вносът на електроенергия у нас за април е бил около 100 ГВтч, а износът - около 800 ГВтч. НСИ отчита, че нетното вътрешно потребление на ток през април е било 2563 ГВтч. Делът на възобновяемите енергийни източници в брутното крайно потребление на електроенергия е в рамките на около 14 на сто годишно.
След значителното увеличение на производството на електроенергия през 2010 г. с 4,5 на сто обемът на произведената електроенергия в ЕС през 2011 г. е намалял с около 0,5 на сто в сравнение с предходната година, сочат последните данни на Евростат.
Производството на електроенергия от ядрени централи в ЕС остава стабилно и съставлява около 28 на сто от общото производство на ток. Най-голям дял в този показател отчитат страните с ядрени съоръжения: Франция - 78 на сто, Словакия - 55 на сто, Белгия - 54 на сто, Унгария - 43,5 на сто, Швеция и Словения - по 39 на сто. Германия, която взе решение да закрие ядрените си централи през следващите десет години, има ръст от скромните 17,7 на сто.
Още от статията на „Класа"