"Правителството трябва да намери 5 млрд. лева назаем за 15 месеца" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Ако правителството се задържи на власт, трябва да осигури ново финансиране за 5 милиарда лева в рамките само на 15 месеца. Това изчисли икономистът Георги Ангелов за "Сега" (анализът - на 9-а стр.). Сумата е твърде сериозна за мащабите на България, чиято икономика произвежда под 80 милиарда лева годишно, а срокът е повече от кратък за набиране на такива финансови ресурси. Наред с редовните емисии на държавни ценни книжа (ДЦК), с които покрива свои задължения, правителството наскоро обяви, че тази година ще изтегли до 360 млн. евро заем от германски банки, за да попълни фискалния резерв и да може да посрещне значителни дългови плащания през 2014 г.
Според официалната прогноза на МФ тази година държавата трябва да погаси общо около 3 млрд. лв., през 2014 г. - около 2 млрд., а през 2015 г. - 3.3 млрд. лева. Т.е. 5 млрд. лв. до края на 2014 г., или общо 8.3 млрд. лева за 3 години. Следващото голямо плащане по външния дълг е на 15 януари 2015 г., когато е падежът на глобалните облигации с номинал 1 086 351 000 долара с лихва 8.25%, емитирани от ексминистъра Милен Велчев преди 12 години. Парите за този падеж трябва да се осигурят през 2014 г. Наред с рефинансирането на стари дългове с нов дълг ще трябва да се финансира и планираният дефицит в държавния бюджет. Финансовото министерство вече обяви, че възнамерява да заложи дефицит от 1.8% от БВП, или около 1.46 млрд. лв.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Държавната енергетиката - все по-задлъжняла", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Заемите, които Българският енергиен холдинг (БЕХ) е раздал на компаниите в структурата си, са нараснали над четири пъти от началото на годината, става ясно от отчета на холдинга за деветмесечието. Сумата вече надхвърля един милиард лева, докато към към 31 декември 2012 г. е била 241.8 млн. лева. Така, след като Националната електрическа компания вече натрупа близо един милиард лева задължения към свързани лица като АЕЦ "Козлодуй" или БЕХ, сега държавният холдинг е изравнил символичния счетоводен баланс със същата сума, но заеми.
Това е поредният сигнал за продължаващото влошаване на финансовите резултати на дружествата под шапката на холдинга, което се финансира с все по-голяма кредитна експозиция на БЕХ към тях. Макар да липсва разбивка към кои фирми са насочени средствата, най-вероятно съществена част от тях е към НЕК. Най-малкото защото през пролетта на годината холдингът изтегли заем от почти 200 млн. евро, с който да покрие падежиращ кредит на дъщерното си дружество, а по-късно отпусна допълнителни средства към компанията, за да се разплати НЕК със забавените си плащания към контрагенти. Само за три месеца - от юни до септември, заемите, които БЕХ е отпуснал на дъщерните си дружества, са скочили с над 430 млн. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Държавните заплати скачат с 5 на сто", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Кабинетът се готви да вдигне с 5% бюджетните заплати догодина. "В момента се обсъждат два варианта - това да стане или от 1 януари, или от средата на годината. Не е изключено обаче и изобщо да не се променят възнагражденията в този сектор", коментира социалният министър Хасан Адемов на дискусия по повод Международния ден на достойния труд. Кой вариант ще избере правителството ще стане ясно до 1 ноември. Социалният министър отхвърли предложението на КНСБ за 10% увеличение на работните заплати в бюджетната сфера от началото на 2014 г. "На този етап това е трудно постижимо", каза Адемов. Той бе скептичен и по отношение на друго искане на синдикатите - 14 на сто ръст на заплатите в образованието, 20 в спешната помощ, бюрата по труда и службите за социално подпомагане. За повишаване на доходите в частния сектор социалният министър призова синдикати и работодатели да се договарят на ниво бранш и предприятие.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Може ли рискът на кредита да бъде разпределен справедливо", пише в. „24 часа"
18 000 семейства с ипотекирани жилища могат да останат без дом за Коледа и това е сериозен проблем. Но, честно казано, далеч не е най-важният в отношенията между банките и техните клиенти.
При всеки договор, в който едната страна има основно права и символични задължения, които спазва само ако има интерес, а другата страна има само задължения, рано или късно избухва "бомба". Макар това да е пределно ясно на всички, сме свидетели на яростен отпор от страна на банките срещу предлагани законодателни промени, чиято цел категорично не е да бъдат ощетени банките и другите финансови институции. Целта е да бъде справедливо разпределен рискът и отговорностите. А това неминуемо ще доведе до по-сериозна защита на правата и на двете страни.
