„Октоподът източил "Кремиковци", разкрива от първата си страница „Монитор"
25 потърпевши от престъпната дейност на Октопода досега са разказали на разследващите как е действала групировката на Алексей Петров-Трактора в прането на пари. Това обяви вчера  в Пазарджик вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. Той допълни, че в най-кратки срокове разследването ще получи необходимата информация и в съдебната фаза ще докаже съпричастността на уличените.

Трябва да разплетем и да документираме по-големите злоупотреби на тези лица, които са се сраснали с държавата и са тормозели и голяма част от бизнеса. И това, че фирмите са се отчитали пред Октопода с над 50% от печалбата си, говори за неадекватност на държавата и липса на противодействие, коментира МВР шефът. Октоподът е бил навсякъде - в МВР, ДАНС, прокуратура, съд, държавни структури с контролни функции. Цветанов потвърди, че основното действащо лице в източването на "Кремиковци" и функционирането на Октопода е Алексей Петров.

В Пето РПУ в София през последните няколко години има постъпили над 7-8 сигнала за това как се крадат милиони държавни пари от "Кремиковци", но по тях не се е работило. Сигналите са за Дамбовците, които продължават да се представят за едни от най-големите и богати бизнесмени в България и които щели да извадят българската икономика от кризата, недоумява Цветанов. Това, което разбирам от тяхната дейност, са милионите задължения на металургичния гигант "Кремиковци" към държавата и изключително добрия финансов ресурс, който те са спечелили за себе си - при положение че комбинатът е длъжник, иронизира зачестилите публични изяви на Дамбовците МВР шефът.
Още от статията на „Монитор"

„Кризата с детските и социалните помощи ще става все по-тежка", предупреждава от първата си страница „Сега"
Проблемите с изплащането на детски и социални помощи ще се задълбочат през следващите месеци. Социалното министерство страда от сериозен недостиг на средства и не успява да покрие месечните суми, необходими за всички групи подпомагани българи. На практика поради заложения ограничен бюджет ведомството вече харчи пари авансово. Това става ясно от справка на Министерството на финансите, поискана от "Сега".

Нередовното изплащане на детските предизвика за втори път в мандата на това правителство протести на майки в няколко града, сред които Варна, Шумен, Добрич, Видин и Хасково. До масово недоволство вчера не се стигна, но жените настояха да се направи поне фиксиран график за изплащане на сумите по градове. По закон детските се изплащат от 15-о число до края на месеца. Тази седмица обаче имаше градове, където получиха парите чак на 2 март.
Причината за тези проблеми е в недостатъчните средства, превеждани по бюджета на социалното министерство от МФ. През януари например ведомството на Тотю Младенов е получило 100.8 млн. лв. Само за помощи, детски и интеграционни добавки обаче му трябват около 103 млн. лв., тъй като през този месец се дават накуп за 3 месеца парите за енергийно подпомагане. Отделно министерството поддържа огромна система от социални служби, плаща на фирми за доставки на помощни средства и пр. Затова към края на месеца се налага МФ да преведе извънредно още 17 млн. лв.

През февруари тенденцията продължава - МФ отпуска едва 59.9 млн. лв., а социалното министерство трябва да разплати 63 млн. лв. само за социалнослабите, майките и хората с увреждания. Така се е наложило на 25 февруари хората на Тотю Младенов да получат допълнително 15 млн. лв. за неотложни плащания на системата, съобщават от финансите. Шефът на Агенцията за социално подпомагане Ивайло Иванов заяви, че не е достигнала много малка сума. Към 23 февруари обаче АСП е платила едва 33 млн. лв. помощи. Сметките показват, че за 1 март са останали неразплатени 15 млн. лв.

От социалното министерство никой не признава официално, но парите най-вероятно са взети от транша за издръжката на системата през март. Той е дошъл точно на 1 март и е в размер на 50 млн. лв. Всеки месец парите намаляват за сметка на отпуснатите предварително допълнителни траншове, обясняват финансисти. В същото време обаче необходимите суми за социални помощи, детски и интеграционни надбавки остават същите. Според експерти дори се очаква увеличение, тъй като на 19 688 лица, изпаднали през 2008 г. от системата заради ограничението да не се дават повече от 18 месеца помощи на здрави работоспособни хора, им изтича наказателният срок. Очаква се ако не 2/3, поне половината да се върнат пак в системата.
Още от статията на „Сега"

