„Огън по лихварите", четем от първата страница на „Стандарт"
Лихварите станаха мишена. 30 куршума пратиха на оня свят Васил Донев-Доневио, който бе разстрелян в джипа си заедно със своя гард Бинко Робов. Жертвата е най-известният лихвар в Пиринския край, а десетки семейства са изгорели с пари и имоти, след като са взели заеми от него.

Местните припомнят как е изкопал гроб за свой длъжник, заканвайки се да го зарови жив. Килърите издебнаха Доневио по пътя от Разлог за село Баня. Отчаян длъжник или разчистване на сметки в подземния бизнес са основните версии за атентата. Лихварството вече стана по-рисковано и от наркотрафика, заявиха пред "Стандарт" топполицаи. Те се опасяват, че разправата с Донев няма да остане единичен случай. "Много хора бяха принудени да вземат пари от лихвари и сега няма как да ги върнат. Някои от тях не виждат друг изход освен саморазправа", прогнозират ченгетата.
Още по темата от „Стандарт"

„Денят след дълга", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Успех на правителството и доверие на чуждите инвеститори в България. Това са преобладаващите коментари на експертите, които "Капитал Daily" анкетира ден след като България се върна на международните дългови пазари, пласирайки петгодишни облигации за 950 млн. евро при 4.436% лихва. "Република България се завърна впечатляващо на международните капиталови пазари след десетгодишно отсъствие", гласи и изявлението на финансовото министерство.

Критики все пак имаше. Те се чуха от участници на българския капиталов пазар, които бяха изолирани от емисията и не получиха книжа, макар да бяха подали поръчки. Друга по-обща критика бе, че кабинетът пропусна възможността да проведе реформи, с които да свие разходите си. Ако те бяха факт, днес правителството щеше да разполага с повече пари във фискалния резерв, с които можеше изцяло или частично да изплати падежиращия в началото на 2013 г. 818 млн. евро дълг.

Цената на заема

Общо 201.8 млн. евро ще струва на данъкоплатците изтеглянето на новия облигационен заем. Тази сума излиза, като се съберат лихвените плащания по облигациите за петте години до неговия падеж.

От Министерството на финансите обясниха, че като доходност крайната цена на заема е 4.436%. Тя се формира от 4.25% лихвен купон плюс разликата между номиналната и продажната цена на облигациите. Всъщност срещу поемането на дълг за 950 млн. евро. във фискалния резерв ще постъпят 942.22 млн. евро, защото книжата са продадени на инвеститорите с 0.82% отстъпка от номиналната им стойност.

Коментари, че емисията е записана при по-изгодни условия от тези, постигнати преди 10 години от Милен Велчев, направи премиерът Бойко Борисов, а късно в понеделник и самият президент Росен Плевнелиев. Сравнението им обаче е некоректно, защото сега се емитират петгодишни облигации, а екипът на Милен Велчев пусна десетгодишни. При нормални условия доходността по дълговите книжа става по-висока заради по-дългия срок, в който може да се реализират рискови събития.

Има и недоволни

Заради високия чуждестранен интерес поръчки на български инвеститори не са били одобрени и цялата емисия е била купена от чуждестранни институции. Това предизвика недоволство както сред представители на управляващите дружества, така и на пенсионните фондове и банките. Те също са подавали поръчки, като част от тях са били не състезателни. При тях инвеститорът е готов да купи облигации независимо каква цена се постигне на аукциона, но въпреки това българските институции са били изключени.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Свихме външния дълг с 310 млн. лв.", пише на първата си страница „Класа"
През следващите пет години ще платим с 310 млн. лв. по-малко външен дълг. Това обяви премиерът Бойко Борисов, след като стана ясно, че емитирането на държавни ценни книжа в евро на международните капиталови пазари е приключило успешно, а постигнатата лихва е рекордно ниска. Той посочи, че във времето на най-големия растеж в света кабинетът Сакскобургготски е постигнал лихва 7,5%, а при сегашната емисия тя е едва 4,25%. „Това дава изключително спокойствие за следващото правителство, защото това е за петгодишен период", коментира Борисов. Само за 2013 г. ще спестим 79 млн. лв. Заради изгодната лихва пък годишно ще икономисаме общо 62 млн. лв. Така за период от пет години ще платим с над 300 млн. лв. по-малко дълг, разясни премиерът.

