„Министри срещу Дянков", четем от първата страница на „Стандарт"
Бесен скандал за възнагражденията на чиновниците се завихри в кабинета. Министрите са гневни на вицепремиера Симеон Дянков заради новите правила за бонусите, които влизат в сила от 1 юли. "Така заплатите ще се вдигнат, но някои ще получават по-малко пари и кадърните ще избягат", коментираха от висшата администрация. Свадата с министрите избухна, след като вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че той вече си е направил разчетите и вдига с 30-35% възнагражденията на своите служители във финансовото министерство още от 1 юли. Другите министри обаче са в небрано лозе. Те нито имат достатъчно пари във фонд "Работна заплата", нито са готови наредбите, с които да стане ясна процедурата. След като страстите се нажежиха до червено, Дянков им обеща, че ще иска от премиера Бойко Борисов да стане арбитър в спора.
Още по темата от „Стандарт"
„Министерствата получават картбланш да вдигнат заплатите на чиновниците", разкрива от първата си страница „Сега"
Всички административни структури в държавата ще могат да увеличат еднократно размера на основните заплати на служителите си от 1 юли, ако имат икономии във фонд "Работна заплата". Това е записано в новата наредба за заплащането на чиновниците, която ще бъде обсъдена в правителството днес и трябва да влезе в сила от 1 юли.
Наредбата е в противоречие с всички указания и хвалби, че се затягат бюджетните разходи и че България няма да допусне да стане като Гърция в пилеенето на пари. Вдигането на заплатите за пореден път ще раздели ведомствата на богати и бедни и ще се задълбочи неравнопоставеността между чиновниците, които работят по еврофондовете, и останалите държавни служители.
Увеличението на максималните прагове съвсем не е незначително. Директор на дирекция в министерство в момента има право да получава максимум 1262 лв. основна заплата, като към нея се начислява добавка за клас прослужено време. Занапред добавката спира да се начислява, а максималната заплата може да стигне 1950 лв. в зависимост от натрупания стаж. За стаж от 5 години максимумът е 1400 лв., до 8 години скача на 1600 лв., 1800 лв. е максимумът за стаж от 8 до 12 години и т.н. Максимумите при главните експерти в министерството скачат от 862 лв. в момента на 1000 лв. за минимален опит и до 1500 лв. за натрупалите най-дълъг стаж. Тези увеличения са по-големи от компенсацията за отпадналия клас.
Още от статията на „Сега"
„Полицаи дебнат с бинокли за колан", разкрива от първата си страница „24 часа"
Полицаи с бинокли ще следят дали шофьорите говорят по телефона и дали са поставили предпазен колан, докато карат по магистралите. Всички патрули имат мощни бинокли и могат да забележат нарушителите на 150-200 м, казва шефът на сектор "Престъпления по пътищата" към софийската областна полиция Георги Кандев.
Патрулите са оборудвани още с радари с вградена видеокамера, които следят дали спазва ограничението на скоростта и за неправилни маневри по аутобаните. Ще бъдем безкомпромисни към нарушителите, категоричен е шефът на Магистрална полиция.
В началото на летния сезон са взети всички мерки за сигурността на пътуващите и да не се допускат престъпления по пътищата, увери Кандев.
Още от статията на „24 часа"
„Всеки срещу всеки", обобщава от първата си страница „Капитал Daily" по повод проект за промени в Закона за защита на конкуренцията
Всяка фирма ще може да съди всяка, и то на база на абсолютно неясен текст за "несправедливи търговски условия" в договорите. Под риск ще са по 10% от приходите на компаниите, защото това е размерът на глобата за широкото нарушение. А това ще доведе до влошаване на бизнес средата и бягство на инвеститори.
Хаосът ще се роди, ако бъде приет предложеният проект за промени в Закона за защита на конкуренцията, който е изработен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Идеята на ведомството на Делян Добрев е да регулира отношенията между доставчиците и търговските вериги. По първи оценки на юристи и фирми новите текстове за "значителна пазарна сила" са прекалено общи и на практика засягат всяка сделка в страната.
