При къси разстояния (каквито са били електропреносните мрежи на времето), по-изгоден е променливият ток: той носи много по-малко загуба на енергия и именно затова се произвежда стандартно.
Обаче вече някои специалисти считат, че на по-големи разстояния в електрическата мрежа правият ток води до много по-малки загуби на енергия. Не само това е неговото предимство - важно е, че използването на пряк ток ще даде възможност електропреносната мрежа да бъде преструктурирана така, че да направи вятърната енергия по- ефективна.
Това ще намали използването на конвенционалните източници на енергия, които замърсявят околната среда.
Вятърната енергия е изправена срещу два проблема. Не може да бъде потреблявана където и когато имаме нужда от нея. Новата единна европейска система за дистрибуция на енергия, която в момента се разработва в института за алтернативна енергия в град Касел, Германия, ще трябва да се справи и с двете посочени трудности.
Въпросът свързан с това откъде духа вятърът вече не е проблем, тъй като винаги все някъде вятър има. Ако например в Испания е ветровито, а в Ирландия не, вятърът духа в една посока. При буреносен ден на Изумрудения остров посоката се обръща.
Въпросът кога духа вятър вече е проблем. В тази връзка е интересно да споменем опита на Норвегия, която е мощен консуматор на вятърна енергия.
Страната е снабдена с хидроелектрически централи. Това е един от малкото начини енергията от непостоянни източници като тази на вятъра да бъде съхранена в количества, които се трупат в електроинсталациите.
Тя се използва за изпомпване на вода за резервоарите, захранващи хидроелектрическите турбини. Капацитетът на Норвегия е толкова голям, че ако се разрази силен вятър в цяла Европа , което се случва от време на време, хидро- системите се задействат и могат да запълнят излишъка в резервите до 4 седмици напред.
Погледнато от тази призма, изграждането на единна електропреносна система в Европа е очевидно наложително. Причината такава да не е изградена е използването на променлив ток, загубите от който са твърде големи на дълги дистанции. Следователно подновеният интерес към правия ток е напълно закономерен.
Норвежска компания вече започна изграждането на високо волтажни предаватели на прав ток между скандинавските държави, Холандия и Германия.
Ирландската компания Airtricity, която се занимава с вятърна енергия, планира изграждането на още от тях. Тя цели създаването на т.нар. Супермрежа. Това е система, която ще свързва вятърни ферми по бреговете отвъд Атлантика, както и Ирландия, Северните и Балтийски морета с клиенти в цяла Северна Европа.
tansel
на 06.11.2011 в 12:54:19 #9Все пак статията е писана от българи за българи и естествено има много неточности граничещи с лъжи,но една лъжа повторена сто пъти става истина.Основната идея обаче е че в бъдеще всеки консуматор може да бъде и производител на ел.енергия,а тя да се разпространява като интернет.Ако вие разполагате с излишна ел.енергия я давате на вашия комшия,тоест на близко разстояние където постоянният ток ще има по-малки загуби.
XXX
на 30.07.2007 в 18:17:34 #8Мдаааааааааа....... А генераторите във вятърните инсталации какъв ток произвеждат? Променлив......
Свиневъд
на 30.07.2007 в 17:20:51 #7Ужас и безумие. "Прав ток". Че той тока да не е колец бре?! Или пилон? От тези, на които танцьорките се гънат като зелен фасул? Малоумие!!!! Токът е променлив и ПОСТОЯНЕН. Постоянен е, защото с течение на времето нито силата му се променя, нито посоката. А токът НЕ Е ХАОТИЧНО движение на електроните - това можете да го прочетете във всеки учебник по електротехника. Токът е НАСОЧЕНО движение на електрически заредени частици под действието на някаква сила (Електродвижеща сила). В частност тези частици могат да са и електрони. Журналистите от нюза да хванат някой учебник по елетротехника и да попрочетат малко. Няма да им навреди.
aizi
на 30.07.2007 в 17:06:42 #6Въпросът, дали светът да бъди захранван от прав ток, ====== АЛООО,ДА БЪДЕ СЕ ПИШЕ,А НЕ БЪДИ ямбол,ст.загора,горна оряховица,сливен запомнете
marana
на 30.07.2007 в 16:45:19 #5хубаво, вип, големи сте спецове, замлъкваме впечетлени, ама аз си направих труда да видя статията в економист, на която се позовава редактора (ето я http://www.economist.com/science/displaystory.cfm?story_id=9539765) и там за Уестингхауз се говори. Сигурно са се объркали в световната медия, каквви ли неща не пишат насам - натам. За Тесла все пак поназнайвам, че е бил голяма работа. клек кретен .... Според мен е добре да се говори за тези нови неща, пък било и от неспециалисти. Иначе знаете ли какво ще стане? Професорообразни лица ще започнат така да умуват и усукват и да използват сложни думички, а нашего брата само ще мига неразбиращо. В следствие нищо няма да се направи реално, а проблемът ще влезе в папката "езотерика". Така че надявам се разбирате позицията ми.
Kreten
на 30.07.2007 в 15:59:08 #4Все пак е добре драскачите от клек-нюза малко да се консултират със специалисти преди да пишат подобни глупости. /При правия ток загубите са много по-големи. Поради тази причина се използва променлив ток за пренос на електроенергия./
VIP
на 30.07.2007 в 15:52:45 #3http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%B0 на ви да четете.......
VIP
на 30.07.2007 в 15:51:07 #2Плюс това Тесла е открил и предаване на електричестовото по безжичен начин..... Ах всичките ви сайтове са пълна скръб! НА всичкото отгоре пишете пълни глупости..........
VIP
на 30.07.2007 в 15:48:32 #1"...Томас Едисон е подръжник на първата теза, докато Уестингхаус подкрепя променливия ток. Битката печели Уестингхаус. ...." Алоооооо Телса е изобретателят на променливия ток, а не Уестингхаус.... не лъжете народа който чете тези неща... Спорът е бил между Тесла и Едисон..........а не както вие пишете глупости...............