„Доган без меч и наргиле", разкрива от първата си страница „Стандарт"
Ахмед Доган се прости с любимото си наргиле. Нагли апаши обраха до шушка резиденцията на лидера на ДПС край морето. Хасиендата в местността Росенец край Бургас била атакувана по море в нощта срещу 3 март. Бандитите се добрали с лодки и разбили входната врата. Наред с плазми и DVD плеъри те отмъкнали скъп самурайски меч и статуетка от сребро и рубини на пророка Мохамед. Тя тежала над кило и била дарена на Сокола от арабски принц. Специалисти оценяват сребърния Мохамед за над 100 хиляди евро, твърди "Блиц". Липсват също внушителна дървена скулптура и картина на известен художник. Според близки до Доган обаче той съжалявал най-много за наргилето. Сокола бе сниман на яхта край обраната резиденция, която по документи се води на частна фирма.
Още по темата от „Стандарт"

„Глътка доверие за Гърция", обобщава от първата си страница „Дневник"
Гръцкото военно министерство обмисля да продаде 200 луксозни автомобила. Колите били закупени за генерали през миналата година, но досега не били използвани. Този факт, съобщен вчера в местната преса, звучи повече забавно, отколкото сериозно, но всъщност ясно илюстрира разнообразието на ефектите от обявените в сряда мерки за намаляване на държавните разходи.

В търсенето на спасителни инструменти германски депутати предложиха дори Атина да продаде някои от островите. Гърците реагираха остро срещу правителствения план за увеличаване на приходите в бюджета. Синдикатите заплашиха с нови протестни действия и стачки, а отмяната на 14-ата заплата беше определено от тях като "обявяване на война". Вчера протестиращи и синдикалисти атакуваха и сградата на финансовото министерство, като дори успяха да спуснат върху нея транспарант  "Не позволявайте мерките да минат".

Планът за спасяване на Гърция от дълговата криза предвижда акцизът върху алкохола да се увеличи с 20%, върху цигарите - средно от 63% на 65%. Очакваният ефект от това е между 200 и 400 млн. евро до края на 2010, съобщи "Дау Джоунс". Над 1 млрд. и 100 млн. евро допълнителни постъпления се очакват от увеличения акциз на бензина, в резултат на който цената на литър скача с 8 евроцента.

Вчера стана ясно, че освен общото увеличение на ДДС от 19 на 21% промените при диференцираните ставки са: за вестници и книги - от 4.5 на 5%, за храна и лекарства - от 9 на 10%. ДДС ефектът за бюджета е изчислен на около 1 милиард и 300 млн. евро.

Въвежда се и данък "лукс" за собствениците на автомобили над 17 000 евро, частни яхти и самолети, скъпоценни камъни и изделия от редки кожи, но няма прогноза колко допълнително приходи ще донесе. Правителственият говорител Георгиос Петалотис съобщи, че промените в данъчния закон влизат в парламента до дни.

С антикризисния план и с вчерашната облигационна емисия гръцкото правителство си осигури глътка въздух в навечерието на ключова обиколка на премиера Георгиос Папандреу в ЕС и САЩ, в рамките на която ще се дискутират фискалните проблеми на държавата и мерките за тяхното решаване. Първата среща на Папандреу е днес с германския канцлер Ангела Меркел. В следващите той ще се срещне с френския президент Никола Саркози и американския му колега Барак Обама.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Налагат до 1 млн. лева глоба за нарушения на ГМО закона", съобщава от първата си страница „Класа"
С 300 хил. до 1 млн. лева ще бъдат глобявани нарушителите на Закона за генетично модифицираните организми (ГМО). Санкциите се отнасят за министъра на околната среда и за министъра на земеделието, както и за фирми или лица - нарушители. Това реши комисията по околна среда в парламента вчера, разглеждайки окончателен доклад по промените в Закона за ГМО.

В българското законодателство за пръв път се въвежда възможността министри да бъдат глобявани. Това ще става в случаите, когато те издадат разрешение за ГМО, но не са спазили процедурите, когато не приложат предпазната клауза за освобождаване в околната среда на ГМО, или ги позволят на пазара на традиционните видове култури - лоза, тютюн, роза, зеленчуци и плодове.

В първия вариант на закона не беше разписана процедурата, по която ще става това. Тъй като министрите като административни органи не могат сами да се накажат, се въвежда процедура, която ще се инициира от министър-председателя. Той ще назначава специална комисия за това, която ще изготвя доклад, предназначен за Върховния административен съд. Магистратите ще решават дали има, или не нарушение на закона. Обжалването става по реда на административно -процесуалния кодекс. Глобите ще постъпват в бюджета на съответното министерство.

Въпросът е дали законът ще бъде изпълняван, включително от министър-председателя, коментираха депутати за „Класа".