На двата полюса
Обмислянето на законова регулация започна, след като преди повече от две години сдружения на доставчици, предимно в хранителната и козметичната индустрия, се оплакаха, че големите търговски вериги, използвайки силните си пазарни позиции, им налагат непосилни условия, които са в ущърб на техния бизнес. Още тогава те настояха да се въведе законов регламент за отношенията между двете страни, като предложенията варираха от забрана за въвеждането на различни такси от магазините (например за вход, за участие в реклами и други подобни) до записване на задължение 60-70% от стоките, които се продават, да бъдат с български произход.
В контекста на този спор доставчици подадоха и жалба до Комисията за защита на конкуренцията срещу шест големи търговски вериги, като в момента има предявено обвинение срещу тях за картел срещу доставчици и се очаква финалното решение.
На обратната теза обаче са самите вериги, които смятат, че евентуалната законова регулация би попречила на свободната конкуренция и в крайна сметка ще бъде в ущърб на потребителите.
Значително зло
След серията от спорове по темата в крайна сметка икономическото министерство предложи още през миналата година два законопроекта за промени в Закона за защита на конкуренцията, които най-общо въвеждат понятието значителна пазарна сила и санкционират злоупотребите с нея. Никой от тези проекти обаче не бе внесен на заседание на правителството въпреки първоначалните планове да влязат в сила от началото на тази година.
Още от статията на „Капитал daily"
„Генерален спонсор заряза волейбола заради скандалите", информира от първата си страница „Труд"
Шумните скандали в родния волейбол прогониха генералния спонсор на мъжкия национален отбор. Пенсионноосигурителната компания "Доверие" се оттегля от подпомагането на федерацията две седмици преди финалите на Световната лига в "Арена Армеец" (4-8 юли). Прекратяването на спонсорския договор ще бъде направено в началото на следващата седмица.
Президентът на федерацията Данчо Лазаров разкри наскоро, че в разгара на скандала е имало среща между него, бившия национален селекционер Радостин Стойчев и представител на спонсора, който ги призовал да спрат войната, но това така и не стана.
Волейболистите ни вече са в Гимараеш, където през уикенда е поредният турнир от Световната лига.
Паралелно с турболенцията, която ще тресе дълго най-успешния ни колективен спорт, олимпиадата наближава с пълна сила.
Още от статията на „Труд"
„Сарафи лъжат със скрити табели", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Подвеждащи и скрити табели с курсовете, при които се обменя валута, са най-честите нарушения, които са регистрирали от Националната агенция за приходите (НАП) при проверките на чейнджбюра в страната. Всяка година данъчните правят по 3000-4000 такива проверки, съобщиха от ведомството.
Клиентите често оставали изненадани и от големите разлики между курсовете, при които обменните бюра търгуват, и обявения за деня фиксинг на БНБ. „Има случаи, при които отклонението е 19% или 19,5%, казаха от приходната агенция. Това е на ръба на определения лимит. От НАП припомниха, че по закон курсовете на обменните бюра могат да се отклоняват до 20 на сто фиксинга на БНБ.
В момента в България работят 4500 обменни бюра, които са вписани в специален регистър на НАП. Те са собственост на над 700 фирми. Обектите, които не фигурират в него, са нелегални и гражданите могат да подават сигнали за тях в приходната агенция.
От регистъра на НАП става ясно, че най-голямата акула в този бизнес е бургаска фирма. Тя има регистрирани общо 79 обекта в Бургас, Несебър и Свети Влас. Вторият по големина играч на пазара е софийска компания, която има 59 обменни бюра в Банско, Пампорово, Чепеларе, Варна, Бургас и др.
