„Обществените поръчки може съвсем да затънат в корупция", предупреждава от първата си страница „Сега"
Вместо да затегнат контрола върху сключването на обществени поръчки, управляващите са на път да отворят нови възможности за корупция. Поправките в закона, подготвени за приемане в кабинета и публикувани на сайта на Агенцията за обществени поръчки, ще развържат ръцете на възложителите масово да газят правилата и да сключват незаконни договори срещу глоба до 2% от стойността им.
Спорната практика за запазване действието на доказано незаконни договори бе приета още през 2006 г., но сега ще стане още по-популярна, смятат експерти. През 2006 г. законодателят реши, че при обжалване възложителите не са длъжни да чакат окончателното произнасяне на съда по същество и могат да сключат съответните договори, ако Комисията за защита на конкуренцията междувременно е отказала да спре процедурата временно. Така в много от случаите договорите се обявяват за незаконосъобразни, но това по закон не спира изпълнението им. Единствената компенсация е предвидената възможност некласираните да търсят обезщетение за претърпени вреди в гражданско дело.
Новите промени предвиждат незаконните решения за избор на изпълнител дори формално да не се отменят като незаконосъобразни. Ако установи нарушения в процедурите, съдът ще излиза единствено с решение за налагане на имуществена санкция за възложителя в размер на 2% от стойността на договора. "Това може да се изтълкува от възложителите като зелена светлина да газят спокойно закона, а средствата за глобата да се калкулират скрито в офертата", обясниха експерти. Не е ясно и как налагането на глоба ще се отрази на шансовете за получаване на обезщетение от засегнатите кандидати. Административно-процесуалният кодекс изрично изисква при обезщетение съдът да е установил незаконосъобразност на акта. И в момента претендирането на обезщетения е много трудно, защото няма утвърдена практика и съдиите се чудят как точно да работят по този член от закона, става ясно от жалба до ВКС по сходно дело във Велико Търново.
С проекта за промени в закона се въвеждат и други текстове, които могат да доведат до разнопосочна съдебна практика. Така например договорите, сключени незаконно без обществена поръчка, досега се приемаха за нищожни без условия. Занапред обаче административните съдилища имат право да ги оставят в действие, ако е налице по-висш обществен интерес. Тук изрично е уточнено, че по-висшият обществен интерес не може да се оправдава с икономически интереси, но дори от това правило се позволява изключение.
Още от статията на „Сега"
„ГЕРБ избра Борисов за председател", съобщава от първата си страница „Монитор"
Премиерът Бойко Борисов бе избран за председател на партия ГЕРБ вчера. Всички 1227 делегати, присъстващи на редовното отчетно-изборно делегатско национално събрание, гласуваха единодушно. Кандидатурата на Борисов бе издигната от досегашния председател Цветан Цветанов. Други предложения за лидерския пост нямаше. Със ставане на крака и бурни и продължителни ръкопляскания делегатите приветстваха избора на премиера. „Пляскате все едно нещо се е променило", обърна се към залата Бойко Борисов. „Никога в ГЕРБ не е стоял въпросът кой е първи, втори, трети, четвърти или пети", подчерта Борисов. Той благодари на Цветан Цветанов за свършената досега работа, за която самият нямал нерви. Премиерът върна жеста на Цветанов с думите, че съжалява, че няма още един Цветанов, който да застане начело на партията, за да могат Борисов и вътрешният министър да се съсредоточат изцяло върху управлението на страната.
Аз ще се занимавам максимум 99% с управлението, каза още Бойко Борисов, като основната работа в партията той оставя на Цветанов, а той ще е арбитър при конфликти. В първите си думи новият председател на ГЕРБ се похвали с доброто си отношение с кметовете от другите политически сили. Ние сме различни, каза Борисов и заяви, че правителството има равно отношение към всички в местната власт. Той благодари на лидерите на СДС, ДСБ и "Атака", които постъпвали държавнически и се обърна и към своите съпартийци с думите: „Няма да има компромис към никой, който посегне към корупцията."
Единственият противник на ГЕРБ сега е самият ГЕРБ, допълни Борисов. Той призова съпартийците си да не забравят защо са ги избрали хората и да продължат за отстояват принципите на партията. Всеки ден трябва така да сме ангажирани все едно утре са изборите, каза Бойко Борисов.
Още от статията на „Монитор"
„Експортните бизнеси изчакват до последно със съкращенията", обобщава „Дневник"
Въпреки че са подали заявки за съкращения в бюрата по труда, работодателите в най-засегнатите от кризата, предимно експортни браншове ще се опитат да запазят кадрите си. Това показа допитване на "Дневник" до представители на бизнеса в металургията, машиностроенето, строителството и текстилната промишленост. Това са четирите бранша, подали в края на 2009 г. най-много заявки за съкращения на работници. 128 работодатели са обявили, че планират да уволнят общо 8386 души по данни на Агенцията по заетостта.
Тези браншове бяха и сред първите, които усетиха влиянието на икономическата криза още в края на 2008 г. и освободиха част от служителите си през миналата година, а средната безработица в страната се увеличи от 6.2% до 9.2%. В интервю за "Дневник" директорът на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова прогнозира, че безработицата ще се увеличава с най-голям темп до пролетта (виж стр. 2-3). В същото време от агенцията уточниха, че уведомленията за предстоящи уволнения, подавани от работодателите, не означават автоматично, че всички лица ще бъдат освободени. Според трудовото законодателство заявленията за масови уволнения се подават поне месец преди освобождаването на работниците.
Представители на предприятия от машиностроенето и металургията коментираха пред "Дневник", че ще направят всичко възможно да съхранят работниците си. Те се надяват на ръст на поръчките в резултат на очакваното съживяване на световните пазари и на българската икономика през втората половина на 2010 г. Председателят на браншовата камара "Машиностроене" Илия Келешев каза, че дори фирмите, които смятат да съкращават, изчакват и правят всичко възможно да задържат хората си, защото след това не биха могли да изпълняват поръчки, когато ситуацията се стабилизира.
"Очертава се около май тенденцията на пазара на метали да се подобри. Заради това големите предприятия в металургията не планират съкращения през тази година", каза Томчо Томов, мениджър "Човешки ресурси" в "ТеПроМетал". "През миналата година съкращенията в предприятията от нашия холдинг не надвишиха 10% от персонала, най-вече в спомагателни предприятия. На този фон конкурентните фирми в Европа редуцираха около 30-40% от работещите", добави той.
