„Наши спасяват 18 от пирати", четем от първата страница на „Сега"
Наши моряци измъкнаха от лапите на сомалийските пирати 18 заложници, научи "Стандарт". Екшънът се разиграл в злокобния Аденски залив. Влекач с български екипаж се включи в спасителната мисия за живота на 15 грузинци и трима турци. Мъжете били държани в плен 16 месеца, след като корабът им "Олиб. Г" бил завзет от главорезите. Вчера нашите получили уверение, че преговорите са приключили и трябва да вземат заложниците на борда на влекача.
На палубата на "Олиб. Г" обаче ги посрещнали тежковъоръжените похитители. "Назад! Ще стрелям!", почнал да крещи черен мъж. Наложило се нашите да се оттеглят, докато пиратите се отдалечат с лодките си.
Още по темата от „Стандарт"
„България пробва да се измъкне от Евро плюс" пише на първата си страница „Сега"
България ще се опита чрез сложна дипломатическа игра да се измъкне от неудобни ангажименти, които е поела миналата година. Страната ни иска да отпадне цяла глава от бъдещия фискален пакт, преди да го подкрепи. В нея се споменава друг пакт - Евро плюс, в който се предвижда хармонизация на данъчните основи в ЕС и който бе подписан от премиера Бойко Борисов на 25 март м.г. Съображението на кабинета е, че държавата ни не иска да се обвързва с данъчна хармонизация в ЕС, защото се опасява, че ще изгуби конкурентното си предимство чрез ниския корпоративен данък.
Преговорите за фискалния пакт трябва да приключат до 30 януари, когато ще има извънреден Европейски съвет по настояване на френския президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел. Те се разбраха, че подписването на документа трябва да стане на 1 март. Това означава, че идните две седмици ще бъдат решаващи.
Министърът на външните работи Николай Младенов заяви вчера, че правителството категорично не подкрепя идеята за въвеждане на обща данъчна основа за евространите, както и за данък върху финансовите транзакции. Освен това страната ни няма да поеме допълнителни ангажименти като вноски към Международния валутен фонд.
Третият вариант на фискалния пакт, получен във вторник вечерта от правителството, бе публикуван вчера от британския евроскептичен сайт "Оупън Юръп". В него неудобната глава IV "Координация на икономическата политика и конвергенция" продължава да фигурира. На последното заседание на Министерския съвет за миналата година, състояло се на 28 декември, външният министър Николай Младенов предложи България да заяви, че не се чувства обвързана с този текст, докато не влезе в еврозоната.
Още от статията на „Сега"
„Взривяват мавзолея на печата" е водещото заглавие на „Труд"
Търгът за сградата и терена на ИПК "Родина" на столичния булевард "Цариградско шосе" ще стартира от по-висока начална цена от очакваните 12-15 милиона лева, защото... постройката задължително ще трябва да бъде взривена!
И от останките бъдещият собственик на 15-те декара терен в близост до спортната гордост на премиера, зала "Армеец", ще разполага с тонове желязо за скрап!
Който и да купи сградата, ще трябва да я разруши в рамките на година след търга, обясни шефът на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов. Във вторник във ведомството му е получено ново експертно становище, според което носещите конструкции са в много лошо състояние след 20-годишното замразяване на градежа. Строителството на сградата, която трябваше да прибере "Работническо дело" и още няколко издания от соцвреме, започна в средата на 80-те години на XX век. Почти веднага след демократичните промени строежът бе спрян и с течение на времето по покрива на сградата израстнаха храсти и дръвчета.
Вече изпратихме новата конструктивна експертиза до Дирекция "Архитектура и градоустройство" (ДАГ) в столична община и до две седмици те ще трябва да излязат с определение за съдбата на сградата. Бутането е най-вероятно, каза Караниколов.
Още от статията на „Труд"
"Ужас, тираджии карат по слух - гледат телевизия" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Франция скочи срещу шофьори на тирове, които масово карат и гледат филми по телевизорите в кабината си, съобщи в. "Фигаро".
