„Нова газова отрова за индустрията", предупреждава от първата си страница „Капитал Daily"
Индустрията отново попада под газовия удар на държавния монополист "Булгаргаз", след като дружеството обяви прогнозата си за повишаване цената на природния газ с близо 27% от началото на април. Това означава, че цената за 1000 куб.м газ ще бъде 786.43 лв. без ДДС, което е увеличение от 166.27 лв. Окончателното предложение за промяна ще стане ясно на 9 март, когато дружеството трябва да го внесе за одобрение в енергийния регулатор. Ако "Булгаргаз" запази искането си, а ДКЕВР го одобри, само за година синьото гориво ще отчете 45% поскъпване.

Загуби в името на топлофикациите

Разговорът за цената на горивото се случва по четири пъти в годината, на всяко тримесечие и винаги протича по един и същ сценарий. "Булгаргаз" иска по-голямо увеличение, ДКЕВР предлага по-малко, крайната цена е някъде по средата, а в ролята на губещи традиционно са големите потребители на природен газ - компаниите от сектор индустрия. Бизнесът понася негативи като по-високи разходи, липса на предсказуемост за всяка следваща промяна и най-вече безалтернативност на доставките. Държавно определяната цена на газа прави българските компании силно неконкурентоспособни.

Априлското повишение има връзка и с отоплителния сезон. "Прави се социална политика с парите на индустрията. В сезона на парното, т.е. до април, цените се държат ниски с малко увеличение. После предприятията плащат недостига на приходите при "Булгаргаз", коментира Антон Петров, регионален представител на "Виохалко груп" и председател на Българската асоциация на металургичната индустрия. Според него това е престъпление срещу индустрията. "Убиваме производството, което движи икономиката и плаща заплатите. Вместо да прави социална политика, държавата трябва да мисли за алтернативи", каза още Петров.

Безспорно "Булгаргаз" понася големи негативи от натрупаните огромни дългове от топлофикациионните дружества най-вече в София (със задължение около 170 млн. лв.), но и в Шумен, Бургас, Враца, Плевен. Именно увеличаването на цената обаче е част от начините за компенсиране на тези загуби, но за сметка на индустриалните компании.

"Средната цена в Европа на доставките от "Газпром" е 375 долара за 1000 куб.м, и при поисканото от "Булгаргаз" вдигане на цената (бел. ред. до 530 долара) България спокойно може да кандидатства за книгата "Гинес" за държава с най-скъп газ", коментира Васил Александров, съсобственик в "Агрополихим". Торовият завод полза природния газ като суровина и пиковият сезон е точно пролетта. "Като не може да понесем увеличението, ще спрем. И така ще е, докато има монопол", допълни той.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Мъжете над 40 първи по борчове", четем от първата страница на „Стандарт"
Ако сте жена и спешно търсите съпруг или любовник, избягвайте мъже между 40 и 50 години от София, Варна, Бургас. Това е профилът на типичния българин, затънал в борчове. Изводът не е на съмнителна социологическа агенция, а резултат от анализ на асоциацията на колекторските агенции у нас, които събират борчове. Мъжете, чиято младост е била в началото на прехода, са постигнали преди години висок стандарт. Заредени с оптимизъм са теглили голям кредит наред с ползването на редица други скъпи услуги. В разгара на кризата обаче им става все по-трудно да покриват всички разходи. Закъсалите българи прежалват най-трудно колата. Първо спират плащането по кредитните карти и покупките на лизинг.

Хората от средната класа най-трудно се справят с борчовете си, защото нямат навика да пестят и свиват драстично харчовете.
Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът скри разходите за заплати на чиновниците", разкрива от първата си страница „Сега"
Вместо да стават по-прозрачни, публичните разходи на държавата за заплати в централната администрация стават все по-енигматични. За пръв път от постановлението за изпълнение на държавния бюджет не става ясно с какви суми за възнаграждения ще разполагат министерствата, държавните агенции и комисии. Числата са скрити в общ параграф "разходи за персонал", в който влизат и плащаните от държавата осигуровки, както и другите плащания като обезщетения, заплати на нещатен персонал и др. Пак за пръв път разходите за възнаграждения на министерствата отсъстват и от Закона за държавния бюджет. Възможно е това да влоши още повече бюджетната дисциплина, макар финансовото министерство да уверява, че проблем няма.

