„Отрязаха пипалата на Октопода", съобщава от първата си страница „Монитор"
Бившата барета и съветник в ДАНС Алексей Петров, известен с прякорите Трактора и Батко, беше арестуван при полицейска акция под кодово име Октопод. Точно в полунощ ченгета от почти всички служби за сигурност у нас - антимафиоти, барети, агенти от родното ФБР и жандармеристи, бяха изпратени срещу сочения за основател на силовото застраховане у нас. Първите обекти, попаднали под прицела на полицаите, били две луксозни къщи, намиращи се в затворен комплекс в столичния квартал "Симеоново". В една от тях живее Петров, а в съседна - спряганият за дясната му ръка Антон Петров-Хамстера.
Над 30 антимафиоти с фенери и автомати обградили имението на бившата барета на ул. "Арарат", разказаха пред "Монитор" очевидци на операцията. "Ръцете горе, полиция", изкрещели спецченгетата. С насочено срещу него оръжие Петров бил принуден да слезе от втория етаж на дома си с гръб към полицаите и да легне на пода, за да бъде закопчан с белезници. Имал време само да си обуе дънки и тениска, преди да бъда натоварен в полицейския ван. Пред дома на бившата барета има постоянна жива охрана, която наблюдава района от малка постройка, намираща се на метри от имението на Петров.
Сигурността на бившата барета е подсигурена още от камери и халогенни прожектори с датчици, които се включват при движение, както и СОТ. В началото на тясната уличка има поставен знак "Забранено влизане" и надпис "Частна собственост". Всеки външен, решил да мине по улицата, се посреща от охранител, който го отпраща. До вчера на обяд пред имението стоеше син "Опел Вектра" със син буркан. Едновременно с полицейската обсада на къщата на Петров бил обграден и домът на най-приближения му Антон Петров-Хамстера. Той живее на съседната улица "Иван Буреш" 16 в още по-внушително имение и също бил в списъка за арестуване. Ченгетата обаче не го открили на посочения адрес. Пред неговата къща няма постоянна охрана, но за сметка на това пък поне 20 камери записват всеки периметър от района около дома. Малка камера има и над копчето на звънеца.
"През цялата нощ имаше полиция. Беше нещо страшно - маскирани с автомати навсякъде. Бяха влезли дори в дома на моя приятелка, която живее наблизо. Тя беше много притеснена, защото децата й се бяха изплашили. Не знам какво са търсили там и как са направили връзка между нея и лошите", разказа пред "Монитор" французойка, която е съседка на Хамстера. "В неговата къща непрекъснато идваха жени, не знам точно как го казвате вие, мисля, че на български за тези момичета използвате думата "мутреси" обясни още чужденката.
Още от статията на „Монитор"
„Алексей Петров - арестуван и обвинен", съобщава от първата си страница „Дневник"
Бившият съветник в ДАНС Алексей Петров беше арестуван вчера, часове по-късно прокуратурата му повдигна обвинение, без да съобщи дали то е за ръководител или участник в престъпна група.
Задържането му е част от операцията на МВР, спецслужбите и прокуратурата с кодовото име "Октопод", започнала в нощта срещу сряда.
Резултатът досега - задържани са 14 души, като един от тях - Антон Петров - Хамстера, се яви сам в Софийска градска прокуратура към 17 часа вчера. Някои от арестуваните - Лозана Славчова, Момчил Кръстев и Марчело Джотолов-Марчело, участват във фирми, които имат непреки връзки с Алексей Петров.
Според МВР Алексей Петров, известен с прякора Трактора, е свързан и с престъпната група "Наглите", занимаваща се с отвличания. "Трактора представява най-високото ниво, до което са стигнали службите досега. От всички задържани по "Октопод" и "Наглите", той е най-високопоставеният, поредното по-високо стъпало", заяви вътрешният министър Цветан Цветанов пред Би Ти Ви.
Преди месец пред БНР самият Петров обяви, че "Наглите" има своя логика и "трябва да се стигне до, така, всички страни на пирамидата, основата и върха, това е естествено". Същевременно препоръча в условията на финансово-икономическа криза "да се обърне внимание и на т.нар. неорганизирана престъпност, която някои квалифицират като битова".
