Например, преди четири месеца прогнозата на Economist Intelligence Unit беше, че икономиката на България ще отбележи намаление на темповете на икономически растеж до 5.7-5.8% през 2007 година. Тогава написах по повод на тази прогноза следното:
Накратко, показахме, че с промяната на малко на брой допускания - които вероятно са прекалено консервативни - прогнозата на Economist Intelligence Unit може да стане дори по-позитивна отколкото е в момента, а ръстът на икономиката да продължи със същите темпове. В този смисъл, винаги когато се четат прогнози е добре да се обръща внимание на тези допускания, които определят насоката на развитие.
Само няколко месеца по-късно Economist Intelligence Unit действително промениха прогнозата си за икономиката на България и вече очакват ускоряване на икономическия растеж през 2007 година до 6.3%. Разликата между ускоряваща се икономика и икономика намаляваща темпото е голяма.
През септември се случи нещо подобно и с една друга прогноза - този път за темповете на инвестициите през 2007 година. Тогава във всички медии като важна новина беше отразена прогнозата на чужди икономисти, че от 2007 година ще започне спад на инвестициите в региона, включително в България. За 2007 година прогнозата за България беше за 3.5 милиарда долара чужди инвестиции и спад до средно 2.6 милиарда през следващите години.
Само няколко дни по-късно, обаче, БНБ обяви данните за платежния баланс и чуждите инвестиции за първите седем месеца на годината. Оказа се, че само за седем месеца вече има повече чужди инвестиции, отколкото са прогнозирали чуждите икономисти за цялата 2007 година. Разбира се, тази позитивна новина получи много по-ниска степен на отразяване, но на практика данните показаха, че прогнозата е била погрешна.
Друг пример за несбъдваща се прогноза е свързана с излишъка в държавния бюджет. Вече години наред Министерството на финансите прогнозира нулев или нисък излишък в бюджета за следващата година, а икономистите от частния сектор (вкл. авторът на тази статия) прогнозират високо преизпълнение на приходите и излишък. Няма случай, в който Министерството на финансите да е познало - винаги има излишък и той се оказва много висок.
Което не означава, че неправителствените икономисти са безгрешни. Защото въпреки че всички очакваха висок бюджетен излишък през 2007 година, никой не си беше и помислял, че бюджетният излишък може да надмине 3 милиарда лева още през първите три тримесечия.
Нещо подобно се случи и след намалението на корпоративния данък до 10%. Международният валутен фонд и някои български икономисти от по-старото поколение очакваха намалението на данъка да лиши бюджета от важни за него приходи и не смятаха, че по-ниският данък ще има какъвто и да е ефект върху динамиката на икономиката или сивия сектор. Тогава бях на различно мнение и имах кореспонденция с МВФ убеждавайки ги, че приходите няма да намалеят, а дори може леко да се увеличат, както стана и при предишното намаление на корпоративния данък.
На практика, след намалението на корпоративния данък приходите в бюджета от данъка наистина се увеличиха, но се увеличиха толкова много колкото никой не си е и помислял, че може да се случи. Над 40% ръст на приходите още през първата година, в която ставката беше намалена с една трета. Ясно е, че МВФ и други икономисти сгрешиха тотално, твърдейки, че приходите ще спаднат. Но дори и тези, които смятаха, че приходите ще се увеличат и прогнозираха правилно тенденцията, не можаха да прогнозират правилно размера й.
Във връзка с данъците ще си позволя да направя и една прогноза за ефекта от плоския данък. През 2008 година приходите от данъка върху доходите ще бъдат по-високи от 2007 година въпреки че вместо ставки от 20 до 24% ще има една единствена ставка от само 10%. Дори си мисля, че приходите от данъка върху доходите биха могли да повторят това, което стана при намалението на данъка върху печалбата и да отбележат един по-значителен растеж въпреки значително понижената ставка. Всъщност, не въпреки, а именно заради по-ниската ставка - която ще намали стимулите за укриване на доходи и ще има благоприятно влияние върху пазара на труда и икономиката.
Gamen
на 21.11.2007 в 13:18:11 #8Автора е доста точен и прав! Лаици, които само коментират критично има винаги...Това си е национална черта.
Red Pride
на 14.11.2007 в 15:58:10 #7Към еkt: Поясни, моля те, защо плоския данък няма да е подходящ за обикновенните хора, а ще облагодетелства само едрия капитал? Аз напълно подкрепям автора, но ми е интересно да науча твоите аргументи против - как са структурирани и на какви расъждения и данни се базират. Защото е лесно да се критикува, но е далеч по-трудно да се изготви една логически издържана теория...
pasho
на 14.11.2007 в 14:43:05 #6otkade da znaqt chujdite ikonomisti che nashite piosham politici shte premahnat nvetoto na natura vyrhu naj apetitnite imoti.
ekt
на 14.11.2007 в 13:14:41 #5Оооо!Сигурно той се е сетил за плоския данък! Браво!А за хората добре ли е да има плосък данък - ДРЕМЕ МУ на някой.... Аман от такива лакей като тоя смешко...Тоя ако пази интересите на едрия капитал - не на хората... Така че сигурно е голям пич - стига да си наяден и задоволен...Тези който не са - едва ли мислят така...
Nickname
на 14.11.2007 в 12:55:20 #4Георги Ангелов е пич и в интерес на истината това което казва обикновенно се случва. Да не говорим, че идеите за плоския данък са негови и триглавата крадлива ламя само ги въведе.
ekt
на 14.11.2007 в 10:08:05 #3Само за справка: http://georgiangelov.com/?p=412
ekt
на 14.11.2007 в 09:55:50 #2Ама да бе авторе - направо сме цъфнали и вързали...Всички негативни прогнози не са се сбъднали...Нашите управници са просто велики и ни водят към светлото бъдеще.... А при тебе морала и съвестта отдавна починаха....То е ясно че това ти е работата, не ти е първата статийка това, ама не знам кат се погледнеш в огледалото как се понасяш....
rjevski
на 14.11.2007 в 09:55:48 #1Уважаеми г-н Ангелов, разбирам желанието ви от страниците на мани.бг да се потупате по гърдите и да кажете "е вижте, аз бях прав, а не западняците". Прогнозите затова се наричат така, защото никой не знае предварително какво ще стане. Ако вие отсега можете да ми кажете колко ще бъде растежът, чуждите инвестиции, излишъка и данъчните постъпления през Ноември2008, аз ще се откажа от икономиката. Много е ясно, че прогнози на макроикономическо ниво се правят, като се вземат всички неща предвид. Преди 4 месеца Economist Intelligence Unit може да е взел предвид зараждащата се криза на ипотечните пазари и да са си мислили, че и тя ще се отрази на растежа у БГ чрез намаляне на кредитите. А виж, тя още не дошла у нас. Същото е и с излишъка. МФ винаги всяка година умишлено предвижда по-нисък излишък. И всяка година се оказва по-висок, както сам сте отбелязали. Още повече, че само след 6 месеца се разбира, че дефицита по търговския баланс отново е стигнал рекордни нива, което може да накара МФ да окълца някои разходи. Но сега пост-фактум да коментирате прогнози и да се радвате, че ония не са познали, а вие сте го предвидили...малко не го разбирам. Дано да сте прав за данъците догодина (и аз съм на мнение, че ще се увеличат). Но иначе дайте си собствените прогнози сега, а не на 15-ти ноември 2008