Още от статията на „Монитор"
„Корпорациите изместват банките в отпускането на кредити", пише на първата си страница „Класа"
Корпорациите все по-често ще изместват банките в отпускането на кредити за свои клиенти. Тази тенденция открои Майкъл Самонас, групов финансов директор на „Сидма", по време на втория годишен форум на финансовите директори в България, организиран от „Ърнст и Янг". Заради въвеждането на новите финансови регулации, свързани с „Платежоспособност 2" и „Базел 3", кредитите ще стават все по-скъпи, фалитите ще се увеличават, а прогнозите за икономическия ръст продължават да са мрачни. От своя страна фирмите така имат възможност да задържат клиенти и да свият оборотния капитал, което според Самонас е най-доброто решение в период на напрегната икономическа среда като днешната. Управляваната от него фирма вече е приложила рейтингова система на своите клиенти, като спрямо техните резултати се отчита дали да им се отпуснат средства или не. Следят се както показатели от предисторията на плащанията, платежоспособност и т.н., така и прогнози за бъдещи сделки и продажби. На базата на тези точки се определя и съответният рейтинг на предприятието. При закъснение с плащанията лихвата е 8%, уточни експертът пред klassa.bg. За да бъде успешна подобна политика на даване на продукти на кредит, екипът за продажби трябва да работи в много тясно сътрудничество с финансовия отдел, препоръча още той.
Благодарение на нашата система можем да разграничим платежоспособните от неплатежоспособните клиенти и да предвидим евентуални банкрути. Нещо повече - времето, необходимо за събиране на вземането, в „Сидма" е паднало от 143 дни през 2009 г. на 125 дни през 2011 г., а към март 2012 г. - на 116 дни. А благодарение на кредитния риск фирмата е намалила риска си по четири основни начина: елиминиране на лошите кредити, съкращаване на сроковете за изплащане, подобряване на паричния поток и на решенията за отпускане на кредит за клиентите.
Още от статията на „Класа"
"Човек на Путин взима "Петрол", четем в „Стандарт"
Нов собственик влезе в "Петрол Холдинг". Това е председателят на Международната федерация по шахмат Кирсан Илюмжинов, който е член на партията на руския президент Владимир Путин "Единая Россия" и бивш президент на автономната руска Република Калмикия, съобщиха от холдинга. Чрез компанията си Credit Mediterranee, която е регистрирана в Швейцария, Илюмжинов е купил дяловете на досегашните съсобственици в "Петрол Холдинг" Денис Ершов, който държеше 47,5% от капитала, и приближения му Александър Мелник, който имаше 5 на сто от акциите в холдинга. Сделката е била приключена миналия петък, като предстои промяната в собствеността да бъде вписана в Търговския регистър. Другият собственик - Митко Събев, който държи 47,5% от компанията, също е получил оферта за акциите си от Илюмжинов. "Това е въпрос на преговори", коментира Събев.
Още от статията на „Стандарт"
„Все повече българи купуват евтини апартаменти на Халкидики", съобщава „Сега"
Падащите цени в Гърция окуражават все повече българи да купуват имоти там. Това забелязват и световните медии. "Покупките на имоти зад граница доскоро бяха привилегия единствено на по-заможните нации - англичани, холандци, поляци или румънци, но отскоро в графата "потенциален купувач" попаднаха и българите", коментира сп. "Форбс". При това апартамент почти на брега на гръцкото море вече може да се намери и за 30 000 евро.
Интересното е, че агенциите за недвижими имоти смятат, че в Гърция няма да се случи такъв срив на цените, какъвто видяхме у нас. Междувременно последното изследване на Global Property Guide показа, че само за първите три месеца на годината имотите у нас са понижили цените си с нови 6.21% на годишна база.
Българите търсят "втори дом" или морска вила най-вече на северното крайбрежие на Егейско море и района на Халкидики, като най-предпочитани са малки апартаменти или студиа от по 50 кв. м. за до 50 000 евро, коментира експертката Полина Стойкова пред money.bg. Интерес имало и към самостоятелните къщи, които обаче тръгват от 150 хил. евро особено ако са съвсем до брега. Неотдавна българин се сдобил с луксозен апартамент в Солун за 560 хил. евро.
Още от статията на „Сега"
„Над 60 плажа остават без спасители", предупреждава „24 часа"
Над 60 морски плажа остават неохраняеми и на тях няма да има спасители през този сезон, става ясно от заповед на строителния министър Лиляна Павлова. Според Закона за черноморското крайбрежие министърът трябва да обяви списъка на зоните без надзор.