Георги Божинов от Коалиция за България и член на комисията се усъмни, че има дупка в закона, която не забранява автоматично провеждането на полеви опити с ГМО. „Да, чрез предпазната клауза ние ще забраним ГМО картофите, които ЕК разреши, но ако наш учен иска да направи опити, той ще мине по процедура, при която може и да му бъде разрешено проучването на ГМО култура в околната среда", аргументира се той. Според други мнения 30-километровият пояс от защитени зони, предвиден в закона, е достатъчен, за да не се допусне това. Няма да преразглеждаме проекта отново, учените бяха категорични, че няма опасност, коментира председателят на парламента Цецка Цачева. Следващата седмица се очаква законът да влезе в пленарната зала на парламента.
Още от статията на „Класа"

„Финансист №1 забавя графика за плащане на фирмите", информира „Сега"
Министерството на финансите отново отлага изчистването на забавените задължения към бизнеса. Вчера то извади нов график, според който този месец фирмите ще си получат само 50% от вземанията. През януари вицепремиерът Симеон Дянков заяви, че държавата почва ударно да плаща за свършената вече работа и че до края на март дълговете на държавата ще бъдат сведени до минимум. МФ представи вчера новия график пред колегите си от министерствата на екологията, на отбраната и на социалната политика. Предстои такава договорка да се прави и със строителното ведомство, чиито дългове към фирми са най-големи.

"Близо 600 млн. лв. са всички забавени плащания към 31 декември 2009 г., като 90% от тях са към строителни фирми. Търсим начин до края на този месец да бъдат разплатени 300 млн. лв.", обясниха от финансовото министерство. МО и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към екоминистерството вече са се съгласили да изчистят дълговете си по този начин, а социалното министерство още не е дало отговор.

Строителните компании подкрепят идеята до края на март да получат само 50% от вземанията си. "Това е по-добре, отколкото нищо", коментира директорът на Камарата на строителите в България Иван Бойков. Той обясни още, че финансовият министър Симеон Дянков се ангажирал да изплати останалата половина до края на май.
Още от статията на „Сега"

„Аутлетите ни с цени на бутици", обобщава проучването си „Стандарт"
Българите станаха канарчетата на Европа. Защото у нас купуваме най-скъпо дрехи и обувки от известни марки. Това е причината търговските центрове да никнат като гъби в разгара на кризата. Блузка или дънки, които в Лондон и Рим може да се намерят за 5-10 евро, в София са до 10 пъти по-скъпи, показва разходка из родните бутици. Дори аутлетите ни продават на неколкократно по-високи цени, отколкото марковите магазини в старите европейски столици. В цяла Европа цените в магазините, които продават дрехи от стари колекции на масови марки, не скачат над 10 евро. У нас обаче същите дрехи се харчат по 20-30 евро. "Бенетон" в София например предлага тениски за малчугани по 42 лева. За сравнение, абсолютно същите дрешки могат да бъдат открити в аутлета на марката в Рим за символичната сума от 2 евро. Разликата в качеството също е осезаема и не е в полза на тукашните магазини. В "Зара" в Испания, където все пак е местен пазар за компанията и продуктите й се продават най-евтино, на разпродажбите през февруари джинсите излизат 8-10 евро. У нас същите идват след 2 години и се предлагат за 40 лева.

Всички големи марки намаляват до едноцифрени стойности офертите си за финални разпродажби, докато при нас рядко може да се види нещо такова. Така една дамска риза на "Манго", "Зара" или "Бенетон" в старите европейски столици струва 5-6-7 евро. Сако в H&M се намира за 8-10 евро. За съжаление у нас тази сравнително евтина на Запад марка все още няма свой магазин, дори и аутлет.
Още от статията на „Стандарт"

„Инвестициите в недовършени жилища пак на мода", разкрива „Монитор"
През първите 2 месеца се забелязва известно раздвижване на пазара на недвижими имоти, като в София то се изрази в увеличаване на броя на сделките за имоти без Акт 16, както и в известния ръст на средните ценови нива. Това се казва в анализ на агенция "Адрес".

Голяма част от строителите все по-активно си търсят директно купувачи, като предлагаха собствен лизингов план, както и други гъвкави схеми на плащане. Ниските цени във време на криза стимулират рисковата инвестиция в недостроени жилища.

Все повече безработни продават имот и това е една от новите тенденции на пазара, се подчертава в анализа на посредническата агенция. Повечето от тях, особено по-младите, бързат да намерят купувач и след това заминават за чужбина, главно в Америка.

Кризата, довела до високото предлагане, даде възможност през първите 2 месеца на годината да бъдат сключени изгодни сделки с цел инвестиция. Според брокери ниските цени в момента превръщат подобните покупки в тенденция. Пример за това е имот, закупен за 28 000 евро, който впоследствие се отдава за 150 евро на месец, което прави годишна възвръщаемост от около 6,5 процента.