Някои дори били засечени с пуснат автопилот, с качени крака на таблото, докато зяпат екрана. Шофьорите следели накъде се движат само по слух. Французите твърдят, че хванали и шофьор, който приготвял храна на котлонче в движение. Заради опасната практика глобите за нарушението във Франция са увеличени от 135 на 1500 евро.
У нас няма санкции за гледане на телевизия, в Закона за движение по пътищата единствено има такава за говорене по телефона, коментира Алекси Кесяков, секретар на комисията по безопасност на движението и бивш шеф на КАТ.
Наказания за гледане на телевизия, пушене и хранене по време на шофиранетообаче вече са предложени и ще влязат като забрана в промените на закона, допълни Кесяков.
Отвличането на вниманието трябва да се санкционира, категоричен е и Валентин Божков, шеф на автомобилната администрация.
Още от статията на „24 часа"
„Заради 2 бона хазяи плениха квартиранти", разкрива „Монитор"
Хазяи отвлякоха наемателите си и ги държаха в плен с насочено срещу тях оръжие. Причината била, че квартирантите поискали да се изнесат. Екшънът се разиграл във вторник малко преди 20 часа. Двамата потърпевши студенти Методи Милушев и Кристиян Апостолов живеели в блок номер 22 в столичния кв. „Малинова долина". Вечерта те имали среща с хазаите си, защото не били доволни от подписания договор за наем.
На нея дошла собственичката на жилището Капка Кузманова заедно с приятеля си Георги Спасов. Квартирантите им обяснили, че не са доволни от условията по договора и искат да се изнесат, след като изчистят последните си сметки. Като чула това, хазайката се ядосала и веднага изчислила, че наемателите са й нанесли щети на стойност 2150 лева.
Момчетата не повярвали на ушите си като чули исканата сума. Според тях тя била абсолютно нереална и те казали, че няма да я платят. Отказът обаче вбесил Георги, който извадил газов пистолет и го насочил към главата на Методи, заплашвайки го, че докато Кристиян не донесе парите, приятелят му остава в жилището като гарант, че сумата ще бъде платена. През това време Капка се обадила на двете си деца Ася и Марио, които дошли за подкрепление заедно с още един роднина.
Освободеният студент обаче вместо да търси парите, се обадил на телефон 112, откъдето препратили случая към Седмо районно. С операцията по освобождаването на заложника веднага се заела началничката на РПУ-то Ани Петрова, която организирала екипите си. Докато подготвяли спасяването, полицаите разбрали, че в апартамента е дошло подкрепление. Разследващите били изключително внимателни, защото знаели, че Георги е въоръжен.
Още от статията на „Монитор"
„Всяка трета обществена поръчка в общините е със злоупотреби", обобщава от първата си страница „Класа"
Злоупотреби за 19 млн. лв. по изпълнение на процедурите по Закона за обществените поръчки (ЗОП) са открили инспекторите от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). За последното тримесечие на миналата година са направени общо 103 проверки, като 44 засягат общините, показа отчет на ведомството. Общата стойност на поръчките е 65 млн. лв., което на практика означава, че при всяка трета от тях има нарушение.
За третото тримесечие сумата на злоупотребите в общините е била 11 млн. лв., като в нея се включват проведените неоснователно или в нарушение на закона процедури. Тогава рекордъор е била община Мездра с установени злоупотреби по обществени поръчки за над 3,72 млн. лв.
При проверките на АДФИ в края на годината общините първенци с нарушения са Русе, Перник, Царево, Козлодуй, Тетевен, Никопол, Червен бряг, Павел баня, Поморие, Малко Търново, Грамада (Видинско), Ветово, Крушари, Исперих, Хаджидимово. Най-големи като суми са нарушенията в общините Царево за 4,78 млн. лв., Поморие за 2,35 млн. лв., следвани от Исперих - 1,18 млн. лв., Никопол - 1,15 млн., и Червен бряг - 1,48 млн. лв. Проверките са констатирали проблеми освен при провеждането на процедурите по ЗОП и редица счетоводни и административни нарушения.
Най-често срещаните грешки в местните власти са свързани със събирането на необходимите пълни оферти за ЗОП, както и неспазване на методиката при провеждането на процедурата. В държавните предприятия нередностите са при разпределянето и отчитането на средства.