Разходите за възнаграждения, осигуровки и други плащания отпаднаха като отделни пера от Закона за държавния бюджет по настояване на финансовото министерство. При обсъждането на бюджета от МФ увериха, че разходите са същите като за 2011 г. - около 2.8 млрд. лв., но нарочно няма да бъдат посочени в закона заради предвидената реформа в модела за заплащане на чиновниците. Тук се очакват две промени - държавата да задължи чиновниците сами да поемат своя дял от осигуровките и отделно от това средствата за възнаграждения да се разделят на две - минимум 70% за основни заплати и до 30% за допълнително материално стимулиране. Така вместо информация колко смята да похарчи републиканският бюджет за заплати и колко за издръжка, в закона депутатите посочиха само общия размер на текущите разходи - 6.8 млрд. лв.

Постановлението за изпълнение на бюджета досега включваше подробна разбивка за всяко министерство, но сега разходите са окрупнени. Така не е ясно дали няма да има размествания по отделните пера в общите разходи за персонал. Не е ясно и защо се увеличават, било то и с малко, бюджетите на отделни министерства. МВР например ще изхарчи през 2012 година с 10 млн. повече за заплати, осигуровки и други плащания за персонала спрямо 2011 година, или общо 867 млн. лв. С 6 млн. - до 681 млн., е увеличен и годишният бюджет на МО, с близо 8.5 млн. е завишен и бюджетът на финансовото министерство. За министерствата, без МО и МВР, към момента все пак има разбивка на общите суми, но тя не е официален документ - едно от приложенията към обяснителната записка към Закона за държавния бюджет.
Още от статията на „Сега"

„Свършиха парите за ордени" е водещото заглавие на „Труд"
Президентството го е закъсало здраво с ордените, научи "Труд". Докато правителството на ГЕРБ се оплаква, че тройната коалиция му е завещала десетки договори, сключени за милиони левове без финансово покритие, на "Дондуков" 2 тече друга драма с наследството, останало от предишния президент Георги Първанов.

Ревизията, която върви в момента, се натъкнала на списък с около 600 издадени указа за награждаване на хора, които е трябвало да получат своите отличия от Първанов. По една или друга причина това не се е случило. Така около 600 души са оставени в наследство на настоящия държавен глава Росен Плевнелиев.

"Бюджетът на "Дондуков" №2 (4,1 млн. лева) обаче доникъде не стига, за да се поръча изработването на "застоялите" отличия", разказа пред "Труд" запознат с проблема. Всяка година само орденът "Стара планина", който е най-високото държавно отличие, се дава между 40 и 50 пъти. По неофициална информация изработката на един такъв орден струва над 400 лева. С него освен изключително заслужили българи се награждават и чужденци, най-често посланици, чийто мандат у нас е изтекъл.
Още от статията на „Труд"

„$10 рекет за разбита парола във Фейсбук", съобщава от първата си страница „Монитор"
Хакери или средно ниво компютърни спецове са започнали рекет в социалните мрежи като „Фейсбук". Извършителите разбиват паролите за влизане в профила, след което започват да искат суми между 10-15 долара, за да ги върнат. Който не плати исканата сума, започват да пишат от негово име и да го излагат и злепоставят пред приятелите му в мрежата, съобщиха експерти пред „Монитор". Още в средата на миналата година е имало подобен случай, но официален сигнал не е бил подаван в сектора за „Компютърни престъпления" в ГДБОП.

Антимафиоти посочиха, че кражбата на самоличност във „Фейсбук" най-често е дело на ревниви гаджета или бивши приятели, които искат да следят половинките си. Такива сигнали са постъпвали на сайта www.cybercrime.bg към ГДБОП. В портала са описани най-разпространените измами в интернет и начините за защита от тях.

В случаите на рекет хакерите най-често крадат паролите на абонати, които използват поща за достъп, регистрирана в abv.

„На тайния въпрос за пощата отговарят с „аз съм" или „не съм аз" и понякога успяват да влязат, защото хората обикновено такива отговори слагат. Следващата стъпка е да влязат във „Фейсбук" и да отидат на услугата „забравена парола", откъдето автоматично получават паролата на разбитата вече поща, посочиха разследващи. Част от потърпевшите се съгласявали да платят, за да си върнат отново самоличността. В случая от миналата година извършителят карал потърпевшите да изпращат SMS, ако си искат паролите обратно.