В понеделник стана ясно, че България е емитирала държавни ценни книжа за 950 млн. евро при рекордно ниска доходност от 4,436%. Падежът на емисията е 9 юли 2017 г., а годишната лихва е 4,25 на сто. От финансовото министерство вчера обясниха, че това действително е най-ниската лихва, постигната на международните капиталови пазари при емисии с фиксиран лихвен процент.

Междувременно президентът Росен Плевнелиев коментира в Германия изгодната сделка и подчерта, че тя трябва да повлияе положително на финансирането за българските семейства и фирми. Според него, след като международните пазари са оценили страната ни като нискорискова, би следвало това да се отрази и на отпусканите от трезорите кредити и лихвите по тях също да се смъкнат. „Сега се надявам българските банки, освен че имат добра ликвидност, да имат и добри проекти", коментира още президентът.

В официално съобщение на финансовото министерство се казва още, че купувачи на българските еврооблигации са повече от 360 инвеститори. Общата стойност на заявените поръчки е надвишила 6 млрд. евро само три часа след стартирането на процедурата по приемането им.
Още от статията на „Монитор"

„Над 360 чужди инвеститори са изкупили новите български облигации", обобщава от първата си страница „Класа"
Купувачи на продадените ни дългови книжа от 950 млн. евро са повече от 360 инвеститори, като общата стойност на заявените облигации е над 6 млрд. евро, съобщиха от Министерството на финансите. Доходността на издадения дълг е 4,436%. Цената на пласираните облигации е 99,182% от номиналната, а лихвеният купон - 4,25% годишно.

Покупките по региони са, както следва: от Великобритания за 25%, Германия 17%, Австрия 13%, Азия 9%, САЩ офшор 9%, Швейцария 7%, Франция 5%, Италия 5%, други 10%. По видове инвеститори съставът е 43% за инвестиционни фондове, 19% за банките, 14% за застрахователни и пенсионни фондове, 12% за хедж фондове, 6% за централни банки и 6% за други инвеститори. Български инвеститори не са били класирани. Датата на издаване е 2 юли 2012 г., а на падеж - 9 юли 2017 г.

"Силната инвеститорска реакция и доброто участие в тази сделка показват кредитната сила на България, доказана от нейните стабилни макроикономически показатели, и забележителния напредък по отношение на фискалната консолидация и финансовата стабилност. С настоящата емисия България впечатляващо се завърна на международните капиталови пазари след последното си явяване през 2002 г.", се казва в официалното съобщение на Министерството на финансите.

Традиционно при успешни емисии има спад на доходността (ръст в цената на облигациите) веднага след провеждането на аукциона. Това отваря пътя за нови емисии при по-добри условия. В нашия случай търсене за облигациите има при 4,15-4,20%, а предлагането в момента е при 4%. Интересното е, че търсенето при доходност от 4,15-4,20% се е появило още в понеделник на обяд, преди предлагането да приключи, уточнява Investor.bg.

Сметките показват, че облигацията е поскъпнала с 1,5% за ден, тъй като понижението в доходността с 0,3 процентни пункта (от 4,44 до 4,15%) се умножава по срока на книжата (5 години). Ако държавата беше продала на цена от 4,15%, щеше да спести около 14 млн. евро, тоест да получи толкова в повече.
Още от статията на „Класа"

„Кредитите поевтиняват", прогнозира „Стандарт"
Еврооблигациите ще стопят вноските по заемите, убедени са президент и премиер.