Ще понесат ли банките загуби, ще се повиши ли цената на кредита, ще се ограничи ли кредитирането, ще се нароят ли измамници, които чрез изкуствени фалити и фиктивни продажби ще мамят банките, ще се облагодетелстват ли стотици адвокати, приготвили се да съдят "лошите" банки?
Прочети още от в. „24 часа"
"Пенсиите - с нов таван от 840 лева" е заглавиe от в. "Труд"
Таванът за всички пенсии ще остане и през 2014 г., но ще се повиши до 840 лв. на месец. Това ще се случи, ако правителството и парламентът одобрят предложението на Министерството на финансите (МФ) от Нова година максималният осигурителен доход да се повиши от 2200 на 2400 лв., а максималният размер на парите за старост да бъде 35% от тази сума.
Сега таванът на пенсиите е 770 лв. Новината за одобрения от МФ вариант съобщи социалният министър Хасан Адемов. Досега консултативният съвет за оптимизиране на осигурителната система работеше по около 10 предложения за максималната пенсия.
Ако вариантът на финансовото министерство се приеме, това означава, че управляващото мнозинство няма да се съобрази с решението на ГЕРБ - от 1 януари 2014 г. таванът да отпадне за пенсиите, отпуснати след тази дата.
Прочети още от в. "Труд"
"Токът у нас 2,4 пъти по-скъп от САЩ" четем на първа страница във в. "Монитор"
Цената на електроенергията за домакинствата в България е 2,42 пъти по-висока от тази в САЩ, пресметната по паритета на покупателната способност, който отчита и разликата в доходите. В сравнение със средната тарифа в ЕС пък токът у нас е оказва с 59% по-скъп. Изчисленията бяха обявени от проф. Пламен Цветанов, експерт от Асоциацията на българските енергийни агенции.За промишлените предприятия цената на електроенергията е 3,8 пъти по-висока от тази в САЩ и 2,1 пъти по-висока от средната в ЕС. Сравнено с Русия цената на еленергията за индустрията се оказва с 58% по-висока.
Според проф. Цветанов тази ситуацията се дължи на десетилетия погрешна икономическа и енергийна политики и в резултат на това България днес е най-бедната, най-енергийно зависимата от внос на енергийни ресурси страна в ЕС. Той посочи още, че страната ни е 4,47 пъти по-енергоинтензивна от средните стойности за Европа.Според членовете на асоциацията решението на проблема е нова енергийна стратегия, насочена към отказ от традиционното развитие на енергетиката с изграждане на нови и нови мощности, оптимизация на енергийния баланс и повишаване на енергийната ефективност.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Сезонът на синдикалните искания", пише в. "Капитал Daily"
С подготовката на бюджета за следващата година синдикални и бизнес организации традиционно засилват желанието си да общуват с правителството. След зърнопроизводителите и животновъдите конкретни искания към властта поставиха и от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Сред тях са увеличение на минималната работна заплата до 340 лв. от началото на следващата година, ръст на максималния праг на осигуряване, както и на някои осигурителни вноски.
Бюджетът за догодина да бъде обтегнат докрай, искат още синдикатите. Те смятат, че дефицитът трябва да е на тавана си според сегашното законодателство - 2% от БВП, а разходите да са 40% от БВП. Това е максималният възможен размер, който държавата може да преразпределя според Закона за публичните финанси, който влиза в сила от началото на 2014 г. Това означава около 32 млрд. лв. от прогнозираните 81 млрд. лв. БВП за догодина.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„НЕК прекрати договора с консултанта за АЕЦ "Белене"", пише в. "Сега"
Над година и половина след излизането на България от проекта за Втора атомна, Националната електрическа компания (НЕК) прекрати договора с консултантите от "Уорли Парсънс Нюклиър Сървисис", сключен в началото на 2005 г. Контрактът е прекратен "по право" във връзка с решенията на Министерския съвет и Народното събрание за излизане от проекта от 29 март 2012 г., пише в официалното съобщение на НЕК. От него обаче не става ясно защо държавната компания е чакала досега, за да разтрогне договора. Архитект-инженерът е уведомен за решението на НЕК. Вчера от централата на "Уорли Парсънс" у нас отказаха коментар пред "Сега".
След встъпването си в длъжност ръководство на НЕК е върнало на компанията всички получени фактури. Те са 4 за общо 5 349 363.6 евро, се казва още в съобщението на НЕК.