По-съобразителните абонати веднага след като разберат, че им е разбита пощата, са сменяли електронната си поща за достъп до различни програми.

„Първото нещо като установих, че ми е открадната паролата, беше да променя достъпа до Фейсбук и системата за разплащане Paypal. Смених си и тайният въпрос в пощата abv и нямаше никакви последици за мен", разказа пред „Монитор" студентка, която работи в голяма ай ти компания у нас.
Още от статията на „Монитор"

„Над една трета от българите очакват ръст на протестите по икономически причини" е едно от водещите заглавия на „Класа"
37% от пълнолетните българи очакват повече протести и индустриални спорове в страната през новата 2012 година, отколкото през изминалата 2011-а.

Данните са от световното социологическо проучване, наречено „Край на годината", провеждано всяка година от асоциация „Галъп интернешънъл". Последното издание на проучването, проведено в периода октомври - декември 2011 г., събира мненията на над 52 000 мъже и жени от над 58 държави от всички краища на света.

Миналата година списание „Таймс" обяви „Протестиращия човек" за личност на 2011 г. Изминалата година беше изпълнена с демонстрации в цял свят - от размириците в арабския свят през митингите в Русия и Гърция и движението „Окупирай Уолстрийт". Вместо успокояване на обстановката 55% от общественото мнение по света очакват дори повече и по-масови демонстрации през настоящата 2012 г. Само 13% от анкетираните в 58-те държави по света споделят прогнози за спад в размириците и индустриалните спорове. Една четвърт пък очакват същите по масовост и интензитет протести и обществено недоволство както и през изминалата година.

Страните с най-голям дял от населението, очакващи повече протести и индустриални спорове през новата година, са Ирландия, Франция и Китай. Над 70% от запитаните в тези три държави очакват по-размирна и неспокойна година.

Най-неспокойните региони за 2012 г. ще са Северна Азия и Западна Европа, смятат анкетираните. 62% от анкетираните в Северна Азия и 57% от западноевропейците очакват ръст на протестите и индустриалните диспути през следващите 12 месеца.
Още от статията на „Класа"

"Шеф от "Пещера" в "Булгартабак", пише „Труд"
Дългогодишният маркетинг директор на "Винпром Пещера" Светослав Илиев е започнал работа като маркетинг директор на "Булгартабак Холдинг", съобщи в последния си брой вестник "Капитал". Пред "Труд" от цигарения холдинг потвърдиха, че Илиев работи при тях от началото на годината.

Илиев е един от най-големите маркетингови специалисти в България, който стои в основата на налагането на най-известните алкохолни марки на предприятието. След като неговите собственици купиха пловдивската цигарена фабрика, Илиев работеше и по агресивния маркетинг на пловдивските цигари. Мажоритарният пакет акции от "Булгартабак" бе купен през септември м.г. от инвестиционното поделение на руската държавна "Внешторгбанк", като досега купувачите пазят дискретност. Според публикации в медиите действителните собственици на тютюневия холдинг са свързани с основния акционер в КТБ Цветан Василев и собствениците на "Винпром Пещера". Назначаването на Светослав Илиев е първото косвено доказателство за тези връзки.
Още от статията на „Труд"

"Трайков: Зимните ни курорти удариха европейските по ръст" е едно от заглавията от първата страница на „24 часа"
Българските ски курорти са ударили по ръст на туристи европейските тази зима, обяви в Пампорово министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Най-голям е ръстът в Пампорово - 15% досега, а средният за страната вървял около 5-6%, добави министърът. От основния английски пазар намалението на туристопотока към Швейцария било към 60%, а към Франция - около 30%, в същото време към България английските туристи тази зима се увеличили с 2-3%, посочи Трайков.

Значително повече у нас са руските туристи, балканският пазар също е разработен добре, курортите ни избират гърци, турци, румънци и македонци. Министърът коментира, че дебелият сняг е добър за туризма, но в същото време се мисли какво би причинил, като се разтопи и оттече.

Големите язовири и каскади в страната съдържат 55% от водата и са добре управлявани, но останалите 45% създават проблеми, и голяма част от тях ще се наложи да бъдат бракувани, коментира Трайков. Язовирите в страната са около 2500, 1/3 от тях не са в добро състояние.