"Булярд" (бившата Варненска корабостроителница) например е започнала процедура за масови съкращения, но още няма твърдо решение. Компанията е прибягнала до същия подход и през миналата година, без да стига до уволнения. "Отложили сме решението за съкращенията за края на януари или началото на февруари, въпреки че имаме повече работници от необходимото", коментира Васил Велев, изпълнителен директор на "Стара планина холд" и председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Още от статията на „Дневник"
„Примка за Главата", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Полицейска примка се затяга около Георги Славов - Жоро Главата. Синът на загиналия сикаджия Стоил Славов се издирва от МВР заради среднощен екшън в пловдивския клуб Bedroom.
Охраната на Главата и гардовете на сина на хотелиера Ветко Арабаджиев - Владимир, се спречкали за сепаре. В мелето проехтял изстрел. По чудо няма пострадали.
Жоро Главата е призован на разпит, обяви МВР шефът Цветан Цветанов. Какво има да го разпитват, направо да го арестуват, отсече премиерът Бойко Борисов. Той допълни, че очаква да се отнемат лицензите и да се приберат оръжията на участниците в инцидента.
Познавам си децата, те не са способни на такива деяния, коментира скандала Ветко Арабаджиев. До късно снощи телефонът на Георги Славов не отговаряше.
Още по темата от „Стандарт"
„Необходими са 700 млн. лева за спешната помощ", предупреждава от първата си страница „Класа"
Около 700 млн. лева са необходими за спешната и неотложна помощ. Това заяви в интервю за „Класа" председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов. Той обясни, че тези средства са нужни както за оборудване с автомобили и високопроходими транспортни средства, така и за персонал.
„Тези пари не могат да бъдат отлагани дълго", добави Райчинов. Според него там, където отпаднат лечебните заведения, трябва да се изградят спешни центрове с минимум 24 часа обслужване на пациента със спешна реанимация. По отношение на реформата в болничната помощ Райчинов коментира, че след 20 януари, когато приключат договорите със здравната каса, ще стане ясно колко лечебни заведения ще бъдат преструктурирани и колко ще преустановят дейността си. „Тогава ще разберем кои са оцелелите болници и кои не са отговорили на изискванията и критериите за сключване на договор", добави Райчинов. Той посъветва болниците, които преустановят дейността си или виждат, че няма да успеят да сключат договор за определени дейности, да не ги изпълняват до 20 януари, защото ако не отговарят на условията, няма да им бъде заплатено.
Още от статията на „Класа"
„Приоритет №5", е озаглавил седмичния си анализ Емил Хърсев в „Сега"
Преди дни финансовият министър за пореден път подреди политическите цели, които кабинетът си поставя в областта на икономиката. Присъединяването към еврозоната се оказа едва на скромното пето място в списъка на приоритетите, при положение че само преди месец същото намерение бе откроено като главно. И правилно, защото замяната на лева с евро е следващата логична национална цел, съпоставима по значение със самото членство в Европейския съюз. За бизнеса влизането в еврозоната означава успешно излизане от валутния борд (единствен успешен начин да се разделим с борда, впрочем) и едно много ново начало със значение на точно толкова радикална промяна в икономиката, колкото бе самият отказ от паричен суверенитет и налагането на валутен борд през 1997 г.
И затова не приемам изреждането на актуалната национална цел като един от многото поредни стопански приоритети и задачи. Напротив, тази цел трябва да се издига и повтаря ден през ден, с ясен и висок глас. За всеки от работещите в България, а и за европейските началства трябва да стане ясно, че за нас въвеждането на еврото във вътрешно обращение няма алтернатива, а всеки ден забавяне на тази крачка е напълно измерима и изчислима загуба. Като член на ЕС България има право да се възползва от всички негови механизми, работещи в наш собствен интерес. И това право трябва да се преследва със същия прагматизъм, както бюрократите от Брюксел ни гонят за неизпълнение и на най-дребното нарушение с предупреждения, глоби, съд, солени неустойки. Както се превиваме пред наложените ни в чужда полза ограничения и си плащаме за слабостите, така трябва да си търсим правата без забава!
Трябва да искаме статута на член на европейския резервен механизъм (ЕРМ II) с възможно най-твърд тон веднага щом се окаже, че са изпълнени формално измислените и от никого необосновани "маастрихтски критерии", а това най-вероятно ще стане факт още през март месец. Крайно време е да стъпим отвъд валутния борд, а възможностите за излизане от него са две - или евро, или провал (с всички произтичащи от провала на паричната единица последствия: поредна експроприация на спестителите в левове, хаос в икономиката, взрив на лихвите и рисковите параметри, срив на пазарната цена на всички инвестиции в страната и изобщо на цялото имущество в пределите на икономиката). Разбира се, няма никакви симптоми, които да поставят под въпрос стабилността на лева и борда, който я крепи.
Но докато има борд, винаги ще съществува поне теоретична възможност и за икономически провал, и за политическа злоупотреба с него (достатъчни са само 121 депутати, за да приемат закон за девалвация на лева, т.е. за частична конфискация на всички левови наличности в полза на държавата и длъжниците в левове). Когато еврото замени лева като национална валута, ще изчезне дори теоретичната възможност за такива катаклизми. Трябва да подчертаем, че ние само ще печелим от еврото и пускането му във вътрешното обращение практически не носи негативи. Защото вредните последици и загуби от налагането на твърд валутен курс понесохме веднага след 1997 г. Истина е, че промяната на парите в обращение ще изисква известни разходи. По-голямата част от тях ще се понесат от фирмите и далеч по-малко ще тежат върху бюджета.
Още от статията на „Сега"
„Застрахователи гледат досието", предупреждава „Стандарт"
Шофьор, който направи катастрофа, ще плаща в пъти повече за "Гражданска отговорност". А колите без задължителната застраховка лесно ще бъдат санкционирани от КАТ, като глобата е от 400 лв. до 600 лв. Това ще стане възможно след като от 1 юни тази година стартира единната информационна система между КАТ и Гаранционния фонд. Чрез нея застрахователите ще знаят точния брой на регистрираните автомобили, а пътната полиция - кои коли нямат сключена "Гражданска отговорност". Системата е част от проекта за електронните полици "Гражданска отговорност", които са една от стъпките за премахване на нелоялната конкуренция, разказа пред "Стандарт" изпълнителният директор на ЗК "Лев инс" Стефан Софиянски.
