
В неделя Игор Иванов, секретар на Съвета по безопасността на Руската федерация, по време на разговорите си с духовния глава на Ислямска Република Иран Али Хаменей чу недвусмисленото предложение: „Нашите страним могат да създадат организация, подобна на ОПЕК". Духовният лидер е пояснил: половината от световните запаси на природен газ се намират в Русия и Иран.
Макар че подобно изявление на първо място има политически цели и ефект, а идеята за създаване на газов ОПЕК не може да бъде реализирана в близко бъдеще, регулярното й обсъждане на най-високо равнище говори за евентуално съглашение между страните - износителки на газ. Това наистина все някога може да се случи.
В такъв случай Европа, основен вносител, ще трябва да си има работа с организация, по-силна от петролния ОПЕК. Защото картелът на износителите на нефт държи 40% от производството, 2/3 от запасите, като в него влизат 12 страни. А „газовият ОПЕК" може да е много по-мощен. 57% от доказаните запаси в света са разположени в три държави: Русия, Иран и Катар. В евентуален случай на картел, управлението ще е много по-лесно и такава организация много бързо ще стане фактически монополист.
До този момент страните на ЕС, най-големия вносители на газ в света, са реагирали нервно на съобщенията за създаване на картел между Русия и Алжир, които заедно дават само малко по-малко от 40% от газта на Европа. Експертите на НАТО също предупреждаваха за подобна възможност. Освен Русия и Алжир, според НАТО в организацията могат да влязат Либия, Катар, Иран и републиките от Централна Азия.
Но тогава руските власти енергично отрекоха подобни предположения. Алжирската страна също. При подписването на меморандума за сътрудничество с Русия, министърът на енергетиката на африканската страна каза следното: „Преждевременно е да се говори за създаване на „газов ОПЕК". Възможно, това ще стане след 20 - 30 години, когато се създадат пазари на суапове и на сгъстен газ, пазарът стане динамичен и придобие същите черти като пазара на нефт".
Заявлението на духовния лидер на Иран в неделя отново изостри болезнения за европейците въпрос. При това доста скоро, през април, в Катар ще се състои конференция с руско участие на най-големите производители и износители на газ в света. Там ще се обсъжда координацията на дейностите по осигуряване доставките на газ за международните пазари.
За успокоение на света и Европа, на форума в Давос Дмитрий Медведев е казал, че е против създаването на картел между Алжир и Русия. Висши чиновници на ЕС също считат, че не могат да предскажат бъдещото поведение на Русия, но за РФ такова нещо надали е полезно и че е по-изгодно да се създадат отворени пазари на потребителите.
Вчера на въпросите на руската медия в Министерството на енергетиката не са могли да коментират иранските предложения. От Газпром са заявили, че създаването на „газов ОПЕК" е невъзможно, защото газовия и нефтения бизнес са структурирани по различен начин. На газовия руски монополист не е известно нищо за планове на Русия да създава газов картел.
Но от друга страна руски експерти считат, че самата идея сама по себе си е икономически привлекателна за Русия. Известния специалист Алексей Громов е отбелязал, че днес в света няма организация, представяща интересите на страните - износители на природен газ. В това време обединенията на страните - потребители „никнат като гъби".
В условията на настъпваща либерализация на европейския пазар на газта създаване на газов ОПЕК ще е много силен отговор на опитите на европейските чиновници да стимулират изкуствено конкуренцията между производителите. Ако в подобна организация се включат и страните на Средна Азия, ще бъдат осуетени опитите на Китай да подбива цените, играейки си с доставките от Русия, Туркмения и Казахстан.
И в края отново да се върнем на събитието, предизвикало медийния трепет в Европа: посвещението на Игор Иванов в Иран. Иванов е връчил на иранските лидери писма от президента Путин и не само е потвърдил правото на Иран да развива собствена ядрена програма (разбира се за мирни цели), но е призовал страната да взима по-активна роля в живота на региона.