Перфектната сделка с еврооблигациите ще свали и лихвите по кредитите на фирмите и хората, заяви премиерът Бойко Борисов вчера. По думите му общата сметка показва, че за 5 г. държавата ще спести 300 млн. лева, от рефинансирането на заема, който финансовият министър от кабинета "Сакскобургготски" Милен Велчев сключи преди 10 г. Добрите условия били постигнати заради финансовата стабилност на България, което пък водело до засилен инвеститорски интерес. Борисов похвали вицепремиера Симеон Дянков за професионализма му.

Почти по същото време от Берлин президентът Росен Плевнелиев каза, че успешната продажба на еврооблигациите е предпоставка за ниски лихви и по кредитите на хората и бизнеса. Според него големият интерес на пазара към ценните книжа и постигнатата ниска лихва е оценка за риска на държавата ни. Оценката на пазарите, стабилността на икономиката и кабинета, както и много силният регулатор като БНБ би трябвало да се отразят и на условията по банковите заеми, смята президентът.

Борисов пък специално подчерта, че лихвата по еврооблигациите ни е 4,25%, а дългът "Велчев" се плащал на 7,5%. Министерството на финансите уточни, че облигациите са изкупени при доходност 4,25%, но тъй като емисията е била изтъргувана на цена малко под номиналната, окончателната лихва възлиза на 4,436%. "Само от разликата в цената до края на 2013 г. ще скътаме 79 млн. лева", каза премиерът. "Два месеца готвихме сделката, но изчакахме най-подходящото време, когато рейтингът ни е висок, спазваме Маастрихтските критерии и бяхме извадени от наказателната процедура за свръхдефицит", допълни той. Борисов подчерта, че интересът към еврооблигациите е много голям, но "ние не искаме страни като Испания, Италия и Гърция да изкупуват дълга заради финансовите им проблеми".
Още по темата от „Стандарт"

„България се отсрами за 6 години с 6 присъди за евроизмами", информира от първата си страница „Сега"
За шест години България успя да издаде само шест осъдителни присъди по дела за злоупотреба с европейски средства, отчете вчера Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). От 37 разкрити случая 23 продължават да са висящи пред българските съдилища, което означава, че 2/3 от делата са под въпрос. От приключилите 14 дела 6 са били прекратени, а по 2 са издадени оправдателни присъди. Така държавата, която през 2008-2010 г. редовно бе сочена като лидер в ЕС по сигнали за злоупотреби с еврофондове, призна средно по едно нарушение годишно за периода 2006-2011 г.

12-ят годишен доклад на ОЛАФ, който излезе вчера, не дава детайлна картина за измамите като предишните доклади. Новият генерален директор Джовани Кеслер (Италия), който встъпи в длъжност през февруари 2011 г., се е съобразил с недоволството на някои държави, че биват злепоставяни пред Европа преди доказване на злоупотребите в съда. Затова тази година статистиката е по-обща и по-анонимна. Посочва се, че през 2011 г. ОЛАФ се е занимавал с 463 казуса, като 208 от тях са приключили, а възстановените суми в бюджета на ЕС са били 691 млн. евро, виновниците са отнесли общо 511 години затвор и 155 млн. евро глоби.

Все пак България си е намерила място и поименно с избран от ОЛАФ пример как не бива да се правят търгове за обществени поръчки с пари от ЕС. Съобщава се, че в заводски проект за 34 млн. евро плюс 25 млн. евро заем от Европейската банка за възстановяване и развитие победителят е получил контракта без необходимата компетентност. Затова финансирането е спряно, а изплатените вече 7 млн. евро са поискани обратно. България е смъмрена публично, че е проявила небрежност вместо да гарантира най-добро качество по проект, финансиран с пари на европейските данъкоплатци. Добавя се, че е трябвало да бъде особено бдителна спрямо документацията, дадена й от страна извън ЕС.
Още от статията на „Сега"

„ОЛАФ: Има престъпления в търга за сероочистката на "Марица Изток"-2", е водещото заглавие на „Труд"
Извършени са престъпления при търга за изграждане на сероочистваща инсталация на пети и шести блок на държавната ТЕЦ "Марица-Изток"-2, съобщи днес директорът на Европейскaта служба за борба с измамите ОЛАФ Джовани Кеслер. Делото заема централно място в доклада на ОЛАФ за 2011 г., който той представи пред журналисти в Брюксел.