С информационната система полицата автоматично и в реално време ще се регистрира в сървъра на Гаранционния фонд, когато застрахователят я издаде. По този начин няма да се допуска издаването на застраховка със задна дата, уточни Софиянски. От пътната полиция са информирали работната група, подготвяща проекта, че в момента не успяват да глобят шофьорите за липса на застраховката, защото съществува практика санкционираният водач да няма полица при проверката, но да си я набави със задна дата. С актуалната информация, която КАТ и Гаранционният фонд ще качват в системата, ще могат да се санкционират шофьорите без полица, още преди да са извършили нарушение на пътя.
Още от статията на „Стандарт"
„БТК е продала по-голяма част от имотите си срещу обратно наемане", обобщава „Дневник"
БТК е успяла да продаде значителна част от пуснатите на пазара над 100 имота, показва справка в имотния регистър. Основно са продадени по-малки обекти - парцели, магазини, складове, сгради, но сред тях са и няколко знакови сгради в големите градове. В това число влизат сградата в София на Руски паметник с купувач турският бизнесмен Фуат Гювен, телефонните палати във Велико Търново, Казанлък и Пловдив на старозагорския предприемач Тодор Колев, както и три сгради във Варна на фармацевтичния инвеститор Веселин Марешки. След продажбата БТК наема част от сградите от новите собственици.
По оценка на брокери стойността на продадените имоти през миналата година е около 100 млн. евро. Цените на имотите са паднали средно с около 30-40% от оценката, дадена им през лятото на 2008 г., преди настъпването на кризата. Тогава "Фортън" дадоха пазарна стойност на 100 ключови имота на БТК за 281.5 млн. евро . В момента изключителен продавач е "Явлена". Въпреки че през 2008 г. намерението за продажба на имотите беше публикувано на страницата на Българската фондова борса, оттогава досега БТК не е уведомявала официално нито борсата, нито специализирана медия за продадените имоти и тяхната стойност. Според българските закони БТК като публично дружество е задължена да обявява всяка важна информация за дейността си. Въпреки това от компанията отказаха коментар на въпросите, поставени от "Дневник" за процеса по продажба на имотите.
Сред ключовите продажби е сделката за сградата на ул. "Тотлебен" в София до Руски паметник. Купувач на имота е собственикът на "Търговска банка Д" Фуат Гювен чрез дружеството си "Фортера", сочи имотният регистър. По неофициална информация стойността на сделката е около 8 млн. лв. От ръководството на банката поясниха за "Дневник", че сградата ще стане централа на банката, като преместването ще започне през март. Дотогава служителите на БТК трябва да са се нанесли в новия офис на телекома в Еропейския търговски център на бул. "Цариградско шосе", където компанията е най-голям наемател. Гювен е собственик още на водните централи "Камен рид", "Ловеч", "Росица 2", "Росица 3" и "Чипровци". Той получи правото да газифицира Свиленград, притежава големи хотели в София и Пловдив, както и казина. Собственик е на редица имоти в страната.
Малко известният в страната старозагорски предприемач Тодор Колев пък е купил три палати във Велико Търново, Казанлък и Пловдив. Според имотния регистър сградата в старата столица на ул. "Дондуков" 12 е купена на 17 декември от "Булинвест", еднолична собственост на Колев. След продажбата БТК е сключила договор за наемане на част от помещенията. Пететажната палата в Казанлък е купена на 22 декември от "Казанлък" АД, в което собственик и управител е Колев, показва още имотният регистър. Сделката за телефонната палата в Пловдив, която се намира срещу хотел "Тримонциум", се очаква окончателно да бъде сключена тази седмица, съобщиха запознати с хода на преговорите. В края на миналата година БТК е заличила ипотеката на сградата от британската Роял банк ъф Скотланд. Самият Колев за момента отказа коментар по сделките.
Още от статията на „Дневник"
„Карта в нета ни показва тапите в София", информира „Монитор"
Интерактивна карта на София ще показва какъв е трафикът по улиците и булевардите в града. Това съобщи БТА. Друго нововъведение ще позволи с SMS да се проверява колко време ще се чака автобус на спирката. Проектите са дело на направлението "Паркиране и мобилност" на Центъра за градска мобилност.
Картата, до която ще се достига чрез интернет страницата на центъра, ще показва в реално време каква е интензивността на движението по основните улици и булеварди. Като основа за модула, чрез който е създадена картата, е използвана информацията, предавана през GPS системата на градския транспорт в реално време до Центъра за градска мобилност.
Проектът ще бъде представен официално идната седмица. От Центъра за градска мобилност водят преговори с мобилните оператори за активирането на още една услуга, научи БТА. Всеки чакащ на спирка на градския транспорт ще може да получава срещу пуснато кратко съобщение (SMS) с номера на спирката, изписан на спирковото табло, информация с времето на пристигане на всички автобуси, които спират на нея. Така информацията с времето на пристигане ще е достъпна от всичките над 3000 спирки на масовия градски транспорт в столицата, а не само на тези, които са оборудвани с информационни електронни табла.
Друга новост в услуга за столичани е възможността да се получава SMS с информация за задръстванията в града. Услугата ще стане възможна след внедряването на интегрираната система за управление на трафика в София, която е разработена от холандско-канадските специалисти от DHV-Delcan. "Гражданите в Европа плащат по 50 евроцента за едно съобщение, а в САЩ и Канада информацията е безплатна", пише в доклада, който беше връчен вчера на столичния кмет Йорданка Фандъкова. На "Московска" 33 тепърва ще умуват за възможността за пускане на услугата и цената й.
Още от статията „Монитор"
„България се изкачи с 3 места по БВП на глава от населението", информира „Класа"
За две години България се изкачи с три места - от 89-о на 86-о, по размер на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, става ясно от разпространени вчера данни на CIA Factbook на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ. През 2008 г. българинът е произвеждал стоки и услуги за 12 900 долара. За сравнение, през 2006 г. средният БВП на човек от населението е бил 11 300 долара годишно.
Продължаваме да се гоним в класацията с Иран, като макар и само със 100 долара повече България успява да изпревари персийската държава (12 800 долара БВП на човек от населението). Преди нас с 13 200 долара се нарежда Гренада.