Сред другите задържани вчера са Йордан Стоянов и Пламен Стоянов, известни като Дамбовците, които били "на входа и на изхода на "Кремиковци", по думите на вътрешния министър. Според МВР и прокуратурата престъпната група се занимавала с изнудвания, силово събиране на дългове и рекет, проституция, разпространение на наркотици, източване на "Кремиковци", търговия с влияние, пране на пари, укриване на доходи, неплащане на данъци и източване на ДДС.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„5238 наши милионери държат 40% от кредитния ресурс на банките", разкрива от първата си страница „Класа"
Над 40%, или 22,191 млрд. лв., от всички отпуснати кредити през миналата година са за над 1 млн. лв., показва статистиката на БНБ. До края на декември 5238 физически лица и фирми са получили заеми от шестцифрена сума. Оказва се, че спрямо третото тримесечие на 2009 г. техният брой е намалял с 44. Фирмите, които са изтеглили кредити от над 1 млн. лв., са 5124, а общият обем на отпуснатите им средства е 21,987 млрд. лв. Спрямо септември те намаляват с 45. При физическите лица бройката на кредитните милионери е 114, а общата сума, с която разполагат, е близо 205 млн. лв. За три месеца в „клуба на богатите" е влязъл само един човек. Спрямо 2008 г. обаче броят им е намалял с двама души. Средно всеки от компаниите или физическите лица в графата „кредитни милионери" държи по 4,237 млн. лв.
Двойно по-малко се оказват фирмите и гражданите, които са оставили на влог в банка над 1 млн. лв. Към декември броят им намалява със 79 до 2092, от които 360 са физически лица и 1732 са компании. Тенденцията за увеличаване на спестовността обаче се потвърждава и при 6- цифрените депозити - обемът им отчита ръст от 85 млн. лв. спрямо септември до 7,525 млрд. лв. Влоговете на фирмите намаляват с 262 млн. лв. до 6,645 млрд. лв., а тези на лицата се увеличават с 347 млн. до 880 млн. лв.
Целият кредитен портфейл на банките през декември минава 50 млрд. лв., като увеличението спрямо предходното тримесечие е 392 млн. лв. На годишна база ръстът е 3,6%, а бройката на отпуснатите заеми е малко над 3 милиона. В същото време депозитите на компаниите и на домакинствата са нараснали с едва 2,7% на годишна база до 36,345 млрд. лв.
Още от статията на „Класа"
„Октопод на разсъмване", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Като в италиански филм за мафията осъмна София вчера. Призори точно в 6 ч тежковъоръжени спецчасти удариха едновременно над 20 гнезда на подземния свят. Човекът, чието име никой не смееше да изрече гласно, е в ареста. Алексей Петров бе зрелищно закопчан в дома си. Жандармерия нахлу в къщата му в кв. "Кръстова вада". Доскорошният шеф в ДАНС с прякора Трактора е задържан с 9 обвинения, сред които създаване на йерархична престъпна група, рекет, търговия с влияние, пране на пари. Още 12 емблематични фигури от ъндърграунда смениха палатите си с ареста в мащабната операция "Октопод" на МВР.
Повечето от тях бяха закопчани в столични стриптийз барове. Братята Дамбовци, свързани с източването на "Кремиковци", пък бяха извадени по пижами от дома им.
Още по темата от „Стандарт"
„МВР разчиства сметки с мафията в операция "Октопод", информира от първата си страница „Сега"
Мащабна операция "Октопод", насочена срещу престъпници от най-високо ниво, които са проникнали нависоко в държавните структури и са действали под политически чадър при три правителства, стартираха вчера МВР, ДАНС и прокуратурата. За първи път бе арестуван бивш висш държавен служител от спецслужбите по обвинение, че е шеф на мафиотска структура.
"Това е една изключително стройна, йерархична организирана престъпна група, която е извършила доста незаконна дейност на територията на страната над 10 години", обяви вътрешният министър Цветан Цветанов.
