„Нощна стража за колите", четем от първата страница на „Стандарт"
Нощна стража ще пази колите по кварталите. Софиянци масово се организират в доброволни отряди срещу подпалвачите. В денонощните бдения се включват предимно собственици на по-евтини возила без направено каско. В студа излизат най-вече хора, които нямат възможност да оставят колите си на платен паркинг. Полицаите също започват денонощни обходи с патрулки заради масовите палежи на автомобили. 20 коли изгоряха само за месец и половина. Според криминалистите няма връзка между отделните палежи, както и между собствениците им. За по-малко от 24 часа в кварталите "Младост" и "Хаджи Димитър" бяха изпепелени 15 автомобила. Една от версиите, по която работи полицията, е, че така някои паркинги принуждават хората да оставят возилата си при тях. Според друга ужасяващите фойерверки са дело на пиромани. Ченгетата не изключват и битка между застрахователите.
Още по темата от „Стандарт"
„При Борисов България пак стана най-корумпираната страна в ЕС", разкрива от първата си страница „Сега"
Правителството на Бойко Борисов загуби най-силния си коз, с който дойде на власт - че ще води безкомпромисна битка с корупцията. България е най-корумпираната страна в целия Европейски съюз и се е върнала по този показател към най-лошите си практики от 1999 г. Това показва обявеният вчера индекс за възприятие на корупцията на неправителствената организация "Прозрачност без граници", чийто директор Диана Ковачева бе избрана за министър на правосъдието онзи ден.
Само за 2.5 години ГЕРБ успя да задмине "постиженията" на тройната коалиция и да стигне нивото на политическа и административна корупция от ерата "Костов". През 2008 г. отново бе последна в ЕС, но индексът е бил 3.6. В момента е още по-нисък - 3.3.
Само в средата на управлението на Иван Костов индексът е бил равен с този, постигнат сега от ГЕРБ. Най-лоши са били данните ни през 1998 г., когато е първото изследване за страната ни. Тогава индексът бе 2.9.
Така Гърция, която бе в дъното на класацията миналата година, вече се изкачи преди България. Обезкуражаващо е, че държавата ни е далеч от средното ниво в Евросъюза, което е 6.27.
"Прозрачност без граници" ползва скала от 0 до 10. Нулата означава, че корупцията е непреодолим проблем, а 10 - че държавата не познава подкупността. Методиката на организацията приема, че когато индексът е под 5, това е сигнал за наличието на сериозни корупционни практики в публичния сектор и администрацията. Индексът се счита за сравнително обективно мерило за подкупността в една страна. Той се взема предвид от инвеститори, политици и дипломати, както и от анализаторите. За целите на изследването се ползват по няколко независими източника за всяка отделна страна. За България те са 10, което се счита за добра основа за обективна оценка. Сред тях са доклади и изследвания на Световната банка, Фридъм хаус, Световния икономически форум, Бертелсман, Световният проект за справедливост, Икономист интелиджънс юнит и др.
Още от статията на „Сега"
„За следващите с любов" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Въпреки несъгласието на синдикатите в четвъртък ГЕРБ одобри "компромисното" предложение за плавно вдигане на пенсионната възраст за всички класове труд. Този по-мек вариант на реформата бе предложен снощи на синдикатите след организираните от тях протести, които събраха хиляди хора пред парламента.
Така управляващите направиха допълнителна отстъпка от и без това спорната "реформа", която дори в първоначалния си вариант - вдигане на възрастта с една година - в краткосрочен план няма да има позитивен ефект върху постоянно растящия дефицит на НОИ. В момента той надхвърля 4 млрд. лв. Отговорността за дългосрочния ефект пък остава далече извън мандата на това правителство.
Окончателно?
Притиснати от многохилядната тълпа пред парламента в сряда, ГЕРБ направиха крачка назад и отложиха гласуването на промените, които предвиждаха вдигане на пенсионната възраст с една година за всички категории труд от 2012 г. и с допълнителни 4 месеца годишно от 2015 г. Късно вечерта в сряда депутатите предложиха плавно увеличение с по 4 месеца годишно от 2012 г. само за трета категория труд. В четвъртък по обед обаче бе обявено, че ще важи и за трите категории и ще продължи до 2019-2020 г. Профсъюзите не приеха предложението и заплашиха с нова национална стачка.