Северната ни съседка Румъния също се изкачва с три места - и от 93-та, вече е 90-а в класацията с 12 200 долара. Всеки турчин пък е произвел стоки и услуги за 11 900 долара (от 86-о място през 2006 г. страната пада на 92-ро място), а всеки грък - 32 100 долара. Южната ни съседка е и най-високо изкачилата се балканска държава - на 40-а позиция.
Най-голям БВП на глава от населението в света имат жителите на Лихтенщайн - 118 000 долара. На второ място са жителите на Катар с 111 000 долара БВП средно на човек. Бронзовият медал остава за Люксембург с 81 200 долара.
На другия полюс на класацията са Зимбабве, ДР Конго и Бурунди. В тях на глава от населението през 2008 г. са се падали под 500 долара. Класацията подрежда 229 държави, но механизмите за изчисляване на показателя са сложни и не е задължително да отразяват реалното икономическо състояние на жителите на дадена страна, обясняват експерти.
Ирландия се оказва "отличничката" на ЕС и в тази класация, заемаща 11-о място в нея с 45 500 долара и пръв представител на Евросъюза.
Още от статията на „Монитор"
„България затваря 67 млечни и месни фирми заради ЕС", съобщава „Сега"
България затваря 67 млечни и месни фирми, които въпреки многократните отсрочки на ЕС, не покриха хигиенните изисквания, съобщиха вчера от земеделското министерство. До края на 2009 г. Брюксел изискваше всичките 585 наши производители на сирена и кашкавали да модернизират сградния си фонд, да покрият хигиенните изисквания и да въведат система за обратна проследяемост на продуктите. Това значи стоките да имат код, чрез който при хранително отравяне бързо да може да се провери не само фирмата производител, но и фермата, от която е закупена суровината.
От 585-те фирми изискванията покриват общо 518 предприятия - от тях 330 месни фирми и 188 мандри. Почти всички техни продукти ще могат да се продават и на европейския пазар.
Родните предприятия извървяха дълъг път, докато бъдат подтикнати към модернизация. През 2006 г. родната ветеринарна служба твърдеше, че е проверила всичките ни предприятия и те покриват нормите. Броени дни преди страната ни да влезе в ЕС обаче Брюксел направи изненадващи проверки и веднага наказа пропуските в хигиената и ветеринарния контрол, като затвори пазара на общността за 468 наши млечни и месни фирми. Допуснати бяха само 60 предприятия, които вече преди това бяха одобрени за европейския пазар, но след това и те бяха отново проверявани.
За 80 000 български ферми, от които мандрите и колбасарските цехове изкупуват мляко и месо, Брюксел даде само преди месеци отсрочка за модернизация до края на 2011 г. Произведеното мляко от тези от тях, които не покриват евроизискванията, ще се продава само у нас през следващите 2 години.
Още от статията на „Сега"
„Замря търсенето на апартаменти в морските курорти", съобщава „Монитор"
Оттеглянето на британците и ирландците доведе до замиране на търсенето на ваканционни жилища в морските ни курорти през последната година. В комбинация с голямото предлагане това бе причина за продължаващ спад на средните офертни цени. Това показва статистиката на сайта за недвижими имоти imot.bg. В най-големия ни и превърнат в бетонно чудовище морски курорт Слънчев бряг средните цени са трайно под 800 евро за единица площ. Причина за срива е свръхпредлагането на ваканционни жилища в тази част от крайбрежието ни.
Гарсониерите в най-голямото ни летовище са с 27% по-евтини в сравнение с миналия януари. Офертите им са с почти 300 евро на квадрат по-ниски. И сега там може да се купи имот под 10 000 евро. Над 25 пъти повече пари - 255 400 евро, се искат за най-скъпото предлагано за продажба едностайно жилище на 25 м от брега. При двустайните разликите в офертите също са толкова драстични. Най-ниската от 15 500 евро е за обзаведен апартамент в центъра на курорта. Най-високата - от 290 320 евро, е за лукс имот до брега. Тристайните в презастроения курорт се оферират от 25 350 до 100 000 евро, сочи статистиката.
На Златни пясъци разликите в предложенията при гарсониерите са малки заради по-ниското предлагане. Едностайните там се оферират от 32 600 до 62 200 евро. За последните 12 месеца средните офертни цени в сегмента са паднали с 24 на сто. При двустайните е отчетен спад от 22 процента. Сега най-ниската оферта е 30 000 евро и е за апартамент в затворен комплекс. Най-високата оферта от 275 000 евро е за имот на първа линия. При тристайните предложенията са в доста по-тесни граници - от 50 000 до 310 000 евро. Най-много пари се искат за обзаведен имот в затворен комплекс близо до брега.
Още от статията на „Монитор"
„Няма да се плаща кеш за доктор", казва в интервю за „Стандарт" министърът на здравеопазването Божидар Нанев
Министър Нанев, в края на февруари се очаква да излезе т. нар. ценоразпис за медицинските дейности. Какви са вашите очаквания?
- Въпросът е да се стъпи на някаква база и да се разбере специално в болничната помощ колко струва един продукт, колко пари са необходими за една дейност, дали има подценени клинични пътеки. В момента основният ни проблем е, че има диспропорция в плащанията на отделните дейности и липсва методология за оценяване. Прилагането на новата методика обаче няма да стане отведнъж, а постепенно.
С какво ще започнете?
- Предимство ще имат тези болнични дейности, за които имаме съмнения, че са недофинансирани и водят до декапитализация на лечебни заведения. Вероятно ще се насочим първо към детската болнична помощ, реанимационни пътеки, някои интензивни неврологични пътеки.
Преди дни премиерът Бойко Борисов заговори за доплащане на медицинските услуги. Ясно ли е вече как ще става това?
- Не. Решението може да бъде в няколко посоки. Единият път е да потърсим евентуално увеличение на здравноосигурителната вноска. Другият е създаване на модел на здравно осигуряване, който да включва и други стълбове. Третият е евентуалното самоучастие на пациентите - т.е. някакъв процент от услугата да бъде плащан от тях. Но не е задължително да бъде плащан лично от джоба. Може да е стимул за допълнително осигуряване, най-вече доброволно.
Т.е. доплащането не означава директно плащане на ръка?