Засега са задържани 14 души. Най-влиятелният сред тях е бившият съветник на председателя на ДАНС Алексей Петров, когото МВР нарича с прякора му Трактора. Бившата барета и агент на контраразузнаването притежава солиден застрахователен бизнес, беше в надзора на НОИ. Задържани и са двама от най-приближените на Петров - Марчело Джотолов-Марчело, който е един от управителите на "Спартак Интер Холдинг" и е собственик на баскетболния клуб "Левски Спартак", и Лозана Славчова, член на Управителния съвет на "Лев Инс". Джотолов е съсобственик на фирма "ИН-80" заедно адвокат Лъчезар Таков и "Лев Корпорация". Участва с дялове и в рекламната агенция "Аида-96" заедно с бившия кандидат-кмет на София Теодор Дечев и застрахователната компания "Левски Спартак". Задържан е и Момчил Кръстев, бивша барета, член на надзора на "Лев корпорация".
МВР обяви, че издирва и Антон Петров-Хамстера. Той също е работил за "Лев Инс" и бе задържан с "Наглите", но съдът го пусна, защото не прие доказателствата на прокуратурата, че има връзка с отвличанията. Хамстера се разследва и за пране на пари, но до момента няма повдигнато обвинение. Снощи той сам се е явил в Съдебната палата.
Сред арестуваните са и други двама мастити бизнесмени - братята Йордан и Пламен Стоянови - Дамбовците, които печелят от договори за преработка на скрап, държат табаните на "Кремиковци" и изкупуват огромни количества земеделски земи.
Още от статията на „Сега"
„Собственикът на БМФ иска 7.1 млн. лв. от държавата", информира „Дневник"
Германско-българската компания "Кей Джи маритайм шипинг", която купи Параходство "Български морски флот" (БМФ) през лятото на 2008 г., е завела иск в арбитражния съд към Българската търговско-промишлена палата срещу Агенцията за следприватизационен контрол (АСК), съобщиха от дружеството. Купувачът на флота иска държавата да му върне 7.1 млн. лв., които компанията е изразходвала за адвокатски услуги, както и за начислени лихви от пропуснати ползи заради платените от БМФ данъци след приватизацията.
Според източник, близък до компанията, германско-българското дружество е платило над 400 хил. лв. под формата на хонорари на адвокатите си заради съдействието им по уреждане на данъчните задължения.
"Преди Нова година са платени 39 млн. лв. задължения по данъчно ревизионни актове от периода преди приватизацията", обясни пред "Дневник" АСК Атанаска Бозова. По думите й в момента агенцията търси адвокат по молбата в арбитражния съд. "Общият размер на старите задължения на компанията, които наследихме, беше 45 - 50 млн. лв.", твърди от своя страна Кирил Домусчиев, председател на надзорния съвет на БМФ.
Арбитражът е назначен за следващата седмица, но от АСК са поискали да бъде отложен, за да бъдат събрани още материали по случая. "След влизането ни в дружеството бяхме сюрпризирани със задължения, натрупани към бюджета, които не бяха обявени по време на финансовия анализ преди приватизацията", коментира председателят на надзорния съвет на Параходство БМФ Кирил Домусчиев. По думите му компанията е изплатила всичко, включително и задълженията, натрупани през периода от 2002 г. досега.
Според източник, близък до Агенцията за приватизацията, разплащането е станало, след като ведомството е освободило средствата от доверителната сметка на купеното дружество. От компанията са поискали от нея да бъдат освободени и исканите 7.1 млн. лв. От Агенцията за следприватизационен контрол са отказали и се е стигнало до арбитражно производство.
Още от статията на „Дневник"
„Строители ще влизат в имоти и преди да са отчуждени", съобщава „Сега"
Инвеститорите в обекти с национално значение ще могат да влизат във владение на имоти, които попадат на трасето на обектите, преди още отчуждителните процедури да са приключили. Това предвиждат промени в Закона за държавната собственост, публикувани вчера на сайта на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. По закон такива обекти са магистрали, жп линии, пречиствателни станции и др.