Разследване на ОЛАФ разкри, че китайско-италианският консорциум "Инсигма-Идреко", който спечели търга през 2008 г. с оферта от 85 млн. евро, е представил неверни индустриални референции - сведения за опита си в изграждане на такива съоръжения.

"Не мога да ви кажа, дали питаме за корупция, или други престъпления", каза Кеслер, позовавайки се на следствената тайна. "Но при всички случаи, ние открихме, че има престъпления, разбира се, така че трябваше съдебна намеса от българските власти и вече има криминално дело в прокуратурата".

В края на май, цитирайки препоръки на ОЛАФ, Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) съобщиха, че прекратяват съответно кохезионно финансиране за 36 млн. евро и заем от 34 млн. евро за сероочистката на "Марица-Изток"-2.

Според представения вчера от ОЛАФ доклад загубените от България фондове са безвъзмездно европейско финансиране за 34 млн. евро и заем от ЕБВР за 25 млн. евро. Тук са включени 7 млн. евро авансово финансиране от бюджета на ЕС, което страната ни трябва да върне.

Неотдавна министърът по еврофондовете Томислав Дончев посочи, че българските власти не са отговорни за поведението на "Инсигма-Идреко" и че България оспорва отнемането на еврофондовете.
Още от статията на „Труд"

"Израел ни прати 2 самолета да гасят пожара на Витоша. Ние ги отказахме", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Израел ни предложи помощ в битката с огнената стихия на Витоша, но ние официално отказахме, съобщиха снощи от МВР. От ведомството обясниха, че в следобедните часове вчера огнищата в района на резервата Бистришко бранище са поставени под контрол. Според оценката на Оперативния щаб българските екипи и доброволци са в състояние да се справят сами със ситуацията. Това е причината, поради която България за момента се отказва от помощта на своите партньори, обясниха от МВР.

По-рано вчера МВнР съобщи, че 2 израелски самолета Air Tractor ще се включат от днес в гасенето на пожара на Витоша.

Всяка машина е в състояние да превозва 3 тона вода и се обслужва от 15-членен екипаж - 4 пилоти и 4 техници, както и петима други специалисти. Със самолетите щеше да пристигне и 2 т оборудване.

"Гасил съм много горски пожари. Те са едни от най-силните -само за секунда, ако вятърът обърне посоката, могат да се издушат много хора. Хиляди пъти благодаря на доброволците, които помагат", заяви по този повод премиерът Бойко Борисов.

Вчера 3 хеликоптера - два на ВВС и един на частната фирма "Хели Еър", продължиха гасенето на пожара.
Още от статията на „24 часа"

„Токът вдига цената на почивката", пише „Монитор"
Цените на туристическите пакети може да поскъпнат през 2013 г. между три и пет на сто заради увеличаването на тока. Това съобщи председателят на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) Донка Соколова. Цените за тази година са вече договорени, затова и дума не може да става за каквато и да е промяна, уточни тя.

Договорените пакети се отнасят до големите туристически групи, които пристигат от чужбина, както и за нашенците, избрали да предплатят ваканцията си няколко месеца предварително по време на т.нар. ранни записвания.