- Не, не означава. Имат се предвид всички тези методи. Важно е пациентът да знае дали доплаща, колко доплаща, по какъв начин - чрез допълнително здравно осигуряване, чрез застраховка или здравната каса ще плаща повече. По този начин той ще има контрол върху самата дейност, което е много важен момент. Това обаче няма да се случи през 2010-а, а най-вероятно през 2011 г., когато евентуално ще имаме готовност и за нов модел на здравно осигуряване.
Беше споменато и за "здравни помощи" за социалнослабите. Какво имате предвид?
- Да, ще бъде както и досега. Допълнителните плащания, независимо какви ще са - увеличаване на вноската, допълнително осигуряване - за социалнослабите, децата, пенсионерите, ще се поемат от държавата, както е и в момента.
Изчерпани ли са всички възможности на сегашния начин на финансиране на системата?
- Сегашният модел не е изчерпан. Той е една основа, която трябва да се доразвива. Важно е да има събираемост на вноските и да се прецени дали наистина има необходимост от увеличаване на тази вноска. Важно е и държавата да си превежда трансферите и сумите да не се използват за други цели, а само за здравноосигурителни плащания. Да не се случва така, че парите да се използват за други бюджетни нужди.
НАП обяви данни за нови близо 400 хиляди граждани, които са на път да "изпаднат" от системата заради неплатени вноски. Смятате ли, че те ще успеят да се върнат в системата до 25 януари?
- Те са нередовни платци, но това е отговорност на всеки гражданин да си плаща осигуровките така, както си плаща данъците. Моите очаквания са, че гражданите ще подходят отговорно, защото в противен случай може наистина да отпаднат от системата и да им се наложи да си плащат изцяло, когато имат нужда от здравна услуга.
Какъв е срокът, който си давате за подобряване на събираемостта на вноските?
- Мерките вече работят. Моята информация е, че още преди Нова година много хора, които са изостанали в плащанията, са побързали да си платят здравните вноски и сега през януари продължават да наваксват това забавяне.
Има ли пари в бюджета на министерството, за да се поеме евентуално увеличение на притока на пациенти към спешната помощ заради нарушени здравноосигурителни права?
- Нарушените здравноосигурителни права не са причина гражданите да се насочват към спешната помощ. Тя е за оказване на помощ при спешни състояния, а не да се ходи от пациенти в неспешни състояния, само защото нямат здравноосигурителни права. Тя е за всички, независимо дали са здравноосигурени, но за спешни състояния. И парите са достатъчно за спешните състояния, а не за компромиси към здравно неосигурени граждани.
Още от интервюто на „Стандарт"
„За модернизация на малки и средни фирми се предвиждат близо 100 млн. евро", казва в интервю за „Дневник" Евгени Ангелов, зам.-министър на икономиката и енергетиката
Какво предприемате за разблокиране на европрограмата, на която разчитат компаниите от индустрията?
- Голяма част от екипа на министерството идва от бизнеса и сме наясно със значението, което европейските средства имат за развитието на компаниите. Важно за нас е да скъсим изоставането при усвояването на оперативна програма "Конкурентоспособност", като амбициите ни са да се придвижим от опашката към първите позиции по използване на еврофондовете в рамките на Европейския съюз.
За да идентифицираме проблемите, организирахме поредица от срещи между всички заинтересувани страни - бизнес, консултанти, неправителствени организации, ЕК, работодателски организации и администрация. В резултат на което получихме много ценни идеи, които групирахме в няколко направления. Част от проблемите са чисто технически и се отнасят до процедурите при кандидатстване. С изненада разбрах, че 4 месеца след подаването на проектите чиновниците са ги връщали с мотива, че пакетът не бил окомплектуван или че липсва един или друг документ. Затова предвиждаме още при приемането на документите администраторът да прави необходимия преглед. Със средства от техническата помощ ще направим търг за консултанти, като целта е да предложат работещи варианти, т.нар. workflow analysis, за да се изчистят проблемите с обработването на документи при кандидатстване.
Ще има ли структурни промени в агенцията за малки и средни предприятия, където се приемат проектите?
- В момента имаме няколко структури - дирекцията в министерството като управляващ орган и агенцията за малки и средни предприятия като междинно звено с неговите регионални бюра. Сегашната организация на работа трябва да претърпи значително подобрение, като водещо в подхода трябва да бъде как може да сме в помощ на бизнеса. Като брой експертите са достатъчно, но като организация и обучение има нужда от промени. Вероятно ще останат няколко основни центъра, където да се приемат проектите, като персоналът там бъде обучен така, че максимално бързо да обслужва бизнеса. Започваме активен диалог и с европейските институции, ще ползваме опита на колеги от Унгария, Словакия и Ирландия, които са сред първите по усвояване на средствата по програмата. Преговаряме с техни специалисти, които са готови на разноски на техните правителства да проведат обучителни семинари за българската администрация.
Отдавна се очакват субсидиите за енергоспестяващи проекти. Кога ще може да се кандидатства за тези мерки?
- От тази година започваме набирането на документи не само за енергоспестяващи системи, но и за възобновяеми енергийни източници. Общият бюджет за двете мерки ще бъде 200 млн. евро. Отдавна се преговаря с ЕБВР да използваме техния механизъм за подпомагане на проекти за въвеждане на енергоспестяващи системи. Въпросът е какъв ще бъде размерът на грантовото финансиране. Имаме желание той да бъде възможно по-висок. Близо 100 млн. евро се предвиждат за модернизация на малките и средните предприятия, продължаваме и схемите за подкрепа на иновациите.
Дадохте сигнал, че от следващата година бизнесът ще разчита на 200 млн. евро по европейската схема JEREMIE и бюджета, които да се насочат за рисково финансиране. Ще може ли да се финансират и иновационни проекти или съвместни разработки между бизнеса и науката, за които мениджърите настояват?
- Иновациите трудно се реализират с банково кредитиране, защото са рискови. Затова трябва да насърчаваме инструменти като JEREMIE към venture capital и private equity, които са утвърдени форми за финансиране на иновации. За съжаление ние изоставаме значително от развитите държави. Съществуващият иновационен фонд към министерството на икономиката също е недостатъчен, защото отпуска минимални средства и липсва комерсиалният елемент.
В досегашните ни преговори с Европейския инвестиционен фонд аргументирахме нашата позиция защо предпочитаме парите да се използват за рисково финансиране. В тяхно лице намираме добре информиран и прагматичен партньор и съм убеден, че ще постигнем единомислие. Предлагаме по-голямата част от тези 200 млн. евро да се разпределят между няколко фонда за рисков капитал, които да таргетират компании в различни стадии от развитието им.