Условието, което законопроектът поставя, е това предварително влизане в имота да става само ако е влязъл в сила подробен устройствен план за обекта и за него има строително разрешително. Улеснението няма да важи, в случай че имотът е единствено жилище за собственика му.
Това навлизане в имота няма да е безвъзмездно. В проекта е записано, че инвеститорът трябва да плати на собственика обезщетение от момента на влизане във владение до приключване на отчуждителната процедура. Например, ако имотът е земеделска земя, която собственикът обработва, обезщетението ще е равно на доходите, които би получил от продажба на продукцията. Ако е гора, сумата ще зависи от доходите, които биха се получили от продажбата на дървесина. При търговските и бизнес обекти обезщетението ще е печалбата на обекта от предходната година.
Промените не слагат край на обезщетението, което трябва да се плати за отчуждения имот, но се променя начинът, по който се определя пазарната цена на имота. Ако промените влязат в сила, ще се използва вече осреднената цена на всички сделки, записани в съответните служби по вписвания. Досега законът позволяваше оценителите да вписват само избирателно определени от самите тях сделки.
Още от статията на „Сега"
„Декан в ТУ-Варна обърна факултета си на часпром", показва разследване на „Класа"
Деканът на Факултета по морски науки и екология в ТУ-Варна е използвал ресурси на университета, за да извършва частна дейност, представляваща конфликт на интереси, показа проверка на „Класа". Доц. Атанас Крушев е използвал базата на Техническия университет, за да подготвя кандидати за капитани с правоспособност до 300 Бруторегистър тона, както и други курсове чрез фирмата на жена си „Яниапрес". В същото време към ТУ-Варна има разкрит учебен център, който провежда същите курсове.
Освен че са използвали базата на Морския факултет, голяма част от преподавателите във факултета начело с доц. Крушев са водили и продължават да водят часове в „Яниапрес", собственост на Маргарита Борисова Крушева.
Около 6000 евро заплаща един курсист за обучението си в частната фирма на семейство Крушеви за курс за правоспособност до 300 БРТ, като обучението се извършва за около 3 месеца. Добрите финансови резултати на шефа на Морския фаултет се потвърждават и от взетия на лизинг „Мерцедес", с който той предизвиква завист у студенти и преподаватели в университета.
„Не желая да коментирам нищо с вас, нито желая да ви чувам някога през живота си", обяви пред репортер на „Класа" Мария Крушева, след което изключи телефона си, без дори да изслуша въпросите.
„Не съм запознат със случая, но обещавам да направя проверка", коментира пред „Класа" зам.ректорът на ТУ-Варна Митко Георгиев. Според него университетът има практика да работи с външни лицензирани фирми, но не се ангажира с мнение дали в случая има конфликт на интереси.
„Аз лично съм подавал сигнали за нарушения и фиктивно провеждане на часове до бившето ръководство на ИА „Морска администрация" (ИАМА). Например за провеждани часове по противопожарна подготовка на полигона в гр. Девня, който реално от повече от година е разрушен и не функционира", обясни пред „Класа" директорът на „Български морски квалификационен център" Александър Калчев. Едно от предложенията на Калчев до ИАМА е било създаване на смесена комисия с участието на администрацията, както и на представители на всички учебни центрове. Тя е трябвало да установи дали съществуват необходимите условия и материална база за обучение, както и дали курсовете се провеждат в действително посочения обем. Срещу предложението обаче най-остро са реагирали семейство Крушеви, съответно чрез Факултета по морски науки и екология в ТУ-Варна и „Яниапрес".