Прочети още от в. "Сега"
"Какво се случва с приходите в бюджета" пише в. „Труд"
Данните за изпълнението на държавния бюджет до август носят няколко тревожни новини. Първата от тях е все по-голямото изоставане на данъчните приходи. Видно е, че изпълнението на данъчните приходи през първите осем месеца на тази година е далече по-лошо от миналогодишното, независимо дали се гледа първоначалният или ревизираният закон за бюджета за 2013 г.
По-конкретно изпълнението на данъчните приходи, събрани от януари до август тази година, е 61,7% от заложените в първоначалния бюджет за годината и 63,8% от ревизираните данъчни приходи в актуализирания бюджет.
За сравнение, за същия период на миналата година е изпълнен далеч по-висок процент от годишните приходи - 66,9%. Дори и през кризисната 2009 г. събираемостта на данъчните приходи за първите осем месеца е по-висока - тогава тя достига 65,7% от събраните приходи за годината. Само 2010 г. е с по-лоша събираемост от тази година (61,8%), но през 2010 г. имаше сериозен проблем с приходите в бюджета, който наложи намаление на първоначално заложените данъчни приходи с 1,9 млрд. лева.
Прочети още от в. „Труд"
"Архитекти искат банка с инвестиционни проекти", четем във в. "Монитор"
Банка с инвестиционни архитектурни проекти е един от начините да се повиши усвояването на еврофондовете, като при обявяване на конкурси наместо тепърва да се възлага задание, подходящите разработки да са налични. Това каза арх. Николай Гълъбов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България. На въпрос на „Монитор" кое ще накара архитекти да разработват проекти по принцип и в неясно бъдеще да получат пари за труда си, той уточни, че с подкрепата на Министерството на инвестиционното проектиране се обсъжда възможността държавата да осигури около 1% от сумата, предвидена за строителни дейности за следващия програмен период. След обявяване на конкурси в съответни области, където предстои планиране и проектиране, ще бъдат избрани колективите, които отрано да подготвят самите проекти. Ако ние можем да усвоим сто милиона, говорим държавата да инвестира
един милион в проектиране допълни Гълъбов.За първия програмен период с европейско финансиране са усвоени едва 18 на сто от парите за строителство. Причината е в липсата на ранна проектна готовност, както и утежнени процедури за разрешение за строителство. Затова, както от Камарата на архитектите, така и от Съюза на архитектите настояват за опростяване на процедурите за разрешаване на строителство. Подготовката на проекти не трябва да е както досега - според наличните средства, а на база качество на предложения проект, за чието изпълнение да се състезават строителите, като предложат най-доброто съотношение цена - срок на изпълнение, а качеството да отговаря на утвърдените стандарти.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Гръцки банки напускат Балканите", пише в. „24 часа"
Вълнения предизвика информацията, че гръцките кредитни институции масово напускат Балканите. Това съобщава електронното издание на седмичник за българите в чужбина "Български новини".
Решението на четирите системни гръцки банки се счита вече за окончателно. Съвсем скоро ще бъдат пуснати оферти за продажба от Националната (Етники) банка, Алфа банк, Пиреос и Евробанк. Ще се осъществят продажби и на всички техни дъщерни дружества в широкия район на Югоизточна Европа. Очаква се продажбите ще бъдат обявени в близките няколко седмици, а ликвидациите ще започнат веднага.
Гръцките консорциуми ще продават банки, застрахователни дружестви и свои дъщерни дружества с различна дейност. По този начин ще направят опит да съсредоточат капитали, наложителни им за попълване на финансовите празнини.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Водата скача двойно за 10 г. ", пише в. "Стандарт"
Двойно увеличение на цената на водата до 2024 г. предвиждат четири от петте сценария за развитие на водния сектор у нас. Скокът на водата ще зависи от инвестициите в сектора. И в четирите случая обаче цената на водата от настоящите средно 1,90 лв. за кубик за страната ще скочи до стойности между 3,67 лв. и 3,92 лв.
Възможностите пред сектора са представени в публикуваната за обсъждане водна стратегия на сайта на регионалното министерство. Само в базисния вариант за запазване на статуквото, в който страната ни ще разчита за обновяване на сектора само на пълно усвояване на предвидените средства от ЕС за следващия програмен период 2014-2020 г., цената на водата ще нарасне доста по-малко - до 2,07 лв. за литър. В останалите случаи вложенията във водния сектор ще трябва да се платят от всички граждани в страната чрез по-високата цена. За цялостно привеждане със стандартите за качество на мрежата са нужни 12,2 млрд. лв., като едва 30-40% от сумата може да дойдат от ЕС, пише в стратегията, изготвена на базата на доклад на Световната банка.
Прочети още от в. "Стандарт"