Всичките пари няма да дойдат от JEREMIE, само 50-70% се осигуряват оттам. Останалите 30-50% очаквам да дойдат от външни инвеститори, които са убедени, че екипите, които ще управляват тези фондове, са качествени. Мениджърите на тези фондове сами ще търсят обещаващи компании, в които да инвестират. Другото предимство е, че когато подобен фонд инвестира в дадено предприятие, и банките по-лесно ще отпускат заеми на компаниите. В такъв случай общият ресурс значително ще надхвърли 200 млн. евро.
Още от интервюто на „Дневник"
"Дянков ще бъде възприет като необходимото зло", казва в интервю за „Сега" социологът Антони Гълъбов
Г-н Гълъбов, годината започна с показен разстрел на човек, свързан с престъпния свят. Защо се отдава толкова голямо значение на този случай? Ще бъде ли той употребен от политиците?
- Най-вероятно ще има политическа употреба, за съжаление, тъй като има натрупано желание за реванш. През цялата минала година една политическа сила говореше за политически реваншизъм. Но всъщност в момента сме свидетели на подобен тип поведение. Така че най-вероятно в определен контекст както това убийство, така и някакви свързани с него или предстоящи напрежения в организираната престъпност ще бъдат директно политически артикулирани и ще бъде търсена връзка между смяната на властта и тези престъпления. Всъщност това започна още в края на м.г., тъй като е очевидно, че една от носещите политики на ГЕРБ е в сферата на сигурността. Другата е икономическо развитие и финанси, ако погледнем двамата вицепремиери.
Да очакваме ли тогава и други разстрели?
- Не съм убеден, че този разстрел има толкова съществено значение в представите на самите фигури от подземния свят. По-скоро не става дума за начало на някаква гангстерска война. Наистина има разместване на пластове, разпределение и преразпределение на зони на влияние, но ми се струва, че причините и мотивите за това убийство са по-встрани от процеса. Отминаха 90-те години, в които водещите фигури от организираната престъпност ходеха с анцузи и италианските костюми не им стояха добре. Така че навлизаме в период, в който съществена част от тези структури имат своите легални, видими институции. Те вече не предпочитат този опит на улична разправа. Така че и организираната престъпност навлиза в нови фази на развитие и все по-рядко ще бъдем свидетели на подобен тип брутални престъпления. Това не означава, че влиянието на организираната престъпност ще намалее. То просто се преструктурира.
На 13 януари започва новата политическа година. Трябва ли според вас партиите да променят стратегията си?
- Смятам, че тази година ще бъде трудна за управлението на ГЕРБ. В същото време досега сме имали само едно реформаторско управление в условия на дълбока криза и това е кабинетът "Костов". Опитът показва, че докато трае кризата и управляващото мнозинство се опитва да провежда реформи, независимо от напрежението, то остава стабилно. Не очаквам да има сериозни заплахи за стабилността на управлението на ГЕРБ, ако продължава реформите. Промяната в политиките и поведението на ГЕРБ най-вероятно би трябвало да бъде по-скоро по отношение на ускоряване ритъма на реформите и повишаване на компетентността на самите народни представители. В пряка връзка с това се намират отношенията между ГЕРБ и "Синята коалиция", доколкото реформаторският опит е концентриран именно в тях. Очаквам по-ефективно партньорство между двете формации. Със сигурност предстои интересна година и за развитието на "Атака", защото досегашното им поведение като изключително лоялен партньор на ГЕРБ създаде напрежение в самата партия. Опитите на РЗС да влезе в много открита конкуренция с "Атака" за ролята на малкия лоялен партньор поне засега завърши зле за РЗС. Но "Атака" трябва да се позиционира по-ясно и ако иска да запази досегашната си подкрепа, ще трябва да се опита да реализира политическата си програма.
Все пак "Атака" може ли да се брои за предвидим партньор на властта?
- "Атака" се намира в процес на нормализация, който е полезен. Ако сравним "Атака" с предварителните й заявки през 2005 г., с първата й парламентарна група, наистина има някаква нормализация в тази партия. Въпросът е дали тя ще продължи да се нормализира. Или за да запази позициите си в пространството на националпопулизма, ще търси някакъв опит за радикализиране. Опитът с референдума показва, че подобно желание като че ли има. Засега ми се струва, че компетентността на депутатите от "Атака" е по-висока, отколкото в предишното НС. Надявам се да върви към нормализация. В противен случай ще бъдем свидетели на неприятно напрежение, което ще даде шанс на ДПС отново да заеме важно място в политическия живот на страната.
Още от интервюто на „Сега"
"Метрото значително намали задръстванията", казва в интервю за „Монитор" изпълнителният директор на "Метрополитен" ЕАД инж. Стоян Братоев
Инж. Братоев, миналата година, преди пускането на новата отсечка на метрото, в пиков сутрешен час Центърът за градска мобилност преброи 11 500 автомобила само по бул. «Цариградско шосе». С разширяването на метрото започна ли да се решава проблемът с трафика в София?
- През последните години по основните направления в София ежедневно се формират големи пътнически потоци, които в час пик надхвърлят 30 хил. пътника. Характерни за града станаха големите задръствания и ниските скорости на пътуванията, които с масовия градски транспорт по най-натоварените направления в час „пик" са едва 8-10 км в час. Поради малката превозна способност на линиите на масовия градски транспорт за обслужването на големите пътнически потоци функционират значителен брой паралелни линии. В тази обстановка вследствие високата превозна способност, безконфликтното движение и неколкократно по-високите скорости на пътуванията особено актуално стана разширението на метрото в столицата. За целта през последните години Столичната община започна изпълнение на програма за ускорено изграждане на следващите участъци от метрото. Като резултат от това през 2009 г. се завърши източният радиус и се образува метродиаметърът "Люлин"-"Младост", което без съмнение може да се нарече най-важната транспортна, социална и екологична придобивка на столицата за последното десетилетие.
Това доведе ли до оптимизиране на транспорта в столицата?
