Първи опит да обедини двете вълни на протести у нас направи президентът Росен Плевнелиев с провеждащият се във Военния клуб форум за открит дебат под мотото „Гражданите имат думата".

В своето встъпително слово, държавният глава обяви че 2013 година е годината на гражданското общество, а не на политиците и той се надява по време на 3-те дебата по три различни теми, които ще организира президентската институция, протестиращите от февруари и тези от юни заедно да дадат решения и отговори на въпросите, които сами са поставили по време на протестните вълни, съобщава news.bg.

Корупцията, олигархията и недостатъчната ефективност и справедливост в държавата са онова, срещу което хората са се изправили, посочи Плевнелиев и обясни, че основната задача на форума е освен да бъде чуто всяко мнение, да се намерят и решения.

Днешната тема бе пазарната икономика, а в рамките на организирания от Плевнелиев дебат ще се проведат и такива, които да обсъдят системата на правораздаването и свободата на медийната среда.
Президентът се зарече да носи отговорност за предложените по време на дебатите решения на проблемите и да следи дали държавните институции отговарят адекватно и работят за справяне с поставените от обществото задачи.

В течение на дебата, всеки присъстващ имаше по 2 минути за изказване, което до голяма степен не спомогна за желаният от президента качествен дебат и почти никой от желаещите да се изкаже не успяваше да се вмъкне във времето и да развие докрай тезите си.

Близо 2 часа, представители на различни организации и участници в зимните и летните протести се надпреварваха да се изказват, засягайки широк набор от въпроси, най-вече отнасящи се до борбата с монополите и липсата на свободен пазар и конкуренция у нас.

Държавният глава изслуша част от въпросите, след което отново взе думата и не скри притеснението си, че исканията и посланията на февруарските протести по отношение на възможността гражданите да избират своя доставчик на електроенергия все още не са изпълнени. „ДКЕВР продължава да е зависим", категоричен бе Плевнелиев и се обяви за това регулаторът да се избира от парламента.

Росен Плевнелиев отправи и критики към промените в закона за енергетиката, като посочи, че цената на тока трябва да пада заради конкуренция и либерална среда, а не чрез административни методи.

Държавният глава още веднъж се обяви категорично против проекта АЕЦ „Белене" и отново се спря на любимата си тема - енергийната ефективност.
„Има ли олигархия за енергийната система", попита Плевнелиев и сам си отговори положително. Решението според него не е да строим проект за 10 млрд. на тъмно, а да инвестираме 1 млрд. в саниране на жилищата. Така според него ще вложим 10 пъти по-малко в 10 пъти по-ефективен проект.

Дебатът не мина без взаимни подмятания между „февруарци" и „юнци". До по-сериозни словесни кавги не се стигна поради усилията на организаторите, като същото обаче важи и за достигането до сериозни, конструктивни решения.

Отново бяха засегнати темите за нуждата от електронно правителство, като според Плевнелиев не може да бъде толкова трудно при положение че 5 млн. българи са в интернет (нещо, за което news.bg силно се съмнява, б.р.), електронното правителство да стане факт.

Държавният глава настоя, че не е против социалните грижи за майките, пенсионерите и т.н., но подпомагането категорично не трябва да се случва за сметка на кредити, каквато според него е ситуацията в момента, а само на база изработени пари.

Участие в дебата взе и президентът Желю Желев, който припомни времената сред падането на второто правителство на Луканов и се обяви за широка коалиция около националните приоритети, каквато той е успял да инициира в онзи момент.