"Истинска социална реформа"
"Това е полезната реформа, всъщност е първата истинска социална реформа в България от поне 15 години насам", заяви финансовият министър Симеон Дянков. По думите му промяната ще "съкрати рязко дефицита в НОИ - с 500 млн. лв. до 2014 г. и с 6 млрд. лв. до 2020 г."
Според управителя на НОИ Бисер Петков обаче пенсионната реформа ще спести около 6 млрд. лв. до 2020 г. с натрупване спрямо варианта, ако не се направи реформа, но по думите му само вдигането на пенсионната възраст ще спести около 660 млн. лв. Останалите икономии ще дойдат от отпадането на швейцарското правило (индексиране веднъж годишно по правилото 50/50 - т.е. 50% от индекса на инфлацията за текущата година и 50% от ръста на осигурителния доход от предходната година) и осъвременяването на пенсиите само с темпа на инфлация.
Още от статията на „Капитал Daily"
„3 х 4 месеца скок на пенсионната възраст за всички", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Пенсионната възраст да се вдига в следващите 3 години с по 4 месеца за всички категории труд. С тази нова схема управляващите изненадаха синдикатите на поредния кръг преговори в парламента.
Късно вечерта в сряда те им предложиха запазване на сегашните условия за пенсиониране на I и II категория и плавно вдигане с по 4 месеца през 2012, 2013 и 2014 г. само за трета. След консултации с премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков обаче депутатите от ГЕРБ се втвърдиха.
Социалният министър Тотю Младенов изтъкна, че не може да се прави изключение за категорийните работници. Той се надявал синдикатите да обяснят добре това на миньори, металурзи, химици и всички останали 110 000 души, които щели да бъдат засегнати.
"Това поредно измятане е типично в стила на управляващите, но ние не бяхме приели дори първия вариант, за този въобще и дума не може да става", коментира д-р Евгений Душков от "Подкрепа".
"Не отстъпваме под уличния натиск, независимо от позицията на синдикатите ще внесем това в бюджетната комисия", отсече шефката й Менда Стоянова. Засегнатите щели да са 7-8 хил. души.
Повишението на възрастта щяло да продължи във времето - със същата стъпка от 4 месеца през 2015 и 2016 г., докато се стигне до 63 г. за жените и 65 г. за мъжете. Това не е кой знае колко по-различно от първоначалното ни предложение, само че вместо шоково вдигане с 1 г. от раз, сега това ще стане за 3 години, уточни депутатката.
Тези решения в никакъв случай няма да променят вече приетото увеличение на стажа, каза социалният министър Тотю Младенов. Той ще се качва с 4 месеца от 1 януари догодина и ще расте със същата стъпка, докато не стигне до 40 г. за мъжете и 37 за жените. Сега условието е съответно 37 за мъжете и 34 г. за представителките на нежния пол.
Единствената положителна новина е договореното между правителство, синдикати и работодатели падане на тавана за новоотпуснатите пенсии ще се случи от 1 януари 2014 г.
Още от статията на „24 часа"
„Защитаваме заплатата с изпит", информира от първата си страница „Монитор"
Близо 400 оценители от януари догодина ще мерят уменията на някои от ключовите служители във фирми у нас. Системата за оценяване на компетентността е разработена от Българската стопанска камара по европейски проект и целта й е да направи бизнесът на българските фирми по-ефективен, разясни един от авторите й Томчо Томов. Идеята не е да се уволняват случайно попадналите на работните си места хора, а да се види какво им липсва, за да им се осигури и необходимото обучение да го наваксат. Така ще станат по-полезни на фирмата си, но и на себе си, защото ще увеличат професионализма си, коментира Томов.
От началото на 2012 година системата за оценяване ще обхване 20 сектора на икономиката ни с по 10 пилотни предприятия.
Във всяко от тях ще се изследват по 10 ключови длъжности. През следващите години броят на фирмите, които препитват служителите си, ще се разширява постепенно, докато накрая целият персонал не получи своите карти на компетентността. Длъжностите, които подлежат на оценка, зависят от целите на самата фирма. Ако тя планира да въведе нова техника или технология, ще мери способностите главно на инженерите и технолозите си, от които ще зависи това. Ако иска да намери нови пазари, ще наблегне на мениджърите продажби, ако просто иска да сложи ред в ресурсите си, може да се окаже, че склададжията е важен, коментира Томчо Томов. Оценките ще са с 4 степени - базово умение, специалист, експерт и майстор.