Освен общините агенцията е проверила и държавни предприятия, дружества на БДЖ, ДФ „Земеделие", Министерство на регионалното развитие и благоустройство, общински сдружения, областни управи, социални домове и университети. Оказва се, че немалко злоупотреби са открити и в Центъра на промишлеността в Москва, където общата сума на начета е над 3,91 млн. лв. Това са неправомерно разходвани средства за периода от 2004 до 2009 г.
Още от статията на „Класа"
„Още 5 фирми взимат ток от "Козлодуй", съобщава „Стандарт"
Още петима търговци на електроенергия ще получат ток от АЕЦ "Козлодуй" през първото шестмесечие на 2012 г. Това съобщи пред "Стандарт" изпълнителният директор на Първа атомна Александър Николов. След скандала от последните няколко дни заради намалените количества ток от АЕЦ за търговците и обвиненията на големите заводи, че така изкуствено се вдига цената на тока за тях, ръководството на централата е взело решение да предостави допълнително около 80 мегавата.
Те ще бъдат за петимата търговци, които най-силно са изразили недоволство от това, че не са успели да се класират по време на търга, проведен през декември. Това са "ЧЕЗ Трейд", "ЕВН Трейдинг", "Е.оН България Трейдинг", "Енемона Ютилитис" и "Енерджи Съплай". По време на разговорите си с тях Александър Николов е обещал да им осигури елетроенергия, но ги е помолил да актуализират офертите си, подадени по-рано за търга през декември.
По време на проведения през декември търг минималната цена, която АЕЦ "Козлодуй" обяви за предлагания ток, беше 69 лв. за мегават. След като количествата бяха продадени на класиралите се 10 от общо 20 участвали компании, стана ясно, че средната цена на сделките е била малко над 71,50 лв. за мегават, а най-високата - 72 лв. Сега петте дружества, които най-много протестираха заради това, че не са се класирали, ще получат грубо по около 15 мегавата ток, заяви Николов.
Още от статията на „Стандарт"
„Държавата рязко скъсява пътя до европарите, но от 2014 г.", разкрива „Сега"
Държавата най-накрая се вслуша в препоръките на бизнеса и ще съкрати значително бюрокрацията и достъпа до еврофондовете. Вече има план за премахване на т.нар. междинни звена, които приемат и одобряват проектите по седемте оперативни програми. Те се явяват посредници между кандидатстващите за еврофинансиране и управляващите органи - ресорните министерства по съответните програми. Реформата обаче може да стане от 2014 г. Тогава започва следващият 7-годишен бюджетен период на ЕС, който определя и изразходването на еврофондовете.
"Почти сигурно е, че през следващия програмен период няма да се нуждаем от междинни звена, защото тяхната добавена стойност е спорна, а процедурите се бавят", обяви министър Томислав Дончев вчера пред парламентарната комисия по европейските въпроси. Пред в. "Сега" той уточни, че ведомства, които сега играят посредническата роля - например агенцията за малкия бизнес, може да останат, но ще изпълняват другите си функции. "Проектите ще се разглеждат от съответния управляващ орган и така значително ще се ускори придвижването им, тъй като сега на практика работата се дублира", уточни Дончев.
Разтоварването на излишните звена ще доведе и до икономии на бюджетни средства. От 2007 г. досега чиновниците, ангажирани с еврофондовете, получават втора заплата, при това без допълнителното заплащане да зависи от качеството и количеството на работата им. Бизнесът често критикува например Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, която е междинно звено по програма "Конкурентоспособност".
Още от статията на „Сега"
„Нагласен конкурс за банки", предупреждава „Труд"
През тънка цедка трябва да минат търговските банки, които искат да се състезават в конкурс за привличането на 93 млн. лв. депозит от Държавната консолидационна компания, коментираха банкери вчера.
Парите са постъпления от продажбата на остатъчния държавен дял в "ЕВН България" на фондовата борса.
В състезанието ще бъдат допуснати само трезори, които в последните 5 години са работили с пари на държавни фирми, гласят част от условията.
Освен това през последните 5 години банките трябва да са предоставяли финансови услуги на дружества, работещи в сферата на придобиването, управлението, оценката и продажбата на участия в български и чуждестранни дружества.