С повишаване цените на горивата първо поскъпна храната в заведенията по морето с около 10%. С по няколко лева се качи и цената за нощувка за всеки, който избира сам почивката си в последния момент, или влиза в хотела и иска да плати на място. Хотелиери са категорични, че ще коригират цените си нагоре веднага, като тази промяна ще е в офертите на рецепция. От друга страна броят на обектите, които не могат да постигнат добра заетост заради недобро разположение или по други причини, ще работят под себестойност и ще подбиват реалните цени на пазара, коментират от туристическия бранш. Това най-често се отнася до апартхотелите, които са жилища, останали непродадени след спукването на имотния балон.

Оскъпяването на туристическите оферти в разгара на сезона може да доведе до понижаване на качеството в някои обекти. Най-често това се отразява на пакетите с включена прехрана, като се свива количеството, видът и разнообразието на предлаганата храна.
Още от статията на „Монитор"

"КТ „Подкрепа" поиска уволнение на цялата ДКЕВР", съобщава „Класа"
Всички членове на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да подадат оставки, а ДАНС да извърши проверка на регулатора за корупционни практики. Това поиска КТ „Подкрепа" с писмо до премиера Бойко Борисов и до председателя на Народното събрание Цецка Цачева.

Според синдиката проверката е належаща заради драстичното повишение на цените на електроенергията, водата и природния газ от 1 юли. Както стана ясно преди дни, ДКЕВР взе изненадващо решение за поскъпване на ел. енергията с 13% вместо с очакваните 10%. Увеличението на цената на газа бе с 4,88%, а на водата в София - с 5%.

ДКЕВР се състои от председател - Ангел Семерджиев, и петима членове - Андон Роков, Анжела Тонева, Костадин Балачев, Милена Миланова и Цветанка Андреева.

Страната е в опасност заради „безконтролното и цинично поведение на ДКЕВР, която не е допуснала социалните партньори до технологията на своята работа", пише в писмото на профсъюза. Регулаторът взривява социалния мир и поставя под угроза финансово-икономическата стабилност в държавата и затова всички трябва да си подадат оставките, аргументират се от „Подкрепа".

Според синдиката поскъпването на енергийните ресурси на фона на икономическата криза и замразените вече три години доходи от работни заплати и пенсии ще „усложни катастрофално" икономическата и социалната обстановка. България е на последно място в ЕС по ниво на работни заплати и пенсии, а 90 на сто от бизнес структурите са на границата на фалита, посочват от „Подкрепа".

Ден по-рано оставката, но само на председателя на енергийния регулатор Ангел Семерджиев поиска и партия „Атака".

„Нямам нищо против всеки да ми иска оставката, но не съм чул достатъчно аргументи. ДКЕВР сме определени с решение на Министерския съвет, с мандат по закон, и има процедура", заяви от своя страна Семерджиев в изявление пред медиите във вторник.
Още от статията на „Класа"

"Цените на тока от ВЕИ ще могат да се променят по няколко пъти годишно", информира „Сега"
Преференциалните изкупни цени на електроенергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) ще могат да се променят не само веднъж годишно, както е сега, а по-често. Това става ясно от приетите вчера от парламента промени в Закона за енергетиката. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще има правото да определя нови цени на тока от ВЕИ и при настъпили съществени изменения на основните ценообразуващи фактори. За "Сега" председателят на регулатора Ангел Семерджиев поясни, че такива изменения биха могли да са най-вече поевтиняването или поскъпването на фотоволтаичните панели или на вятърните турбини с над 10%.

Промяната на цените на тока от ВЕИ обаче няма да се отрази незабавно и на регулираните цени за потребителите, които ще продължат да се определят веднъж годишно към 1 юли. "Ползата" за домакинствата обаче ще е, че "тежестта" на зелената добавка в крайните цени на тока няма да е чак толкова голяма и поскъпването ще бъда по-плавно.
Още от статията на „Сега"

"Фирми напускат България заради скъпия газ", съобщава „Труд"
Тежки последствия за бизнеса след поскъпването на тока и газа от 1 юли очакват работодателските организации.

