Акционерите на ЮКОС вече няма на какво да разчитат. За това говори предварителната оценка на активите на ЮКОС, подготвена от консорциум бизнес оценители начело с „Росеко". Общата пазарна оценка на всички активи на ЮКОС е малко над $20 млрд., което не може да покрие дори сумата на кредитната задлъжнялост на компанията - $26.6 млрд., пише руската бизнес медия „Ведомости".

Ситуацията с ЮКОС е наистина трагична. Сметките и активите на компанията в Русия са под запор, редица ръководни мениджъри и съсобственици са в затвора или са напуснали Русия. Чистата загуба за първото полугодие на 2006 е над 4 милиарда рубли. През август арбитражният съд на Москва обяви банкрута и започна производство.

66 компании са в списъка на кредиторите. Доказаните пред съда претенции са 708.5 млрд. рубли ($26.6 млрд.), от тях данъчните власти имат да вземат 392 милиарда рубли. Сред най-големите кредитори са и „Роснефть" и дъщерното му „Юганскнефтегаз".

Цялото имущество на ЮКОС скоро ще бъде разпродадено на търг, за да се покрият дълговете. Необходимата за целта оценка директорът по банкрутното производство на ЮКОС Едуард Ребгун възложи на „Росеко". Не са известни много подробности, но предварителната оценка на 127 предприятия, или 95% от активите, превишава $ 20 млрд.

Според информирани, вече е сигурно, че имуществото на ЮКОС няма да стигне за погасяването на всички дългове. Всеки актив е оценяван по пазарна стойност към 1 октомври 2006, а след това се е изчислявала ликвидационна цена с дисконт 5 до 30%. Към акциите, които са се търгували на борсата, дисконтът е бил минимален (например ЮКОС държи 9.44% от акциите на Роснефть, приложен е дисконт 5% и стойността на акциите е $7.4 млрд.).

За 20% от акциите на Газпром нефть е приложен дисконт от 10%, което означава $3.4 млрд. Самият Газпром е предвидил в инвестиционната си програма за тази година сумата от $3.75 млрд., за да изкупи обратно акциите си. Наистина това е само стартова цена и ако Газпром има конкуренти, цената може да се повиши чувствително.

Нефтодобивните и нефтопреработващи предприятия са оценени със значително по-висок дисконт - 20 - 25%. Всички газови активи на ЮКОС ("Арктикгаз", "Уренгойл" и "Нефтегазтехнология") ще се продават под един лот и струват приблизително $3 млрд.

Като цяло акционерите не са учудени от подобна оценка, дори са очаквали по-ниски стойности. Така или иначе, не всички ще бъдат възмездени.

Аферата ЮКОС е една от най-скандалните истории в съвременната руска икономическа история. Остава под въпрос причината за смъртта на Юрий Голубев, един от съоснователите на ЮКОС, намерен мъртъв в дома си в центъра на Лондон. Генералният прокурор на Русия Юрий Чайка е посочил, че има информация за опити за убийство на близки до ЮКОС бизнесмени с живачни пари.

Наскоро стана известно и за изчезването на още един от подсъдимите - испанския гражданин Валдес Гарсия. Делото срещу ЮКОС, което се води в Русия, е за разхищения в размер на $13 млрд., от които легализирани са били $8.5 млрд.