Сделки продължиха да се сключват единствено на ниски цени, особено в привлекателните райони с добра инфраструктура. Много хора продадоха наследствените си имоти или пък жилища в недобро състояние, за да инвестират паритевпо-качествени апартаменти в квартали с нормална инфраструктура. Тези купувачи бяха стимулирани и от алтернативните начини на финансиране, предлагани от строители. Банките продължиха процеса на либерализиране при отпускането на кредити, смятат от "Адрес".
Още от статията на „Монитор"

„Обувката не му стяга" е разказ на „Дневник" за предприемача Виден Нацев, който е собственика на първия магазин у нас за малки и големи обувки „Крачун"
"Искаш ли да почувстваш моя бивш проблем? Ако носиш обувки 42 номер, просто обуй 40 или 41, но нека да са официални. Носи ги известно време и ще разбереш." Думите са на Виден Нацев. Той има студио за уебдизайн, счетоводна къща, а също така и фирма за обзавеждане в чужбина. Най-много от всичко обаче обича да продава обувки.

Виден е създател на "Крачун" - първия магазин в София и България, специализиран в продажбата на обувки за хора с малки и големи ходила. За да се захване с това начинание, му е помогнала природата - самия той носи обувки номер 50. "Повечето хора изобщо не разбират нашия проблем, казва Виден. Това е и най-дългата му предприемаческа мисия, която реализира, макар че до това се стига, както самият той казва, след като минава през... само три кръга на ада.
Ходенето по мъките
Всичко започва, когато е 15-годишен. Тогава вече носи номер 46 и с това започва ходенето по мъките. В България има много магазини за големи хора, но те продават основно дрехи. Големи обувки не се намират, а дотогава Виден е носил предимно маратонки. В един момент обаче и те не могат да решат проблема, защото просто няма такива, които да му станат.

Единственият шанс е покупка от чужбина. Това обаче са първите години след соца и не всеки ден някой пътува зад граница. Все пак чрез познати, приятели, роднини и всякакви сложни връзки и логистика успява да осигури комфорт на краката си. Разбира се, не постоянно, налага му се да носи и по-малки, все пак трябва да се върви. Обикновено когато някой купува обувки от чужбина, му носи по няколко чифта.

Вторият шок е абитуриентският му бал. Тогава е стигнал до 48 номер, криза е, средата на 90-те години на миналия век. Настава семейна драма, защото вариантите не са много - или костюм с маратонки, или пак сложни маневри за доставка от чужбина. Накрая се намират обувки от странство и балът е спасен.

Третият кръг на ада е казармата през 97-ма и номер на крака 49. Разбира се, такива кубинки в армията няма и в случая на редник Нацев уставът казва "оправяй се сам". Перспективата т.нар. въшкарник (шаячна куртка)  в съчетание с маратонки не му харесва и, ще - не ще, пак прибягва до старата схема - познати, приятели, чужбина.

Така се сдобива с подобни на военните обувки отвън. В момента годни за казарма ботуши продава и той. След като още в казармата е решил, че нещата не може да са толкова сложни и занапред.
Решението, застраховка срещу риска, изпълнението
Когато преди няколко години отива да учи във Франция, за първи път влиза в магазин за малки и големи обувки. "Исках да го купя целия", казва Виден, усещайки, че е попаднал в своето царство. Някъде там и по това време твърдо се оформя в него идеята да направи такъв магазин и в България. "Бях убеден, че трябва да се захвана с това, защото най-добре разбирам проблема на хората просто защото винаги съм го имал и аз", казва той.

Той има и друг мотив да се занимава с това - почти всички от семейството му носят големи обувки. Съпругата му например е с 43 номер. "Казахме си, че и да не тръгнат продажбите, поне ще имаме достатъчно обувки за семейството", разкрива своята стратегия за застраховка срещу риска той. Засега обаче тя не е нужна, тъй като след отваряне на магазина през октомври миналата година все повече хора започват да се обуват в него.

Само за няколко месеца интересът се увеличава, купуват хора от цялата страна през сайта за онлайн продажби. В момента прави и два за Гърция и Румъния, където след проучване се оказва, че също липсват подобни магазини.
Още от статията на „Дневник"

„Инвестиции от €420 млн. в два мола чакат възвращаемост до 12 години", информира „Класа"
До месец и половина трябва да бъдат открити двата най-големи мола у нас. Инвестицията в „София Сердика център" и „Карфур Цариградско" е 420 млн. евро, а според анализатори на имотния пазар възвръщаемостта към подобен род капиталовложение е между 10 и 14 години. Представители и на двата обекта отказаха да коментират конкретните параметри с мотива „фирмена тайна".