Проблемите с тяхната собственост трябва да се решат от водната стратегия и законодателството, а дефектите им и това дали да бъдат бракувани трябва да се преценят на място от хидротехнически експерти, коментира министърът.
Още от статията на „24 часа"

„Банките печелят 18 лв. в секунда", изчисли „Стандарт"
18,5 лева на секунда са печелили банките у нас през 2011 г., сочат изчисления на "Стандарт" на база данни на БНБ. През 2008 г., която е най-успешната за родните трезори, преди кризата да удари и България, чистата им печалба е била 43,9 лв. в секунда. Заради кризата обаче през 2009 и 2010 година печалбата на банките спада съответно до 24,7 лв. и 19,5 лв. на всяка секунда. Основна заслуга за това имат лошите кредити, който достигнаха до 14,93% към края на декември 2011 г. Значим принос за това имат последните 9 месеца на изминалата година. В този период кредитните експозиции, признати за чиста загуба (необслужвани повече от 180 дни), са нараснали със 17,9% или с малко повече от 1 млрд. лева, сочат данните на БНБ. От тях 575,5 млн. лв. са били лошите фирмени кредити (14% ръст за периода), а останалите 462 млн. лв. са новите лоши заеми за граждани (32,5% ръст). Само загубите от ипотечни кредити скачат с 35,2% между първото и последното тримесечие на 2011 г. В пари това ще рече, че само за девет месеца жилищни заеми за 272,6 млн. лева са били отписани като загуба.

Потребителските кредити не остават по-назад, тъй като и загубите от тях нарастват с 20,8% между март и декември 2011 г., което се равнява на 144,4 млн. лв. загуба за банките.
Още от статията на „Стандарт"

"1000 малки язовира могат да прелеят", информира „Сега"
Всеки трети малък язовир в страната е със затлачена, бетонирана или препречена по друг начин клапа, заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков вчера. Това означава, че заради човешка намеса или нередовното почистване голяма част от малките водоеми, които са общински и се използват предимно за напояване и рибарници, не могат да бъдат изпускани контролирано при екстремни условия, потенциално опасни са и могат да прелеят при очакваното обилно снеготопене. След трагедията в село Бисер, което на 6 февруари беше залято от язовир "Иваново" заради спукана стена, от правителството установиха, че никоя институция у нас не знае точния брой на тези водоеми, както и кой контролира по-малките от тях. По груби сметки те са около 3000, което означава, че опасните са някъде около 1000.

По решение на Министерския съвет всички язовири в страната вече ще бъдат под контрола на икономическото министерство. Още в края на миналата седмица екипи на ведомството заедно с Трайчо Трайков тръгнаха на обиколки из водоемите, за да установят състоянието им. Огледите трябва да приключат до 20 февруари. След първите проверки Трайков говореше за около 600 опасни малки язовира. Министърът твърди, че големите язовири, в които се събира 55% от регулирания воден обем в страната, са много добре поддържани, а проблемите се създават точно от малките. Според него някои язовири, които не могат да бъдат поправени, ще бъдат бракувани.
Още от статията на „Сега"

„1000 глоби на ден за алкохол менте", информира „Монитор"
200 хиляди глоби е наложила Изпълнителната агенция по лозата и виното през миналата година, съобщи вчера по БНР шефът й Красимир Коев. Това означава, че средно в рамките на един работен ден се налагат по 1000 глоби. „Проверките не са спирали, работим достатъчно активно и на пазара, и при производителите", каза той. Сега действащият Закон за виното и спиртните напитки е от 10-12 г. и според Коев в него е имало доста вратички, които са се използвали от недобросъвестните участници на пазара. В резултат на това се създаваха т.нар. сурогати, обясни шефът на изпълнителната агенция.

В новия закон, който миналата седмица беше на първо четене от Народното събрание, са предвидени глоби от 10 до 100 хил. лв. за производители и продавачи на вино и спиртните напитки, които не отговарят на изискванията. От 3 до 30 хил. лв. е санкцията за спиртни напитки без ясен произход.

Освен това в закона се предвижда виното да се прави само от грозде, гроздовата ракия да е с поне 40 градуса, под контрол се поставят и ментата и мастиката.