В момента ЕС разработва рамката на единна система за оценка на компетентността, т. нар. ЕСКО, която ще съдържа изискванията за близо 5000 длъжности.
Още от статията на „Монитор"
"Доктор шляпа колежки с ръката на упоен", четем от първата страница на „Труд"
Националната пациентска организация остро осъди с декларация възмутителни и нарушаващи човешките права практики в столичната болница "Св. Иван Рилски".
"От излъчени в сряда кадри по БНТ се вижда как лекар влиза в операционната без задължителното облекло и се държи неуважително с пациент в безсъзнание под упойка преди операция", написа НПО. И разказва - в предаването "Открито" бе показано как лекарят най-безцеремонно потупва свои колежки по задните части с ръката на упоения и безпомощен пациент.
Организацията е потресена и от шефа на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов, който е коментирал случката като "криворазбрано разтоварване от нервно напрежение".
Още от статията на „Труд"
„Координирана акция на централните банки спасява финансовата система" е водещото заглавие на „Класа"
Федералният резерв, ЕЦБ и централните банки на Канада, Англия, Япония и Швейцария предприеха безпрецедентни координирани действия, за да успокоят световната финансова система, бореща се с дълговата криза в Европа, съобщиха световните медии. Споразумението между финансовите институции включва понижение на лихвите по кредитните линии в американски долари с 50 базисни пункта, което ще влезе в сила от 5 декември. Действията на банкерите са насочени към улесняването на достъпа на бизнеса и домакинствата до кредитиране. Така според Фед ще се подкрепи икономическата активност. Освен това централните банки се съгласиха да създадат временни двустранни суапови споразумения. По този начин ще се гарантира, че никоя държава няма да изпита недостиг от валутата на която и да е друга държава, участваща в споразумението. Новината се отрази позитивно на глобалните фондови пазари и ръстът на индексите се ускори. "Споразумението ще доведе до по-ниски лихви по кредитите, което ще стимулира бизнеса и ще облекчи домакинствата. Подобно решение е първото от есента на 2008 г. насам, малко след фалита на Lehman Brothers и началото на финансовата криза", коментира Пламен Пейчев, главен дилър в Trader.bg. След новината еврото веднага получи силен тласък и се повиши с близо 1% до нива от 1,35 долара. Фондовите борси също промениха цвета си от червено на зелено. Междувременно "Файненшъл таймс" съобщи, че все повече международни компании разработват планове за реакция при евентуално разпадане на еврозоната. Според изданието бизнесът намалява рисковете, прехвърляйки активи в налични средства и в най-надеждните инвестиционни инструменти.
Българската банкова система от своя страна остава стабилна. Според статистиката в края на октомври трезорите реализират 514 млн. лв. печалба, като това е само с 2 млн. по-малко от положителния финансов резултат за същия период на 2010 г.
Още от статията на „Класа"
"Продължава стачката в БДЖ и протестът на фермерите", съобщава „Капитал Daily"
Стачката в БДЖ ще продължи и днес за девети ден, обявиха синдикатите и ръководството на дружеството, след като път двете страни отново не успяха да постигнат съгласие по редицата спорни за тях въпроси. Продължава и протестът на земеделците, които отново блокираха редица важни транспортни възли и гранични пунктове. Някои от тях дори тръгнаха и пристигнаха със селскостопанската техника в столицата.