Още от статията на „Класа"
„Такса "Паркинг" пред дома поскъпва двойно", съобщава „Монитор"
Годишната такса "Паркинг", която живеещите в центъра плащат за синя зона, може да поскъпне двойно. В момента размерът є е 70 лева, а спирането се осъществява със специални холограмни стикери. Възможно е таксата да скочи до 140 лв. коментираха общинари от транспортната комисия на "Московска" 33. Точният размер на поскъпването ще стане ясен след приемането на концепцията за зонирането на платените паркоместа. "Вероятно ще се отиде към увеличаване на цената. По-важното обаче е да намерим решение как да обозначаваме колите на живеещите в центъра", обясни пред "Монитор" зам.-кметът по транспорта Любомир Христов. Преди месец съдът отмени холограмния стикер от 70 лв. с мотива, че той е дискриминационен. Хората обаче продължиха да паркират с него, а общината се зае да мисли заместител на винетката. Ако не бъде намерено решение, живеещите на пъпа на столицата трябва да плащат по 1 лев на час за синя зона, както всички останали шофьори. Единият вариант е да маркираме колите по някакъв начин, а другият - да въведем предплатена карта, която живеещите в центъра да имат правото да купят, обясни още Христов. Той обаче не се ангажира кога решението на проблема ще стане факт. .
Още от статията на „Монитор"
„Точат касата с хапче за кръвно", съобщава „Стандрат"
Доктори точат касата с хапчета за кръвно. Лекарите изписват по девет вида лекарства за хипертония, алармира вчера д-р Албена Златарева, зам.-директор по лекарствата и контрола в НЗОК. Най-често излишно много илачи са предписвани на сърдечноболните и хората с проблеми на нервната система, поясни и шефът на дирекция "Лекарства" Борислав Георгиев. Тези две групи "гълтат" 44 на сто от годишния лекарствен бюджет, а 25 % от него пък отиват за лечението на диабетиците. Заради това още през януари фондът направи преразход за лекарства със 7 милиона лева, призна още д-р Златарева. Тя уточни, че по предварителни разчети трябвало харчовете за лекове да са в рамките на 26 млн. лв., но вече са изхарчени 33 милиона. Ако така продължава годишният бюджет за хапове, консумативи и лечебни храни, 302-та милиона няма да ни стигнат доникъде, прогнозира още шефката на лекарствата в НЗОК. В някои районни каси разходите за медикаменти са 2 пъти повече от предвидения средномесечен разход. В Сливен например за болен от диабет плащат по 33,09 лв. при заложен среден разход от 12,61 лв. Д-р Златарева обясни, че ръководството на фонда е изпратило писмо до националните консултанти и очаква тяхната експертна оценка за оптимално лечение на всички 150 диагнози, за които НЗОК плаща.
Още от статията на „Стандарт"
„Лихвите по депозитите падат масово и с много", разкрива „Сега"
Най-малко осем банки са намалили лихвите по депозитите през януари. Понижението е чувствително - между 0.25 и 1% в зависимост от срока и вида на влога, съобщиха вчера от финансовия портал "Моите пари". Тенденцията към поевтиняване на депозитите е от поне 3-4 месеца, но все още не се е пренесла и върху кредитите, където спадът на лихвите е спорадичен.
През м. г. спестяванията на българите в банките са се увеличили с 2.7% и възлизат на над 36 млрд. лв., съобщи вчера БНБ. От тях 24 млрд. лв. са заделили домакинствата, а останалите 12 млрд. лв. - фирмите. В същото време кредитите на българите са малко над 50 млрд. лв. По изчисления на "Моите пари" 2009 година завършва с ниво на лошите кредити в банковата система от 10.60%. Проблемните потребителски заеми към 31 декември са 12.25% от общо раздадените, а жилищните - 10.35%.
Сред банките, които са намалили лихвите по депозитите през януари, са Банка ДСК, която понижи лихвите по промоционалните си депозити в левове за срок от 1, 3 и 6 месеца с 1.00%, а при едногодишния влог намалението беше с 0.75%. УниКредит Булбанк смъкна годишните лихви по стандартните срочни депозити в левове и евро с 0.10%. Първа инвестиционна банка намали с 0.40% доходността по популярния си тримесечен "Супердепозит" в левове и евро - от 8.75% на 8.35%.