- Завършването на линията Изток-Запад доведе до нарастване на дяла на метрото в системата на градския транспорт на 16%, намалението на замърсяването на въздуха с над 11,5 хил. тона токсични вещества и редуциране на трафика в източната част на града с над 12%. Направените преброявания след пускането на метрото показват, че в пиковия час вече се движат около 9,6 хил. автомобила, т.е. налице е намаление на трафика с около 20%. Практиката в други страни показва, че след оптимизацията на довеждащия транспорт този ефект ще нарасне допълнително.
Колко човека ползват средно дневно, месечно и годишно метрото?
- Преброяванията, направени през ноември, показаха, че дневно в работен ден метрото превозва около 180 хил. пътници, което прави около 16% от пътниците в масовия градски транспорт. Като се отчете, че през почивните дни пътниците в масовия градски транспорт са под 50% от тези в работните дни, средномесечният брой превозени пътници възлиза на около 4,5 млн. пътници месечно.
Прави впечатление чистотата и редът в метрото, както и новогодишната украса, която сте поставили по метростанциите. Но трябва ли в период на криза да се харчат пари за подобен лукс?
- Новогодишната украса по някои от станциите е традиционна за последните години в метрото, като част от нея се прибира и се поставя през следващата година. Тя се поставя от рекламните агенции, поради което фактическите разходи на метрополитена за нея са символични. Това обаче създава една по-празнична и приветлива атмосфера в ежедневието на нашите пътници. Колкото до поддържането на чистотата това е ежедневна работа на нашия персонал.
И един въпрос за рекламата. Тя вероятно е и сериозен приходоизточник на метрото. Как е регулиран този въпрос с оглед влязлата в сила Наредба за рекламната дейност в София?
- По отношение на рекламната дейност тя се извършва чрез проведени преди време конкурси за рекламни оператори. Разбира се, това е един от допълнителните приходи, които се разчитат в бюджета за експлоатационната дейност и покриват част от транспортните разходи за превоза на пътниците. Такава е практиката и в другите метрополитени по света, което е продиктувано от спецификата на експлоатационната дейност и стратегическия характер на метрото. Във връзка с новата наредба на СО след уточняване на процедурните въпроси по прилагането ще се процедира отдаването на незаетите рекламни съоръжения както по новите станции, така и по станциите от западния метрорадиус. Разбира се, това ще стане след конкурси на база одобрение на съответните проекти от дирекция "Архитектура и градоустройство" при Столична община.
Още от интервюто на „Монитор"
„В смесените райони ни е много трудно", казва в интервю за „Класа" Искра Фидосова, съпредседател на ПГ на ГЕРБ
Госпожо Фидосова, какво се променя за ГЕРБ, след като Бойко Борисов стана председател на партията?
- Политически погледнато не се променя нищо. Господин Борисов си го каза: нещата си остават както преди. И е крайно време да се спрат спекулациите с това, че има борба за лидерство между него и Цветан Цветанов. Бойко Борисов си е лидер на ГЕРБ от първия момент на учредяването на партията, откакто съществува самият проект ГЕРБ. Той ни обедини зад себе си и постави началото. Промяната е формална и само юридическа - на документите на партията Борисов ще се изписва като председател, а Цветанов - като заместник-председател. Иначе ще имат същите правомощия и ще извършват същата дейност, която са вършили досега.
Г-жа Цецка Цачева каза на делегатите на ГЕРБ да не се поддават на изкушенията и да не се възползват от облагите на властта. Това профилактично изказване ли беше, или е имало опити за търговия с влияние?
- Според мен го каза превантивно. Аз самата не допускам до себе си такива разговори. Всичките ми срещи са по повод законодателство и в качеството ми на председател на комисията по правни въпроси. Като съпредседател на ПГ на ГЕРБ се налага да водя и други срещи. Но до себе си не допускам такива предложения. Реагирам изключително остро. Показала съм го многократно в последните 4 години и с това заслужих доверието на Борисов и Цветанов. Не съм говорила с Цачева, но нямам информация тя да говори за конкретни случаи. Сигурно е нормално много представители на различни компании да се опитват да стигнат и да се срещнат с хора, които са в управлението, но смятам, че всеки един колега е достатъчно разумен, за да не се поддава. Самият г-н Борисов каза, че не трябва да говорим неща, които не са проверени. Ето как бе набедена Румяна Желева - върху нея се изсипаха страшно много упреци. Нито тя, нито съпругът й са заслужили това. Това са лъжи, клевети, опити да бъде омърсен един изключително достоен човек.
Излязоха публикации в медиите, че ваш депутат от Горна Оряховица - Мирослав Петков, краде уличен ток. Проверихте ли дали е така?
- Клевета е. Вчера Цветанов се срещна с него, а аз също говорих с г-н Петков по телефона. Има личен конфликт между кмета на Горна Оряховица Йордан Михтиев и нашия депутат, който тлее отдавна. Предполагам, че тия клевети идват от самия кмет на града. Напрежението между него и нашия депутат е още, откакто той беше общински съветник в града. Според мен това е поредният опит да го оклеветят. Но г-н Цветанов се е срещнал с г-н Петков и той знае детайлите.
Цветан Цветанов отчете като слабо място на ГЕРБ представянето на партията в малките населени места и смесените райони. Имате ли идеи как можете да разбиете монопола на ДПС там?
- С малките населени места не сме толкова зле. Показахме много висок резултат в селата на парламентарните избори. Във всички, които бяха червени крепости, сега има тотален превес на ГЕРБ. И това е заради много работа там. Самата аз съм отглеждана на село, там мина ранното ми детство и познавам добре хората. Когато седнеш и започнеш да разговаряш с пенсионерите на селата, това има ефект. Може да нямаш правомощията да им решиш проблемите, но за тях е важно, че си ги изслушал и те са ти благодарни, че си им обърнал внимание и че си им дал поне насока. Но в смесените райони ни е много трудно. Там има страх. Обикалях многократно преди изборите такива райони. Хората се страхуват да излязат и да се срещнат с нас. Правили сме срещи с по пет, трима, двама човека. Идват тайничко, за да не ги види някой от местните лидери от ДПС. Може би са притеснявани по някакъв начин. Но сега, когато станахме управляваща партия, се вижда, че има реална промяна. Според мен тези хора ще намерят сили да преодолеят страха си и да бъдат малко по-отворени към нас. Когато се вижда, че има реална промяна, те ще дойдат на срещи с нас и ще се опитаме да им помогнем.
„Атака" ли е партията, която бихте си избрали да ви подкрепя така безусловно, или става така по необходимост?