Възвръщаемостта на един търговски център зависи от етапа, на който инвеститорът е влязъл в проекта, уточни за „Класа" Михаела Лашова, мениджър консултиране и инвестиционни продажби във Forton International. При изграждане на нов проект рискът е значително по-висок, но и възстановяването на вложените при равни други условия средства е по-голямо при последваща инвестиционна продажба. Ако инвеститорът е придобил завършен или работещ търговски център, то възвръщаемостта на инвестицията зависи от размера на годишния приход от наеми и цената, платена при покупката, посочва още експертът. Пазарната доходност от първокласни търговски площи в София към момента е около 9,5%-10,0%. Тя е пропорционална на риска на пазара и цената за осигуряване на финансов ресурс. В случай, че търговският център е напълно отдаден и не настъпят драстични промени в приходите на имота, то тогава той би могъл да се изплати в рамките на 10-12 г.

Според други експерти от бранша около 14 години е препоръчителният времеви срок за възвръщаемост, формиращ оптимален т.нар. коефициент за търговските площи. Този показател от своя страна помага за оценка на мола при евентуалната му препродажба. Оказва се, че след като проект от такъв тип излезе от строителния си характер и влезе в търговска експлоатация, инвеститорите нямат повече финансови ангажименти към него. Парите, които се генерират от наемите в центрове, са чист приход за собствениците, тъй като търговците плащат не само рентата на магазините, а също така и допълнителни такси за обслужване на сградата.

На 16 март ще бъде открит молът „София Сердика център". Той ще бъде най-големият в страната с обща търговска площ от 51 000 кв. м, на които са разположени 210 магазина, като допълнително притежава и офис пространства. Общата стойност на проекта е 210 млн. евро, а инвеститорът е немската компания ECE Projektmanagement, каза за „Класа" управителят на дружеството за България Атанас Радев.
Още от статията на „Класа"

"Чакаме големите играчи за "Козлодуй", казва в интервю за „Стандарт" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков
През тази седмица у нас на първо посещение беше еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер. Какво ви обеща той?
- На този Черноморски икономически форум се разглеждаха важни енергийни проекти, на които България се явява или в центъра, или като важен участник. С еврокомисаря Гюнтер Йотингер говорихме за въпросите, които стоят пред страната ни като национални приоритети и като част от Общността, и установихме един добър модел за работа.

Твърдо ли се отказахме от руския заем за строежа на АЕЦ "Белене", ако не се намери западен инвеститор за проекта?
- Всичко, което в момента правим по "Белене", е насочено към това проектът да бъде привлекателен за стратегически европейски инвеститор. Трябва да преценим от всички варианти за неговото продължаване кой е възможният, приемливият и икономически изгодният за всички въвлечени страни. В този смисъл готовността на еврокомисаря Гюнтер Йотингер да лобира за проекта и да търси частен европейски инвеститор е изключително ценна за нас.

Доста висши европейски държавници поеха ангажимента да търсят голяма компания за инвеститор в централата. Смятате ли, че с тяхната подкрепа ще се намерят желаещи?
- Политическата подкрепа за участието на компании в проекти от такъв ранг е много важна. Така че ние смятаме, че ангажирането на европейски държавници с проекта ще има много положителна роля за неговото развитие.

Можем ли да получим от Брюксел статут на приоритетен проект за АЕЦ "Белене" и какво би ни донeсло това?
- Изграждането на нови електропроизводствени мощности се извършва в условията на либерален режим. От тази гледна точка не мога да цитирам практики и регламенти в ЕС, по силата на които такива проекти да получават статут на приоритетни. Ако разглеждаме проекта от гледна точка на енергийната сигурност, той би могъл да бъде от полза за общността. Първо, по отношение на стандарти за безопасност и сигурност при експлоатация на ядрени мощности и съхранение на отработените ядрени отпадъци, и второ - като потенциален източник на енергия за европейския пазар. Затова използваме всички възможности за контакт с Европейската комисия за хармонизиране на политиките по енергийните проекти. От тази позиция бъдещето на проекта "Белене" е категорично свързано с привличането на европейско участие в него - инвестиционно и финансово.

Ако строителството на централата започне през есента, значи ли, че през 2015 г. Първи блок вече ще може да заработи?
- Времето за изграждане на един блок от ядрена централа "Белене", съгласно представената оферта, е 60 месеца - от изливането на първия бетон на площадката до завършване на строителството. Т.е. при положение, че строителните дейности стартират през есента на 2010 г., е възможно в края на 2015 г. първият блок да бъде пуснат в експлоатация. Важно е да се отбележи, че в този период не влизат предпроектните подготовки - издаване на лицензи, ОВОС и изготвяне на проект.

Има ли вече заявен интерес от някоя компания за изграждането на нов блок в АЕЦ "Козлодуй"?

- Големите играчи в строителството на ядрени реактори най-вероятно биха имали интерес.