Известен напредък
Председателят на съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров и председателят на Синдиката на железничарите Петър Бунев заявиха, че преговорите са били конструктивни. Също така обаче са останали и основни спорни въпроси, които засягат параметрите на колективния трудов договор. Синдикатите настояват за преподписването на целия Колективен трудов договор от 2009 г., което управляващите компанията не приемат. Днес е деветият ден на стачката. Според финансовия министър и управлението на БДЖ компанията може да понесе десет дни стачка, след което вероятно ще бъде обявен фалит.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Семейният бизнес у нас върти 40 млрд.", обобщава „Стандарт"
40 млрд. лв. е оборотът на семейния бизнес у нас. Това обяви председателят на Сдружението на фамилния бизнес - България Христо Илиев на официална вечеря, организирана по случай Деня на семейството. На бляскавото събитие в хотел "Феста" в София се събраха над 60 представители на родни фамилни компании. Събитието уважиха посланиците на Португалия, Дания, Украйна и Словакия, търговското аташе на Холандия и първият секретар на посолството на Китай. Сред гостите бяха шефът на "Инвестбанк" Петя Славова, Красимир Узунов, Петър Манджуков и др. Председателят на Световната организация на семейния бизнес Оливие дьо Ришув каза, че 65% от световния бизнес е в ръцете на фамилни компании.
Още от статията на „Стандарт"
„Проверяват вносителите на нови коли", информира „24 часа"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проверява за картел дистрибуцията на коли, продажбата на резервни части и предоставянето на сервизни услуги за тях. От КЗК съобщиха, че засега е образувано производство срещу представителя на "Хюндай" у нас "Индустриал комерс".
"Не проверяват само нас, а всички по-големи вносители на нови автомобили. КЗК се е самосезирала по сигнал на Европейската комисия. Това е стандартна процедура, която е задействана от юни и е свързана с новата регулация за продажба на коли на територията на ЕС, която уеднаквява отношенията между производител и дилърите.
Още от статията на „24 часа"
„И "Български пощи" заплашени от фалит", прогнозира „Сега"
Държавното дружество "Български пощи" трябва да се реформира, ако не иска да последва съдбата на БДЖ. Това стана ясно от думите на зам. -председателя на групата на ГЕРБ Валентин Николов. Той подчерта, че дружеството не е извадено от забранителния списък за приватизация въпреки идеите пощите да се раздържавят. Забраната за раздържавяване остава в сила за НДК, "Рибни ресурси" ЕООД-Созопол и др. За продажба обаче ще бъдат предложени дружеството "Аудио-видео Орфей", Военното издателство и "АДИС", според последните промени на Закона за приватизация, гласувани в сряда.
Още от статията на „Сега"
"Канят България сред отличниците във валутния Шенген", информира „Класа"
Канят България да се присъедини към финансовите отличници във елитния валутен Шенген, обяви вчера вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков след среща със синдикатите в парламента. За да сме между осемте водещи държави, трябва да стартираме пенсионната реформа, е условието на Брюксел.
„Имаме решимостта да бъдем сред първите и да направим това, заради което други български правителства страдаха през годините. Ние сме една от малкото държави, които от първия ден можем да влезем във фискалния съюз между Германия, Франция, Люксембург, Холандия, Финландия, Естония и Швеция", потвърди финансист номер 1. Предстоят разговори за фискалната рамка на целия ЕС, в който България ще бъде привилегирован участник.
Както в. "Класа" писа, подготвя се нова оптимална валутна зона с обща европейско-щатска валута, в която ще се класират само някои от страните - членки на ЕС, и именно създаването на валутен Шенген е първата крачка към това. Робърт Мъндел, баща на еврото и вероятен кръщелник на новата валутна зона, е идвал на тайно посещение у нас през март тази година. Той се е срещал със Симеон Дянков, признал самият Мъндел пред български участник в дискусиите за бъдещето на еврозоната миналата седмица в Брюксел.
Началото на участието ни в елитния клуб ще е в основата на двустранните договори, за да не се променя първоначално Лисабонският договор.
Отпада първоначалната идея на канцлера на Германия Ангела Меркел в Европакта + да се приложи данъчна хармонизация. Условието на България да участва в елитния клуб е изрично свързано със запазването на данъчната автономия.