"Производители на гранитогрес и плочки алармираха, че затварят поточни линии, тъй като заради високите цени на газа продукцията им се оскъпява и губи конкурентоспособността си. Заради поскъпването други компании планират да изнесат инвестициите си в САЩ", коментира пред "Труд" Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ. Според него изнесените числа за разходите на НЕК за зелена енергия не отговарят на истината и скокът на цената на тока с 13% до 16% е неоправдан.

След като КНСБ поискаха оставката на шефа на енергийния регулатор (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, "Подкрепа" също реагира. Вчера лидерът на синдиката Константин Тренчев изпрати писмо до премиера и председателя на парламента.
Още от статията на „Труд"

„Поправката "Витоша ски" отпадна от Закона за горите", съобщава „Капитал Daily"
И на специалната кръгла маса във вторник не беше потигнато съгласие по върнатите от президента поправки в Закона за горите и най-спорната от тях, предизвикала улични протести в София - за облекчения за ски строителство в горски терени без промяна на предназначението им.

С нея се съкращава процедурата по изграждането на нови писти, лифтове и други обекти и се спестява на инвеститорите таксата, която се плаща за промяната. Земеделският министър Мирослав Найденов защитаваше текста с аргумента за развитие на планинските региони, които са с висока безработица.

Екоорганизациите и опозицията пък обявиха, че с него се прави "подарък на определени ски инвеститори", а държавата губи милиони от такси.

Така условието на премиера Борисов за постигане на "пълно съгласие" не беше изпълнено и текстът няма да влезе в новия законопроект с изменения, чието първото четене ще започне в четвъртък в комисията по земеделие.

"Екоидеята" за лифтовете продължава напред

Като следствие се очертава втори зимен сезон на Витоша без работещи лифтове, тъй като от дружеството собственик "Витоша ски" продължиха да твърдят, че без споменатата поправка са в законова невъзможност да изпълняват задълженията си. Фирмата спря съоръженията в края на миналата година с ултиматума, че няма да ги пусне, преди да влязат в сила поисканите от нея изменения за строителство без промяна на предназначението на горските терени.

Екоорганизациите предложиха проблемът с лифтовете да се уреди, като собственикът придобие право на строеж за тях за определен срок. Така "Витоша ски" ще може да подмени някои от най-старите и амортизирани. Те посочиха, че фирмата ги е купила без отстъпено право на строеж, както изрично е записано в приватизационните документи на "Романски", т.е. със статут на материали, а не на сгради, а оттам и по-евтино.

Петър Петров от "Витоша ски" обаче за пореден път заяви, че това не е решение, защото дружеството "има право на строеж за всичко". Според него с приватизацията на съоръженията държавата е прехвърлила автоматично и правото на строеж.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Без ски на Витоша през зимата", пише „24 часа"
И през новия зимен сезон на Витоша няма да се карат ски. След 3-часови спорове между представители на еколозите и инвеститорите в планините не се стигна до съгласие по текстовете за пистите. Затова и върнатият от президента закон за горите се внася за ново гласуване без текстовете, които засягат ските.

Това означава Витоша да остане затворена и догодина, заяви адвокат Петър Петров от "Витоша ски". Оставал да действа сегашният закон, а по него се получавал параграф 22.

Фирмата нямала законово право да изчисти просеките на пистите, нямало как да получи и категоризация за трасетата. Не можело и да се промени предназначението на терена, защото планът за управление на природен парк "Витоша" го забранявал.

За първи път на дискусиите присъства и шефът на Българската федерация по ски Цеко Минев. Той не направи изказване на кръглата маса, но по-късно коментира пред медиите, че политиците трябва да кажат ясно дали ще има зимен туризъм в България.

Според зам.-шефът на агенцията по горите Красимир Каменов обаче няма законова пречка пистите и лифтовете на Витоша да бъдат пуснати през зимата и при сегашния закон. Фирмата можела да наеме трасетата с договор без търг за 1 г. Горската агенция пък сама щяла да прочисти пистите от храсти.
Още от статията на „24 часа"