Представители на медицинските университети в страната поискаха увеличаване и оптимизиране на местата за специализация и докторантура. Те са изложили своята позиция в писмо до премиера Бойко Борисов, министърът на образованието младежта и науката Сергей Игнатов, здравният министър Стефан Константинов и председателят на парламентарната комисия по образование, наука и въпросите на децата Огнян Стоичков. Бройката за докторанти и специализанти в Медицинските университети в България е на своя критичен минимум и много млади лекари и квалифицирани медицински специалисти напускат България поради липса на реализация или адекватно заплащане, алармираха от медицинските университети.
Държавата годишно субсидира всеки един студент по медицина с над 7000 лв. и не трябва след това младите хора да бъдат принуждавани да напускат страната заради липса на специализиции, каза Полина Захариева от Медицински университет - Пловдив. По време на пресконференцията в БТА стана ясно, че за миналата година е имало общо 1400 места за специализации и докторантури, което според представителите на медицинските университети е крайно недостатъчно и те настояват за отпускането на по-голяма бройка през тази година.
Студентските съвети на Медицинските университети във Варна, Плевен, София, Пловдив и Тракийския университет настоява и за осигуряване на безплатни противохепатитни ваксини за всички студенти, работещи с рискови групи пациенти. Това според тях се налага, защото в момента заради липсата им, някои студенти отказват да посещават часовете по практика.
Друга тревожна тенденция, която бе представена пред медиите е факта, че след 5-10 години може да се спират операции, защото няма да има кой да поставя упойките. В момента у нас има около 800 анестезиолози при положение, че са ни необходими около 1500. Голяма част от тях вече работят в Германия, която е най-предпочитаната страна за реализация на родните медици.
Студентските съвети на Медицинските университети алармираха и, че настоящото 50% намаление на грантовете по програма "ЕРАЗЪМ" ще откаже значителна част от вече одобрените студенти и докторанти, защото към момента на кандидатстването си са били при едни финансови условия, а ще трябва да заминат при значително по-неизгодни. Така например може да се окаже, че български студент заминава за Германия с едва 310 евро при положение, че там само квартирата е минимум 250 евро, каза Калоян Димитров, председател на студентския съвет на УНСС.