По този начин властта слага бариера пред част от кредитните институции, които оперират у нас, коментираха икономисти пред "Труд" (виж карето).
Тежестта на тези две условия при оценката на офертите ще е 40%. Останалите 60% ще носи годишният лихвен процент, който ще предложат кредитните институции.
Влогът е със срок до края на май месец т.г., но изискванията са банката предварително да се съгласи той да бъде удължен при не по-лоши от вече договорените условия за суми между 50 и 200 млн. лв.
Още от статията на „Труд"
„Kомпаниите започват да размразяват проекти в средата на годината", съобщава „Класа"
Компаниите в страната ще започнат в средата на годината да размразяват инвестиционните си проекти, а това ще стабилизира и заетостта, сочи анализ на УниКредит Булбанк, представен от главния икономист на банката Кристофор Павлов по време на среща на Евроклуба при БТПП. В доклада се отчита, че апетитът на инвеститорите да поемат риск ще започне да се възстановява, а капиталовите потоци към страната, макар и първоначално много бавно, ще започнат да нарастват. Според Павлов трайно увеличаване на заетостта ще има след 2013 година.
Повишените очаквания за благоприятно разрешаване на дълговата криза и редуцирането на рисковете Гърция да изостави еврото ще изпратят ясен положителен сигнал към българските компании и домакинства. През годината хората ще започнат да променят поведението си, като ще се наблюдава все по-малко отлагане на покупки на стоки за дълготрайна употреба. Прогнозите са търсенето на кредити също да започне да нараства спрямо незадоволително ниските нива в момента.
Представите за това кое ниво на финансова задлъжнялост може да се разглежда като устойчиво ще еволюират в положителна посока, като по този начин допълнително ще намалее натискът върху домакинствата и особено върху частните нефинансови корпорации да продължат с редуцирането на задлъжнялостта си, категоричен е главният икономист на УниКредит.
Началото на годината ще подложи на тест икономиката на страната, смята Кристофор Павлов. Влошаването на външните условия ще повлияе негативно на износа.
Още от статията на „Класа"
"Спекула с проекти за ток от вятър", разкрива „Монитор"
Близо половината от проектите за централи, произвеждащи ток от възобновяеми източници, са спекулативни. Това стана ясно по време на обсъждането на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници. Те бяха приети вчера на първо четене от депутатите в комисията по икономика и енергетика.
Според данни на икономическото министерство преди влизането в сила на закона през май 2011 г. са били сключени предварителни и окончателни договори за присъединяване към мрежата на над 7000 мвт „зелени" централи. Към днешна дата те вече са за около 4000 мвт. Както е известно, с новия закон инвеститорите бяха длъжни да гарантират пред НЕК, че действително ще изградят централите си. Това се налага, защото електрическата компания трябва да вложи стотици милиони в разширението на елмрежата, за да може да ги присъедини. За целта със закона беше въведено задължението в НЕК да се внася аванс за присъединяване от 50 000 лв. за всеки мегават на планираната централа.
Според зам.-министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев Законът за енергията от възобновяеми източници е отсял спекулативните проекти. Със сигурност още едно такова отсяване ще се случи и след приемането на поправките в него. Причината е, че към момента предварителните и окончателните договори са за 4000 мвт, а въведените в експлоатация централи са с мощност от 700 мвт, или общо за 4700 мвт. В същото време преносната мрежа не може да поеме повече от 2300 мвт. Точно за да не се налага тяхното производство да бъде ограничавано и инвеститорите да губят от това, сега правим измененията в закона, обясни зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов.
„Промените са положителни, с тях правителството показва, че мисли напред и действа за решаване на проблемите, които иначе ще се появят след 2 г.", каза зам.-министър Добрев. Впечатление по време на обсъждането на поправките направи, че въпреки редицата изказвания на асоциациите, които защитават интересите на фирмите в бранша, този път те бяха далеч по-малко остри и критични от обичайното.
Още от статията на „Монитор"
„Наши спасяват 18 от пирати”, „България пробва да се измъкне от Евро плюс”, „Взривяват мавзолея на печата”
12.01.2012 04:44:49