Брюксел вече отпуска парите за междусистемните газови връзки с Гърция и Сърбия. Кога очаквате да започне изграждането им?
- За връзката с Гърция са налице резултатите от предпроектното проучване, които доказват изпълнимостта на проекта от техническа, икономическа и екологична гледни точки. Днес (б. ред. вчера) в Солун подписахме протокол за създаване на компания за нейното проектиране и изграждане. Предстои изготвянето на технически проект и доклад за ОВОС. След това трябва да се извърши окончателна оценка на инвестиционните разходи в рамките на техническото проектиране и да се сключат договори за доставка на оборудване. Приключването на строително-монтажните дейности и въвеждането на газопровода в експлоатация се очаква да стане през втората половина на 2013 г.

По отношение на междусистемната връзка със Сърбия - утре (б. ред. днес) в Брюксел подписваме със сръбския министър на минното дело и енергетиката съвместен документ за подготовка на проекта за изграждане на междусистемната връзка. Според предварителния график, предпроектното проучване трябва да започне през есента на 2010 г., изграждането на междусистемната връзка - през 2012 г., и се очаква да приключи в края на 2013 г. - началото на 2014 г.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Полските пенсионни и инвестиционни фондове ще имат интерес към български компании", казва в интервю за „Дневник" Войчех Садовски, управляващ директор в UniСredit CAIB Полша
В средата на февруари Полският централен депозитар и Уникредит Булбанк сключиха споразумение, което поставя мост между българския и полския пазар. Така българските компании вече могат да потърсят капитал и от инвеститорите на полския пазар, който е в пъти по-голям и ликвиден от българския. По време на посещение във Варшава потърсихме отговор на въпросите какви български компании биха привлекли интереса на големите полски институционални инвеститори, както и какви са възможностите на тези инвеститори.
Как бихте определили интереса на полската база от инвеститори към български компании?
- Откровено казано, повечето инвеститори не са запознати в дълбочина с българската икономика и в частност с компаниите, които се търгуват на Българската фондова борса. С подписването на споразумението между Полския централен депозитар и Уникредит Булбанк, което ще опосредства поне двойните листвания, обаче се надявам това да доведе българските компании до полските инвеститори.

Според мен това е в интерес за компании, защото, съдейки по оборотите на БФБ, липсата на ликвидност е основната причина българският капиталов пазар да не се развива правилно. Просто не виждам активност. Оборотите са просто смешни, ликвидността е много бедна.

Какъв тип компании ще привлекат интереса на полските инвеститори? Вероятно и те като всички в момента са изключително предпазливи и придирчиви във вложенията си?
- Това трябва да са компании, които имат бизнес в региона, не просто на местния пазар. Не мога да си представя компания, която присъства само на вътрешния ви пазар, да се появи на борсата във Варшава и да привлече инвеститорски интерес.

Затова, първо, тя трябва да е с регионален бизнес, дори с присъствие в Полша. Второ, трябва да е достатъчно голяма, за да си струва листването на два пазара. Само по-големи компании биха привлекли интереса например на полските пенсионни фондове, които са доста големи.

Аз не познавам в детайли структурата на българската икономика, но съм сигурен, че има поне няколко достатъчно големи български компании, които изпълняват тези условия и си заслужава да направят опита да привлекат капитал от Полша. Разбира се, в началото българските компании биха се приемали малко екзотично за полските инвеститори. Но ако те са достатъчно големи, ще получат нужното внимание на местните анализатори, а с това и ще привлекат повече интерес към себе си.
Компании като фармацевтичната "Софарма", която трябва да направи двойно листване, обаче не бих я определил като екзотична, защото освен че е достатъчно голяма и от антицикличен сектор, тя има и присъствие в Полша.

Бихте ли описали инвеститорската база на полския пазар? Какви са бъдещите потенциални акционери в български компании, които решат да направят двойно листване?
- Накратко структурата е разпределена на по една трета за институционални инвеститори, индивидуални клиенти и чуждестранни играчи. Съмнявам се, че индивидуалните клиенти ще направят сериозни инвестиции в български компании, но определено такива може да се очакват от пенсионните и инвестиционните ни фондове.

Основната причина за потенциален интерес от пенсионните фондове е лимитът им за инвестиции в чуждестранни ценни книжа, равняващ се на 5% от активите им. Ако обаче тези книжа се търгуват и във Варшава, те не се третират като чуждестранна инвестиция, а местна, за което лимитът е 40% от активите им. Това е сериозно предимство за тях.
Другият въпрос е свързан с таксите, които трябва да плащат, при закупуване на чуждестранни книжа. Ако те са листнати на чужда борса, парите за таксите излизат от техния джоб, но ако са във Варшава, таксата се плаща от фонда. Това е дребна подробност, но е от значение.
Още от интервюто на „Дневник"

