До 31 декември 2011 година трябва да се изчистят всички неизползвани натрупани отпуски, съобщи социалният министър Татю Младенов, който уточни на пресконференция, че кабинетът днес е приел промени в Кодекса на труда. Според министъра година и 8 месеца е предостатъчно време, за да бъдат изчистени старите отпуски, съобщи репортер на News.bg.

При напускане или съкращаване, но ако това стане до 31 декември догодина, ще се изплащат обезщетения за неизползван отпуск. Работодателите са задължени да съставят график за ползване на отпуските, който трябва да бъде съгласуван със синдикатите. Вече отпуските ще се ползват през годината, а за следващата ще могат да се прехвърлят максимум 10 дни.

„Отпуската се дава, за да може човек да я ползва. Това са завоювани права от синдикатите, за да могат служителите да си възстановят силите и да няма трудови злополуки", подчерта министърът, цитиран от агенция „Фокус". Младенов обясни, че през 2008 г. има 3827 трудови злополуки, от които 176 смъртни случая и са загубени над 320 000 календарни дни за трудови злополуки.

Другите промени в Кодекса на труда са свързани с основанията за прекратяване на трудовия договор без предизвестие от работника и служителя. Например - когато след проверка се установи от съответните органи, че работодателят е прекратил дейността си. Причината е, че има такива случаи с работодатели, гръцки фирми, които са прекратили дейност, напуснали са страната, но не са прекратени трудовите правоотношения на работниците документално и те не могат да се регистрират в Бюрата по труда.

До 31 януари 2010 работодателите ще могат да въвеждат непълно работно време за още три месеца, при условие че изпълняват мерки за заетост. При намаляване на обема на работа работодателят ще може да пуска работника 60 дни в неплатен отпуск, който обаче ще се счита за трудов стаж.

Промените в Кодекса за социално осигуряване, където са и болничните, не са разглеждани днес. Те вероятно ще бъдат обсъдени на следващо заседание на Министерски съвет, уточни министър Младенов.

Синдикатите в лицето на президента на КТ „Подкрепа" д-р Константин Тренчев и вицепрезидента на КНСБ Валентин Никифоров приветстваха решението на кабинета за отпуските, съобщи БТА.

Това решение е по-добро от варианта отпуските да се изчистят до края на тази година, каза д-р Тренчев. По думите на Валентин Никифоров решението удовлетворява ръководството на КНСБ, защото така работниците няма да загубят заработените дни платен отпуск и има достатъчно време, в което могат да ползват натрупаните отпуски. Справки на КНСБ показват, че най-голямо натрупване на отпуски има в секторите здравеопазване, образование, рудодобив, въгледобив, енергетика, но то е поради недостиг на висококвалифицирани кадри.

Лидерите на синдикатите заявиха, че са доволни от това, че е чута вчерашната им позиция с аргументите, че ако се приемат сроковете, такива каквито бяха предложени по-рано - до края на 2010 година, решението ще е в противоречие на редица международни документи.

Като добро беше определено и решението да се изработва график, по който служителите да излизат в отпуска. Това е предложение на КНСБ, каза Никифоров. По думите на д-р Тренчев такъв публичен регистър е задължение според конвенция на Международната организация на труда, ратифицирана отдавна от България. Трябва да има такъв публичен график, за да не се злоупотребява, подчерта д-р Тренчев.

Синдикалните лидери изразиха надежда, че правителството ще преосмисли и предложенията за болничните. Те категорично не приемат вариант, при който на работника да не се плаща един ден.