- Бихме искали не само една партия, а всички да ни подкрепят. Винаги съм казвала, че по много важни въпроси, които засягат цялото общество, ние трябва да загърбим политическите си пристрастия и да търсим подкрепа от всички. Има някои закони и текстове, за които ни подкрепят всички парламентарни групи, цялата опозиция. Иначе с „Атака" работим много добре. Доскоро работихме добре и с РЗС, колкото и странно да звучи. В правната комисия например, като дебатираме колегите от опозицията ни подкрепят, щом видят, че предложенията са експертни и имат резон. Но когато се прави някоя по-сериозна реформа или реформа с непопулярни средства, което е тежко за всеки един управляващ, оставаме сами и никой не ни подкрепя. Но това е заради политиката.
На 14 януари е насрочен протест пред Народното събрание срещу следенето в интернет и приетите на първо четене промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Над 1500 души са потвърдили, че ще дойдат. Опасявате ли се, че може да се повторят сблъсъци като тези на 14 декември м. г.?
- Не мога да прогнозирам колко човека ще отидат и какво ще се случи там. Имаше заблуда по отношение на ЗЕС. Многократно - и в комисията, и в пленарната зала, обяснихме, че няма да има разпечатки на телефонните разговори или на смс-и. Става въпрос само за установяване на местонахождението на клетката. В последния работен ден на парламента имахме среща в комисията по правни въпроси. Там дойдоха хора от различни неправителствени организации и изчистихме 3 от 4-те им претенции. Последната, която остана, бе за интерфейса. А сега, на второ четене, махаме интерфейса. Вместо това ще въведем по-високи санкции за интернет и мобилните оператори, които бавят поисканата от МВР информация. Ще ги задължим в срок от два часа, а не осем, както бе досега, да предоставят информация. Така че, след като сме премахнали и проблема с интерфейса, не съм сигурна за какво хората ще протестират.
Още от интервюто на „Класа"
„Амбициозната ни цел е да продадем винетки за 280 млн. лв.", казва в интервю за „Дневник" Атанас Симеонов "ВИП секюрити", едино от участниците в консолциума "Разпространение на винетни стикери"
Откъде шофьорите ще могат да си купят винетки на 18 януари?
- Шофьорите ще могат да си купят винетки за 2010 г. в около 1500 пункта. От тях над 700 са бензиностанции на веригите - "Лукойл", OMV, "Петрол", "Еко Елда", "Литекс". Водят се преговори още с "Шел". Разговаряме за разпространение на винетките и в магазините на големите хранителни вериги. Не бих искал да конкретизирам кои са точно, защото все още нямаме подписани договори в част от тях. Цялата необходима информация за винетките, включително и адресите на всички пунктове, където те ще се продават, може да се намери на страницата на консорциума в интернет - www.rvs.bg.
Разпространението на винетките ще е на ниво и мерки за сигурност като тези за парични знаци. Разполагаме с над 120 специализирани бронирани автомобила за превоз на ценни товари. Имаме 10-годишен опит в обработката и дистрибуцията на ценни пратки и кеш. Това ни дава увереност, че поемайки тази дейност, ще наложим най-добрите европейски стандарти.
Кога подписахте договора с "Лукойл България", защото компанията обжалваше резултатите от конкурса? Освен това в жалбата си до Комисията за защита на конкуренцията бяха написали, че не са ви давали право да ги посочите във вашите документи като разпространител на винетките?
- Подписахме договора след Нова година. Обжалването беше миналата година. Не ми се иска да коментирам договора с "Лукойл" в детайли, защото не е етично. Факт е, че вече имаме споразумение те да бъдат разпространител.
Предвиждате ли да разширите мрежата?
- Идеята е постоянно да се добавят нови и нови пунктове, за да сме максимално представени навсякъде. Предвиждаме да могат да се купуват винетки и в пунктовете за плащане на комунални сметки - за ток, вода, телефон като центровете на epay, easypay. Бъдещ проект е купуването на винетки и от банкоматите. В момента се проучва технически дали е възможно да се добавят устройства в машините, чрез които да става това. Партньорът ни СИБанк преценява в кои пунктове на банката в полицейските управления и в агенцията за приходите има възможност да се пуснат за продажба винетки.
За първи път ли участвате в конкурс за разпространение на винетките?
- За първи път. В предишния търг участва партньорът ни СИБанк. Те ни поканиха в обединението за тази процедура. С банката от една година работим по нейни проекти. В света е наложена практика логистичната и транспортната част да се извършват от фирми като нашата. В конкретната ситуация презумцията е, че голяма част от тези вериги, където се разпространяват винетките, са клиенти на "ВИП секюрити". Като компания работим с OMV, "Шел", "Еко Елда", от веригите за бързооборотни стоки - с "Метро". С повечето банки имаме договор за инкасова дейност. Пътят на парите може да се използва за дистрибуцията на винетките, защото те са ценна книга.
Участвали ли сте досега в други държавни или общински поръчки и имате ли намерение да участвате и в бъдеще?
- Това ни е първата държавна поръчка. Досега не сме участвали в подобни процедури. В бъдеще имаме намерение да участваме в поръчки, които се припокриват с основната ни дейност - инкасото.
Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев каза, че всеки ден ще се отчитате и ще се знае колко и какви винетки са продадени. Как ще става това? Софтуерът ви ще бъде ли вързан с този на пътната агенция?
- Това ще оскъпи излишно процеса. Системата, с която разполагаме, дава възможност във всеки един момент, ако агенцията поиска, да види къде се намира дадена винетка - дали е продадена или пък е на еди-кой си пункт. Задължени сме по силата на договора ежеседмично да се отчитаме пред агенцията и да плащаме.
Оптимист сте, че ще продадете винетки за 280 млн. лв. Как ще стане това, при условие че досегашният дистрибутор е продавал за 160-170 млн. лв.?
- Това е безспорно амбициозна цел. Тя не е само на консорциума, но и на държавата, след като е отпечатала винетки на такава стойност. Тук има три страни - държавата да направи емисията, ние да ги разпространим и накрая някой да ги купи. Целта ни е да продадем максимален обем. Това може да стане чрез улесняване на процеса. Що се отнася до пътникопотока, не очакваме той да се увеличи през тази година, а по-скоро да намалее заради кризата. Нормално е 10-20% от отпечатаните винетки да останат непродадени.
Още от интервюто на „Дневник"