„Прекалено много граждани и фирми прескачат летвата по ДДС", казва в интервю за „Сега" данъчният специалист Константин Пашев
Г-н Пашев, имате ли обяснение защо внезапно НАП реши стриктно да прилага законови норми, които са задължителни от 1994 г. - физическите лица да се регистрират по ДДС, ако през последните 12 месеца са получили доходи над 50 000 лв. извън заплатата си? 
- Аз още преди месеци започнах да се чудя, когато започнаха акциите срещу звездите на поп и фолк музиката - защо НАП ги гони за данъци върху личните доходи, а не се опитва да събере ДДС. Защото те не са на заплата, очевидно взимат добри хонорари и несъмнено си докарват повече от 50 000 лева годишно от участия и хонорари. Друг въпрос е, че звездата може да не е регистрирана по ДДС и да не е начислила данъка в хонорара си, но заведението, което го е наело да пее, няма как да не е регистрирано и да не внася ДДС. Бар или ресторант, ако плати хонорар на Анелия, Звездалина или Азис, това за него е добавена стойност.

Но нали според закона Азис би трябвало да се е регистрирал по ДДС, да е издал фактура, да е начислил и внесъл в бюджета 20% ДДС? 
- Да, ако хонорарът е 10 000 лева на участие с включен ДДС, той би трябвало да внесе и начисли 2 хил. лева данък, а после фирмата, която държи заведението, би могла да ползва данъчен кредит за 2 хил. лева.

Обаче счетоводителите на певеца не знаели, че той е длъжен да се регистрира по ДДС, той си е прибрал десетте бона хонорар, а никой не е внесъл ДДС - нито изпълнителят, нито заведението. Тогава?
- Тогава НАП пише акт. Събирането на данъка е лесно, когато човек съвестно си е декларирал хонорарите. Тогава, ако изпълнителят е вписал в годишната си декларация над 1 млн. лева доходи, ще му напишат акт, че дължи 200 000 лв. ДДС и той трябва да ги внесе, а ако не може, да преговаря за разсрочване. Иначе става доказан длъжник на хазната и може да го спрат да пътува в чужбина и т.н. И ако сумата не бъде платена в 6-месечен срок, длъжникът го предават на Агенцията за държавни вземания за принудително събиране. 

Предполагам обаче, че ще има съдебни дела по тези казуси. Защото тези хора могат да си наемат най-добрите адвокати и да отърват поне част от плащанията. Но така или иначе това са сделки, които лесно се доказват - доходът е на светло, бил е деклариран, лесно е да се събере ДДС. Но не разбирам защо се споменават адвокатите - при положение че те до тази година бяха освободени от ДДС и не могат да ги пипнат за минали години.

Е, вече могат. 
- Да, но нали през последните седмици се премятат разни статистики - че от НАП установили, че за 2008 г. над 4800 физически лица - адвокати, консултанти, брокери др., са минали прага, общо са получили над 1 млрд. лева извън заплатите си и сега ги проверяват дали е трябвало да се регистрират по ДДС. А адвокатите през 2008 г. не са били задължени. 

А трябва ли да се регистрират по ДДС лекарите с частни кабинети, зъболекарите?
- По принцип медицинските услуги са освободени от ДДС - такава е евродирективата и тя важи за всички в ЕС, идеята е да не се оскъпява здравеопазването. Но здравна услуга или козметика е поставянето на силикон в бюста? Сигурен съм, че ако сега НАП тръгне да събира ДДС от пластичните хирурзи, те ще тръгнат да доказват в съда, че са се погрижили за здравето на пациентите си, а не за суетни клиенти. Мой приятел ревизор ми разказа за такъв случай в Германия - тръгнали да събират ДДС от известен естетичен хирург, а той доказал в съда, че като имплантирал силикон на пациентката, всъщност я е спасил от тежка невроза и депресия, защото тя не понасяла външността си. 
Още от интервюто на „Сега"

„Престъпността усети, че обръчът около нея се затяга", казва в интервю за „Монитор" Николай Кокинов, градски прокурор на София
Г-н Кокинов, беше внесен пореден обвинителен акт в съда срещу представител на предишното управление. Как се движат другите разследвания, имам предвид срещу бившия военен министър Николай Цонев?
- Вече подписах обвинителния акт срещу г-н Цонев. Той е обвинен в длъжностно престъпление по член 282 от Наказателния кодекс. Става въпрос за сделката, с която бяха закупени от министерството на отбраната машина за направа на ламаринени конструкции. Въпреки че не е имало средства, по тази сделка са били взети пари по други пера, това не е позволило на летците да изпълняват своите полети в тренировъчния процес. Дори мисля, че тази машина все още се намира в митническия склад на пристанището, тъй като министерството няма пари да плати митата. За мен това е една абсолютно ненужна покупка.