Алианц Банк също свали нивата с 0.45%, в резултат на което тримесечният депозит в левове вече носи 7.05 вместо 7.50%, а в евро - 6.05 годишно вместо 6.50%. Райфайзенбанк понижи лихвите по тримесечните депозити в левове с 0.30%, а по шестмесечните - с 0.65%. В евро спадът е съответно с 0.30 и 0.10%.
Още от статията на „Сега"
„Линейки за селата идват от Европа", разкрива „Стандарт"
Парите по четири оперативни програми получиха зелена светлина от Брюксел. Милиардите ще отидат при кметовете, бизнеса, държавните институции, както и за изпълнението на големи инфраструктурни проекти. Сега най-важното е всички правоимащи да подготвят качествени разчети за харченето на парите.
С линейки и обновени кабинети за спешна помощ може да се сдобият малките общини у нас, ако успеят да усвоят европари по Оперативна програма "Регионално развитие". Най-малките общини съвсем скоро ще могат да кандидатстват за общо 40 млн. лв., предвидени за специализирана помощ. Това обясни зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. 86-те по-големи градски общини пък ще се борят за около 100 млн. лв. за обновяване на болници и други здравни заведения. При оценяването ще е особено важно проектът да не предвижда просто ремонтиране на сградата, а в него да е включена доставката на специализирано медицинско оборудване, подчерта Павлова. Идеята е хората да имат реална полза от усвояването на средствата. Отделно до 1 април здравното министерство трябва да подготви проекти за подобно обновяване на държавни лечебни заведения. За това в програмата са предвидени около 147 млн. лв.
Ако искат да подобрят енергийната ефективност на училища и детски градини, кметовете могат също да кандидатстват с проекти по ОПРР още през тази година. Общата сума, която можем да вземем от Брюксел за това, е 105 млн. лв. Първо местните управници трябва да направят енергиен одит на избраната сграда и да подготвят проект според предписанията му. Може например да е подмяна на дограма, купуване или ремонт на отоплителната инсталация, поставяне на изолация, обясни Павлова. Най-атрактивна за кметовете досега се е оказала опцията да подобряват градската среда - т.е. да строят детски площадки, паркове. Това е и най-видимата за избирателите работа на общината. За 4-те големи общини - Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен, са предвидени 40 млн. лв. Останалите три големи - София, Русе и Пловдив, вече са спечелили пари по проекти в тази област. Останалите 86 градски общини се борят за финансиране от 80 млн. лв.
Още от статията на „Стандарт"
„Сега е моментът за удар срещу дезорганизираната престъпност", казва в интервю за „Дневник" градският прокурор Николай Кокинов
Премиерът каза, че прокуратурата и МВР вече работят като едно, как внезапно настъпи тази промяна, след като доскоро непрекъснато отправяхте упреци за лошото качество на разследванията?
- Има още много какво да се желае, но всеки брак се гради на взаимна любов. В този смисъл любовта от наша страна винаги е била налице. И явно сега е избуяла и у насрещната страна. Колкото повече успешни акции правим заедно, толкова повече ни идва желанието да продължаваме в тази насока. И тъй виждаме, че определено нещата се наклоняват в наша полза по отношение на тази непрекъсната битка с престъпността, и затова казвам, че апетитът идва с яденето.
МВР от години изживява своя преход, своя катарзис. Този процес още не е приключил. Нашият преход в прокуратурата поприключи. И ние изживяхме своите проблеми, подмяна на мирогледа, на състава, на ценностите. Тези проблеми са на дневен ред в МВР.
Каква е оценката ви за качество на работа на МВР по разследванията?
- Малко или много започнаха да се учат и процесът е еднопосочен. Началото е сложено и желанието е налице, всичко друго е въпрос на техническо обезпечаване. При нас също има прогрес - прокурорите излязоха от кабинетите. Станаха по-оперативни, по-гъвкави. Да не говорим, че съставът е доста подмладен. Преди 11 години, когато дойдох в градската прокуратура, повечето от колегите бяха над 40-годишни и бяха много по-малко.