Сред местата без спасители са плажовете на Русалка, Крапец и Каварна в Добричко. Във Варненско попадат Галата и Чайка. В Бургаска област, община Несебър, в списъка са пясъчната ивица на "Обзор - детски лагери" и Иракли. В Царево пък са общо 7 плажа, между които Попският, на къмпинг "Делфин" и при Резово. (Кои са всичките неохраняеми плажове през летния сезон на 2012 г. - виж в таблицата в печатното издание на „24 часа").
Още от статията на „24 часа"
"Забраняват производството на заготовки за цигари", съобщава „Капитал Daily"
Две нови забрани в цигарения сектор ще влязат в сила съвсем скоро, след като Народното събрание прие на второ четене във вторник поправките в Закона за тютюна и тютюневите изделия. И двете промени са най-малкото спорни. С първата депутатите прекратяват както продажбата, така и производството на заготовки за цигари с филтри, с което сериозно удрят бизнеса на "Юрий Гагарин БТ". Втората, която би трябвало да стопира продажбите на цигари в интернет, пък е трудна за контролиране.
Неочаквана намеса
С първата промяна държавата забранява да се продават на дребно заготовките за цигари с филтър - т.нар. туби или гилзи за пълнене с тютюн, към които има и филтър. Въведението беше вмъкнато в текста на закона между първо и второ четене на проекта, а аргументът за него е, че пушачите и търговците пълнели тубите с нелегално търгуван тютюн или такъв собствено производство и ги продавали в кутии от вече изпушени цигари. По този начин, по думите на вносителя на текста - депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, се ощетявал пазарът на цигари с бандерол. Забраната очевидно е нелепа, защото от продажба не се спират хартията за свиване и филтрите, които се предлагат поотделно.
По време на самото обсъждане обаче текстът придоби по-всеобхватен вид. По предложение на депутата от ДПС Камен Костадинов в него беше вмъкната забрана и за производството. Така след влизането на закона в сила българските фирми, които правят такива заготовки, трябва да спрат да работят. Част от тях, предпочели имената им да не се споменават, намират поправката за лобистка от страна на "Булгартабак", който виждал във фирмите им свои конкуренти.
Най-засегната като мащаби на бизнеса си е свързваната със собствениците на Първа инвестиционна банка "Юрий Гагарин БТ" - Пловдив. "Това е стряскаща новина, която не зная как да определя. Доколкото разбрах от дебата, с този текст ни забраняват да произвеждаме гилзи. Те са 20% от нашия капацитет, като 80% от тях са предназначени за износ. Месечните ни приходи по това перо са 600 хил. лв. Имаме клиенти в целия ЕС, вече имаме продажби и в САЩ. През този месец сме произвели шест тира с такива заготовки за износ. Освен нас в България има още 4-5 производителя. Ако забраната влезе в сила, оставяме европейските пазари на своите конкуренти - в Полша има 11 такива производителя, в Румъния - два, големите цигарени компании също произвеждат гилзи.
Още от статията на „Капитал Daily"
"София с 10 на сто ръст на туристите", пише „Класа"
София е отчела през тази година десет процента ръст на туристите. Най-често французи, италианци, испанци, швейцарци, австрийци избират столицата ни за културен туризъм, съобщи във вторник председателят на столичния Съвет по туризъм Витан Иванов, цитиран от агенция „Фокус". Сред предпочитаните забележителности са Археологическият музей, Националният исторически музей, църквите „Света София" и „Света Петка".
"Столицата ще стане още по-привлекателна туристическа дестинация с откриването на археологическото пространство при Ларгото. Основен проблем е липсата на национална реклама по света", убеден е Иванов.
Чуждестранните туристи у нас проявяват голям интерес към съкровищата. Той вече е информирал министър Делян Добрев, че до 15 септември т.г. очаква Министерството на икономиката, енергетиката и туризма да изготви график по месеци къде ще бъдат съответните съкровища догодина. С идеята ще бъде запознат и министър Вежди Рашидов. Според Иванов е важно това да се знае, за да бъде ясно, когато идват туристи и очакват да видят някое съкровище, дали то ще бъде в съответния музей. Витан Иванов подчерта, че министър Добрев е обещал да съдейства.
