Американският лек петрол понижава стойността си с 43 цента до $87.85 за барел, като така продължава петъчната си корекция от $2. Цената завърши с 37 цента седмично понижение в петък, но станахме свидетели на широка търговия в рамките на около $5.
Лондонският брент петрол днес е с 52 цента по-евтин до нивото $87.86 за барел.
„Низходящото движение на цената на петрола се дължи на спекулативна търговия, а не толкова на рязка промяна в пазарната конюнктура", коментира австралийски анализатор.
В петък излезе докладът за новите работни места разкрити през ноември в САЩ , който се оказа доста по-добър от очакваното. Това почти изключи възможността ФЕД да съкрати лихвеното ниво с 50 базисни пункта на заседанието си утре (11 декември), подкрепяйки така щатската валута. Припомняме, че през последните месеци, доларът и петрола се движеха в противоположни посоки, като тази тенденция изглежда, че се запазва и сега.
В момента пазарните участници прогнозират смъкване на американската лихва с 25 базисни пункта, което беше основна причина за покачването на доларовите котировки до едномесечен връх спрямо йената. По-ниската стойност на щатската валута, прави петрола по-евтин за клиентите, които притежават различни от долара валути.
Вторият по големина потребител на петрол в света Китай, направи поредното си повишение в процента на задължителните банкови резерви, като те вече са 14.5%. Тази стъпка се прави с цел ограничаване инфлацията в страната, която заплашва стабилността на азиатската икономика.
Миналата седмица, страните членки на ОПЕК, отказаха да увеличат дневните добивни нива, с което може да изложат на риск пазара на петрол тази зима, когато потреблението в Северното полукълбо нарасне заради отоплителния сезон.