Откакто аз съм градски прокурор, идват много по-млади хора, по-отворени за новостите, по-гъвкави, които не страхуват да отидат в оперативните служби и да кажат какво искат и как го искат. А не като преди - прокурорът само тропкаше с пръст и казваше това ми харесва, това не, но не си даваше труда да отиде и така да направи нещата, че да станат достатъчно добри. Този процес не е приключил, но като че ли преминахме средата. Смея да твърдя, че имам екип от прокурори, които имат и доброто желание, и добрите възможности.
Вътрешният министър обяви една бройка от 300 бандити, които тормозят страната. Това обща преценка ли е, или им знаете имената, имате списък?
- Обща преценка от общото ни съвещание с премиера и МВР. В момента работим и сме си дали труда да извадим всички лица с повече от две висящи дела да видим за какво са, имат ли присъди. Правим т.нар. инвентаризация. Да, знаем имената на тези, които са потенциално опасни за обществото. Имаме яснота кой какъв е и защо е такъв, но списъкът се прави.
Всичко това е много условно, едно е списък, друго е да събереш доказателства за конкретно лице за конкретно престъпление. В този смисъл си преравяме базата данни и анализираме. Число не мога да кажа, София е динамичен град, има безброй гастролиращи престъпници.
Смея да твърдя, че по-едрите гастрольори или са дълбоко хванали гората, или са в арестите. Наследниците им са много по-лесно атакуеми и са по-дезорганизирани. Нямат тая финансова мощ, не са пребивавали на "пазара" в продължение на няколко години, не са сформирали организация. Те се опитват и се борят да застанат на върха на пирамидата, но много лесно ги бутаме и техните помагат.
Сега е моментът, настъпил е преломът. Твърдя, че авторитети по улиците почти не са останали, да не кажа хич. Има безброй мераклии да бъдат наречени авторитети, но както се казва: "Тя танцува само едно лято." Единствените авторитети останаха МВР и прокуратурата.
Казахте, че хора от организираната престъпност сами ви помагат. Какво им предлагате?
- Когато бъдат притиснати с доказателства, стават по-отстъпчиви и разговорливи. При нас сделки с обвиняемите като в САЩ няма, но има условия по програмата за защита на свидетелите, които са много атрактивни за доста хора. По време на криза държавата предлага стабилен доход и охрана, жилище, заплащане на консумативи, ако е необходимо и изнасяне в чужбина, даване на нов старт в живота.
Което е много за някои хора. Нормално е, когато човек разкрива подробности за една престъпна група, да бъдем по-снизходителни в исканата присъда. Няма друг начин да се разследват престъпления - няма да дойдат майките от градинките да доказват престъпните групи, само чрез членовете им можем да ги унищожим.
Още от интервюто на „Дневник"
„Вече доказахме успехи в борбата с трафика на хора", казва в интервю за „Монитор" Красимир Ципов, депутат от ГЕРБ
Г-н Ципов, незаконният трафик на хора е болезнена тема за обществото. Какво се договорихте с английските парламентаристи при срещите си с тях, за да подобрите усилията си в тази област?
- Близката цел бе да се запознаем взаимно с проблемите на незаконния трафик, а по-далечната - да създадем неформални групи в парламентите на всички държави членки на Европейския съюз, които да работят по проблемите на противодействието на трафика на хора. Искаме както Еврокомисията, така и Европарламентът да бъдат подробно запознати с проблема, да се вземат конкретни решения, както и да се отпуснат финанси за компетентните органи на всяка една от държавите членки и на неправителствения сектор, който ги подпомага.
Има ли нужда от допълнителни промени в нашето законодателство?
- Мнението ми е, че ние имаме много добър закон за борба с трафика на хора. Той бе оценен положително както от Еврокомисията, така и от нашите гости от английския парламент. България е една от първите държави, която през 2003 година въведе рамковото споразумение на ЕС. Освен това ние имаме структура към изпълнителната власт, наречена „Национална комисия за борба с трафика на хора". В нея участват представители на политическо и експертно ниво от всички заинтересувани министерства, а така също и представители на неправителствените организации. Създадена е и добра координация между тях. Нашите английски колеги поискаха да се запознаят как действа тази комисия, за да може и те да се възползват от опита є. За решаването на проблема с деца, станали жертва на трафик, които крадат в английските железници и в метрото, те ще ползват практиката между нашата и австрийската полиция. Статистиката показва, че през периода 2005-2006 г. там постигнахме много добри резултати
Английската полиция ще ползва нашия опит, така ли?