Още от статията на „Класа"
„Един закон за горите, два протеста", обобщава „Труд"
Лято 2012 г. със сигурност е различно. За първи път пожар пламна не в горите, а сред хората, но искрата тръгна от горите. Спорен закон изкара хиляди млади хора на блокади в центъра на София. Докара и контрапротести на жители от планинските общини, които твърдят, че защитават поминъка си. Президентското вето за закона трябваше като капак да задуши раздора.
Часовникът бе спрян, а от днес започва новото умуване по спорните текстове в парламентарната комисия по земеделие. София ще трябва да побере днес и два поредни протеста - първо на хората от планинските райони, после и на еколозите.
Атракцията на първия протест ще са утъпкващи снега машини, карани от известни спортисти.
Напрежението се нажежи още вчера след съобщение от БСП, че управляващите "командироват" горските на протест в София. В отговор аграрният министър Мирослав Найденов призовава служителите си да останат на работните си места.
Всичко това е кулминацията на сага, започнала преди 7 месеца. В началото на зимата "Витоша ски" обяви, че няма да отвори пистите над София. Причината - законът не гарантира, че ски пистите до лифтовете няма да попаднат в чужди ръце. Разбра се, че инвеститорът се цели и в по-ниски такси за строеж при разширяване на ски зоната.
"Спирането на ски сезона е изключително нахален рекет", възмути се първоначално шефката на земеделската комисия Десислава Танева. Независимо от това кабинетът "Борисов", а после и парламентът приеха премахване на таксите за промяна на предназначението на терените за ски писти, лифтове и влекове. Така се даваше възможност инвеститорът да строи, а на хартия теренът да си остава държавна гора. Едва преди два дни аграрният министър обяви, че таксата за смяна на статута на гората е около 35 000 лв. на декар (б.р. - еколозите твърдят, че цената е по-ниска, виж долу).
Още от статията на „Труд"
"Бизони и артишок на мода в родното биоземеделие", съобщава „Монитор"
През миналата година у нас е открита първата биоферма с 200 бизона, а родното екопроизводство се обогатява още от необичайните за нашата страна артишок и маслини, на които са заложили смели земеделци. Това става ясно от анализа на аграрното ведомство за състоянието на биопроизводство в България през последната година.
Производителите и преработвателите на биопродукти у нас са се увеличили с 30% само за една година. В края на 2011 г. в официалния регистър на аграрното министерство са били вписани 1054 производители. Площите, върху които у нас се прави екологично земеделие, са 26 622 хектара. Статистиката показва, че това е над два пъти повече в сравнение с 2009 година. Родните биологични продукти се продават успешно на европейските пазари, а зад граница заминава почти цялото производство на екохрани. Зърнените култури и овошките са сред най-предпочитаните за биологично производство. У нас има изградени вече и 845 хектара биологични розови насаждения. Огромният интерес към ръжта като диетичен продукт в световен мащаб се отразява и у нас, като площите с тази култура се увеличават два пъти и половина спрямо предходната година. Сериозно увеличение се наблюдава и при площите с царевица, отчитат от Министерството на земеделието и храните. Особено голям интерес има и към орехи, лешници, бадеми и кестени. Насажденията от ябълки, сливи и кайсии, регистрирани в системата на контрол през 2011 г., също са повече.
С 27% повече са пчелните семейства, като основна причина за това е добрият прием на българския биомед на европейския пазар. За цялата минала година у нас са произведени 144 т бяло саламурено сирене и 194 т кисело мляко.
Междувременно вчера България се обяви срещу задължителното условие в бъдещия регламент за развитие на селските райони страните да изразходват минимум 25% от бюджета на програмите за развитие на селските райони за мерки с екологична насоченост - агроекология, климат, биологично земеделие, „Натура 2000", управление на водите и необлагодетелствани райони.
Още от статията на „Монитор"