Може ли да се докаже, че някой е облагодетелстван с тази покупка?
- Ами на първо място не са били предвидени средства за тази покупка. На второ място тя все още не се използва. Може сами да си отговорите на въпроса защо е била закупена и на кого е била нужна.

Предвижда ли се да се повдигне обвинение в тази насока на Николай Цонев за облагодетелстване на трето лице?
- По този казус това, което сме повдигнали като обвинение, ще влезе в съда и там ще се отсъди кой крив и кой прав.

Г-н Цонев се разследва за още престъпления.
- Част от обвиненията срещу Николай Цонев са във Военна прокуратура, не са при нас. Но има много сигнали по много проверки.

Военното министерство беше едно от най-проядените от корупция. Разследвахте много сделки.
- Така е. Все още не са приключили разследванията. Имаше и едно дело за развлекателните програми. Очаквам да видя как стоят нещата там. Но към този момент наблюдаващите прокурори не са ми докладвали и не мога да коментирам повече по въпроса.

Има доста разследвания срещу бившата власт. Повечето от тях  приключват успешно.
- Така е. Вече трябва да е готов и обвинителният акт срещу бившия заместник-министър на вътрешните работи Мустафа Ариф. Става въпрос за прословутия предложен подкуп с бизнесмена Росен Маринов. И двамата са обвиняеми и очаквам най-късно другата седмица да бъдат внесени обвинителни актове.
Още от интервюто на „Монитор"

„Трябва да се става професор на 30 години", казва в интервю за „Класа" Галина Банковска, зам.-председател на парламентарната комисия по образование
Г-жо Банковска, младежката организация на ГЕРБ стартира кампания „SOS - Да спасим образованието сега". Какви са основните искания към вас?
- Кампанията стартира в подкрепа на реформата във висшето образование, а основната причина за стартирането й бе недоволството на младите хора от висшето образование. Младежите искат промяна, защото реформата в образователната система е реформа за тяхното бъдеще. Кампанията стартира на 21 февруари и ще приключи на 14 март. Формирани са четири младежки групи, които обикалят цялата страна, раздават рекламни материали и приемат идеи от гражданите за промени във висшето образование. Предложенията се записват в специална книга и след това всички те ще бъдат обобщени и представени в Министерството на образованието, младежта и науката и след това при нас в парламентарната комисия по образование. Младите хора смятат, че учебният процес трябва да се фокусира върху потребностите и интересите на студентите и върху тяхната реализация на пазара на труда. Трябва да се създаде действена система за натрупване трансфер на кредити, универсалност и стандартизация на учебните планове. Те искат още да се повишат свободно избираемите дисциплини в учебните планове, да има адекватна система за оценяване на студентите. Особено важно за младите хора е и да има децентрализация на висшите училища, като се раздели финансовото от академичното управление. Те осъзнават, че ваучерната система на финансиране също е важна, понеже ще стимулира конкуренцията между висшите училища за студентите. Искам да споделя още, че когато във връзка с кампанията младежката група беше в Габрово, въпреки лошото време се събраха много млади хора, студенти и граждани на града и дадоха предложенията си. Основният проблем, който те споделиха и написаха в книгата, е за премахване на корупцията във висшите учебни заведения. Трябва да се прекрати практиката за купуване на изпити и дипломи. За мен това е най-важното, което мога да споделя от кампанията.

Много от предложенията съвпадат с тези, за които от МОМН обявиха, че ще бъдат заложени в новия Закон за висшето образование. До какво ще доведе според вас разделението на финансовото от икономическото управление в един университет?
- Смятам, че точно децентрализацията, която ще се проведе с реформата във висшето образование, ще доведе до повишаване на качеството му. Защото академичното ръководство ще се занимава само с академичните дейности, а финансовият мениджър, който ще управлява средствата, ще има възможност за много по-голям контрол на висшите училища. Точно това ще спомогне и за намаляване на съществуващата корупция в момента.

Преди няколко дни министър Игнатов обяви, че около 10-12 университета са дадени на прокурор заради нарушения. Какви други механизми трябва да се използват за намаляване на корупцията?
- Трябва да се повиши контролът, и то на всички нива. Бих призовала всички млади хора, които са попаднали под една или друга причина на корумпирани преподаватели, да сигнализират във всеки един областен град, където има Комисия за борба с корупцията. Там те биха могли да споделят всичко, което им се е случило, както и информацията, с която разполагат. Смятам, че борбата с корупцията ще бъде много трудна, но подкрепям волята и желанието на Министерството на образованието да се ликвидират тези проблеми. Всички отговорни органи, особено прокуратурата, държат да има доказателства за корупцията. Мисля, че в някои градове са достигнали сигнали, които вече се обработват от компетентните органи.
Още от интервюто на „Класа"