Немският финансов министър Шойбле отхвърли днес призива за каквото и да е преструктуриране на гръцкия дълг притежаван от европейските официални кредитори на Атина. Той също така заяви, че каквито и да е въпроси свързани с даване на повече време на страната за осъществяване на новите мерки на икономии и реформи, трябва да изчакат официалния доклад на мисията на "Тройката" (ЕК, ЕЦБ и МВФ) в Гърция.

"Всички ние в Европа се съгласихме да се изчака доклада на "Тройката" и след това да се вземат конкретни решения въз основна на този доклад", заяви Шойбле на кратък брифинг след пристигането му в Токио за годишната среща на МВФ и Световната Банка.

По-рано днес, шефът на МВФ - Кристин Лагард каза, че на Гърция би трябвало да се даде допълнително време от две години за да може страната да изпълни целите за свиване на бюджетния дефицит, които на този етап трябва да се осъществяват в рамките само на следващите две години (2013г. и 2014г.).

В същото време, немският фин.министър Шойбле даде ясно да се разбере, че НЯМА опция, при която да има преструктуриране на гръцкия дълг притежаван от официалните европейски институции държащи гръцки държавни облигации (ЕЦБ и националните централни банки в Еврозоната), т.н. OSI (Оfficial sector involvement) подобно на операцията по преструктуриране на гръцкия дълги притежаван от частния сектор (PSI) по-рано тази година при която операция имаше доста сериозна обезценка на притежаваните от частния сектор гръцки облигации или т.н. haircut. Според Шойбле едно такова OSI преструктуриране на гръцкия дълг би довело до законово предотвратяване от редица страни-членки на Еврозоната на предлагането на каквато и да е по-нататъшна финансова подкрепа или даване на финансови гаранции в бъдеще. Шойбле също така отбеляза, че дори президент на ЕЦБ - Драги е отхвърли възможността банката да претърпи каквито и да е загуби по отношение на притежаваните от нея гръцки дългови книжа.

"Гърция трябва да предприеме огромни усилия за регулиране на своята фискална политика", заяви той. Шойбле също така подчерта, че "изобщо няма страна, която мисли за излизане от Еврозоната и ние полагаме всички възможни усилия за да унищожим тези страхове и опасения".

Шойбле също така отхвърли призива на МВФ за малко по-свободна/по-отслабена фискална или парична политика в Еврозоната. Той отбелязал, че самият Фонд намира, че прекомерната ликвидност и прекомерните дефицит са основната причина за кризата, но в същото време не се предлагат каквито и да е алтернативни решения.

Немският фин.министър критикува и последните „обвинения" срещу Еврозоната (от МВФ, че кризата в Еврозоната е основна причина за глобалното икономическо забавяне) като отбеляза, че би било "много по-полезно, ако Еврозоната разрешава своите проблеми, но и САЩ разрешава своите". Той добави, че Еврозоната е на добър път за разрешаване на своите проблеми и че усилията за реформи в отделните страни-членки, както и реформите в управлението на Еврозоната "дават резултат".

Шойбле отново подчерта, че целта за влизане в сила на Единния европейския банков надзор/регулатор от началото на 2013г. е "прекалено амбициозна цел". Но той подчерта, че "няма никакви съмнения относно ангажименти за такова прилагане на нова система за надзор" и че вече е бил направен бърз прогрес в тази посока(?)

Това изказване на немският фин.министър Шойбле е факт преди днешната среща на финансовите министри на страните от Г-7, следвана от срещата на Г-20, като част от започващата годишна среща на МВФ и Световната Банка в Токио, Япония.