Добавянето на спирт във виното става абсолютно забранено, обясни Красимир Коев. Допуска се добавянето на захар, но това ще се прави само ако реколтата от грозде е била лоша. Тогава с разрешение на Изпълнителната агенция по лозата и виното може да се слага до грам и половина захар на литър вино. Коев уточни, че правилото няма да е повсеместно при лоша реколта, разрешението ще е индивидуално за всеки производител и ще важи за определени сортове и територии.
Още от статията на „Монитор"

"Синдикатите и работодателите с право на законодателна инициатива", съобщава „Класа"
Синдикатите и работодателите са поискали от премиера Бойко Борисов възможност за законодателна инициатива. Новината съобщи за „Класа" президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Той и лидерът на „Подкрепа" Константин Тренчев са провели среща с Борисов на 10 февруари. На нея те са поставили като условие за връщане в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) въпросите, по които синдикалните и работодателските организации имат консенсус, да влизат директно за гласуване в Министерския съвет и Народното събрание, без да се обсъждат в тристранката. Това все пак ще важи само за казуси, по които държавата изрично е поискала становището на социалните партньори.

Синдикатите се връщат в НСТС още днес, за да обсъдят казуса, който вероятно ще влезе като промяна в Кодекса на труда.

Така ще се подобри взаимодействието ни с управляващите и ролята ни в социалния диалог ще придобие повече смисъл, казва президентът на КНСБ. Както е известно, преди три месеца синдикатите напуснаха със скандал НСТС след конфликт с председателя на тристранката Симеон Дянков.

Предложението за своеобразната законодателна инициатива е било съгласувано и с работодателите, потвърди пред „Класа" председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.

Като аргумент синдикатите сочат и европейското законодателство, според което когато европейските социални партньори генерират консенсус по даден проблем, той влизал директно за гласуване в парламента или Европейския съвет, все едно е предложение на Еврокомисията.

Другата значима промяна, която искат от КНСБ и „Подкрепа", е НСТС да не може да бъде заобикалян чрез парламента. Досега много често предложения за промени в Кодекса на труда и в сферата на социалното осигуряване били предлагани директно от депутати, вместо от Министерския съвет. По този начин властта хитро финтирала синдикатите и работодателите, които оставали в неведение и без възможност да отреагират.
Още от статията на „Класа"

"Каним чуждестранни туристи да се "хванат на хорото", съобщава „24 часа"
От няколко седмици вече е онлайн първата от поредицата интерактивни игри на туристическия портал bulgariatravel.org  -  „Хвани се на хорото! Спечели мечтаната почивка в България".  Тя се основава на атрактивността и колорита на българските народните танци. Потребителите ще могат да създадат свой танц, като изберат брой на танцьорите (от 1 до 4) и сложат своята снимка и снимки на приятели на мястото на лицата им. По този начин участниците стават автори на забавно видео, което могат да споделят с приятелите си. Допълнителна информация за регламента на играта, както и самата игра може да бъде намерена на dothedancebg.bulgariatravel.org.

С автентичността си, българските народни танци винаги са предизвиквали голям интерес от страна на чужденците. Това допринася за популяризирането на играта в международен мащаб, а оттам и за рекламирането на България като туристическа дестинация сред аудиторията. Основната идея на играта е да заинтригува и забавлява потребителите, които да привлекат и свои приятели да участват в нея.

Интерфейсът на самата игра е на английски език с цел при споделяне на видео с чуждестранни приятели в социалните мрежи, те да могат лесно да разберат логиката на играта. Текстовете с  регламента и наградния фонд, обаче, се показват на един от 9-те езика, разпознати по IP адресите  - английски, немски, френски, испански, руски, арабски, японски, иврит и български, в зависимост от геолокацията на потребителите.

Регистрацията в играта се осъществява чрез имейл или Facebook профил. Участниците могат да създават неограничен брой видеоклипове и да ги споделят. Всяко създадено видео и привлечен в играта участник след преглед на видео носят точки. Точки се получават и за share и like на видео във Facebook. Целта е да бъдат събрани възможно най-много точки, за да бъде спечелена „мечтаната почивка в България".

Участникът с най-добър резултат ще спечели награда - едноседмична почивка за двама в четиризвездния хотел Родопски дом в центъра на курорт Чепеларе. На лотариен принцип сред първите 100 участника с най-много точки ще бъдат раздадени три почивки за двама в луксозното ваканционно селище Санта Марина до град Созопол. Всички участници, регистрирали се с валидни данни, участват в тегленето на томбола за сувенири.
Още от статията на „24 часа"