Още от статията на „Класа"
"Парното може да плаща за саниране", съобщава „Монитор"
Топлофикациите в България може да плащат част от средствата, необходими за саниране на овехтелите жилищни блокове. Това е възможно да стане чрез процедура за публично-частно партньорство, по която парното да се включи със средства към програмата за подобряване на енергийната ефективност на жилищните сгради, която тръгва следващата година. Ползата на топлофикацията ще са значително намалените разходи заради повишената енергийна ефективност на сградите, обясни строителният министър Лиляна Павлова. Както е известно, от догодина започва програма, по която до 50% от парите за цялостното саниране на блоковете ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
8 и 10 хил. лв. излиза средният разход за обновяването на един апартамент, като до половината се плащат от министерството, а за общината пък остава отговорността да оправи междублоковото пространство. Така инвестицията на домакинство става към 5000 лв. Досега от министерството са отпуснали средства за завършването на цялостно обновяване на 27 сгради в градовете Благоевград, Бургас, Габрово, Гоце Делчев, Свищов, Сливен, Смолян, София, Варна, Стара Загора, Ямбол. Те са по демонстрационен проект, чиято цел е да промотира ползите от санирането. Според живущите в един от последните завършени обновени блокове в Смолян сметките за отопление са паднали значително.
Хората на парно го пускат само през нощта. Тези, които се отопляват на ток, пък харчат по не повече от 35 лв. за апартамент 60 кв. м. на месец. Апартаментите пък запазвали постоянна температура от 18-20 градуса. Фирмите, които извършват ремонта, ще се избират чрез отворена процедура от МРРБ. От живущите в блока се изисква да създадат сдружение на собствениците чрез което да кандидатстват и да съберат парите за участието.
Още от статията на „Монитор"
"Най-богатият българин е Цветан Василев", разкрива „Труд"
Мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев е "Мистър Икономика". Той получи наградата за цялостен принос в икономиката за 2011 г. на конкурс, организиран от вестник "Стандарт" и списание "Икономика".
Според критериите, обявени по време на церемонията, "Мистър Икономика" трябва да е бизнес лидер на утвърдена на българския пазар компания, в която служителите са ангажирани с фирмената марка. Сред критериите е фирмата да използва "нови технологии и иновативен подход". Освен това трябва да е пример за бизнес етика и за корпоративна социална отговорност.
Лично вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов връчи наградата на банкера. На церемонията присъстваше земеделският министър Мирослав Найденов, но икономическият и финансовият министър не я уважиха. Единствените депутати, забелязани в Националния исторически музей, където беше церемонията, бяха представителите на БСП Драгомир Стойнев, Петър Димитров и Румен Петков.
Отсъстваше и част от 33-членното жури - както се разбра, в знак на протест срещу този избор.
Според електронното издание на в. "Капитал" причината за протеста на някои членове е, че "собственикът на банката, в която са депозирани по неясен принцип голяма част от парите на държавата - министерства и държавни компании, е бил номиниран изневиделица и незнайно от кого за цялостен принос, и то към икономиката, а не например към финансите. Като в същото време конкурсът се организира от медии, за които се твърди, че вече са част от медийната група около самата банка". В "Капитал" припомнят, че през юни т. г. 34,5% от акциите на дружеството, което издава "Стандарт", бяха купени от неизвестната до този момент компания "ГМ прес", както и съмненията, че зад нея, по твърдения на журналисти в медията, стои Цветан Василев - новият "мистър".
Цветан Василев се състезава за наградата с още трима номинирани от журито на конкурса - собственика на "Риск Инженеринг" Богомил Манчев, изпълнителния директор на "Асарел-Медет" Лъчезар Цоцорков, собственика на строителната компания "Геотехмин" Цоло Вутов.
Организаторите обясниха, че гласуването станало на два етапа. В първия всеки от журито номинирал хора за всяка от категориите. Първите трима, събрали най-много гласове, остават на втория етап, в който с тайно гласуване се избира победителят. "В моите предложения Цветан Василев не фигурираше, изборът ми беше Цоло Вутов, а в останалите категории - Момчил Андреев, Зоров и Стефан Шарлопов, после неизвестно каква комисия беше подбрала Цветан Василев и Данчо Данчев от "Виктория", където член на надзорния съвет също е Цветан Василев", заяви пред "Труд" членът на журито Петър Кънев и добави: "Според мен е редно да бъде огласен изборът на всеки от членовете на журито, за да отпаднат съмненията за манипулация."
"Не може всичко в тази държава да се купува, дори и наградите", добави негов колега.
"Не гласувах при втория тур. Какво точно е дал Цветан Василев на българската икономика, освен че е взел част от парите на държавата в неговата банка", коментира пред сайта на в. "Капитал" член на журито, пожелал анонимност.
Още от статията на „Труд"