- Да, столицата Виена и големите им градове бяха пълни с наши невръстни джебчии и просяци, но този проблем бе успешно разрешен със съвместни усилия. Сега с този проблем предстои да се справи и Великобритания и ние ще им помогнем. Конкретно полицейското ни аташе там ще се срещне с представители на тяхната транспортна полиция, ако трябва, до няколко месеца там ще бъдат изпратени още един или двама наши полицаи, да се анализира ситуацията и съответно да се предприемат необходимите мерки.
Още от статията на „Монитор"
„Кризата доведе до намаляване на корупцията", казва в интервю за „Класа" директорът на икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов
Г-н Стефанов, във в. „Класа" вчера бе публикувана информация на БСК, че размерът на подкупите в обществените поръчки е достигнал 1 млрд. лв. Центърът за изследване на демокрацията изследва много задълбочено проблемите на корупцията през годините. Какви са вашите наблюдения?
- Последните ни данни конкретно за обществените поръчки са от 2006 г., но мисля, че оттогава няма голяма промяна. Тогава процентът на подкупа от стойността на поръчката, деклариран от фирите, беше 7,5%. Ако приемем, че и двете страни си разделят съответното възнаграждение, то вероятно подкупът стига до 15%. Големият проблем при обществените поръчки е, че загубата за обществото е по-голяма, защото бизнесът калкулира рушвета като разход и търси начин да го избие. Фирма, която е дала, знае, че най-вероятно няма да има елементи на контрол, което води до две последствия. Едната е, че бизнесът намалява качеството, а втората е, че когато подкупът е прекалено голям, че не позволява самото изпълнение, за да се избие сумата, обектът не се довършва, или се искат допълнителни средства.
Все още ли се искат по 10% комисиона от сделките, каквото число беше придобило популярност преди години?
- Не сме правили изследване конкретно за размера на комисионите. Според изследвания на други организации размерът варира между 10 и 30 на сто. Като има случаи дори на поискани 50% , т.е. половината от сумата на обществената поръчка.
Само даването на пари под масата ли е проблемът при обществените поръчки?
- Много по-често се наблюдават добре известните вече обръчи от фирми. В тези случаи не се дава подкуп, а се печели срещу осигуряването на подкрепа впоследствие. Партийният актив има нужда от подкрепа, когато съответната партия загуби изборите. Тогава целият апарат, зает доскоро в изпълнителната или законодателната власт, трябва да бъдат издържан. Но със субсидиите, които получава партията, това едва ли е възможно. Тогава влизат в сила договорките. Част от тези хора се назначават с политически протекции в частния сектор. Има и обратна тенденция - фирми, които са достатъчно силни, инвестират в хора на ключови административни позиции, които да им осигуряват развитие на бизнеса. Не може да се каже, че бизнесът е само жертва на този процес.
Законодателни или народопсихологични са причините за несправянето с корупцията?
- Това са двете крайности. От една страна, вярваме, че всичко може да се реши законодателно, а от друга, казваме, че нищо не зависи от нас, защото българите сме корумпирани. И двете крайности не са верни. Корупция има в цяла Европа. Наскоро беше публикувано изследване на Евробарометър, което показва, че България не е сред най-корумпираните. Проблемът е голям в Южна и Източна Европа, там, където има по-нестабилни институции, смяна на режими, или нямат добре изградена пазарна инфраструктура. Не можем да кажем, че българите са най-корумпираните. По-скоро има съчетаване на липса на правила за прилагане на законите и липсата на санкция, най-вече за висшестоящите. Дори в случая за пътния фонд, който придоби най-голяма известност, най-високото наказание се понесе от най-нискостоящия човек.
Още от статията на „Класа"